Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Жоро

Практическа/ теоретична пермакултура

Recommended Posts

Боби Димитров

Еха, Перу, супер, таман братчедката се върна от там след 2 години!

Ето някои книги, които са ми повлияли доста. Ест това не са всички, и ест не е задължително на теб така да ти се отразят, но според мен са насочени към един нов / различен начин на възприемане, който ще ти е полезен по пътя, на който се гласиш да стъпиш:

  • Двата тома на Дейв Джаки -  Edible Forest Gardens
  • В същия ред на мисли от Мартин Кроуфърд - Creating a Forest Garden
  • За овощни градини специално най-силно ме е впечатлил Майкъл Филипс - The Holistic Orchard (има готини видеа с него в тубата)
  • На Бен Фалк всичко му е ценно, книгата особено - Resilient Farm and Homestead, но и видеата.
  • Не на последно място, дуото Teaming With Microbes / Nutrients

Успех :) Като благодарност бих се радвал да не ни забравиш от другия край на земята и понякога да качваш снимки :)

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Naydenov

Супер, много благодаря за предложенията!

В момента чета Gaia's Garden и е много приятно, добре написано четиво. Интересно ми е дали знаеш за книги/видеа, които се фокусират върху пермакултурата в тропически климат като Амазонската джунгла, понеже там е дестинацията ми.

Като цяло мястото е невероятно, огромно, и супер подходящо за пермакултура. Ако имаш идея къде да прочета/гледам точно за такова място ще съм супер благодарен!

Поздрави!

ПС: Ето и малко снимки от там.

37918342_10214584578707292_4391781261920698368_n.jpg

38071992_10214584577627265_5760279132302737408_n.jpg

38246159_10214584579107302_6841974660209311744_n.jpg

38274495_10214584580507337_4788125010113855488_n.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Този чичко може би ще ти е интересен тогава (на сърч в тубата по "ernst gotsch" излизат още неща):
Brazilian farmer Ernst Gotsch bought 1,200 acres of completely deforested land on the edge of the rainforest in 1984. Check out our video of the week to see how he worked with nature to transform the land into an incredibly biodiverse working farm capable of feeding people and reversing climate change through sequestering carbon

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Naydenov

Здравейте отново,

В последно време бях доста окупиран с всякакви други неща покрай заминаването ми, и не обръщах никакво внимание на пермакултурата, но вече е доста близо - само на два месеца. Теоретичната пермакултура е хубаво нещо, но без човек да е виждал наживо, или в най-добрия случай да е практикувал, е много трудно да си представи как точно функционира всичко това, и да си визуализира взаимоотношенията между отделните елементи. 

В тази връзка идвам тук с една молба за помощ, която може би ще се стори инвазивна на много хора, но в момента нямам друг вариант. Много бих се радвал ако някой от вас практикуващите пермакултура би ме приел в градината си като посетител някой ден, когато, където и за колкото и да е време. Искам да видя наживо какво представлява една пермакултурна система, и би ми помогнало страшно много ако създателят ѝ ми обясни кое как се е случило горе-долу. Не моля за безплатен курс по пермакултура, а просто за показнó. Бих разбрал ако никой от вас не желае напълно непознат човек на имота си разбира се.

Също така съм решил, че ще замина към Перу със стабилна колекция от семена на зеленчуци, плодове и всичко останало, което мога да намеря. Това би било невероятно полезно там, защото може и да не е толкова лесно да се намерят всякакви семена локално. Но вместо да давам пари на търговците на градинарски продукти като agrogradina и подобните, бих искал да дам тези пари на някой от вас, който разполага със семена и би ги продал. Все още не разполагам списък със семената, които възнамерявам да взема със себе си, и не мисля да правя такъв за момента. Струва ми се, че колкото по-голямо разнообразие - толкова по-добре.

Благодаря предварително на всеки, който обмисли молбата ми и отдели време да ми отговори.

Поздрави,
Христо

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Охооо, привет, добре си почина ти, цяла година :D За нагледната демонстрация, няма по-добро място в България от при Пол в Шипка. Обади му се, качвай се на колата и отивай тутакси, докато не е дошла зимата. Той има и семена, растения и тн. Иначе си добре дошъл в нашата градина до София, но там нещата са в особено голям зародиш в момента. Ако искаш да го видиш какво е без да идваш, ето. За повече детайли, ще трябва да дойдеш :)

За семената, бъди внимателен. На братовчедката нееднократно са й конфискували семена, та и било доста обидно и жалко да замъкнеш епична колекция, събрана с много труд и грижи, само за да влезе в коша на летището.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Naydenov

Здравей Боби! Писах им, благодаря ти! Скоро така или иначе ще се прибирам към Стара Загора, понеже съм от там, може направо да комбинирам това прибиране с посещение при тях.

Относно твоята градина - разбира се, че искам да я видя! Независимо в какъв стадий на продукция са елементите ѝ, ще ми бъде много полезно да видя какъв дизайн си направил, и защо. Как са комбинирани различните елементи, какво взаимодействие имат с наклон, изложение, вода и всичко това. Ако искаш пиши ми на лично да се разберем допълнително кога и къде, и ще се радвам много да дойда при вас!

Още веднъж благодаря сърдечно на всички, които ми помогнаха тук. Супер сте! :heart:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Явно зависи от къде на къде пътуваш. Без проблем до сега съм влачила не само семена, ами разсади, рози, вкоренени резници и т.н до и от Бангладеш и Узбекистан. Никъде не са ме спирали и не са ми обръщали внимание на подобно съдържание в багажа.

Успех в начинанието Христо! И да пишеш за развитието и резултатите.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

На мен първия път като пътувах до Сан Франциско (миналия век ;-)), ми беше изчезнал багажа. Подадох там каквото се подава за изгубен багаж с адрес на хотела и куфарът пристигна след 4 дена с бележка, че е бил в лаборатория на ФБР във Вашингтон, както и че са ми конфискували един пакет. Всъщност това беше едно пликче с пресен девисил, който носех за един приятел.

От тогава, поне в Щатите, не смея да внеса нищо растително...

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Naydenov

Днес посетих градината на Боби, и съм очарован! Личи си, че е вкарал мисъл, когато е правил дизайна! Всичко работи толкова добре на практика, и взаимодействията са супер ефикасни. Всичко това си личи по реколтата.

Не знам какво е положението за Перу, и дали някой ще ми гледа чекирания багаж чак толкова, но смятам да направя една доволна колекция от семена, и да ги скрия някъде из багажа, и просто да стискам палци да не рови никой. Дори и да конфискуват всичко, не вярвам да е толкова трудно да се намерят семена на няколко различни вида бобови растения, които да пообогатят почвата с азот, защото в джунглата почвите не са много плодородни заради всичкия дъжд, който се излива... Сега съм в процес на търсене на детайлно изследване на почвите в Перу, за да създам някакъв план за действие преди да отида там.

Ако наистина са толкова бедни на хранителни вещества, ще се наложи да измисля някакви високоефикасни комбинации от растения и мулчиране за да може да расте нещо, което да ни храни поне частично. Сигурен съм, че всичко ще си дойде на мястото, но в началото ще е зор докато опипаме почвата. :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване