Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Сортове овощни дървета с късен цъфтеж

Recommended Posts

Славянски

По разсадниците все пишат "късен цъфтеж", "устойчив на повратни пролетни мразове" и прочие. Но само те си знаят доколко са тествани тия описания. Защото повече сортове в асортимента има потенциал за повече продажби, дори да не са изпитани, докато от три сорта общо, които са изпитани, кой ще се впечатли? Вярно, че и условията варират, но определено се впечатлих от онзи мъж в Минесота, който беше взел да тества петдесет сорта праскови и да прави от тях селекция за суровия им климат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Голям майтап.. Почти няма сортове, на които да пише "склонен към измръзване" или "Чувствителен към минусови температури".. Всичките са устойчиви и се адаптират към условията  в Северна България.....апък после ги изкореняваме.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Ани хората това искаме да чуем и това ни казват. Като с отлежалата ракия в завода, сега нямаме, минете следобед. :))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Из дебрите кайсиеви. Дискусия на вниманието на @Kalam Mekhar 

https://growingfruit.org/t/best-apricot-for-new-england-6b/2404

Аз вече съм сложил Харлейн и Харкот от канадските, Фаркло и Киото от френските по-късни. Бержерон се гледа масово във Франция и Швейцария, Бержеруж се води дори с по-късен цъфтеж.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Два нови испански сорта бадеми с много късен цъфтеж - Пента и Тардона:

https://www.researchgate.net/profile/Pedro_Martinez-Gomez/publication/283396484_Penta_and_tardona_Two_new_extra-late_flowering_self-compatible_almond_cultivars/links/566166a208ae15e7462c4c4b/Penta-and-tardona-Two-new-extra-late-flowering-self-compatible-almond-cultivars.pdf

Селекция изсред 12000 семенни растения за почти петдесет години. Колосален труд. По традиционния метод с кръстосано опрашване на избрани растения/сортове.

Сега чета и за Вайро и Маринада: първият има силен растеж, вторият среден до слаб. Което е голяма разлика. Имайте го предвид. Другаде пише за Вайро "medium growth and high vigour", а за Маринада "semi-erect growth habit and medium vigour". И аз помнех, че върви малко настрани, не нагоре. Статията за различните нови сортове:

https://citarea.cita-aragon.es/citarea/bitstream/10532/1766/1/2011_084.pdf

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Интересни ирански бадеми за зона 5:

https://www.shelterwoodforestfarm.com/blog/2019/4/6/cold-hardy-almonds-for-the-northeast

https://m.facebook.com/brambleberrypermaculturefarm/posts/2599019976824675

Според мен тези и от ядка трябва да станат. Дали е вид или всичко е клонирано едно дърво от Иран? Съмнява ме да са генетично еднакви иранските. Аз имам ирански лешници семенаци.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Една интересна тема от Палмфорума за зоните у нас по USDA, разнообразието е голямо. Но всеки ако замерва средната минимална за десетина години, може да добие представа за своя район.

http://forum.palmi.bg/viewtopic.php?f=7&t=1778

Това, което се чудя, е дали примерно зона 5 гарантира по-късно слани от зона 6 или зона 6 от зона 7 - в смисъл, те ще бъдат по-късни, но развитието на овошките да е аналогично, т.е. закъсняло и да не сравнително по-късни. Има фактори като инверсии, изложение и прочие. На @peterstamov кайсиите само мръзнат в една от най-южните точки на страната, а в Силистра стават...

Т.е. тези данни може да бъдат ориентир повече за продължителността на сезона и за минимуми, които обуславят успешно отглеждане на дадени култури.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Твърде относително е. Ние сме по тази карта в 8b. Ще рече човек - благословени, но на северен склон макар само 365 нв, не е точно така. Примерно, тази година само бъз и глог. :D Даже самораслите дрян и ябълки, дивата круша и джанките не вързаха. С бадемите упорствам още, но без успех до тук. Сега ще видя из линковете, които сте споделили. Праскови и кайсии се отказах - за прасковите е твърде глинесто и влажно, а кайсии, местните казват че не виреят. Имам някакви бегли опити, но не оцеляха.
Оглеждам се какво расте "отсамосебетоси" наоколо и ще залагам предимно на такива видове. Инатя се само за смокини, че са ми едни от любимите плодове.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
На 26.12.2020 г. at 13:12, Славянски написа:

Една интересна тема от Палмфорума за зоните у нас по USDA, разнообразието е голямо. Но всеки ако замерва средната минимална за десетина години, може да добие представа за своя район.

http://forum.palmi.bg/viewtopic.php?f=7&t=1778

Тази средна температура за десет години е, като свинското със зеле. Какво ме грее, че ме водят в 7а или 7б, като пред 2012г. падна до --22  в градината ми. А съм само на 50 километра по права линия от Кнежа, където тогава беше -27.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Прегледах днес трите млади бадема - Маринада, Вайро и Пента. Като набъбване на пъпките са по-назад от праскови и череши. Което е обнадеждаващо. Вайро е най-назад засега, но е и на най-сенчестото място. Ще видим доколко ще се запази тази "дистанция" във времето.

@Димо и @Димо 33, при вас имат ли развитие бадемите с късен цъфтеж?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Ще мога да кажа, кога ида. Сега не ги загледах.

Но пък видях камчатките. От 18 имам  две с поражения, сорт югана и още две с леки поражения, от нимфа. Другите са добре. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
На 15.03.2021 г. at 19:56, Славянски написа:

Прегледах днес трите млади бадема...

На каква възраст са? 
Изчетох, каквото беше поместил и реших да опитам с тези три сорта.

Кайсии и праскови спрях да опитвам - може би по-нататък, ако попадна нещо по-устойчиво..., но се надявам от тези три сорта бадеми да се закрепят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Около Нова година ги посадих. Може би двегодишни. По метър и половина с разклонения от по 15-40 см. Можеше да са и по-малки. Но мисля, че имат цветни пъпки по върховете.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 9 минути, Антоанета написа:

Кайсии и праскови спрях да опитвам - може би по-нататък, ако попадна нещо по-устойчиво..., но се надявам от тези три сорта бадеми да се закрепят.

Какви кайсии и праскови си пробвала и кои не стават? Заради сърните ли или заради сланите?

Аз искам да пробвам и Диамар/Мардиа (с най-късен цъфтеж от испанските), но евентуално на есен ще взема, ако имат в разсадник Милис. И ако тези се представят прилично.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
На 16.03.2021 г. at 21:36, Славянски написа:

Какви кайсии и праскови си пробвала и кои не стават? Заради сърните ли или заради сланите?

Аз искам да пробвам и Диамар/Мардиа (с най-късен цъфтеж от испанските), но евентуално на есен ще взема, ако имат в разсадник Милис. И ако тези се представят прилично.

Вече не помня сортове, но имаше кайсии, които ми ги дадоха за късно цъфтящи. Ноемврийска мисля имаше...
Прасковите се къдрят. Почвата е глина и е между склон и река, та е мокро до късно. Садих им придружители, пръсканици с билки, "Отче наш"... : Д  
Отделно късните слани са характерни  и тези красиви животинки... 
За предпочитане да заложа на по-подходящи неща. 

  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Бадеми, кайсии и праскови не обичат много почвена влага. Трябва им добър дренаж. Може би добавяне на пясък или садене повдигнати.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Миналата година присадих няколко клончета череши, от дърво на един приятел на баща ми. Били страхотни череши. Не знам сорт, но калемите хванаха (това ми беше втори опит, след като при първия дръвчето умря от преовлажняване на втората година). И сега се гласят да цъфтят:

IMG_20210426_182643.thumb.jpg.e6161adc2664e2782ed0fca01dd0037c.jpg

Някъде десет дни след Сънбърст и ранните. И не са се отворили още, само тук-там.

IMG_20210426_182751.thumb.jpg.8ca9d243be5e6270deb0a29043b295bd.jpg

Ако успеят да задържат и са вкусни, ще ги препоръчам. Ще ги видим и следващата година. Но Сънбърст се води късно-цъфтяща. А тази определено е по-късна, поне тази година. Имам и Скеена, която цъфна преди два-три дни, но има само две-три цветчета. Също съм присадил Суит Харт, а комшията си взе Кордия. Та ще можем да сравняваме.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 15.03.2021 г. at 20:56, Славянски написа:

Прегледах днес трите млади бадема - Маринада, Вайро и Пента. Като набъбване на пъпките са по-назад от праскови и череши. Което е обнадеждаващо. Вайро е най-назад засега, но е и на най-сенчестото място. Ще видим доколко ще се запази тази "дистанция" във времето.

@Димо и @Димо 33, при вас имат ли развитие бадемите с късен цъфтеж?

Заблудил съм се за бадемите, че имат цветни пъпки. Имаха по-едри пъпки по върховете на клонките и ги счетох за цветни, но сега пускат листенца. Та ще отложим с година (поне) засичането на цъфтежа в моите условия. И все пак привечер прегледах пак Маринада и Вайро, които не бях наблюдавал последната седмица. Вайро цъфти! Изненада ме. Има три цветчета, едно попреминало и другите съвсем нормално цъфтящи. Късничко, като вишните, но ще правя изводи догодина, защото първата година не е меродавно. То праскова Елегант Лейди ми цъфти сега (а другите преди месец почнаха). Просто късно тръгна като за първа пролет.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

На Киото и една неизвестна кайсия горните клонки измръзнаха, но тръгнаха от спящи пъпки по-ниско. Фаркло, Харлейн и Харкот са добре. На комшията мисля сорт Фарбали и тя е измръзнала и избила джанка сякаш. Имам тръгнали присадки на кайсии и бадеми, та има с какво да ги заменя ако дадат фира. Никоя кайсия не цъфтя тая година. Силистренската компотна замених с кавказка райска ябълка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Лимоновата дюля цъфна вчера:

лимон.jpg

лимон2.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване