Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Фермери и градинари по света и у нас. Насърчителни (или не чак толкова) примери и истории.

Recommended Posts

Славянски

Според мен един от проблемите е със субсидирането. Което от една страна прави производителите зависими от държавата, от друга поддържа изкуствено ниски цени на продукцията, с които човек трудно може да се бори, ако не ползва субсидии. Гледайки количеството труд и други разходи примерно в овцевъдството, цената на мляко и сирене трябва да е доста по-висока, че да има човек сметка. Освен ако не гледа стотици овце и не ползва... субсидии.

Просто земеделие и животновъдство са потърпевши браншове от финансовия и икономически модел, защото при тях не се получава от нищо нещо. Има и фермери, които успяват, ама и цените си ги бива.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Vency Georgiev

Моето наблюдение е, че има страхотно търсене за качествени продукти. Въпреки цената. ПОНЕ в София !

Например бройлерите отглеждани от чифлик "Ливади" по метода на Джоел Салатин се разграбват в момента в който ги пуснат на пазара. Трябва записване. Въпреки цената от към 30лв ли беше. Миналата събота взех последното замразено пиле от тях. Подозирам, че беше скрито в фризера за някой "наш" човек.. Но аз го изрових изпод другите продукти. Беше разкошно на вкус. А цената беше 28 лв. 

Друг пример агнета. Близък мой приятел, баща му отглежда овце и след нова година се появиха 50 агънца. Въпреки, че наистина сме близки приятели , аз не можах да се доредя. 

Хубавото е, че се забелязва раздвижване. Хората се образоват на тема качество на храната и започват да търсят по-хубави продукти. Ако дребните и съвестни производители успеят да намерят пътя до потребителите ще се промени картинката. Стига да успеят да избегнат прекупвачите и измамниците.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

А и е добре да се фокусираме на добрите примери, които можем да приложим в нашия мащаб. Защото е ясно, че на този етап за много от нас е по-лесно да си купят отколкото да си произведат, но с това колабиране на икономиката и поставяне на колене на националните държави не се знае докога това ще е така. Много вносни суровини поскъпват драстично вече, а България внася сигурно 80 процента от храната.

Тъй че за мен знанията и уменията споделени тук са ценни, дори да са и по-комерсиални предприятия. Това е основата на препитанието, не финансовата система, която паразитира върху реалния секторът. Теди дали е съгласна?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 28 минути, Vency Georgiev написа:

Моето наблюдение е, че има страхотно търсене за качествени продукти. Въпреки цената. ПОНЕ в София !

Например бройлерите отглеждани от чифлик "Ливади" по метода на Джоел Салатин се разграбват в момента в който ги пуснат на пазара. Трябва записване. Въпреки цената от към 30лв ли беше. Миналата събота взех последното замразено пиле от тях. Подозирам, че беше скрито в фризера за някой "наш" човек.. Но аз го изрових изпод другите продукти. Беше разкошно на вкус. А цената беше 28 лв. 

Това е по-резонна цена, а и няма нищо общо като състав и качество с другите пилета. Въпреки че пак е бройлер. 

Тези дни колих кокошка. Ами само скубането отне близо час. Отделно чистене на вътрешности. Кой ми го плаща? Иначе беше супер вкусна за четири-годишна кокошка. То и индустриални пилета не съм вземал от години, но помня в Щатско за каква мърша ставаше дума.

Цитат

Друг пример агнета. Близък мой приятел, баща му отглежда овце и след нова година се появиха 50 агънца. Въпреки, че наистина сме близки приятели , аз не можах да се доредя. 

Агнетата вървят евтино, направо не е за вярване. Ние сме вземали по пет лева за кило, към двайсет кила за сто лева. Не бих продал агне на тия пари. То коза може да се купи на 150-200 лева. Това агне ако е сукало два-три месеца плюс всичката храна на майката - каква е себестойността? Та на тоя етап храна само купувам и не продавам. Подарявам ябълки.

Цитат

Хубавото е, че се забелязва раздвижване. Хората се образоват на тема качество на храната и започват да търсят по-хубави продукти. Ако дребните и съвестни производители успеят да намерят пътя до потребителите ще се промени картинката. Стига да успеят да избегнат прекупвачите и измамниците.

Това е бъдещето. Но пак сме зависими и от големите машини, не че не са ни полезни за някои култури. В Белгия точно бях гледал един младеж с последно поколение агро техника - ами страшна инвестиция на много години труд. Върши работа, ама за да има смисъл от такава, всеки трябва да гледа хиляди декари (и да влезе в дългове за десетки години, което е самоубийство в тая почти военна обстановка).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Vency Georgiev

Ами при цена от 15 лв на кило живо. Или около 200 лв за бройка, аз не можах да се доредя. А това беше февруари. Ако се бяха родили по-късно и да уцелят празниците предполагам доста повече щеше да удари. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Е, те искат агнета. Но и по-големи стават. Нямам претенции аз. Шилешкото също е хубаво и е повече :)

Принципно по-непретенциозните породи овце не искат кой-знае каква грижа. Нито пък агнетата. Държат на студ и наддават, а докато са живи, месото се съхранява перфектно :) Вълци няма почти, опасността е основно от двуноги.

Но нека не задълбаваме толкова встрани от темата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Vency Georgiev

Такава чиста ферма .. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Vency Georgiev

Случайно попаднах на интересна поредица

 

 

 

 

Като изключим библейските глупости е интересно.

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

А знаеш ли, че този човек е пострадал от Agent Orange и са му отказали помощ като disabled veteran и реално градинарството му е терапията? :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Vency Georgiev

Не. Нямах представа. Забелязах, че има някакъв проблем, но не знаех. Ще прочета по-детайлно. Благодаря.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Да, аз от филма като го гледах преди години не бях разбрал, че Пол Гаучи е инвалид. В последствие гледах едно видео от ден за посетители в градината му и бях шокиран. Много позитивен човек в неговото състояние.

Та и Монсанто значи замесени...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Vency Georgiev

Вчера изгледах едно видео на Ричард Перкинс за една ферма в Хърватска - Zrno. 

Останах силно впечатлен от собствениците с колко дини под мишниците са се хванали - ферма конвенционална и но-диг, магазини, книжарници, ресторант и обучителен център.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Dev

Здравейте. Хобито ми е градината. От известно време обмислям как мога да изкарвам приличен доход от няколко декара{ за сега са 10 дка) Стигнах до извода че човек трябва да работи това което му доставя удоволствие. Нива  4 та категория на 15 км от града -София неполивна. Хрумват ми идеи нон стоп да речем  Шафран. Защото едва ли някой ще реши да го бере труден е .и какво може да се засади  което да не се краде и изобщо краде ли се по нивите. Какво още не се сещам....вероятно много неща .Нямам никакъв опит в такива мащаби.  

Редактирано от devifast
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Каквото и да решиш да отглеждаш за пари, много добре прецени кой и за колко ще го купува и гледай ако сметките ти не излезат да не се набуташ с много. Производителите на шафран вече няколко години са назад заради липса на пазари. Аз бих заложил на дръвчета, съобразно климатичните условия, плододаването започва най-рано след 5-тата година, боровинки също, а от едногодишните - на ягоди. За 10 декара каквото и да правиш ще ти трябват немалко машини +  допълнително хора минимум за прибирането на реколтата.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Dev

@Котарак без чизми Ами това е супер полезна информация и аз отново едно голямо БЛАГОДАРЯ. Друго е като чуеш и второ мнение :) Ще го мисля до февруари и надявам се после да изпратя снимки и някоя щайга с ягоди:) 

Редактирано от devifast

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ферма в Словения, на брега на Адриатика... Маслини, райски ябълки и пасищни зайци (мой голям мерак)

https://www.facebook.com/Gramona-Farm-911993032204301/photos/?ref=page_internal

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Орехи, маслини, овце и кокошки в семейна ферма в "зимна" Калифорния:

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

https://e-vestnik.bg/37455/obshtinari-iskat-da-zatriat-edinstvenite-karakachanski-stada/

Общинските съветници в Кресна с голямо мнозинство са задължили в едномесечен срок жител на обезлюденото с. Влахи да се махне от там със стадата си овце и кози. Става дума за единственото голямо стадо от 500 овце от изчезващата каракачанска порода и 100-ина кози от друга изчезваща порода – калоферска. Ей тъй, до 10 август да щракне с пръсти и да ги премести някъде.

Селото е на 10 километра над Кресна и дотам има път само до средата. Това решение на общинарите означава на практика унищожаване на стадото, защото то не може да се премести като камион тухли и повече или по-малко трябва да се изколи.

Стопанинът Сидер Седефчев, наричан презрително „топ еколог” от местния вестник „Струма” е обвинен, че затрупал селото с „лайна” (виж тук). Така наричат овчия тор във вестника. Според местните излиза, че на село не трябва да се гледат животни, а да има само вили. Всъщност става дума за клевета.

...

@alys

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз познавам Седефчевите и бих тръгнал след тях и на война, едни от най-стабилните, целеустремени и надеждни хора, които съм срещал. Че е нагласено е ясно. Че постфактум е трудно да се търси решение - също :( Иначе една кооперация с финансиран ЧКЧ фермер + подарък чувал ЧКЧ тор за всички в селото, би свършила чудсна ПР работа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Един член форума работеше във фермата преди време:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване