Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

skarlet71

Темата на Скарлет

Recommended Posts

skarlet71
преди 10 часа, Димо 33 написа:

Здравей :)

Мулчирането на зеленчуците го разделям на извън лехите и вътре в лехите. Много по трудоемко е справянето с тревата извън лехите, защото е утъпкано. Там съм решил въпроса с почвопокривно фолио. 

Диша, пропуска вода и като копаете и пада пръст по него се мете, а каквото остане като завали минава под фолиото и винаги е като нова. Само по едрият пясък остава, който също се мете. Слага се на добре почистена почва и ако бурени започнат да надигат отдолу, отъпквайте ги с крака. Като напече слънцето яко ще оправи нещата. При мен,  под фолиото земята е чиста, рохка и влажна. 

За вътре в лехите, по- добре зебляни чували или органични материали. Стърготини слама...И то докато растенията не си засенчат сами(някои култури). 

Благодаря за полезната идея!

Снощи доста четох, даже се поизгубих в многото прочетени неща. Но пък може би беше полезно, т.к. доведе до промяна в намеренията ми.

Ще поливаме с капково, а не както миналата година с големия маркуч, и казват, че плевелите ще са по-малко. Така че черния найлон, който имам за момента ще стои прибран. Бих го използвала между редовете, но като е черен може би ще привлича много слънце. Вие ще кажете дали предположението ми е правилно.

Освен това още от зимата съм подготвила невен и турта, които бях чела, че засадени в лехите с домати защитават от някои заболявания и гадинки. А като сложа найлон ще трябва и за тяхното засаждане да пробивам дупки. И работата много ще се усложни.

Снабдих се с разсад риган. Ще купя семена за още турта и ще видя още какво, та да не е гола почва под дръвчетата.  Из цялата градина има нахвърляни камъни, които мислехме за изхвърлим, но така и не им дойде реда. Може би с тях да оградя около фиданките?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 21 часа, skarlet71 написа:

Ще поливаме с капково, а не както миналата година с големия маркуч, и казват, че плевелите ще са по-малко. Така че черния найлон, който имам за момента ще стои прибран. Бих го използвала между редовете, но като е черен може би ще привлича много слънце. Вие ще кажете дали предположението ми е правилно.

Освен това още от зимата съм подготвила невен и турта, които бях чела, че засадени в лехите с домати защитават от някои заболявания и гадинки. А като сложа найлон ще трябва и за тяхното засаждане да пробивам дупки. И работата много ще се усложни.

Снабдих се с разсад риган. Ще купя семена за още турта и ще видя още какво, та да не е гола почва под дръвчетата.  Из цялата градина има нахвърляни камъни, които мислехме за изхвърлим, но така и не им дойде реда. Може би с тях да оградя около фиданките?

Лично аз, не бих сложил найлон в лехите. По-добре би било с органични материали да се мулчира. Дървесни стърготини, компост от депо за компостиране и т.н. 

Капковото е най- доброто. Не знам дали е по- малко тревата, но остава рохка пръстта, лесно е, само врътваш крана и икономично.

За растения в лехите за защита не мога да взема отношение. При мен опитите за подобна симбиоза повлияха негативно на растенията и оттам на реколтата, а не видях да помагат за болести. Затова не мисля да ги мешам. По- скоро бих отделил отделно местенце за други растения. 

За овошките не сме пробвали още да засаждаме около тях и съвсем не знам. Честно казано още не съм стигнал до тях. Само успях да направя градина с 45 дървета от всичко, което ми трябваше и нали са малки, още не ги мисля. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71
преди 28 минути, Димо 33 написа:

Лично аз, не бих сложил найлон в лехите. По-добре би било с органични материали да се мулчира. Дървесни стърготини, компост от депо за компостиране и т.н. 

Капковото е най- доброто. Не знам дали е по- малко тревата, но остава рохка пръстта, лесно е, само врътваш крана и икономично.

За растения в лехите за защита не мога да взема отношение. При мен опитите за подобна симбиоза повлияха негативно на растенията и оттам на реколтата, а не видях да помагат за болести. Затова не мисля да ги мешам. По- скоро бих отделил отделно местенце за други растения. 

За овошките не сме пробвали още да засаждаме около тях и съвсем не знам. Честно казано още не съм стигнал до тях. Само успях да направя градина с 45 дървета от всичко, което ми трябваше и нали са малки, още не ги мисля. :)

Аз съм все още в етап на изпробване и учене. Дано не си прецакам реколтата, че определено ми трябва зимнина за две семейства. А и пюрета за бебе трябва да правя, ще се роди през юли, за зимата искаме да има домашно приготвени пюрета.

Само за два дни коренно ми се промени стратегията за засаждане за тази година. Найлонът отпадна. Ще сложа цветя при доматите, пък ще си покаже. Найлонът ще е в междуредията. Също така се промени мястото, където ще засаждам. Точно в средата на двора имам висок и много голям бор. Мъжа ми искаше да го отрежем, но аз отказах, защото това дърво, заедно с един също толкова голям орех ми краси двора. Та мислех да слагам доматите под въпросния бор, за да не са същото място като миналата година. Да де, ама те ще са на сянка до към 13 часа. Така че няма да са там, утре ще го мисля как да го направя.

За момента (така де....днес - за утре не се знае) реших по края на една пътека, която е под този бор да сложа два реда царевица,. След нея краставици, с идеята да се качат по нея. След това ще е басейн, а чак по-нататък редове домати, след тях пипер и патладжан и още редове домати, та да пазят от слънцето, което се обръща следобед и пече на това място.

Абсолютен новак съм. Купихме къщата миналия април. Това ще ми бъде втори сезон. Миналият си беше късмет на новака. Без грам да разбираме и знаем имахме реколта от домати и краставици.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Здравейте, @skarlet71.

Аз преди години ползвах като мулч листа от гората, клечки и борови кори. Между 5 и 10 см. Вършеше добра работа, плевелите се вадеха лесно измежду зеленчука, а лук за пера - без усилие. Просто такива материали ми бяха достъпни. Дървесните чамови стърготини не вършат добра работа. Плевелите си правят каквото щат през тях. Треви без семена по-добре. И такива слагам редовно на храсти и овошки. На найлоните не съм им почитател - въобще недишаща материя. Отделно и визуално не ми допадат. Ако намерите дървесен чипс на цена като Гого, би било чудно. Или перманентни лехи и пътеки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 13 часа, skarlet71 написа:

Аз съм все още в етап на изпробване и учене. Дано не си прецакам реколтата, че определено ми трябва зимнина за две семейства. А и пюрета за бебе трябва да правя, ще се роди през юли, за зимата искаме да има домашно приготвени пюрета.

Само за два дни коренно ми се промени стратегията за засаждане за тази година. Найлонът отпадна. Ще сложа цветя при доматите, пък ще си покаже. Найлонът ще е в междуредията. Също така се промени мястото, където ще засаждам. Точно в средата на двора имам висок и много голям бор. Мъжа ми искаше да го отрежем, но аз отказах, защото това дърво, заедно с един също толкова голям орех ми краси двора. Та мислех да слагам доматите под въпросния бор, за да не са същото място като миналата година. Да де, ама те ще са на сянка до към 13 часа. Така че няма да са там, утре ще го мисля как да го направя.

За момента (така де....днес - за утре не се знае) реших по края на една пътека, която е под този бор да сложа два реда царевица,. След нея краставици, с идеята да се качат по нея. След това ще е басейн, а чак по-нататък редове домати, след тях пипер и патладжан и още редове домати, та да пазят от слънцето, което се обръща следобед и пече на това място.

Абсолютен новак съм. Купихме къщата миналия април. Това ще ми бъде втори сезон. Миналият си беше късмет на новака. Без грам да разбираме и знаем имахме реколта от домати и краставици.

Така описано, не дава добра представа за размера на двора. :)

Под бора, не е ли по- добре да засадиш боровинки и да довкиселяваш още малко почвата? Така и така имаш иглолистно. 

За краставиците слагам колове и мрежа, не съм пробвал да ги яздя по царевицата, макар миналогодишната царевица да мина трите метра на височина. 

Някой по- знаеш да каже, но патладжан до домат не ми изглежда здравословно. 

Важно е рожбата да е здрава и да се храни, пък пюрета ще се намерят. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71


Това е въпросния бор. Зад него се вижда лозето, а пред него малка част от двора. Снимката е от обявата за продажба, затова сега няма как да обясня как и какво мисля да правя. Когато наснимам ще покажа по-добре.

 

 

ld;sl;dfs.png

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71
преди 1 час, Миленка® написа:

@skarlet71, с тези попски ръкави този бор прилича на смърч. https://bgflora.net/families/pinaceae/picea/picea_abies/picea_abies_3.html

Нищо чудно! Грам не разбирам от иглолистни дървета :)

Само събира гугутките гада и ме дразнят. Но не искам това място да остава грозно и голо.

И от това голямото дърво паднаха само 3-4 шишарки. Странно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

За гугутките само добро, моля! :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71
преди 12 минути, Миленка® написа:

За гугутките само добро, моля! :)

Абе знам, полезни птици са Но ме будят много рано сутрин.  Че са и много! А пък аз съм нощтна птица, будувам до късно и обичам да спя до късно.

Поне да ядяха комари. Миналото лято вечер не можеше да се стои навън от тях.

Днес продължих с мини експеримент с тиквички, който започнах без да искам, в опит да излъжа поповите прасета.

Първите тиквички засадих както са в кофичките, само махнах дъното и срязах кофичката отстрани, с идеята да я махна в последствие. Вторите ги сложих със стрък хризантема да корените, но и с отрова Б58 с трици. Днешните ги сложих без отрова, само поляти с водата, в която кисна хризантема, а самата хризантема ситно нарязана в дупката до корените на тичвичките. Първите два варианта още живеят.

Ще видим дали с днешните съм сервирала вечеря на поповите прасета или ще останат с пръст в устата......

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, skarlet71 написа:

Само събира гугутките гада и ме дразнят. Но не искам това място да остава грозно и голо.

Може да пробвате с американски боровинки под него от южната страна. Те искат кисела почва, каквато се среща под иглолистните (боровете). Аз го пробвах под един млад истински бор край гората тая есен и чакам резултати.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Миленка® написа:

За гугутките само добро, моля! :)

Малко офтопик, но какво стана с гугутките? Прави ми впечатление поразителната липса на врабчета, гълъби и гугутки при мене. А навремето при баба и дядо основно такива имаше. Косове обаче бол.

P.S. И попове и попови прасета също няма ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71
преди 22 минути, Славянски написа:

Малко офтопик, но какво стана с гугутките? Прави ми впечатление поразителната липса на врабчета, гълъби и гугутки при мене. А навремето при баба и дядо основно такива имаше. Косове обаче бол.

P.S. И попове и попови прасета също няма ;)

За поповите прасета можеш само да се радваш, че ги няма.

При нас птици всякакви и по много: врабци, гугутки, свраки, косове, едни шаренки, дето не ги знам какви са. А като узрее ореха е нападение от гарвани. И кълвач си имам на ореха.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

@Славянски, в момента мътят. По принцип мътят по две яйца, но този път Герганчето снесе само едно.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10217401928015824&id=1103191490&preview_rid=10217415783882212

И докато Герганчето мъти, Дочко се пъчи. 

IMG_20200424_224328.thumb.jpg.c42dd221827f0c0776cfe3fbd9dffa80.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71

Ето актуални снимки от двора ми. Днес сложих два реда царевица под дървото, което се оказа смърч. Нейното основно предназначение ще бъде на преградна стена, защото след нея ще слагаме басейн, а още не сме направили оградата и всички, които минават по улицата имат идеална видимост.

 

 

86983757_526266794929465_333989116637085696_n.jpg

95148201_2856864381207563_1211348697808371712_n.jpg

95174433_1934378453360232_7715590322683641856_n.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Малко я омешахме темата. Ако имате желание, може да стартирате тема за градината си в конкретния раздел, където да представяте това-онова. Щото царевицата като параван няма общо с мулчиране :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Преместих тук основната част от мненията, които реално са обсъждане на двора на Скарлет. За мулча дискусията си остана в съответната тема.

Използвам и възможността да вметна, че такива дворове тип "паднала бомба" където се вижда само гола почва разпрашена до неузнаваемост и без структура, мен лично ме плашат и са предвестник на бъдещи проблеми, ако човек не знае кое как.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 6 часа, Боби Димитров написа:

Използвам и възможността да вметна, че такива дворове тип "паднала бомба" където се вижда само гола почва разпрашена до неузнаваемост и без структура, мен лично ме плашат и са предвестник на бъдещи проблеми, ако човек не знае кое как.

Можеш ли да напишеш малко повече за структурирането на почвата?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71
преди 19 часа, Боби Димитров написа:

Използвам и възможността да вметна, че такива дворове тип "паднала бомба" където се вижда само гола почва разпрашена до неузнаваемост и без структура, мен лично ме плашат и са предвестник на бъдещи проблеми, ако човек не знае кое как.

Никой не се е родил научен. Кое и как се учи с четене, питане и опити - къде успешни, къде неуспешни.

Градско чадо съм. Цял живот съм купувала зеленчуците и плодовете от пазара. До миналата година, когато се сдобихме с къща с двор. Започнах така, както съм виждала да правят родителите ми и съседите. От тази година правя опити за промяна. Седнах и четох, което доведе до объркване и омешване на многото информация.

От предишното фрезоване тревата се коси, не се скубе. Скубя само където наистина е нужно. Повече фрезоване няма да има. Търся какво да използвам за мулч. Ще правим капково напояване, да не се лее студената вода от кладенеца директно върху растенията. Засадих билки, левурда, лопуш. Пазя си един корен коприва с цел да си пусне семето и да се размножи. Използвам дребните неща, които предишните собственици са пропуснали да унищожат.

Ще напредвам колкото мога. Като не е тази година ще е следващата.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Това с копривата ме разсмя. Аз колко коренища съм унищожил, но при мен тя е навсякъде.

Какви фиданки сте посадили? Знаеш ли сортове?

Почвата с какво я обогатявате? Имате ли достъп до някакви органични материали?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване