Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kameliya Metodieva

Препоръка за читава лопата и мотика

Recommended Posts

Kameliya Metodieva

Здравейте,

Нова съм във форума. Семейно ни предстои да започнем да се занимаваме любителски с градско градинарство в София :) Може ли да ви помоля да ми препоръчате някаква читава марка или пък магазин за лопати и мотики. Трябва да се прекопае едно местенце, където има плевели, трева и т.н и ми се иска да взема нещо читаво на нормална цена. Ще съм много благодарна, ако споделите вашия опит. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Може да погледнеш тази тема:

 

Аз харесвам марката Белота: http://www.rotatex.eu/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Здравейте!

Едва ли ще добавя кой-знае колко към темата за мотики и лопати, защото не притежавам някакви маркови такива, но мога да дам отзив за това, което ползвам. Разбира се, почвата и употребата имат значение.

Имам права лопата и вила за копане от Лидъл (дали бяха по трийсетина лева, наскоро ги бяха пускали пак). С дървени дръжки. Вилата я ползвам доста рядко, основно за тор. За копане в тревясал терен не е много подходяща, може да се счупи ако напънеш повече. Добра е за вадене на картофи и други кореноплодни. Същото важи и за лопатата: ако има някакви дебели коренища, може да се счупи заварката. Трябва да ги прекъсваш, корените, не вадиш.

Лопатата я ползвам заедно с кирка на МТХ, от която съм доволен (не са висок клас инструменти). С нея разбивам чимовете, с лопатата довършвам дупки за дръвчета и лехите. Мотиката ми не е достатъчно тежка за тая работа (необработена почва) и с кирка е по-добре. Зависи и колко сплъстена е почвата. Понякога мотиката е по-подходяща от кирка, заради ширината, а и може да се удря странично. Това е стара мотика с традиционна елипсовидна форма.

Иначе лопатата я сцепих по заварката преди две-три години, при копане в близост до един орех. Напънах по-дебел корен и изпука, но мисля, че отпреди това имаше зачупване. Един приятел ми я завари, макар че е неръждавейка, и оттогава нямам проблеми, но и имам едно наум. Ако мястото не е каменисто, се справя добре.

Мисля, че за тия пари са прилично качество, но трябва да си знаете лимита на инструмента. И въобще разнообразни инструменти за различни приложения е добре човек да има.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Ползвал съм много добър модел на фискарс. Мисля беше около 80 лв. В сравнение с другата лопата влизаше в земята като в масло, осезаема разлика.

Радвам се, че вече минах периода на правата лопата и освен да ползвам една мъничка като вадя чесън или друг зеленчук, не виждам за какво ще ми е. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

След пробване на какво ли не при създаването на цветната градина  в Пловдив най-доволна съм от инструментите, които съседката ми донесе подарък от Турция. С нищо не мога да ги сравня от наличното на българския пазар. Супер здрави, удобни и леки.

Ако някога отново може да се ходи насам-натам безпроблемно и имате пък към Турция и възможност поогледайте се и за инструменти. 

За градината на вилата още събираме инструменти и освен двете мотики дето са  долу-горе добри / купени от Маркита магазин в Пловдив/ нищо друго не мога да препоръчам. Трето гребло дава фира и отново ще търся да купувам нещо.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Аз от повече от 10 години имам Fiskars, мисля като тази: https://www.masterhaus.bg/bg/product/137789-lopata-za-kopaene-ergo-comfort-1270-mm

Не бих си взел друга. Тази съм я ползвам и като кирка...яко блъскане по камъни, корени.....никакво кривене, подбиване...нищо. Препоръчвам.

Единствен недостатък (или предимство :) ) е че е доста дълга и като копаеш почват да излизат нови камъни ;) от недостигани досега дълбочнини.

Не знам сега от къде да се вземе....потърсете. Имаше обаче 2 различн дължини от този модел...за нормални и за високи хора :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако позволите, предлагам да слея темите, защото касаят едно и също нещо?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 13 часа, Димо 33 написа:

Ползвал съм много добър модел на фискарс. Мисля беше около 80 лв. В сравнение с другата лопата влизаше в земята като в масло, осезаема разлика.

Боби, ти колко и какви лопати беше натрошил? Или вили бяха?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване