Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гост

Сок от червени боровинки

Recommended Posts

Гост

Тази година комшиите направиха сок от червени боровинки. Освен за пречистване на съдовете и пикочно-половата система, засилва общо организма, набавя липси и так дале.

Прави се като се сложат боровинките в тензух и се потопят във вода. Примерно 20 кг. на 50 литров бидон запълнен до горе. Доста време престояват и като стане сока е леко резлив.

Държи се в хладно мазе. Цяла зима се пие по една водна чаша на ден, като се долива вода отгоре. Но да кажем, колкото вода събира бидона, още толкова може да се долее, след което се изпират и няма смисъл.

Когато се стопли времето, може да се замрази във фризер. Зимата изкупих сока на един човек от Родопите и още имам. Размразявам си и го държа шишето в хладилника.Не е наситено червено, но така трябва да бъде. Доста е силен.

Тази година мисля да си купя боровинки и да си направя. 

 

20200520_175627.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Свекърва ми правеше компоти, ноо много държеше на това боровинките да не са мити. Обиколи 2 пъти пазара в Якоруда преди да осъществи бартера боровинки- фасул . Бяхме заедно само едно лято, после тя неочаквано си отиде от тоя свят. Бях решила, че не съм разбрала правилно за тия червени боровинки, но следващата година лелята на ММ ми обясни, че ги киснели докато си пуснат сока, вземали го, а после ги продавали. Сигурно нещо подобно на това, което сега описва Димо правят. Иначе сега си купувам от пазара червени боровинки и си правя компот у дома като добавям съвсем малко захар. Възкиселичко се получава, ама го харесвам. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Затова ще ида там където ги берат и ще взема още непочистени, ние да си ги чистим. Комшията така направи, че му излязоха и по 4 лв. 

Червените боровинки са добри, но за зрението и други неща. За тях си мисля още варианти за запазване, но без варене и без захар. Ако някой знае, да каже. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Димо, аз замразявам и червени, и черни боровинки в кутийки от 200 грама. Размразявам ги постепенно като първо прехвърлям в хладилника и след това навън и хапвам просто така. Обикновено купуваме боровинки от Юндола като минаваме на път за Якоруда. Някоя година пътуванията ни не съвпадат със сезона и тогава си вземам от Четвъртък пазара в Пловдив. При червените боровинки разлика между купуваните от двете места не съм забелязала, докато при черните има. Тия от Юндола са с по-наситен вкус, докато купените са някак си по-блудкави.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Кога зреят червените? Сините като брах по билото на Беклемето беше средата на юли и бяха в разгара си, докато червените не бяха почнали да зреят. Един мъж продаваше май точно такъв сок от боровинки горе при чешмата.

Иначе жалко за тия хватки. Никой не ти казва, че ти продава изкиснати плодове.

Подобна напитка правят и от диви круши, а Боби спомена нещо и за мушмули, но тук вече излизаме от темата. Хладното мазе е голямо богатство.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Червените боровинки в зависимост от годината са с около 20-25 дена по-късно от черните. Това за тия около Якоруда. По пътя Троян-Кърнаре веднъж спирахме за снимки и се оказа, че от едната страна на пътя има градина високо в планината с нещо, което не можах да довидя какво е. ММ се изкатери по една пътека и каза, че е градина с боровинки и то не от американските, а наши си планински. Не знам къде ги отглеждат тия, които продават на пазара в Пловдив, определено не са брани по горите, а са отглеждани. Ще ми е интересно да видя такава градина.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване