Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Люпене на пиленца и други пернати с мътачка

Как бихте предпочели да размножавате кокошките във вашето стопанство?  

14 гласа

  1. 1. Как бихте предпочели да размножавате кокошките във вашето стопанство?

    • С квачки.
      9
    • С инкубатор.
      3
    • Да купувам вече излюпени пилета или по-големи птици, без значение дали от квачка или инкубатор.
      2
    • Да купувам пилета по възможност люпени от квачка.
      2
    • Да купувам пилета по възможност люпени с инкубатор.
      0
    • Не бих отглеждал/-а кокошки.
      0


Recommended Posts

Kalam Mekhar
преди 17 минути, Славянски написа:

 

В момента четири "брами" (от които две не съвсем чисти) лежат в полозите, но станаха много пилета вече.

Доста извратени неща се случват. При теб, легхорните мътят, при мен, брамите снасят по 360 яйца на година. Тази година не знам, какво да правя. Баща ми не дава да пускам инкубатора, но, кокошките се топят заради всевъзможни загуби и, май няма да го питам. Все пак, аз им купувам смеските. Пилета вече е трудно да се намерят. От пет производителя, четири са се отказали да отглеждат, заради прекалено високата себестойност. Страхуват се, че няма да могат да ги продадат. Квачка ми е легнала само една, което не ме устройва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

В момента мътят два легхорна (един път вече са люпили предни години), една рижава брама, която миналата година искаше да мъти, но не я сложихме, и две-три джинки. На една друга бяла брама сложих седем яйца, които бяха няколко дена под лежащи кокошки и са тръгнали тъй или иначе. И остават още две бели брами и една с шарка на брама, но негащата, плюс две дето бяха квачки миналата година - не са чисти породи, но някак се изчистиха като външен вид - една бяла орпингтънка (досущ като едно жълта дето имахме, само че бяла) и една която е гащата като брама, само че шарката е като виандот (черна с бяло/сребристо, мъжките такива са много красиви, но ги изгубихме). Бе, яко се омешаха, но генът си е ген. От брамите повечето са или мътили, или искали да мътят. Докато от легхорнките сравнително малко. Просто бяха първи. Но едната вчера излюпи 10 от 12 и едно напълно развито май преждевременно му е счупила черупката и не беше живо. Като са пуснати и също се мотивират имам чувството. Миналата година ги държахме затворени и зорлем три квачки с по 2-5 пилета.

Рижавата брама я чакам всеки момент да люпи (тя беше с 15, понеже е голяма, но три не бяха читави на преглед с фенерче, та са 12):

Photo0579.thumb.jpg.7eb708b7f7c2c395b5d5a81ab60033a3.jpg

Ето я легхорнката:

Photo0578.thumb.jpg.2ce76849f11631e89d449c4b486b1295.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Kalam Mekhar каква цена трябва да сложат на пилетата, че да си струва?

С квачките разправията е само да ги пускаш (и евентуално прибираш), което може изцяло да се елиминира, ако имаш помещение, където сами да си излизат и да имат достъп до храна, вода и баня. При мен са в оранжерията при зеленчуците полозите, та не е баш. 

Но всичко поскъпва, а доходите не се вдигат със същите темпове и пазарът колко ще поеме?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 3 часа, Славянски написа:

@Kalam Mekhar каква цена трябва да сложат на пилетата, че да си струва?

Това зависи от фуража. А, всичко скача. Добавката ми, която ползвам за храната на кокошките скочи от 12лв. на 16лв. Смески за пилета ще почна да вземам от утре, но, подозирам, че скокът ще е голям. Точката вече наближава. При инфлация, търговците отначало се радват, докато не отидат да заредят материали за следващата продукция. И, накрая започват да фалират, поради липса на клиенти. Въпрос на няколко месеца е и лихвите да започнат да се увеличават, което допълнително ще утежни ситуацията. От личен опит знам, че всички условия по кредита важат само за теб. Банката може да ги променя с промяна на общите си условия, когато си поиска.

  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 19 часа, Славянски написа:

Рижавата брама я чакам всеки момент да люпи (тя беше с 15, понеже е голяма, но три не бяха читави на преглед с фенерче, та са 12):

Рижавата се издъни накрая. Първата издънка беше, че денят за люпене е записан/запомнен грешно. Чакахме я завчера. В един момент не си нащрек. Та денят е бил днес. Аз по принцип не се занимавам с квачките основно, но хвърлям по едно око или рамо. Днес си имах друга градинска работа сутринта и не съм я проверил. Вече към 11 и нещо много от пилетата са се били излюпили, но е смачкала и убила три. Очевидно инстинктът й на майка включва добро мътене, но не и внимание да не смачка пиленцата. Пет пиленца са живи, две от които още мокри, и останалите яйца турихме при едната брама евентуално да ги доизлюпи и да ги приеме всичките. Даже не съм сигурен що не излиза бройката на яйцата... Но засега са пет живи пиленца без квачка...

Просто когато кокошка мъти за пръв път и не се е доказала, винаги трябва да има човек едно наум. Имало е случаи да смачкват пиленца, да ги кълват. Затова трябва да се подхожда с недоверие и изпитване. Ако бях отишъл рано сутринта да я прегледам, можеше да спасим някой пилешки живот повече. Наистина и аз не бях подготвен за подобна изненада. А яйцата й бяха живи и читави всичките. Легхорнката се справи много по-добре.

Дано брамата ги доизлюпи и приеме довечера и останалите. Пък нейните яйца трябва да идат при друга. Тя също не е водила пилета мисля.

P.S. Едното от яйцата е яко натрошено, ципата цяла обаче, но пиленцето живо. Ужас.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 7 часа, Славянски написа:

Рижавата се издъни накрая. Първата издънка беше, че денят за люпене е записан/запомнен грешно. Чакахме я завчера. В един момент не си нащрек. Та денят е бил днес. Аз по принцип не се занимавам с квачките основно, но хвърлям по едно око или рамо. Днес си имах друга градинска работа сутринта и не съм я проверил. Вече към 11 и нещо много от пилетата са се били излюпили, но е смачкала и убила три. Очевидно инстинктът й на майка включва добро мътене, но не и внимание да не смачка пиленцата. Пет пиленца са живи, две от които още мокри, и останалите яйца турихме при едната брама евентуално да ги доизлюпи и да ги приеме всичките. Даже не съм сигурен що не излиза бройката на яйцата... Но засега са пет живи пиленца без квачка...

Просто когато кокошка мъти за пръв път и не се е доказала, винаги трябва да има човек едно наум. Имало е случаи да смачкват пиленца, да ги кълват. Затова трябва да се подхожда с недоверие и изпитване. Ако бях отишъл рано сутринта да я прегледам, можеше да спасим някой пилешки живот повече. Наистина и аз не бях подготвен за подобна изненада. А яйцата й бяха живи и читави всичките. Легхорнката се справи много по-добре.

Дано брамата ги доизлюпи и приеме довечера и останалите. Пък нейните яйца трябва да идат при друга. Тя също не е водила пилета мисля.

P.S. Едното от яйцата е яко натрошено, ципата цяла обаче, но пиленцето живо. Ужас.

Легхорхката се съмнявам, че е такава. Трябва да я видя изправена за характерният профил на сврака. От снимката ми се вижда обикновена бяла кокошка, може би с гени от легхорн. А, на квачките, само изхвърлям черупките и избягвам да им се меся повече. Добре е да не са тежки. За кълване на собствени пилета, такова нещо не съм виждал, а се занимавам с това, поне от 30 години. Кълват ги, за да ги прогонят, когато дойде време да пронесат. Преди, ползвах само квачки, сега, предпочитам инкубатора. Днес си заклах третият петел, че ми е в повече. Кокошките ми намаляха до около 20 броя. Смеските за пилета от първият ден са си станали по 16 лв. от склад на едро, колкото добавката за тези на кокошките.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 7 часа, Kalam Mekhar написа:

Легхорхката се съмнявам, че е такава. Трябва да я видя изправена за характерният профил на сврака. От снимката ми се вижда обикновена бяла кокошка, може би с гени от легхорн.

Имал съм и обикновена бяла селска кокошка, съвсем друга стойка. Но тази може и да не е чиста, гребенът мисля е една идея по-малък. Другата "легхорнка" е с подобна стойка, но гребенът е стандартен (среден). И тя не е чиста. Но пък по характер са си типичните плашливи и сприхави легхорни и трудно се хващат. Аз подозирам, че са 75 процента легхорн - от легхорн кокошка купешка плюс един петел дето беше смес между легхорн и нещо... Черно-червен, но с бял пух и като телосложение близък до легхорните. 

Цитат

А, на квачките, само изхвърлям черупките и избягвам да им се меся повече. Добре е да не са тежки. За кълване на собствени пилета, такова нещо не съм виждал, а се занимавам с това, поне от 30 години. Кълват ги, за да ги прогонят, когато дойде време да пронесат.

Според мен това е като ги считат за чужди. Или като искат да ги оставят. Но още в началото да ги кълват, това много рядко се случва... Объркани кокошки. Имало е случаи някоя да кълве своите черни или бели пиленца. Приема само един цвят за свои. Други са "по-широко скроени".

Цитат

Преди, ползвах само квачки, сега, предпочитам инкубатора. Днес си заклах третият петел, че ми е в повече. Кокошките ми намаляха до около 20 броя. Смеските за пилета от първият ден са си станали по 16 лв. от склад на едро, колкото добавката за тези на кокошките.

Аз си отядох яйца тези дни, въпреки всичкото мътене и мерак за такова. Ей преди малко намерих една брама в копривата пред къщата. Знаех, че има там полог и проверих. Беше замръкнала там на седем свои яйца. Разочаровах я и я прибрах. Твърде опасно за нея. Иначе е на шест години и е мътила два пъти мисля. Много тежка обаче. Това им е проблем.

А днес лях бетон, но екшънът с менките на яйца, пиленца и квачки беше пълен. Утре ще пусна някоя снимка.

Втората джинка я дебнах, но пак недостатъчно да й намеря полога и тя ме издебна и се покри. Утре пак. Дано не я изядат и нея, че е красавица.

@Kalam Mekhar а защо баща ти е против инкубатора тая година?

А двайсет кокошки не са малко. Зависи колко хора ядете яйцата. При мен кокошките са повече, но и средната им възраст доста порасна - може да е към четири години. Има и на пет, и на шест (между три и пет броя), а едногодишните са... само 4. Може би средната възраст е към 3,5 години. Трябва да правя някои изчисления и да подредя родословията. Някои от джинките са поне на седем мисля. И си снасят. Едната е мътила сигурно пет пъти. Зимата спря да яде и пие за три-четири дни, мислех, че е на умиране и я прибрах до печката. Взе, че се възстанови.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 12 часа, Славянски написа:

 

@Kalam Mekhar а защо баща ти е против инкубатора тая година?

 

По много пилета се люпят и трябва да махаме част от старите кокошки, които не са много стари. Но, сега кокошките намаляха и не знам, какво да правя вече. Вчерашната квачка и излюпила 11 пилета от 14 яйца, като едното се губи. Може би някой плъх го е отмъкнал. Само две изхвърлихме. Не е ималo счупени яйца в полога. Квачката е порасналата сивкава ярка до петлето. Гащата е, но не е брама. Много кротко животно. 

SS853362.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 14 часа, Славянски написа:

А днес лях бетон, но екшънът с менките на яйца, пиленца и квачки беше пълен. Утре ще пусна някоя снимка.

Рижавата брама се провали, смачквайки три излюпени пилета, натрошавайки черупката на едно яйце при живо неизлюпено пиле вътре, и счупвайки едно нечитаво яйце да е мазалото пълно. Нещо се е притеснила и стъпвала дето и както й падне.

Та тя беше си пратена при петела скоропостижно, а пиленцата сложихме на топло в оранжерията в една рамка в стърготини, да изсъхнат и да се стоплят. Почнаха и да щъкат. Трите останали яйца отидоха при една брама, която получи едни сбрани мътени седем от други кокошки с мерак за мътене. Идеята беше брамата да ги доизлюпи и евентуално да ги приеме и поведе всичките пиленца като свои. Не бях голям оптимист за начупеното яйце, но тъй или иначе това ни беше шансът.

И следобеда минавайки покрай оранжерията гледам в една рамка нещо бяло и голямо - брамата измътила!! Никога не е лошо да има в повече квачки на изчакване, за всеки случай.

Photo0581.thumb.jpg.237968e0a7b917ea8a8d182c058d4102.jpg

Излюпила две от трите яйца и я преместили в оранжерията при другите пет пиленца. Приела ги и лежеше като квачка, а те, малките, се подават изпод перушината й. (Снимките са от днес.) Какво нещо е постоянството! До онзи ден тя лежеше на "днешни яйца" каквито останат, и лежа сигурно близо три седмици, че и почти не е излизала сама да яде или за друго (въпреки че не мътеше, аз я вадих няколко пъти да хапне, пийне и "до тоалетна"). И сега за броени часове излюпи и даже се видя със седем пиленца! Пилето от начупеното яйце засега е добре. Шест черни и едно шарено:

Photo0582.thumb.jpg.55bd1b2f5f68eee515de53682acff4a0.jpg

Искрено се радвам за кокошката. Не беше напразен трудът й. Първо люпене й е, макар и необичайно, но добре се държи с пиленцата. Ще ги топли хубаво в хладните нощи. Същевременно нейните седем яйца отидоха при друга, която вчера следобед се съгласи да легне на ново място (всъщност, тя си беше и една от мътачките, и може и някои от яйцата да са нейни):

Photo0580.thumb.jpg.ceb9cc7dcd39a6d9340767453231de0d.jpg

Тази е пъстрата гащата. Тя миналата година излюпи и отгледа две пилета, които са много красиви, мъжко и женско. Има опит и е добра квачка, та за нея нямам притеснения. Единствено, че с тези яйца може и да не се излюпват едновременно...

А пък втората легхорнка днес вече люпи и има засега пет пиленца. И на нея й е второ люпене след опита й като съвсем млада самонасадила се носачка преди мисля две години. За нея съм спокоен.

Понеже породите са смесени повечето, дълго време няма да се знае какви точно ще бъдат пиленцата. Но има и селски (два яребати петли), има черен-мед маран, плюс два полумарана, има и орпингтънска кръв, и разбира се брами, които вероятно ще са и чисти, и някои легхорни. Но от старите кокошки ще трябва вече да колим.

А лежат още три брами без яйца в момента и една полубрама...

Мътещата джинка тоя път я издири едно от децата на моите хора. Полог с четири яйца. Довечера ще бъде прибрана и тя, да не я изяде нещо.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Уау, уау! Първото люпене на легхорнката е било 2018 г. Значи е на 5 години. Как лети времето! Ето тук съм писал за случая във Форума на палми.бг

Ето началото на историята от май 2018 г

На колегата, с когото работя, пък кокошките се скъсват да мътят или поне да изявяват желание тая година, включително два млади бели легхорна, които се водят всичко друго, но не и мътачки. Само че са люпени от кокошка миналата година, и предполагам не са сто процента чисти, защото миналата година петелът им беше май 50 % легхорн и 50 % селски, черен с червено (имаше и втори легхорн петел), но интересното е, че са си бели с по някое прикрито черничко перце. И едната е особено за похвала, люпена август месец миналата година, намерила си закътано място на двора между една мрежа и повдигната леха и си снасяла там яйцата, в един момент изчезнала, и накрая се оказа, че мъти 15 свои яйца. Прибрахме я на по-сигурно и сухо място, страшна работа. Значи и легхорните я можели тая работа, дето са си индустриална порода за клетки и халета. Предстои да се види какво ще излезе от яйцата, защото казват, че първите яйца на една ярка не ставали... а тези са ѝ първите и всичките очевидно. А и петлите ѝ не са легхорн, а колумбийска брама, селски яребат и два дето са с кръв от орпингтън и тъмна брама, и то люпени края на миналото лято младежи (без брамата, който е огромен). Дет' се вика, "като се харесват младите, да се взимат." Но аз се удивлявам как си възстановяват майчинските инстинкти за две-три поколения гледани свободно и без инкубатор.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 21.05.2022 г. at 12:15, Славянски написа:

Пет пиленца са живи, две от които още мокри, и останалите яйца турихме при едната брама евентуално да ги доизлюпи и да ги приеме всичките. Даже не съм сигурен що не излиза бройката на яйцата...

Много ме озадачи този факт. Някак не излизаха яйцата. Няма как нещо да е влязло при нея и да е отмъкнало яйце...

Историята беше следната, а краят й е удивителен. Ще се направя малко на Поаро. Рижавата беше с 12 яйца в деня преди на излюпването. Но в последния момент й е добавено едно неизлюпено яйце останало от другата квачка. В деня на люпенето под нея са намерени пет живи и три мъртви пиленца и много черупки. Дотук осем броя. Остават пет. Три яйца, включително едно натрошено, но с цяла ципа, са преместени под брамата. Стават единайсет. Две яйца липсват. Имало и някакъв размазан жълтък, очевидно от неразвито счупено яйце, може би от две такива. Но като цяло като се има предвид, че яйцата са били първоначално 15 и остават пет пиленца и три яйца, едно от които натрошено... Не е добър атестат за квачката.

Но да се върна към бройката. Моето предположение беше, че е счупила не едно, а две яйца. Което е странно, защото яйцата уж са били развити освен онова добавеното тринайсето... т.е. с пиленца вътре. Че чак два запъртъка!? И и двата ги счупила в злополучната сутрин?!

В крайна сметка брамата излюпи натрошеното яйце и още едно, и едно й остана. Та станаха седем пиленца. Минахме на следващите квачки.

И днес следобеда до къщичката на квачките на земята при запъртъците се появява пиленце току-що излязло от яйце, мокро и писукащо. Което е странно. Защото на легхорнка #2 пилетата се люпят, но тя е с 12. Всички са й налични. Яйцето е от другаде. Черната е със седем, с колкото си и беше, а и нейните яйца са на няколко дни... И имаме едно изникнало от нищото яйце/пиле?

Но може би разковничето е във факта, че рижавата е счупила само едно яйце. А последното тринайсето по някакъв начин се е озовало отвън... в суматохата. И това яйце е било в оранжерията (където е къщичката)5  вчера следобед, после цялата нощ и днес следобед се е излюпило. Изглежда вероятно, но е ли възможно? Пилето в последен ден преди счупването на черупката да е прекарало цяла нощ навън и да е оцеляло? Хайде, денем в оранжерията 35 градуса са си норма.

Аз не виждам откъде другаде може да бъде яйцето. Легхорнката си е с пълен комплект яйца. И това остава на този етап единственото резонно обяснение. И малко чудо.

А пиленцето е кафяво, което е рядкост.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 22.05.2022 г. at 13:58, Славянски написа:

И сега за броени часове излюпи и даже се видя със седем пиленца! Пилето от начупеното яйце засега е добре. Шест черни и едно шарено:

Photo0582.thumb.jpg.55bd1b2f5f68eee515de53682acff4a0.jpg

Искрено се радвам за кокошката. Не беше напразен трудът й. 

Брамата изгуби две пиленца в началото (имаше един период когато умираха на две от квачките), но се грижи добре за тях и е кротка кокошка. Пускаме я свободно на двора в хубаво време и си обикалят. Повечето са яребати и тъмно-пъстри. Тая вечер не бях ги прибрал и вкарала пиленцата в единия кокошарник при големите. Бъркам под нея брей, само едно! Две си бяха влезли в оранжерията. Две липсваха. Оказаха се под крилото на една друга брама, която лежеше да мъти. Объркали кокошката :)

Цитат

Photo0580.thumb.jpg.ceb9cc7dcd39a6d9340767453231de0d.jpg

Тази е пъстрата гащата. Тя миналата година излюпи и отгледа две пилета, които са много красиви, мъжко и женско. Има опит и е добра квачка, та за нея нямам притеснения. Единствено, че с тези яйца може и да не се излюпват едновременно...

Черната излюпи три от шест живи яйца. Едното беше някакво като джинка, много дребно пиленце, и почина още първите дни. Другите две са бяло и черно гащати дългокраки и се държат. Пускам я да обикаля, но тя въобще не се отдалечава. Пази си ги. Ежи се, но кокошки по-старши от нея я гонят.

Едно от нещата, което ме е притеснявало с тези малки пиленца по двора, е някоя от котките да не ги нападне. Котката като цяло страни от кокошките, те понякога й крадат храната - малко беззащитна е пред тяхното нахалство. Но котето, на два месеца и половина, няма опит с пилци и нищо чудно да тръшне някое на игра.

Та днес привечер минавам покрай кокошките, а котките, гладни, ме следват. И тази черната като видя, че минават наблизо, се завтече да гони котето. То беше любопитно, но тя беше толкова решителна и наежена, че буквално го навря в миша дупка. Никакъв шанс да й пристъпи до пиленцата. Добре се справи в критичната ситуация. Браво.

От двете легхорнки на тази с десетте всичките са й живи, но тя почна да ги кълве и да ги води много надалеч и я отделихме. Другата, която беше с 12, остана само със седем. Може би й бяха твърде много... Някакви гадини ги бяха нападнали и им изсмукаха живота. Но седемте са стабилни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Майката си е майка. Какво като едвам се побираш под крилото и скоро ще кукуригаш :) Другото го отнесе ястребът пред погледа ми.

Photo0808.thumb.jpg.25ad844e56577a5c5d68b9e2170a83a8.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

@Славянски : За да започне да кукурига, първо трябва да зачерви гребенчето. Тази кокошка снася ли яйца в момента ?  Нормално е, щом пронесе да ги прогони. После, пак може да са си приятели, но това е нормалният етап от живота на кокошките. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не снася. Тя ги беше оставила по едно време, но понеже бяха малки и времето стана студено, аз я оставих/върнах при тях. Не ги кълве и поддържа инстинкта. За съжаление остана едно. Заради ястребите стояха в повечето време затворени и това се отрази на растежа. Но това пиле е якичко. На другата квачка са доста по-дребни.

Те в момента въобще не снасят. Може би ако им давах топла храна, но засега не ми е приоритет това. Обикновено декември и януари няма никакви яйца.

Ако тия квачки не ги топлеха, щяха отдавна да са измрели. То пада до -10 де, не е било студено още. То по-тежко им е ако е със сняг и без слънце няколко дни. В оранжерия са. Като се има предвид колко пилета отнесе ястребът, и тези три пилета са си ценни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Славянски написа:

Не снася. Тя ги беше оставила по едно време, но понеже бяха малки и времето стана студено, аз я оставих/върнах при тях. Не ги кълве и поддържа инстинкта. За съжаление остана едно. Заради ястребите стояха в повечето време затворени и това се отрази на растежа. Но това пиле е якичко. На другата квачка са доста по-дребни.

Те в момента въобще не снасят. Може би ако им давах топла храна, но засега не ми е приоритет това. Обикновено декември и януари няма никакви яйца.

Ако тия квачки не ги топлеха, щяха отдавна да са измрели. То пада до -10 де, не е било студено още. То по-тежко им е ако е със сняг и без слънце няколко дни. В оранжерия са. Като се има предвид колко пилета отнесе ястребът, и тези три пилета са си ценни.

При теб е наистина дива работа. Ако снесат и ако оцелеят. Това, че петлето все още не се е развило, а, квачката не е пронесла, означава, че са на ръба на оцеляването. Нямат ресурс за друго, освен да живуркат. Знам, че имаш някакви страхове от пълноценен фураж, заради ГМО, но, ако не ги отглеждаш, както трябва, просто няма смисъл. Колкото и по- малко да влагаш, два пъти по- малко получаваш. 

Кокошките си снасят цяла зима, без периода на смяна на перата, защото отиват много аминокиселини за тях. Сега не купувам смески, но купувам добавка, която слагам в смеските, които правя от царевица, жито и слънчоглед. Топлата храна няма никакво значение. Моите кокошки също спят без отопление, върху плотове от дъски. Затваряме вратата, но, кокошарника е само с керемиди отгоре и температурата е съвсем малко по- висока от тази навън. Оставих три петлета от тази година и, вероятно ще ги намаля до два, след, като заредя инкубатора, защото кокошките ми не са много. Ярките пронесоха още есента, но са малко на брой. 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.

Колкото и да ми се иска, нещата да се случват както природата ги е отредила, всичко сякаш е на късмет, за това  гласувах за инкубатор.

Изчетох темата и разбрах, че провалите с люпенето на пилета не са само при мен. Надявах се, че  леко и безпроблемно птиците сами  ще се възпроизвеждат, но опитът показа друго. Все пак това е двор с ограничени възможности, квачките не могат да се усамотяват над яйцата не обезпокоявани  от останалото ято и проблемите тръгват... Постоянни напъни на другите кокошки да лягат до квачката и снасят яйцата си в гнездото ѝ, от където следва чупене и омазване на замътените яйца. Невъзможност да изолирам квачката от останалите, поради неподчинението ѝ да лежи над яйцата щом е изместена на друго място. А феноменът който видях това лято, просто ми взе ума- като пречукаха пиленцата в яйцата, едно по едно, квачката ги изкълва, като оставаха само главичките им. Вероятно нещо се е случвало  в организъма на кокошката и е имала нужда от тази храна, но след като е легнала да люпи аз очаквах пилета, а не такава гледка.

Четейки в една група за птиците на двора, попаднах на коментар с разяснение, помощ при употребата на инкубатора, което може да ни предпази от евентуални грешки.

Аз винаги съм искала да мога наведнъж да си излюпя около 30 пиленца през май, които есента през октомври ноември да принесат яйца, и в същото време се освободя от старите кокошки, но при  мътенето с квачки мечтата ми е утопия.

Последно тази година октомври месец две квачки като ми легнаха на празни гнезда, се скъсаха от лежане. Почнах да се тревожа да не загинат от обездвижване(изхвърлях ги от гнездата, те пак се връщаха), но слава богу акъла  им дойде след известно време и се отказаха. Не смеех да ги къпя да ги мокря, да им смъквам температурата защото времето си беше есен към зима и се страхувах да не ги простудя. Грижа  след грижа....:confused:

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, ivanina. написа:

Колкото и да ми се иска, нещата да се случват както природата ги е отредила, всичко сякаш е на късмет, за това  гласувах за инкубатор.

Бих те посъветвал да си вземеш автоматичен за над 40 яйца и да не се занимаваш с тези измислици. Люлката на автоматичният обръща яйцата поне по 12 пъти на денонощие. Забравих вече на час или на два се завъртаха. Тези инкубатори са румънски, колкото маратонките "Runners" и "Bulldozer" бяха български. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Можеш ли да препоръчаш модел/марка/източник/магазин, от които си доволен? Благодаря!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

И мен ме интересува нещо изпитано като модел/марка инкубатор. @Kalam Mekhar

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване