Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

skarlet71

Темата на Скарлет

Recommended Posts

skarlet71
преди 11 минути, Славянски написа:

Това с копривата ме разсмя. Аз колко коренища съм унищожил, но при мен тя е навсякъде.

Какви фиданки сте посадили? Знаеш ли сортове?

Почвата с какво я обогатявате? Имате ли достъп до някакви органични материали?

Пазя я тази коприва, че да пръскам после с настройка от нея.

Да, знам сортовете на някои: череша черна хрущялка, два бадема, лешник, праскова, три кайсии "Силистренски", три сливи "Зелена ренгота", попска круша, хинап. Също така сложихме три кивита и две мексикански краставици, които не се броят за дървета де, но са нови насаждения. Имам наследени три дюли, една ранна череша, две сини сливи, две джанки, четири други сливи, подобни на ренгота, ябълка и дрян.

Това с обогатяването на почвата още ми е проблем. Градината ми е пълна с попови прасета, голяма паплач са. При това положение ако наръся с оборска тор ще си докарам още по-голяма беля. За момента торя с NPK. За догодина мога евентуално да се снабдя с птича тор.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71

Сложих и останалите домати. Вчерашните още не са изядени. Т.е. може и да имам успех с поливането с настройка от хризантема.

Имам обаче проблем с прасковата. Дръвчето е младо, засадено е през ноември. Тази година дори цъфна и в момента има три прасковки, които се закрепиха. Третирано е през февруари с бордолезов разтвор, торено е преди две седмици с NPK и е поливано 3 пъти, но без да е удавено. Днес забелязах, че някои листенца са започнали да жълтеят. До преди два дни беше добре.

96263519_555256355410510_3295014015167627264_n.jpg

96276812_533628867304184_3313526711487823872_n.jpg

96435240_3120179344709555_9094853227945394176_n.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71

Царевицата ми поникна и расте доста бързо. Сега обмислям да поизчакам и да засея до нея боб. До сега не съм отглеждала никоя от тези култури. Мога само да се надявам, че с редовно поливане царевицата ще стане висока и здрава, та да изпълни предназначението си на защитна стена.

Забелязах, че по дърветата, по специално ябълка, череша и сливи има листни въшки. Не знам с какво точно да пръскам, но ще чета.

Не съм снимала, вчера каталясах от чистене след майсторите и като полях просто си хванах пътя. 

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Не прекалявай с поливането, че миналата година при мен царевицата стана около 3,30 метра от капковото. Не й пречи, но ако духне силен вятър ще изпопада. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71
преди 1 час, Димо 33 написа:

Не прекалявай с поливането, че миналата година при мен царевицата стана около 3,30 метра от капковото. Не й пречи, но ако духне силен вятър ще изпопада. 

Благодаря! Поливам само вечер, с маркуч. Това е до момента де. Царевицата е висока около 5 см. Как ще е за напред не знам, предстои да видя. Мястото е кофти, под смърч, до пътека. Но така или иначе не очаквам да бера, предназначението й е друго.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@skarlet71 И при мен са така листата на прасковите. Мисля, че е от сушата и жегата тези дни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71

Прасковата ми се оправи, оцеля. Двете прасковки растат, надявам се тази година да можем да опитаме плода. Но от толкова много дървета май предимно дюли ще бера. Обрахме черешата, половин торба от СБА, колкото да хапнат дъщерята, че й се беше прияло (бременна е в 7-ми месец) и внучката. Дрянът има що-годе, ще се правят компоти. Сливите почти нямат плод. На ябълката има само на едно ню-ню клонче, така се е навело горкото, ще се счупи. Ама това е, 1 кило ябълки на едно тънко клонче, други няма. Надявам се на дюлите, те поне са отрупани Само не знам как да ги опазя да не гният, когато започнат да зреят. Приемам съвети. 

Тази година не ми върви и с доматите. Тъкмо се закрепиха и растат, и мъжа ми решил да им слага коловете, че предстои купуването на мрежа против градушка, та да бъдело готово. Да де, ама не ме чул като му казах, че трябва да съобрази накъде са им корените. Този път ги засадих настрани, полегнали. И като бучил коловете така хубаво ги е набучил през стъблата и корените.......... Доплака ми се като ги видях. Рядко викам, ама този път като викнах..........сигурно през три къщи са ме чули. Да де, но това не спасява положението. Махнах коловете, полях. Гледам някои са се поококорили, живнали са. Дано пораженията не са големи, че разсадът ми за пресаждане е дребничък и не е закален.

Иначе напредваме с капковото. Днес сложил и вързал единия бидон да пробва как е. Е, добре е. Тече си и до другия край на двора, т.е. няма да има нужда от помпа.

Оскубах лука, голямо рязане падна - камерата на хладилника се напълни с кесийки нарязан лук. На неговото място мисля да сложа алабаш за втора реколта. За да не извлекат мравките семенцата първо добре ще ги овалям в канела.

Снимки няма. Тъкмо щях да снимам и заваля.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71

Днес, слава Богу е слънчево. Ще може да се поработи в градината.

Ето малко снимки:

 

99358423_263172068071033_2114369578996858880_n.jpg

Младата прасковка. Кътам ги тези двете малките, надявам се да узреят.

100853869_1549505975223232_6250977333394538496_n.jpg

Това са нещастните набучени на кол домати :) Само 3-4 са дали фира, довечера ще ги подменям.

99422746_556231848409701_2882216779839438848_n.jpg

Това е едната от трите дюли. А отдолу се вижда как ще изглежда капковото. Бидоните ни са малки, но са два, търсим трети от някого, на когото му е излишен. Всичко се прави с колкото може по-малко средства и от нас двамата, без майстори.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71

Невен, тагетис и чубрица при доматите.

99368936_533482560871016_6387372472374657024_n.jpg

Тагетис и латинка под фиданките.

100474208_172814167500958_5158175402312597504_n.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

За красота или и с друга идея са цветята?

Само да добавя, че и при мен дюлите редовно гният. Може прореждане на короната за по-добра циркулация да е ползотворно, както и премахване на изгнили пресни и спаружени от миналия сезон плодове. Аз така чистих ябълките при резитбата от сухи гнили плодчета. Ще видим какво ще излезе. Дюлите съм ги оставил на самотек и затова не бера дюли...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71
преди 4 часа, Славянски написа:

За красота или и с друга идея са цветята?

Само да добавя, че и при мен дюлите редовно гният. Може прореждане на короната за по-добра циркулация да е ползотворно, както и премахване на изгнили пресни и спаружени от миналия сезон плодове. Аз така чистих ябълките при резитбата от сухи гнили плодчета. Ще видим какво ще излезе. Дюлите съм ги оставил на самотек и затова не бера дюли...

Цветята не са за красота, въпреки че не е лошо градината да е цветна. Четох, че точно тези, засадени заедно с домати или под овошките ги пазят от листни въшки. Това е целта на "упражнението".  Чубрицата така или иначе е любимата ми подправка, та с един куршум два заека.

Относно дюлите - миналата година обрахме всички годни плодове и лично си поставих за цел и премахнах абсолютно всички спаружени и негодни. Отново четох (Чета в нета, няма кой да ми каже кое как се прави), че на дървото не бива да остават изсъхнали плодове от предна година, защото заразяват с гниене следващите. А дюлите ми са страхотни, големи и вкусни. Направихме ракия от тях и продавах. Тази година, понеже няма други плодове ще се надявам на тях. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71

Днес си поиграх. От кварталния магазин бях взела три големи кашона. Изкопах едната пътека между пипера и патладжана на дълбочина 5-7 см, сложих кашоните и ги покрих с пръстта. Тази вечер валя, така че ги е намокрило и се предполага, че ще се слегнат. Целта е да не никне трева по пътеките. Дори да изникне от семената в тези 5 см пръст, то корените няма да има къде да се развиват. Ако експеримента е успешен ще търся още кашони и за останалите пътеки.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 15 минути, skarlet71 написа:

Относно дюлите - миналата година обрахме всички годни плодове и лично си поставих за цел и премахнах абсолютно всички спаружени и негодни.

Отново четох (Чета в нета, няма кой да ми каже кое как се прави)...

Добре си направила. Кажи наесен има или няма резултат. Щото аз с ябълките не можах да стигна всички.

Тагетис пък четох в една от темите, че може да възспира къртицата. Имам разсад и ще слагам около някои уязвими растения. Татул нямам (май това беше алтернатива), или всъщност рицин, ако са едно и също.

Иначе и аз си мислех точно това тия дни за търсенето. Ако не е нетът, кого ще попитам? При тая социална дистанция в държавата. Но май е по-добре някой да ти каже отколкото всичко човек да търси сам... Животът е един.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71
преди 5 минути, Славянски написа:

Тагетис пък четох в една от темите, че може да възспира къртицата. Имам разсад и ще слагам около някои уязвими растения. Татул нямам (май това беше алтернатива), или всъщност рицин, ако са едно и също.

Иначе и аз си мислех точно това тия дни за търсенето. Ако не е нетът, кого ще попитам? При тая социална дистанция в държавата. Но май е по-добре някой да ти каже отколкото всичко човек да търси сам... Животът е един.

Татул и рицин са различни растения. За рицина съм чела, че гони къртици, но дали е успешно не знам.

Относно питането в нета.......... Така се надявах преди време, че хора с едни и същи интереси, в една и съща група биха си помагали. Уви, практиката показа, че общуването онлайн изкривява нещата и това обуване не е адекватно и полезно. Всеки пише това, което му е на акъла или каквото е разбрал по темата, която се обсъжда. Обикновено отговорите не са тези, които съм се надявала да получа. Затова не питам чак толкова, а чета и пресявам информацията. Често се оказва, че съм разбрала нещата погрешно. Обмислям да търся да си закупя книги или учебници по полевъдство.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Опитвала съм рицин, имам тагетес, но не съм останала с впечатлението, че къртиците бягат. Последното, което правим, е там, където са копали къртиците, да набучим една арматура с кенче отгоре да дрънка и така да я прогони. Виждала съм, че котките ги ловят и душат, но не ги ядат. Понякога ми ги донасят пред къщата. Когато насадя картофите, набучвам арматури, обикновено през около 3 метра около картофите. Не знам дали гони нещо, но да не чуе дяволът, май нямам сляпо куче, защото има картофи за вадене есенно време. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, skarlet71 написа:

Относно питането в нета.......... Така се надявах преди време, че хора с едни и същи интереси, в една и съща група биха си помагали. Уви, практиката показа, че общуването онлайн изкривява нещата и това общуване не е адекватно и полезно. Всеки пише това, което му е на акъла или каквото е разбрал по темата, която се обсъжда. Обикновено отговорите не са тези, които съм се надявала да получа. Затова не питам чак толкова, а чета и пресявам информацията. Често се оказва, че съм разбрала нещата погрешно. Обмислям да търся да си закупя книги или учебници по полевъдство.

За съжаление се получава така. Понякога въпросите оставят висящи, но и в реалния живот човек не получава това, което търси или за което пита на момента. Тия инстантни резултати са очаквани само в 21-ви век.

Трябва първо да се научим да слушаме и после да говорим и отговаряме.

И аз съм питал за неща, които са останали без отговор. Същевременно съм получавал отговори на въпроси, които не съм се сетил да задам или дори формулирам, или съм намирал това, което не съм търсел, а то е било по-добро от това, което съм мислел, че ми трябва. Просто има плюсове и минуси. Но с хората общуването е трудно, както и разбирателство - дори би могло да се твърди, че това ни е национална черта, но навлизаме в друга тема.

Би било по-добре ако всеки имаше по няколко съмишленици, съратници или хора с подобни занимания или интереси около себе си. Но това невинаги е така. А и дори в такъв случай, за форуми пак има място. Четенето на книги е вид комуникация и си струва човек да има референция, ориентири, авторитети, но и да обсъдиш с приятели или познати дадено четиво или въпрос понякога разкрива повече отколкото индивидуалното време с текста.

А и честно казано съм се начел на безлични напътствия, които не знам дали работят или само аз бъркам...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71
преди 9 минути, Славянски написа:

А и честно казано съм се начел на безлични напътствия, които не знам дали работят или само аз бъркам...

Не бъркаш! На зададен въпрос, ако отговорят 10 човека, по 9 от отговорите са точно такива, общи приказки, разнопосочни отговори, които объркват. Но това е тема на разговор, която е обширна и без край.

Къртици ли имаш? Аз днес имах смешна случка с "неизняснен" нашественик в двора.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71

Грозновато е и ми е точно пред очите, но да се надяваме да опази поне малко от градушки. Предстои да сложим мрежа и над пипера и патладжана.

 

99426022_274665517053796_8930839460682137600_n.jpg

100574258_249632056270902_620496472168726528_n.jpg

100671809_272430213878432_6315496151726424064_n.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване