Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

LyubS

Здравейте, нов съм тук и много се радвам, че намерих този форум.
Поздравления на колегата Georgi Beorgi за разработването на food forest/forest garden. Браво за отглеждането на китайски ямс!
Ще се радвам да споделите опит, и на мен ми предстои да го садя този сезон: Интересува ме например кога се сади? Малко съм раздвоен по отношение на различните предписания за студоустойчивостта му, рано напролет, първо на закрито и после в градината ли го посадихте? Какво му осигурихте да се катери по него?

 

Щом се интересувате от судоустойчиви кивита, то други подходящи лиани са очевидни - има поне 3 вида (студо)устойчиви кивита, с множество сортове които са много подходящи. (ще пускам поръчка от установен разсадник за лиани, така, че ако иска някой да се включи, за да да се сдобие с материал и да поделим пощенските разноски - да се обади - информация в нишката за Устойчивите кивита)

Предимствата на кивитата пред лозите са, че лозите изискват слънце - безусловно - за сладко грозде, докато кивитата и особено устойчивите са добре на или дори предпочитат полу-сянка.

Лозата би превзела дървото от външната страна, засенчвайки го (ако й се позволи).

 

Други интересни лиани: Пасифлора ( P. cerulea, P. incarnata ) - красиви цветове, а P. incarnata и ядливи плодове. 

Споменахте и лечебни растения/лиани: Китайският лимонник/Шизандра (Schisandra chinensis) е прекрасно растение - катерлива лиана,  сигурно вече я имате пред вид.

 

Ако има излишни семена или издънки/резници от Акебия, моля да ме имате пред вид. В секцията за Обмен на семена пуснах 2 вида с които мога да участвувам в обмена.

Поздрави,
Приятни засаждания.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

Да допълня към пълзящите още 2 вида, чисто декоративни:

 

Жасмин - повечето видове не са студоустойчиви и биха измръзнали на нашия климат. Аз се опитвам да захвана жълт Зимен жасмин (Jasminum nudiflorum), който би трябвало да оцелее без проблем. Есента го засадих в една кашпа - доста голямо растение, след януарския студ му окапаха листата и през ум не му минава да цъфти и май няма да го бъде... на пролет ще го поокастря пък да видим. 

 

Другого интересно и много красиво е Пълзящата Хортензия (Hydrangea Petiolaris) - взех 2 от "Сортов семена" и ги засадих есента, на пролет ще видим.

Ето линк със снимки от нея: Още изобр.

 

2645865468280964680L7doIQhc.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Toзи вид американско грозде, Muscadine (vitis rotundifolia), e доста интересен. Вирее и w диво състояние и няма нужда да се пръска. Среща се в Югоизточните Щати. Опитвал съм го преди години и ме беше впечатлил, макар и да беше зелено грозде. Не знам у нас някъде дали го има. Oбърнете внимание как расте по дърветата. Според мен за Южна България трябва да е добре - друг въпрос е доколко хората биха предпочели вкуса му пред други сортове. За мен сортове с минимална поддръжка са супер.

Дават го че издържа до зона 5.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване