Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Сортове овощни дървета с късен цъфтеж

Recommended Posts

Kalam Mekhar

Поради изместването на сезоните в резултата на което през Април, две поредни седмици при мен валя сняг и на третата три поредни дни беше 0 градуса по Целзий, вероятно през следващите години ще трябва да си преподредя градината откъм сортове. Моля,  тези, които имат наблюдение върху сортовете овощни дървета да пишат, кои от тях цъфтят късно и се справят с пролетните слани и студ изобщо.

Засега в градината са ми останали с плодове ябълките, сливи Стенлей и по няколко круши на дърво. Две круши са късни - изглеждат, като някакъв хибрид между Кюре (Попска) и Харденпонтова масловка и една е лятна, мисля, че Уилямс. Тях също ги засече студа по време на цъфтеж, но е оцелял по някой плод. Нула праскови и нула кайсии, както и другите сортове сливи. Дряна и него го отписвам, въпреки, че има няколко плода на едното дърво.  Аронията е родила нормално, въпреки, че не съм и обърнал внимание, кога е цъфтяла.

Благодаря предварително за отговорите !

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

При мен също валя сняг два пъти през април и дълго след това температурите трайно бяха ниски. Аронията и мушмулата цъфтяха и имат плод. Прасковата, цъфтя, но не е задържала плод. Ябълката ми (Камчийска синапка) още не плододава, вероятно догодина. Дрянът цъфна, но няма плод. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

20200324_140122.thumb.jpg.82b304dd9ff76c1a3e50083b7af48c5c.jpg

Привет. Това не е точно отговор, а е по-скоро факт....снимка на нектарината от 25.03. И сега:20200618_164150.thumb.jpg.0d0548059a71e450b0f84190626d5889.jpg20200618_164322.thumb.jpg.eaf8e2335acbbed58a605936a3a5f6ab.jpg

Как се справи тва дръвче аз не знам, малката ми дъщеря два пъти се опитва да ги брои и каза че се "изгубва" след 30тия плод. Отдавам го на, вече изграден, имунитет. Защо вече изграден....защото всичките ни дръвчета минаха през подобен "тест", и всичките са отрупани с плод. Почва да вали, та само един пример:20200618_170113.thumb.jpg.3fb200a7a7a4823ca2560ca37874b0c4.jpg

Жълта, едра и много вкусна круша. Дано и при вас да се получи. Успех.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 4 часа, Пламен М написа:

 

Отдавам го на, вече изграден, имунитет.

Или на това, че не е падало до -7, -3 и три дни с 0 градуса, като при мен. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

При мен ябълките са фул. Също арония, вишни, круша и те имат. Останалите дървета са малки още. 

 

20200618_190347.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Повечето ми сортови дръвчета (на които се знае сорт) още не цъфтят. Водят се на книга късни примерно кайсии и праскови, но на практика още не знам. Някои джанки тази година задържаха доста плод, въпреки снеговете и сланите през март, когато имаше под минус пет няколко пъти. Априлските отделно. Докато повечето дървета нямат нищо. Единият сорт е хубав, но едва ли си се засилил за джанки, @Kalam Mekhar

Тази година последни слани паднаха около 20 април, когато палих огньове и цъфтяха череши, круши и праскови. Крушите и черешите не бяха поразени, прасковите също (от дребните белите). Крушите са стари сортове - попска и една друга по-дребна, която не знам как се нарича и зрее началото на август. Мога да ги снимам. Но цъфти ли късно? С малко преварва попската.

Отделно от късно цъфтящите сортове, някои сортове се води и, че понасят късни слани по-добре от други. Като примерно кайсия Харкот, праскова Сънкрест, препоръчаха ми кайсия Киото също. Но не съм ги изпитал още в моите условия. Може би ще цъфнат напролет вече.

При сливите Стенли са класика. Всяка година почти имат. От черешите на книга като късно цъфтящи се водят Шнайдерова хрущялка, Хеделфингенска, Дроганова жълта, Съмит, Регина. Аз взех Skeena, която също е от по-късните и е самоплодна.

Според мен трябва да се види и в района също кои дървета имат всяка година или в години като тази, и да се изследват факторите. Както и методите за забавяне на цъфтежа и смекчаване на сланите с поливане и прочие методи, за които пише в разни източници.

Остават и видове като мушмули, дюли, райски ябълки, хинап, черници, които цъфтят достатъчно късно и сланите почти не им влияят. Ябълките при мен досега не са пострадвали от слани, но и при тях имаше по-късни. Но разликата е до няколко дена.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
На 19.06.2020 г. at 11:52, Славянски написа:

 Единият сорт е хубав, но едва ли си се засилил за джанки, @Kalam Mekhar

Не съм. Не ги ям и не правя ракия от тях. 2-3 килограма зелени джанки за туршия, баща ми си събира по шубраците. Аз и тях не ям.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

С Петър Стамов си поръчахме сорт кайсия Харлейн от разсадник Малчеви, с. Дамяново. Преди две години ги поръчахме и ги присадиха. Имат още две фиданки останали. Някой може да се пробва ако иска. @Kalam Mekhar ? Не знам колко късно цъфти, но я гледат на север. Ще я изпитваме в нашите условия.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 3 минути, Славянски написа:

 @Kalam Mekhar ? Не знам колко късно цъфти, но я гледат на север. Ще я изпитваме в нашите условия.

На север отглеждаме какви ли не сортове. Но, ядем кайсии на пет години веднъж и то в най- добрия случай. Последната, която ми е останала е Силистренска. Тази година смятам да не се занимавам да я подрязвам. Ако не роди, ще я отрежа цялата и ще сложа някаква праскова.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Дядо ми във вилна зона над Червен бряг имаше зарзала. Всяка година беряхме. Другият ми дядо имаше кайсия. И нея я помня всяка година отрупана. Беше едра и зрееше късно. Какво е станало оттогава (90-те)?

Сега дядо ми има друга зарзала на двора. Цъфти около 12 март. Два пъти са брали, а е на 15 години някъде семенак.

А ти се увери, че е разбрала ултиматума ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 18 минути, Славянски написа:

 Какво е станало оттогава (90-те)?

Изместиха се сезоните с един месец напред. Топлият въздух на полюса, избутва студения към нас през Март и Април. На север от Стара планина, където няма екран от Север е кошмар за ранно цъфтящите растения. Даже дряна няма нищо тази година. Миналата имаше няколко пода.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не е повсеместно, защото ние изкарахме и круши, и череши, и праскови, като първите две бяха преизобилно. Дори джанки имаше няколко вида изобилно, сливи преизобилно. Дрян обаче никакъв от дивия. От едроплодния имаше доста, но той обикновено загнива на дървото и се съсипва за съжаление. Може би му е сенчесто между и зад две големи круши попски. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Круши имам. Ябълки малко и вече съм ги изял. Имам два едроплодни дряна с южно изложение. Даже ги поливам. Тази година нямат нито един плод. Праскови също нямам, но един съсед има семенак, който имаше доста плод. Но, те цъфтят по- късно. Кайсията имах предвид в предишните постове.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Хайде и по темата за кайсиите:

https://gardenerspath.com/plants/fruit-trees/best-cold-hardy-apricot-trees/

Не че са ни достъпни, но калеми може и да се намерят. Сред съветите са да се садят на северно изложение, което да забави цъфтежа, или на източно - за да може сутрин слънцето рано да ги огрее и минимизира щетите. Моите са садени така (изцяло огрявани от изток, големи дървета от запад). Една има голям дъб от югоизток. Напролет ако има цъфтеж ще коментирам.

А ти Силистренска късна или Силистренска компотна имаш? Късната била по-ранна. Навит ли си за промяна на сорта евентуално след голяма резитба?

Мулчирането на почвата, казват в статията, също я държи хладна и забавя развитието рано напролет.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Иначе тази есен планирам да взема бадеми Маринада. Цъфтели 10-20 дни по-късно от другите уж и са самоплодни. По-натам може и Вайро или някой друг съвместим сорт. Интересно ми е при @Димо 33 и @min-4o как се държат. Даже при Минчо условията са по-близки до моите поне що се касае до сланите изглежда. Пазарджишко е друга България.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 35 минути, Славянски написа:

А ти Силистренска късна или Силистренска компотна имаш?

Вероятно е компотната. Узрява в средата на Юли. И облагородяването е вариант, защото подложката джанка е почнала да пуска издънки. Подозирам, че има дървояди в стъблото, защото е пуснало смола на няколко места. Двадесет години това дърво не е пускало издънки и според мен, присадената част си заминава.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Ами живи са, друго за сега не мога да кажа. Още са много малки, а и мястото им се пада леко сенчесто в някои части на деня. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване