Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Люпене на пиленца и други пернати с мътачка

Как бихте предпочели да размножавате кокошките във вашето стопанство?  

14 гласа

  1. 1. Как бихте предпочели да размножавате кокошките във вашето стопанство?

    • С квачки.
      9
    • С инкубатор.
      3
    • Да купувам вече излюпени пилета или по-големи птици, без значение дали от квачка или инкубатор.
      2
    • Да купувам пилета по възможност люпени от квачка.
      2
    • Да купувам пилета по възможност люпени с инкубатор.
      0
    • Не бих отглеждал/-а кокошки.
      0


Recommended Posts

Веселата ферма в Родопите

Сложихме снощи яйца под джинката, но 1 беше наполовина топло сутринта. Не може да го покрие. Също така отворът до полога е вече много малък. Сложих комарник с малка дупка, само тя може да се провре. Като се излюпят ли да я местя в оранжерията или по-рано?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Безумно обичам новоизлюпени пернати. Помня как като много малка клеча до баба / в по-късни времена до мама / и наблюдавам тайнството по излюпването. И баба и майка в последните дни преди излюпването практикуваха намокряне на яйцата. Взема се яйце по яйце и с ръка се навлажнява. Така не се спичали вътре пилетата... така ми обясняваха. Накълваните вече отвътре и пропукани яйца мама леко им помагаше като ги разчопляше до около 1 см дупчица. Помагаше на пилците да им е лесно... 

Една година майка ми беше на път цял месец и трябваше аз да се грижа за излюпването на пилетата. Изпитвам неистов ужас от човките на пернатите и си бях приспособила една дъска с напречни пръчки. Леко понадигах кокошката... грабвах пилето и да ме няма. До едно се излюпиха тогава всички пилета. Бях много горда. Сега си мечтая за пенсия и отново птиче царство. Със сигурност ще си имам кокошки и гъсета. И пилчарник ще искам ММ да ми направи. Знаете ли какво е пилчарник? Палатко подобна конструкция от арматурно желязо, облицована с рабицова мрежа. Като си на работа и те е страх нещо да не отнесе малките пилета пускаш квачката и пилетата под това чудо и готово.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Ето ги и мишоците:

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Каква порода са малките? Не са и толкова малки вече де :)

Гонят ли ги големите кокошки? При тях ли са пуснати?

Ние тия дни с дъжд на пресекулки не сме пускали квачките навън.

А онази кохин-орпингтънка по-горе май 14 от 17 яйца излюпи (две от които махнати на ранен етап) - едното джинче се чакаше до последно . Добре се справи.

Радост са пиленцата, но и без някои стари да освободят място за млади, обикновено няма как да се случи, освен ако човек няма неограничен ресурс и нужда от кокошки. Но и кокошките си поживяха. Доста са на 3-4 години, една на 5 и една на 7. Не е кратък живот за кокошка в днешно време. Джинките дори не ги знам на колко са години, щото ги взехме големи, но поне на 6. Нещо все петлета успяват да отчуват :)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 27.05.2020 г. at 15:24, Kalam Mekhar написа:

П.П.: Преди години, когато не хранех пилетата със стартерни смески, а с домашно смлени боклуци, квачките и при мен ги водеха по цяло лято. Но пък и ярките ми не пронасяха на четири месеца и половина. Преди две години, две ярки пронесоха на четири месеца. Черната на преден план е едната от тези две. 

Очевидно дават резултат тези смески, но не знам нещо на хормонално ниво ли правят или какво? Те и пъдпъдъците без смески не снасяха въобще, а уж щеше да е "по едно яйце на ден". Аз не знам да съм имал случай на ярка да снася на 4,5 месеца. Обикновено ако се излюпят май-юни, почват да снасят февруари. По-рядко преди зимата. Пък тия номера с пилета за месо за клане на 20-40 дена - това е някаква химера, въпреки че очевидно работи... frankenchicken му викат.

За мен не е проблем квачката да си ги води по-дълго. Да ги топли, пази и прочие.

А тази кокошчица маранка ли е?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Малките са някакъв сорт декоративни. Само където, нещо се смесиха с големите и вече имам полудекоративни петли и кокошки, които са средни по големина.

Квачките си ги гледат пиленцата при останалите. Никой не ги закача. Когато приключат да ги гледат, пронасят и ги зарязват. Тогава идват петлите и почват те да ги викат за храна и се навъртат около тях.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Неслучайно пролетта е сезон на живот и плодовитост, макар и реколтата да е наесен. Днес още една кокошка излюпи, тази за пръв път. От миналогодишните пиленца е:

Photo1496-1.thumb.jpg.1bef7c5066095aa7a0d56e9c5994fb41.jpg

Бялото пиленце най-отзад. А ето я днеска:

Photo0015-1.thumb.jpg.1ed05a7d260140843443f15529d2ace4.jpg

Кой се подава там отдолу? Преместихме я да видим, а тя да пие вода и да си свърши работата:

Photo0017-1.thumb.jpg.d3fdc2a55791561511e46e86ffad1c9c.jpg

Някои са още влажни, а други вече щъкат. Махнахме черупките:

Photo0020-1.thumb.jpg.0e08d84d69c30bf6f8aedee7b521b36d.jpg

Последното яйце и то се е зачупило. Как се гушкат само:

Photo0021-1.thumb.jpg.89d7c55a580ed2710e703d5034979507.jpg

Мама си свърши работата и си идва при пиленцата:

Photo0025-1.thumb.jpg.9ed2e4b9f7a41f6b053e887a1e0c291c.jpg

Ще си ги покрие и ще си ги изсуши и стопли:

Photo0026-1.thumb.jpg.b372dd5eb11ad89ddfc6a2a972a03cb9.jpg

Кой я е учил какво да прави?

Считаме я за бяла орпингтънка, макар и да не сме имали друга такава. "Одрала е кожата" на една жълта орпингтънка отпреди две-три години и нищо чудно да е от нейното потомство. Голяма е красавица! Орпингтънките са кротка порода. И мЕкички.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
На 29.05.2020 г. at 15:04, Славянски написа:

А тази кокошчица маранка ли е?

Мелез от майка Супер Харко и петел Роуд Айлънд ред. Уникална комбинация се получава. Два от петлите ми  тази година също бяха такива мелези, но единият го изяде белка, заедно с четири млади кокошки Брама, наскоро пронесли. Причерня ми, като видях двора покрит с перушина. Остана ми един мелез и един чистокръвен Брама, но нищо не става от него. Засега само една кокошка ходи с него. Всички други са при мелеза.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 10 минути, Kalam Mekhar написа:

Мелез от майка Супер Харко и петел Роуд Айлънд ред. Уникална комбинация се получава. Два от петлите ми  тази година също бяха такива мелези, но единият го изяде белка, заедно с четири млади кокошки Брама, наскоро пронесли. Причерня ми, като видях двора покрит с перушина. Остана ми един мелез и един чистокръвен Брама, но нищо не става от него. Засега само една кокошка ходи с него. Всички други са при мелеза.

През деня ли е нападнала? При мен тази година само една кокошка бе убита, но нощем в "скришен" полог. Е, не чак толкова... Ще трябва да люпиш пиленца?

Иначе брами имаме колумбийски/бели. Имаше и черни, но нищо не направиха. Кекави бяха пилетата. Сините ми харесват.

Миналата година взехме яйца черен мед маран за люпене и брами. Маранските не се излюпиха добре. Само 4 от 9. Оцеляха три и лисицата отнесе голямата женска. Остана петелът и една малка, която доста прилича на твоята.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 3 часа, Славянски написа:

През деня ли е нападнала? При мен тази година само една кокошка бе убита, но нощем в "скришен" полог. Е, не чак толкова... Ще трябва да люпиш пиленца?

През нощта. Баща ми не е затворил вратата. Както излиза, няма повече да люпя тази година. Направо ще потърся да си купя. Днес беше 19 ден от работата на инкубатора, изхвърлих люлката, но по яйцата нито имаше напукване, нито се чуваше някакъв звук. Изглежда в четирите дни работа без обръщане са умрели зародишите. При работа с живи същества, никога нищо не е сигурно. То за всичко е така, но за тях важи с особена сила.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Здравейте, 

 

въпросът ми е като се излюпят пиленцата, ако се излюпят, мога ли да ги пренеса и пусна в предната част на градината, като вечер ще спят в оранжерията. Кокошките са в къщичката горе по принцип и с тунел слизат долу, като имат заграден двор с мрежа зад оранжерията, така ще могат и да се виждат, но няма да могат да преминават. 

 

IMG_20200530_201845.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Можеш да ги пренасяш където си искаш. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не препоръчвам малки пиленца да пускаш навън в росна трева или дъждовно време. Иначе може да ги пускаш. Има ли някъде да се отдалечат много?

За спането в оранжерията аз бих им сковал някакъв кафез с фина мрежа, за да са с допълнителна защита.

Имай предвид, че лисицата като проникна през нощта в къщичката на патиците, беше успяла да прокъсне рапичната мрежа. Един найлон не знам доколко ще ги опази от зверовете. Параван е, но и те трева не пасат.

Но иначе това дворче ще им е супер. Просто имайте и местенце за дъждовно и хладно или ветровито време.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Кафезът с вратичка ли трябва да е?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами с вратичка по-добре. По строителните магазини може да се купи някакъв материал. Но някакви летви от порядъка на 3 на 4 см ще станат. Зависи колко пари и време иска да отдели човек и колко красиво иска да го направи. И от палетни дъски ще стане.

Иначе хората им правят стабилни мобилни къщички като в тази статия:

https://poultrykeeper.com/raising-chicks/caring-broody-hen-chicks/

Ние ги държим в по-обикновени кафези/ограждения за отвън, но нямат покрив. Тъй че при дъждовно или непостоянно време стоят в оранжерията.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Ами ние сме в гората направо, след нас започва, така че е опасно с тази подвижната, оранжерията е поликарбонат на и много добре закопана, за една вечер няма да успее да премине под нея. Ще сложа вътре скован кафез, идеята ми стана ясна. Благодарско.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Само да добавя някои общи насоки, които съм намерил за полезни, като книгата на ето този човек:

https://www.chelseagreen.com/product/the-small-scale-poultry-flock/

Чел съм и негови статии, които са безплатни и е публикувал в списания:

https://www.themodernhomestead.us/article/Poultry.html

На английски е, но е чуден ресурс. Трябва си основа. Като няма източници наблизо, има такива надалеч. Аз бих превел някоя и друга от тия статии, ако остане време.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Днес отварям единия кокошкарник да пускам кокошките и изпод стълбичката изскочи бяло пиленце. Там да е прекарало нощта? Отде се взе?

За секунда съобразявам какво е станало. В подпокривното на кокошарника една легхорнка си беше направила полог в една щайга (бидейки лека порода, успяваше да литне и да се качи). Преди време се залежа денем и дори нощем. Беше снесла две, после четири яйца. Искаше да мъти и я оставихме там, като добавихме още няколко яйца. Обаче дата не сме записали и не знаехме кога ще люпи.

И, ето, днес изскочило пиленце, паднало от 180 см и нищо му няма! Кокошката горе кр-рка. Според мен бе на два дена пилето, защото е доста чевръсто.

Извадихме я - вътре пет пиленца излюпени, от които четири бели, нейни си,  щъкащи, и едно черно още влажно лежеше. И още пет яйца, от които две зачупени.

Преместихме я в оранжерията. Ама тя като тръгна да води големите и да рови, не можем да я върнем на яйцата. Вкарахме там една малка къщичка за снасяне и ги сложихме там на по-тъмно и уединено. Но вариантът да остане върху яйцата за постоянно, докато се излюпят, не изглеждаше много вероятен, заради рано излюпените. Затова взехме и отделихме по-големите пиленца в един кафез, пък нея оставихме на яйцата да ги доизлюпи. Довечера по тъмно ще пробваме да й върнем четирите пиленца.

Удивително е, че дори носачки като легхорнките стават добри квачки като не са от инкубатор. Тази е втора за годината.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 40 минути, Славянски написа:

Удивително е, че дори носачки като легхорнките стават добри квачки като не са от инкубатор. Тази е втора за годината.

Не е от инкубатора. От храната е. Ако се хранят по технология и снасят 360 яйца в годината, няма шанс да легнат да мътят. При по- бедно меню се получават празни от формиране на яйца периоди през които тя ляга да мъти. От излюпените в инкубатора, миналата година ми легнаха 2 или 3. В резултата на това, миналата година не зареждах инкубатора и сега нямам нито една. Една е била легната и щом баща ми е взел от една съседка яйца от Брама е избягала. Сега е взел квачка от друга съседка, която не иска да я храни излишно. Ще я угоим със смески и ще я върнем, каквото и да измъти.

Относно инкубатора - вече писах, че е почти пълен провал, заради една моя глупост. Има 20 пиленца, но, това е под 50% люпимост. Точно сега няма  и откъде да си купя пилета на тяхната възраст за да докарам някаква прилична бройка.

pileta.jpg

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

Не е от инкубатора. От храната е. Ако се хранят по технология и снасят 360 яйца в годината, няма шанс да легнат да мътят. При по- бедно меню се получават празни от формиране на яйца периоди през които тя ляга да мъти. От излюпените в инкубатора, миналата година ми легнаха 2 или 3. В резултата на това, миналата година не зареждах инкубатора и сега нямам нито една. Една е била легната и щом баща ми е взел от една съседка яйца от Брама е избягала.

Очевидно, че технологията на хранене работи, щото не се разхлопват по фабриките. Но то и кое точно да ги стимулира? Пространство? Местообитание?

Но не съм съгласен, че мътенето се случва в тези по-бедни на хранене и снасяне периоди. То есента и зимата са най-бедни на яйца. Кокошките мътят основно, да не кажа ексклузивно, пролетта. Тази легхорнка си снасяше до последно, не е спряла да носи, че да легне да люпи. Но спря след като легна.

Иначе технологията за 360 яйца е страшна. И жените могат колко работа да свършат, ако не бяха бременности, раждания, майчинства, възпитание на деца... Но тука вече стигаме до етичните и философски разминавания между икономическата наука и живота, който не се измерва като стойност само в количества, печалби и БВП, а има и духовни и морални измерения.

А кокошките се справят редовно на 80+% в люпенето. И за едно домакинство ако имаш 20-30 кокошки, от тях винаги има достатъчно квачки за обновяване на ятото. И генът също дава разлика. Вече имаме трето поколение квачки от определени кокошки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване