Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Люпене на пиленца и други пернати с мътачка

Как бихте предпочели да размножавате кокошките във вашето стопанство?  

14 гласа

  1. 1. Как бихте предпочели да размножавате кокошките във вашето стопанство?

    • С квачки.
      9
    • С инкубатор.
      3
    • Да купувам вече излюпени пилета или по-големи птици, без значение дали от квачка или инкубатор.
      2
    • Да купувам пилета по възможност люпени от квачка.
      2
    • Да купувам пилета по възможност люпени с инкубатор.
      0
    • Не бих отглеждал/-а кокошки.
      0


Recommended Posts

Kalam Mekhar
преди 8 минути, Славянски написа:

Очевидно, че технологията на хранене работи, щото не се разхлопват по фабриките. Но то и кое точно да ги стимулира? Пространство? Местообитание?

Но не съм съгласен, че мътенето се случва в тези по-бедни на хранене и снасяне периоди. То есента и зимата са най-бедни на яйца. Кокошките мътят основно, да не кажа ексклузивно, пролетта.

Нивата на хормоните. При мен, никога кокошка не е лягала да мъти в най- активния яйценосен период - пролетта. Дивите животни снасят тогава определен брой яйца (до 20 при яребицата) и лягат да мътят, защото не нямат заложени повече узрели яйцеклетки. Моите кокошки, обикновено лягат да мътят през лятото, след отминаване на най- активния период. Идеално за мен е през Май и началото на Юни, но, това не е концерт по желание. 

Технологията от 360 яйца на кокошка е реалност от над половин век. Основното е селекция, но за да се прояви оптимално трябва определен фураж и задължително отопление през зимата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен повече тази година легнаха през май и към края на април. Имало е квачки и юни, и юли, една излюпи даже в началото на октомври. Само че от нейните нищо не оцеля до пролетта. Снасянето почва по-силно през февруари.

Аз лично нямам нужда двайсет кокошки да ми снасят по двайсет яйца на ден като ги стимулирам хормонално. Не ги храня кой-знае колко специализирано, и снасят и се въдят предостатъчно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 4 часа, Славянски написа:

Аз лично нямам нужда двайсет кокошки да ми снасят по двайсет яйца на ден като ги стимулирам хормонално. Не ги храня кой-знае колко специализирано, и снасят и се въдят предостатъчно.

Те си отделят сами хормоните, ако се отглеждат при условията за които са селектирани. Продуктивните породи имат нужда от много протеин, който не може да им осигури житото и царевицата. Ако не се пускат на свобода за да си набавя този протеин от животинките, които изравят, пилетата и кокошките хранени с жито и царевица са жалка картинка. Познават се веднага. Растат само на крака и шия и се развиват много бавно. През лятото не могат да формират яйцеклетки и изобщо спират да снасят.  Дефицитът на протеин се коригира със соя и слънчоглед, които се добавят в смеските. Калций и витаминен комплекс също за задължителни. В тези, които аз ползвам има и сорго. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Здравейте, някой има ли патици и какво правите с техните яйца?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Имахме няколко години, но март 2019-та лисицата скъса мрежата на къщичката им една нощ и ги отнесе всичките. Бяха уж индийски бегач, порода за яйца, която не мъти. Имали сме и обикновени. Оттогава нямаме, просто щото не сме им направили инфраструктура и затова пострадаха в кокошарника. Да, беше кокошарник на колела с мрежа на пода. Изгубихме към хиляда патешки яйца и месото. Но вината не е само на лисицата.

Яйцата ги ядяхме :) или сме слагали кокошки да ги мътят. 25-26 дни. Една излюпи десет от десет, но бяха твърде много и на първия ден смачка две. Вие имате от немите, които са добри мътачки, но мъжки май нямате...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Няма мъжки. Може ли да попитам как се приготвят яйцата им?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Нищо по-различно от кокошите. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

https://modernfarmer.com/2015/06/everything-you-need-to-know-about-duck-eggs/

Е, пачите яйца са си супер! И патките в общи линии се хранеха основно сами. Е, идват и да си искат и няма как да не ги чуеш, особено женските! Голяма тишина настана като ги изяде лисицата (две уби дивата котка).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 21 часа, Веселата ферма в Родопите написа:

Здравейте, някой има ли патици и какво правите с техните яйца?

Отглеждал съм патици десетина години, но май е било грешка, като направя преценка на стари години. Постоянно цапаха водата на кокошките и не подлежаха на никакво обучение. Патицата си има няколко патешки мисли в главата и от нищо друго не се интересува.  Яйцата ги правим същото, каквото кокошите. Предимно ги ядем и от време на време слагахме на някоя кокошка да ги мъти. Патица не ми е мътила патета никога.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Васил Игнатов

По принцип кокошката е хубаво да мъти сама ако мъти с други кокошки новоснесените яйца трябва да се махат напоследък се уверявам че могат да мътят много яйца на мен миналата година средно голямакокошка ми измъти 18 пилета

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Андрейчо
Отговорено (Редактирано)

Може ли друга квачка да приеме изоставените пиленца? И с какво да се хранят новоизлюпените?

Редактирано от Андрейчо

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ако си има свои - едва ли. Ако няма пилета и лежи, може да ги приеме като новоизлюпени. Една люпи останалите яйца на друга ден-два докато се излюпят и ги поведе. Но ако има само черни, а вие искате да й добавите бели - ще ги накълве почти сигурно. Зависи и от кокошката. Някои са кротки, други по-агресивни. Най-добре пиленцата да й се дадат на тъмно.

Новоизлюпените 24 часа може да не се хранят. Те са усвоили жълтъка. Ние им варим жълтък и го разтрошаваме. Също смляно зърно, сухо или навлажнено. Добре е да има и достъп до песъчинки, за да се стимулира храносмилането. Малко по-големи си ядат и цяло жито. Даже едно време с това са ги и хранели от ден първи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Голяма кокошка и големи пилета, но място за всички все ще се намери:

IMG_20200725_214246.thumb.jpg.d5a3d63d1f7ba6dd5972e7f7a3c46729.jpg

Засега и деветте за живи и здрави и се развиват, а майка им още ги кътка. Голяма красота като ги прибирам вечер.

IMG_20200725_214253.thumb.jpg.cb29b1afda9d2100923ea038688129c5.jpg

Като са в кафеза не лягат всички под нея, но навън оптимизират мястото в перушината й.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
На 16.07.2020 г. at 17:56, Андрейчо написа:

Може ли друга квачка да приеме изоставените пиленца? И с какво да се хранят новоизлюпените?

Почти е обречена кауза. Познава си ги по гласа още преди да се излюпят. Може да ги приеме, ако още първата вечер и поставите пиленца на същата възраст, за да свикне с гласа им през нощта, но не е сигурно. 

Пиленца се хранят със смески за пилета за съответната възраст и предназначение. Пилетата, които предвиждате да живеят повече от три месеца, трябва да се хранят със смески за пилета по яйценосно направление, независимо от породата. Аз ползвам сръбски гранулирани смески. Бройлерите, отглеждани за клане се хранят със смески за бройлери с повече ГМО соя в тях. Бройлерните хибриди, хранени със смески за пилета по яйценосно направление си стават нормални и здрави кокошки и петли. Някои от тях достигат носливост от 200 яйца годишно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Пилетата не са много напред тая година, най-вече щото не са свободно пуснати в двора, но това не им пречи да стават все по-красиви. Ей тази група на водопой:

IMG_20200907_094326.thumb.jpg.15abc07755b31126b719addd9a0de7fc.jpg

А ето я и квачката, която беше повече гладна отколкото жадна и продължи да рови за жито зад вратата:

IMG_20200907_094331.thumb.jpg.7ff169b04134e8edbdc34377c75c7404.jpg

Още си ги води и кътка, и се свират да спят под нея. Петелът беше с други кокошки, които преместихме, за да освободим място за новото  семейство. Кокошката е толерантна към чужди пилета (беше с единайсет), а петлите няма да тръгнат да кълват малки за разлика от кокошките.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Един въпрос към @Гого, който има опит със самонасадили се кокошки. Имам тук една, която беше легнала, обаче полога така и не намерих. Първите два-три дни я виждах излязла, след това не съм я засичал. Дали има надежда още да е жива? Твоите като люпят така колко често се появяват?

А вчера и още една джинка, другарка на онази, и тя не се прибра и подозирам същото. Или пък лисицата се е активизирала...

Яд ме е, че първата на третия ден я наблюдавах сигурно половин час, но мръднах малко да свърша нещо и в дън земя потъна. Вече "лежи" повече от седмица.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Моите като легнат, се появяват веднъж дневно. И то ако имам късмет да ги видя точно в този момент. Излизат за до 20 мин да ядат, пият вода и социални контакти. Ако я видя, седя и чакам да я проследя..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Втората дето снощи за пръв път изчезна, се показа и сега я дебнем къде ще се прибере от един час... Може би е още в началото и не се прибира бързо. Просто не мога да отделя един час да я гледам как се назлъндисва...

Другата не се появява, а два-три пъти я виждах в началото. Има много скришни места под дървен материал и прочие - може и да не е изядена, но все пак такова изчезване не говори добре.

Поне се утеших малко, че втората е жива. Джинките са малко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 2 часа, Славянски написа:

Имам тук една, която беше легнала, обаче полога така и не намерих. Първите два-три дни я виждах излязла, след това не съм я засичал. Дали има надежда още да е жива? Твоите като люпят така колко често се появяват?

А вчера и още една джинка, другарка на онази, и тя не се прибра и подозирам същото. Или пък лисицата се е активизирала...

 

При мътене, могат да стават по веднъж на ден или на 2-3 дни. Според кокошката е. Лисиците, хващат най- лесно джинките, когато мътят. Иначе са трудна плячка. Миналата събота, лисица ми хвана една брама и изобщо не се е затруднила. Тя и на мен не можеше да избяга с това оперение по краката. А и беше доста дебела. Яд ме е, защото беше на две години и не е пропускала нито ден да снася, откакто е почнала. Яйцата не бяха големи, но пък нямаше пропуск, нито през зимата, нито през лятото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Лисицата тая година не е нападала кокошка. Ястреб се е спускал. Та засега не считам, че е лисича работа... но и никоя не е успявала да измъти навън. Все сме ги прибирали като ги намерим. Една след три дни навън, беше млада легхорнка на 15 собствени яйца. Твърде много бяха яйцата и ги разделихме между две. Излюпи ги всичките легхорнката и даже и тая година пак мъти. До два-три дни чакам пиленца.

Легхорнките са носачки, не мътачки, но тази е малко смесена - бяла с по-малък гребен, иначе сходен размер и сприхава. 

В момента четири "брами" (от които две не съвсем чисти) лежат в полозите, но станаха много пилета вече.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване