Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Люпене на пиленца и други пернати с мътачка

Как бихте предпочели да размножавате кокошките във вашето стопанство?  

14 гласа

  1. 1. Как бихте предпочели да размножавате кокошките във вашето стопанство?

    • С квачки.
      9
    • С инкубатор.
      3
    • Да купувам вече излюпени пилета или по-големи птици, без значение дали от квачка или инкубатор.
      2
    • Да купувам пилета по възможност люпени от квачка.
      2
    • Да купувам пилета по възможност люпени с инкубатор.
      0
    • Не бих отглеждал/-а кокошки.
      0


Recommended Posts

Славянски

Зрението го остави. Изгубените инстинкти бяха по-голям проблем. Какво като са с потекло?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 минута, Славянски написа:

Колко ти излиза при това положение дневната дажба на птица като пари?

Зависи. Колкото са повече и по- големи, толкова изяждат. Но, нямам загуби и животните са здрави. Всеки лев ти се връща.  На теб, като ти ги изядат половината ястребите, а останалите станат, като бухенвалдски манекени, и десет лева да дадеш, все са залудо дадени. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Интересно ми е какво е съотношението. Щото пише по сто грама на кокошка. Десет кокошки е едно кило, т.е. 1,80 на ден. При трийсет птици, отиваш на 5,40 на ден, без да броим пилетата. 160 лв. на месец. Въпреки че при мен съображенията не са първо финансови. Просто не мисля, че трябва да оцеляваме единствено заради химическия прогрес и с всички тези добавки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 5 минути, Славянски написа:

Интересно ми е какво е съотношението. Щото пише по сто грама на кокошка. Десет кокошки е едно кило, т.е. 1,80 на ден. При трийсет птици, отиваш на 5,40 на ден, без да броим пилетата. 160 лв. на месец. Въпреки че при мен съображенията не са първо финансови. Просто не мисля, че трябва да оцеляваме единствено заради химическия прогрес 

Пиша ти конкретно за кокошките, за да не ги бъркаме с пилетата. Добавката, която аз вземам е по 1,80 за килограм. Смесва се в съотношение 1:3 с жито и царевица. С други думи, от 1 кг. добавка се правят 4 килограма смески. Но, аз ползвам собствен слънчоглед, който също добавям. Добавям и малко трици, които са с около 16% протеин. На практика, аз правя около 5,5-6 кг. смески с един килограм добавка. 

При пилетата е най- добре да се ползват фабрични смески и да не си позволяваш експерименти. В тях има и някакъв пробиотик, който ги пази от чревни разстройства. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 39 минути, Kalam Mekhar написа:

За да им замениш естествената храна  (основно безгръбначни и малко количество разнообразни семена), трябва да го направиш с комбинация от шротове и витаминен комплекс. Иначе си е чист садизъм под предлог, че го правиш за тяхно добро. Сещам се за няколко такива случая от историята. 

Те са в голяма част на естествена диета, когато са пуснати в няколко декара двор. Жито, слънчоглед, метлено семе - тези неща са добавки. Ровят си, пасат си. Има и от кухнята остатъци, има и плодове лятото - дуди, джанки, сливи, ябълки, круши. В момента снасят достатъчно яйца като се има предвид, че за толкова птици разходът за зърното е под 1,50 лв. на ден. Ти казваш било садизъм? Може пък да е селекция като тази на Салатин със зайците. Или пък исландските кокошки. Как мислиш са ги гледали в техния климат? С шротове и витаминен комплекс?

За мен едно пиле да порасне за колене на три седмици или четири, и една кокошка да снася на 3-4 месеца, това е форсиране, издевателство. Хормонално, химическо, икономическо, всякакво. Аз страня от това. Ако ще им давам купешки смески, по-добре да ги изколя и да си купувам яйцата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Може би е добре отклонението от темата да бъде обособено в тема "Хранене на кокошки и други пернати", ако няма такава. @Боби Димитров

За мен тоя чаршаф не е пример за естествено или екологично хранене:

Допълващ фураж, витаминно-минерален за кокошки носачки.

Аналитичен състав:

Калций 32.8 %

Натрий 2.24 %

Фосфор 0.45%

Лизин 0 %

Метионин 0 %

Състав: Креда, натриев бикарбонат, витаминно-минерален премикс

Добавки (за кг)

Витамини, провитамини и химически добре дефинирани субстанции с подобен ефект:

Витамин А(Retinil Acetate/3a672a) – 330 000 IU/kg;

Витамин D3 (Cholecalciferol/3a671) – 99 000 IU/kg;

Ниацинамид (3a315) – 660 mg/kg

Витамин Е (Alpha Tocopherol Acetate/3a700) - 264 mg/kg

Калциев Д-пантотенат (3a841) - 198 mg/kg

Витамин В2 (Riboflavine)- 99 mg/kg

Витамин В6 ( Pyridoxine hydrochloride/3a831)- 33 mg/kg

Витамин К3(Меnadione natrii Bisulfite/3a711)- 33 mg/kg

Витамин В1(Thiamini mononitrate/3а821) – 16.5 mg/kg

Фолиева киселина (3a316) – 16.5 mg/kg

Витамин В12(Cyanocobalamin) – 0.7 mg/kg

Холин хлорид (3a890) – 3 300 mg/kg

Съединения на микроелементи (източника в скоби)::

Манган (манганов оксид/3b502) 2 145 mg/kg

Цинк (цинков оксид/3b603) 1 650 mg/kg

Желязо (железен сулфат монохидрат/3b103 ) 1 320 mg/kg;

Мед (меден сулфат пентахидрат/3b405) 151.8 mg/kg

Йод (Калциев йодат, безводен /3b202) 26,4 mg/kg;

Селен (натриев селенит/3b801) 8.3 mg/kg

Категория и функционална група - технологични добавки:

Антиоксидант: ВНТ /Бутил хидрокси толуен (Е321) 15 mg/kg; Пропилгалат ( E310) 18mg/kg

Консервант: Лимонена киселина (Е330) 27,70 mg/kg

Свързващи вещества: Сепиолит ( Е562) 22 mg/kg , Силициева киселина, преципитирана и изсушена (Е551а) 0,4 mg/kg

Указания за употреба: Този фураж може да се изхранва само на кокошки носачки.

Да се използва само за целевите животни.

            Дозировка: 30 г на 1 кг фураж (продукта се влага 3% към фуража).

 

Това не е нещо, което човек може да поддържа и репродуцира в домашни условия. Не че и житото си го произвеждам, но бих могъл. И е зърно, не някакъв лабораторен продукт.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Kalam Mekhar искам да знаеш, че не влагам нищо лично в спора. Разбирам позицията ти, или поне така мисля. Ти гониш видимия резултат. И очевидно такъв има. Аз имам някои принципни идеологически различия. Аз бих искал ако има резултат, той да е постигнат по възможно най-естествен начин - посредством храната, без химически добавки. Сега, ако храната е бедна, очевидно трябва повече и по-разнообразна храна.

Иначе си мислех и за тази скорозрелост от смеските - представете си, че децата почнат да съзряват на десет години или на осем с "подходяща диета" или добавки, ензими, хормони и прочие, и да могат да имат потомство. Това ще ви направи ли впечатление или просто гледаме скоростта и резултата? Иначе определено от гледна точка на производителност тези практики са си впечатляващи. Къде са 100-150 яйца, къде са 350 от кокошка.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Just now, Славянски написа:

@Kalam Mekhar искам да знаеш, че не влагам нищо лично в спора. Разбирам позицията ти, или поне така мисля. Ти гониш видимия резултат. И очевидно такъв има. Аз имам някои принципни идеологически различия.

Нищо лично не влагам. Пилетата са си твои. Прецених, че няма как да стане да ги храниш със смески с бюджет от 1,50 на ден, който ми спомена и спрях да коментирам. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.

Когато пилетата се отглеждат свободно в широк двор или градина, предполагам че си набавят необходимите вещества за растежа от естествената  среда. По моите наблюдения, пуснатите на свобода пилета в моите близо два декара , дори не се интересуват от хранилката със смески, увлечени  в ровене и намиране на ценни за тях хранителни  находки.

В  заграденото дворче обаче не става само с мляна царевица и жито.

Липсват им живите протеини - мравки буболечки , червейчета за това на помощ идват смеските. Започвам със стартер до 40 дена, след което продължавам с втората номерация смески до навършване на 3 месеца. От там на сетне на обща храна с възрастните кокошки.

Знае ли някой как да разпознава яйцата, от кои ще излязат петлета и от кои кокошки? Аз що годе имах   малко информация от преди много години, когато купувах яйца от човек от квартала за кръглите и по дребни яйца, че са за женски пилета, а сега попаднах на това клипче и като се вгледах внимателно в яйцата , струва ми се че е  потвърждение на което   знаех  .             https://www.facebook.com/groups/273587720278563/permalink/1110533826583944/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
На 22.09.2023 г. at 23:23, ivanina. написа:

Знае ли някой как да разпознава яйцата, от кои ще излязат петлета и от кои кокошки? 

Не знам. На мен, винаги ми трявбват повече ярки. Опитвал съм през годините всякакви есперименти - закръглени, заострени, дреби и едри, но, не съм открил закономерност. Може да зависи от петела, но не знам при какви условия се комбинират W и Z хромозомите. Никога не съм имал прекалено много възрастни петли, за да видя, какво става при повишаване или понижаване на броят им.  Размерът и формата на яйцето са по- скоро особености на кокошката, отколкото характеристика на бъдещ пол. Една кокошка, снася всеки ден еднакви яйца, но от тях се люпят, както мъжки, така и женски пилета. В крайна сметка, това, което приех за успешно е яйцата да са стандартни (без неравности, аномалии и ръбове) и да са без големи отклонения в размера за да не се разтяга много периода на излюпване. Последните останали винаги са в по- слаба позиция, независимо дали люпиш с инкубатор или квачка. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 11 часа, ivanina. написа:

Знае ли някой как да разпознава яйцата, от кои ще излязат петлета и от кои кокошки?

Тази фолклорна заблуда [1][2] за определяне пола на (бъдещото) пиленце САМО по формата на яйцето, съществува поне от Аристотел насам, а може да е и доста по-древна :) . Най-доброто, което на днешно време може да се направи И има научно обяснение е: три или четири дни след снасянето на яйцето, то да се анализира спектрално, което може да включва яйцето да се освети с лазерен източник, за да се определи присъствието на определени вещества (течности) които да подсказват какъв е развиващия се ембрион. Ето връзки към академични разработки или техните обобщения:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27512829/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36462048/

... тук, разбира се, прогресът се движи от (желанието за печелене на) много пари. Индустрията с кокошки носачки има остра нужда да "поизмие срама" и/или намали финансовите загуби или пропуснатите ползи от избиването на милиони мъжки пиленца.

 

[1] Принципно, не е съвсем невъзможно да има връзка, т.е. силна корелация над 75% или дори над 90%, между формата на яйцето и пола на бъдещото пиленце. Ето един хипотетичен пример, който аз си измислям в момента: Да се създаде нова порода кокошки (и петли) при които генетично е заложено, че такава комбинация от алели (за определени гени) която дава много висока вероятност за единия от двата пола, да дава И много висока вероятност за определена форма, цвят или размер на черупките. Такава порода, или комбинация от две (родителски) породи, разбира се, не съществува засега, а и ще бъде много трудно да се създаде дори с помощта на генно инженерство, но на теория не е напълно невъзможно. А освен евентуален патент (и пари за 20-ина години напред) авторите, ако имат късмета да няма друга по-впечатляваща разработка от тяхната в същата година, ще получат и доста добър шанс за някоя Нобелова награда (или от този калибър поне).

[2] Съществува и нищожно малка вероятност, граничеща с нула, такава генетична аномалия (порода или комбинация като описаната в [1]) вече да се е случила в някой селски двор, някъде по света, но е просто много по-вероятно някоя леля или чичо, някъде по света да са "извадили" или "вадят"  "луд късмет" като успяват да  отгатнат над 75% от пола на техните пиленца само по формата на яйцето.

Вероятността за успех при [1] или [2] ми се струва толкова малка, че по-скоро индустрията и бизнеса, които не са човешки индивиди и нямат (индивидуални) "скрупули", ще успеят в друго направление, като например да имат програмиран успех с пола на пиленцата в зависимост от условията, например температурата, както е при крокодилите и при някои други влечуги. Още повече че такъв механизъм вече съществува в природата и работи. Транспонирано при кокошките, това ще означава например, че при определена температура всички пиленца "гарантирано" (с много висока, над 97% вероятност) ще си бъдат женски. А в този ред на мисли, дали в далечното бъдеще няма просто да се наложи употребата на яйца от някое влечуго, не се наемам да гадая. Но хоризонта на търсенето (research) при тези генетични неща е още много далеч. Не е като, да кажем, машина на времето -- там аз съм спокоен, че, например, никой няма да се върне назад :) .

Редактирано от embedeo
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, embedeo написа:

...като например да имат програмиран успех с пола на пиленцата в зависимост от условията, например температурата, както е при крокодилите и при някои други влечуги. Още повече че такъв механизъм вече съществува в природата и работи. Транспонирано при кокошките, това ще означава например, че при определена температура всички пиленца "гарантирано" (с много висока, над 97% вероятност) ще си бъдат женски. А в този ред на мисли, дали в далечното бъдеще няма просто да се наложи употребата на яйца от някое влечуго, не се наемам да гадая. Но хоризонта на търсенето (research) при тези генетични неща е още много далеч. Не е като, да кажем, машина на времето -- там аз съм спокоен, че, например, никой няма да се върне назад :) .

Отдавна не съм чел и пиша по памет от години, но, има и птици, при които полът на пилето зависи от температурата при люпене. Но за кокошките, категорично се определя от комбинацията от хромозоми. 

Така или иначе, супа от млади петлета не е за ихвърляне, въпреки, че хората масово продават петлетата, за да си купят салам. Но, обикновено ми трябват повече ярки. Проблем ми е избирането, защото при възможност да оставя две петлета се оказва, че има десет с потенциал - скорозялост, липса на дефекти, красива визия. За калпавите не ми е жал толкова. Тази година си заклах третият по неволя. Имаше нетърпимост между него и още един и се сбиха до умиране. 

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 12 часа, Kalam Mekhar написа:

Отдавна не съм чел и пиша по памет от години, но, има и птици, при които полът на пилето зависи от температурата при люпене. Но за кокошките, категорично се определя от комбинацията от хромозоми. 

За известен период от време, до преди 2005 година, се е смятало, че има и птици, каквито са от семейство Големокраки (Megapodiidae), като например, една австралийска дива пуйка (Alectura lathami) дето си заравя яйцата в купчина с разлагащи се растителни отпадъци, при които температурата на инкубация влияе на пола на пиленцата. Обаче се оказало, че все пак няма птици с истинска TSD (temperature-dependent sex determination), каквато има при влечугите. И мисля, че ето това е важната публикация:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1629050/

... където става важното уточнение за научния свят, че всъщност при птиците като Големокраките, по-скоро съществува различна смъртност при ембрионите от съответен пол при температури над и под оптималната, а не "задаване" на пола в зависимост от температурата, което би било TSD по същество. С други думи, засега, само при влечуги, примерно крокодили, имаме същинска зависимост на пола от температурата (TSD). Е, има споменати и други особени механизми при риби и земноводни, в раздел "4. Discussion" на публикацията, но дали подобни неща ще имат практическо значение за хората, още не се знае.

Редактирано от embedeo
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване