Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Кристиян Найденов

Перущински звезди

Recommended Posts

Кристиян Найденов

Здравейте!

Представям ви дворът на семейството ми в град Перущица. Баща ми и майка ми купиха мястото преди 3-4 години и започнаха да прекарват всеки уикенд тук, полагайки постоянни грижи за къщите и градината. Общо взето това стана новата цел в живота им и при първа възможност напускат Пловдив в посока Перущица. Макар и с градски навици, с помощта на много четене и събиране на съвети, според мен се справят много добре. Аз също съм лаик и имам опит най-вече на саксиен градинар по балконите в София. Като цяло се забавляваме и искаме да ни е хубаво :)

Прилагам и снимки. Това, което заварихме и запазихме като купихме къщата са магнолията, бадема, кайсията, лозята, столетника и розите. Добавихме един бадем, различни цъфтящи и пълзящи/катерливи храсти, марулите и подправките разбира се, а моята гордост е кипариса, който отгледах от семе в квартирата си в София и като стана половин метър посадих тук (за година стана малко над 2 м.)

И така, това е от мен, благодаря за вниманието! При неточности в имената на растенията, моля да ме извините! Ще се радвам на коментари, градивна критика или просто ще се налсаждавам на вашите дворове и начинания.

DSC_1119.JPG

DSC_1124.JPG

DSC_1120.JPG

DSC_1128.JPG

Алпинеум.JPG

Бадем.JPG

Индийски люлак (преден план) и глициния (заден план).JPG

Кайсия.JPG

Кипарис може би.JPG

Компост.JPG

Магнолия.JPG

Марулки.JPG

Млад бадем.JPG

Тук ще има копър, магданоз, рукола, див чесън, лук.JPG

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Добре дошъл и поздравления на принципно ниво, както казваше мой даскал по физика, тройка за усилията :) Този двор е почти диаметрална противоположност на нашия - винаги с интерес гледам такива изпънати по конец изпълнения, всичко си е точно на мястото, всичко изпипано :) Направо ви се чудя като идете там, имате ли какво да правите, то всичко готово!

Но за да не е само хвалебствия, да пиша какво не ми допадна:

  • прекалено малко (да не кажа никакви) снимки на плодзеленчукова градина, повечето са декоративни неща
  • в компоста ми се вижда, че е метната дюс окосена трева, с което рискуваш анаеробен процес, ако не си я мешал с нещо високо въглеродно

Поздрави и другия път заснеми и малко това, което храни тялото, не само душата ;) 

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кристиян Найденов

Здравей, Боби,

Наистина, става въпрос за класическа и скучна градина. Независимо, че аз бих подхождал към нея по съвсем различен начин, главно родителите ми действат тук и тъй като се появявам по-рядко, трудно успявам да повлияя. Дори не знам как успях да ги убедя да направим нещо като компост за да не препълваме така или иначе малкия контейнер пред къщата :D Но все пак, след три години тялото им също огладня и аз самият много се изненадах, когато видях, че има марули и че са отделили леха за попдравки. Явно, че бадема и кайсията стават все по-недостатъчни, а косенето и поливането като главни активности са им омръзнали.

По точките:

- Храна за тялото - надявам се, че някой ден ще мога да споделя не само снимки с вас, но и храна с приятелите си! Знам, че с тази градина нямам място в този форум, но се надявам, че все пак ще мога да се допитвам до вас в моментите, в които се опитвам да влияя на процесите тук за да я правя малко по-разнообразна и естествена.
- Прав си и за компоста - пълни се главно със "зелен" отпадък и може би отдавна си е анаеробен процес, но идеята ми беше по-скоро зеленият отпадък да не отива на бунището. Не знам как, но досега не е преливал, а 1-2 пъти бяха извадили тор от него.

Благодаря за вниманието!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Добре дошъл и от мен, Кристияне.

И на мен на първо четене ми направи впечатление, че дворът е спретнат, но е по-скоро градски. Тревичка, декоративна растителност. Не че в един двор няма място и за такива, но това за мен са периферни неща. Тъй че пригласям на Боби:

преди 1 час, Боби Димитров написа:

Направо ви се чудя като идете там, имате ли какво да правите, то всичко готово!

Може би почивка, ядене, пиене, скука? И при мен на работата няма насмогване. Само животни и птици като сложиш, това е постоянна грижа.

Разбира се, ако човек е живял в големия град без двор и градина, и това е нещо, и някакво начало. Определено е голямо нещо да отгледаш първото си дърво от семка! Но земята има по-голям потенциал, който да ѝ помогнете да разгърне. Важно е с каква мотивация го правите и доколко тя ще устои и работата няма да ви стане досадна.

За сравнение, майка и татко живеят в малък град с 300 кв. двор, който обаче е пълен с асми и лози, овошки, голям благун, немалко плодни и декоративни храсти, цветя, и дори има място за зеленчуци. Баба навремето бая пипер и домати изкарваше. Та не е типичният двор с райграса. Същевременно в балканските села има някои дворчета - тревички, цветенца - картинка направо. И наистина са хубави, но за мен е мъка да напълниш 1-2 декара двор с тревичка и цветя. Да си на село и да живееш като гражданин, демонстрирайки, че плод и зеленчук от земята не ти трябва, та и тревата не ти трябва (за животни, мулч или компост). Но пък изглежда по-богаташко предполагам.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Добре дошъл.  :)

Прекрасен имот имате. Много труд е вложен в него и е направен за почивка и релакс. Моят съвет е да не го разваляш със зеленчуци, а направо да си вземеш едно друго местенце само за земеделие. Както е направила Венетка, градска къща с двор с декоративни растения и вила за земеделие. 

Другият вариант е да има още двор към този, но вероятно няма... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кристиян Найденов

Добре заварил, Димо :) Благодаря!

Да ти кажа помислял съм си го, тъй като усетих, че трудно ще разваля рахата на родители ми, а и може би няма нужда. Представям си, че ще успея да намеря някой двор без къща в него, или поне не с цел живеене, където просто да мога да бодна каквото си поискам и да го оставя да се развива. Да, към този двор за съжаление няма опция да се добавя още.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@Димо не подкокоросвай горкия човек, щото ще се види в чудо като нас къде и как да търчи и оправя. Не, че не съм на вълна да купя във вилното селище и парцела срещу нас щото видиш ли  за кокошарника не мога да намеря място. Обаче, ако трябва да съм честна първите 3-4 години е най-трудно. После място свършва, растенията сами си определят кое доколко ще се разположи и си създават микроклимат около тях. Доколкото виждам от снимката Кристиян е млад човек, така, че и с още едно място ще се справи и ще си експериментира на воля.

Успех от мен!

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Димо 33 написа:

Моят съвет е да не го разваляш със зеленчуци, а направо да си вземеш едно друго местенце само за земеделие. Както е направила Венетка, градска къща с двор с декоративни растения и вила за земеделие. 

В днешно време земята, която се обработва (не за зърно, рапица и прочие) не е толкова много. В града на баща ми две трети от лозята във вилната зона (едната) пустеят, да не са станали вече и три четвърти. Някой може да е навит да отдаде парцел за ползване срещу поддръжка. Или пък да се купи нещо.

Дядо ми като по-млад пенсионер беше взел място във вилната зона, което един мъж не ползваше, и го гледахме доста години. Не знам нещо да е плащал. Тъй че възможно е. На мен нива са ми давали 240 кв. с вада наблизо безвъзмездно. Беше предостатъчна за зеленчукова градина.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кристиян Найденов

Мисля си, че стига да искам все ще намеря място на около, но както Славянски каза по-горе важно е да се изяснят мотивацията и времето, което може да се вложи. В тази връзка са ми много полезни мненията на всеки един от вас, за което отново благодаря!

За протокола - на 30 ще стана юни месец. Не че не идвам в Перущица редовно, но карантината в София ме остави тук за повече време отколкото прекарвам обикновено и някак естествено започна да ми се иска да правя някакви неща, да планирам, да работя, да се докосвам до земята. Но ще видим дали съм готов изобщо за нещо повече, дали това, което усещам е кратък порив или пък призвани.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 16 минути, Кристиян Найденов написа:

Мисля си, че стига да искам все ще намеря място на около, но както Славянски каза по-горе важно е да се изяснят мотивацията и времето, което може да се вложи. В тази връзка са ми много полезни мненията на всеки един от вас, за което отново благодаря!

За протокола - на 30 ще стана юни месец. Не че не идвам в Перущица редовно, но карантината в София ме остави тук за повече време отколкото прекарвам обикновено и някак естествено започна да ми се иска да правя някакви неща, да планирам, да работя, да се докосвам до земята. Но ще видим дали съм готов изобщо за нещо повече, дали това, което усещам е кратък порив или пък призвани.

Чудесно, то и аз от София пътувам и затова съм направил нещата с малко труд да се насмогва. Съботно- неделно както се казва. Та ако си вземеш друга земя, не много, че си е ангажимент, може да се получи хем хубав двор за почивка, хем земя да те изхранва. То ние произвеждаме за цялата рода, но ми харесва да раздавам. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Щом това е положението, съветът ми е като на Димо - намери друго място в близост, дори да не е УПИ, където да се вихриш на воля. Имам не един и двама познати из страната, които правят точно това. Намират някой имот по края на селото, да има малко горичка, нещо подивяло, някое дърво, достъп до вода и там - атака :)

Изключително тегаво е да се дели имот с хора, които са на различно мнение. Особено ако тия хора им предстои много години още да са там. Това е и причината да спрем да ходим ежеседмично на другото село, където дори елементарни неща от типа посадихме мента, да има за соковете и коктейлите бяха порязвани брутално с пълно изкореняване, щото "ще задуши цветята". Така че не се бутай у драмата, а си направи анти-драма място и всичко ще е ток и жица.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Здрасти от мен Кристиане.. и ме извини, че те "прилъгах" да пишеш тук и чак сега се сетих да се явя..

Даже ако не ти бях мярнал питането за фалопията смятай, че тотално те бях забравил..

Ако искаш място само дай сигнал имаме едни нарочно пустеещи 2 декара нива до канала преди Винпрома.. :)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване