Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Сортове овощни дървета с късен цъфтеж

Recommended Posts

Славянски

Не знам сорт, но дюлите си цъфтят късно. Тази цъфти за пръв път - облагородих я преди три години някъде - като е само метър и половина фиданка:

Photo0338.thumb.jpg.67567e39def388453d444a15279417f7.jpg

Мушмулите тепърва се гласят да цъфтят, а райските ябълки не са се и разлистили. Все видове, които почти не се влияят от мразовете. А тази черешка сорт Съмит (не по нейна вина) е особено красива:

Photo0337.thumb.jpg.5167f709ba83ceb4d7c7e33bb791013c.jpg

Другите ми черешови присадки от сорт с късен цъфтеж сякаш няма да задържат плод. Може и проблемът да е с опрашването. Ще изчакам още малко, а догодина ще видя ще даде ли разлика като цъфне и другарчето.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Блондински въпрос: на какво се присажда дюля?

Комшията има разкошна купешка, едра и отрупана, красота! Ще ми даде колкото калеми искам, но дюля нямам.

PS Аз повече за красота я искам, моите гевезета не са по дюлите, дори сок от компот.

 

PS2 За кайсиите: оказа се, че все пак май ще има за компоти, но не за ракия. Най много има най-дъртата и най-вкусна средно ранна сорт "От семка", следвана от най-младата и най-ранна но цъфтяща по няколко пъти (пак от семка, отдолу има саморасляци), третата (купешка) няма да я орежа тотално преди да я обера, но на четвъртата измишльотина ѝ се заканих "до долу" - и без това ми заема мястото за топлолюбиви екзотики. А вие вместо да се белосвате със "Занзибарска Декемврийска" по-добре купете две щайги кайсии от "Гръцка Пластмасова"...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Дюля е най-добре на семенак дюля, след това на издънка дюля, но става и на дива круша, а комшията има една правена на глог.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Моята е на дюлева издънка. На друго не съм пробвал. Имаме стар храст, но дава дребни плодове и повечето изгниват всяка година.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тази година чакам цъфтеж от няколко сорта череши и ще докладвам как са във времето. Засега цъфтят два сорта - едната е дребничка "белурка" й викат - пъстра и ранна... като узрее става червена, но става за ядене и преди да е червена. Почва да зрее обикновено между 25 май и 5-10 юни, в последните години по-скоро към края на тоя период почва. Цъфти от два-три дни. Но от трите дървета едното е цъфнало изцяло, другите две са малко по-назад. Може би заради по-сенчестото място. А уж са еднакви.

Втората е една дребна като дива, но червена и сладка, малко по-късно зрее. И тя цъфти обилно. Не са специални сортове и двете, но първата редовно ражда в Балкана въпреки очевидно относително ранния цъфтеж.

Другите сортове са Sweet Heart, Ferrovia, Skeena, както и една взета от приятел на баща ми и си няма име. Виждат се цветните пъпки, но не се белеят. Имам и Sunburst, обаче нея я омлатиха кози миналата година и няма да цъфти тая, както и една (уж) бяла от дядо ми, която също няма да цъфти. Също и Summit сложих, но тя влиза във втора година и няма да цъфти. Другото са семенаци/подложки, върху които са присаждани повечето. Те подозирам са от костилки на хрущялка зрееща в края на юни.

Дано от толкова сортове има успех. Но като ги гледам до 4-5 дни едва ли ще са цъфнали, което не е лошо. Ще отразя времето на цъфтежа. Но ранната почна някъде седмица след първите праскови и десетина дни след първите джанки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!
Отговорено (Редактирано)

Пък моите всички са от изплюти костилки и не зреят едновременно. Но на другото село има една интересна жълто-червена и ще е добре да си присадя. Уж тази година щях да почвам с присадките, но ме подгониха по бюрократщини, вече е късно.

Ред.: И цъфтежът не е едновременно, но с по-малка разлика.

Редактирано от Лозето ме наби!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

На пъпка може и лятото. Или дори калеми ако имаш от зимата, още може. Аз правих на череша преди няколко дни.

Но в случая въпросът е не толкова кога зреят, а кога цъфтят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 11.04.2022 г. at 21:33, Славянски написа:

Тази година чакам цъфтеж от няколко сорта череши и ще докладвам как са във времето.  еднакви.

...

Другите сортове са Sweet Heart, Ferrovia, Skeena, както и една взета от приятел на баща ми и си няма име. Виждат се цветните пъпки, но не се белеят. Имам и Sunburst, обаче нея я омлатиха кози миналата година и няма да цъфти тая, както и една (уж) бяла от дядо ми, която също няма да цъфти. Също и Summit сложих, но тя влиза във втора година и няма да цъфти. 

Ще отразя развитието на моите мини черешки. Ранната "белурка" цъфтеше още на 9-10 април. Скеена беше цъфнала преди сланите на 19 и 20 април, които вероятно ще са последните тая пролет. Т.е. цъфна малко преди останалите, но цветчетата са твърде малко, за да правя някакви заключения. Summit и Sunburst тая година са без цвят, твърде са малки.

Вчера ги проверявах останалите и Sweet Heart е на 75 % разцъфнала по моя преценка. Което я прави дори малко по-късна от габровските сини сливи, които тези дни цъфтят и вече ми се струва, че към сто процента от цветовете им са отворени. За сравнение, това са две седмици след разцъфването на местния сорт, и някъде седмица след повечето от крушите. Правих и една снимка с малкия телефон за съжаление:

Photo0539.thumb.jpg.5b5b32773e9b6c0c76c5570f704db194.jpg

Този сорт е от Канада с много късно зреене (някъде след 10 юли) и на хартия не ги даваха с късен цъфтеж, но има логика при толкова късно зреене да цъфти и по-късно.

Феровия не беше изцяло разцъфнала, та изглежда по-късна, но цветчетата са твърде малко и не мога да си правя изводи още.

Сортът от приятеля на баща ми, който може и да е популярен - не знам - е още по-назад. Накъде 25 % бяха отворени. Ето снимка:

Photo0540.thumb.jpg.0ad225fd4e3b2d1ec4cc919d8eeaf732.jpg

Това определено ме радва. Бил най-вкусната череша, която бил опитвал. Отива горе-долу към времето на цъфтежа на средните/повечето ябълки, и съм изненадан. Ще видим и догодина как ще бъде. Чудя се дали факта, че е на черешова семенна подложка, а не на махалебка, да оказва влияние и да го забавя? Щото Скеена и Сънбърст се водят с късен цъфтеж , а цъфтят по-рано, но и те са купешки и едната с гаранция е на подложка махалебка, другата не съм сигурен. Махалебките не ги знам кога цъфтят. Който знае моля да сподели!

Та това е засега с черешите. Дано задържат и плод най-накрая, че никой от сортовете не съм опитвал. Скеена съм я вземал от Пенков, само да няма изненади!

Само да добавя, че ранната ми череша въпреки ранния цъфтеж и по-дребния плод, и въпреки обичайните слани, които понася, има плод почти всяка година. Миналата й беше нулева, но такава беше и за другите череши наоколо и за вишните.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Прегледах пак черешите. Суийт Харт цъфти на сто процента вече, другият по-късно цъфтящ сорт от приятеля на баща ми е с може би 70-80 процента отворени цветчета. Ябълките вече цъфтят повечето. Мен такъв цъфтеж ме устройва, но да видим и идните години дали ще поддържат този късен цъфтеж. Ранните череши прецъфтяват след повече от две седмици в бяло-зелена премяна.

Хубавото е, че има застъпване. Надявам се да се опрашат. Феровия е прецъфтял и не е задържал плод. Може и вчерашната градушка да е помогнала...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ще направя едно резюме на цъфтежа на ябълковите сортове при мен, повечето от които съм описал в темата за старите сортове ябълки. Имам и някои съвременни популярни сортове, които не са ми цъфтели още, както и други, които не съм описвал, но подозирам сортовете.

Разбира се, оценката е малко субективна и относителна. Има значение и местоположението, доколко е слънчево мястото, колко е голямо дървото и т.н. ще ги разделя на ранни, средни и късни по цъфтеж, като уточнявам, че уточнявам една дива ябълка цъфтя поне десет дни преди ранните... тази е ултра-ранна. Ранните са напълно разцъфнали от дни, късните не са почнали да цъфтят още. Ще използвам номерацията, която съм използвал в темата:

#1 - ранен

#2 Белфльор - ранен

#3 - среден

#4 - средно ранен

#5 - ранен

#6 - ранен

#7 - среден

#8 Канадска Ренета - късен

#9 - не цъфти

#10 Жълта Петровка - не цъфти, но по-скоро ранен

#11 Лимонка - късен

#12 - средно ранен

#13 Златна Пармена - не цъфти

#14 - средно ранен

#15 - късен

#16 - късен

#17 - не цъфти

Златна превъзходна (предполагам) - средно късен

Молис Делишъс (предполагам) - късен

Ако и вие имате повече сортове ябълки, както и популярни съвременни такива, и можете да ги разделите съобразно времето на цъфтеж, бих се радвал да го направите. 

Прави ми впечатление, че сортове #11 и #16 са толкова назад с цъфтежа, че ако примерно трябва да ги опрашвам с #2 или #5, може и да нямат застъпване. Но те от слана едва ли ще пострадат.

Имам още и Мелроуз, Шарден, Фуджи и може би Флорина, както и Виста Бела. Твърди млади са да цъфтят още.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Моята камчийска снапка щом в момента се кани да цъфти, късен сорт ябълка ли ще се брои, @Славянски?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Миленка® Ами то е относително. Ако беше при мен, щях да я определя като късна, защото късните тепърва отварят цветове. Но не знам при теб колко е напред сезонът. Затова ги сравнявам на база на останалите сортове наоколо.

Потенциално може всички да са ранни или късни, но може да има и седмица разлика между ранните и късните. Не засякох точно кога почнаха да цъфтят. Но там някъде.

Тъй че огледай други ябълкови дървета в селото и сравнявай. Другото е да се търси в литературата. Аз тая година присадих на едно дърво от въпросната синапка, ама кога ще цъфне - божа работа!

Но си и мисля, че при теб сезонът трябва да е по-напред, та вероятно е късна. Дюлите почват да оформят цветни пъпки вече, крушите прецъфтяват при мен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 1 минута, Славянски написа:

...Аз тая година присадих на едно дърво от въпросната синапка, ама кога ще цъфне - божа работа!

Има камчийска синапка и обикновена синапка - ти от кой от двата сорта присади. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Уж е камчийска. Калеми взех. Не съм я опитвал или виждал дори.

Като цяло поне при мен от ябълките не страдат сериозно от късни мразове. Може тези с ранен цъфтеж да пострадат на място с късни мразове, по-голяма надморска с инверсии и прочие. Сега имаше минус 5 на 20-ти април и бяха напъпили някои, но мисля, че нищо им няма. Докато орехите заминаха.

При крушите, сливите и черешите късният цъфтеж сякаш е по-ключов. Ще видя тая година след минус 5 какво ще задържат овошките. Защото мисля, че освен с късен цъфтеж, един сорт може и просто да е по-устойчив на мразове от друг.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Само едно вметване да направя за ябълките. Тези с ранен цъфтеж като сорт #1 вече преминаха или преминават и не се виждат цветовете, докато примерно Канадската Ренета надали е отворила и половината от цветчетата. Златната Превъзходна също е назад. Ако имах само тези два сорта (#1 и #8) или други два със същото време на цъфтеж, сигурно щях да имам проблем с опрашването. В случая Канадската Ренета е до друга Канадска Ренета, която не цъфти, и до друга #1, която също има цветове на пръстите на едната ръка. Има и една друга, може би #9, която също не цъфти грам поради прераждане, и единствената по-близка ябълка ми е една #15, която също беше родила много, но цъфти и тази година. Ако и тя беше пас, не знам това отрупано със цвят дърво какво щеше да прави. Но все пак на Балкана има много ябълки. На 20, 30, 50 метра има дървета. Това дали е достатъчно за добро опрашване? Обаче ако наблизо няма комшийски дървета, не знам.

Вече опасност от слани според мен няма. Това, което не знам, е всъщност доколко времето на цъфтежа оказва влияние върху появата и проблемите с разни вредители. Защото и Боби е казвал неведнъж, че ябълката и при десет процента успешно опрашване ще има достатъчно завръзи за много добра реколта. За сравнение и ранните череши изглежда са задържали немалко завръзи, въпреки че ги удари и -3 и -5. Може би прекомерната почвена влага тогава помогна да смекчи мраза. Но се чудя в това Хераково как не му задържат плод толкова години ябълките...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Интересно, че Белфльор уж почна рано да цъфти, но още не е прецъфтяла, докато другите по-ранни сортове вече не цъфтят. Тук-там по някое цветче. Дори някои от тези, които не цъфтяха, събудиха късно тук-там по някоя цветна пъпка като втора вълна. Интересно.

Но думата ми беше, че Белфльор като сорт предвид продължителността на цъфтежа, може би е средноранен. Защото в момента се застъпва доста със средните. Мен това ме радва и обяснява донякъде защо всяка година задържа плод. Сега и едната ми млада фиданка, която облагородих 2017 г. мисля и тя цъфна, та може да ми е първа реколта ябълки. Честно казано не помня година ябълките тук да са били ударени и съсипани от слана. А орехите вече втори път за около 7 години. Още са в зловеща зимна одежда... голи-голенички. Горките! А кое време е. Интересно дали някой "сорт" ще задържи плод. Предполагам този с най-късно разлистване?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Това е малко встрани от темата, но е интересно наблюдение. Миналата година някои ябълки преродиха и тази година няколко дървета буквално нямаха и един цвят. Нулева година. Обаче другите тръгнаха да прецъфтяват и на две дървета гледам почват да отварят цветчета тук и там, като втора вълна цъфтеж. Не са много, но има. Много интересно. И в момента тук-там по ябълковите дървета има такъв вторичен цъфтеж и даже неотворени цветове, докато всичко е вече разлистено може би без Канадската Ренета, която още не е прецъфтяла.

Много ми е интересно тези цветове на въпросните две "нецъфтящи" дървета дали ще доведат до някаква реколта все пак. И една щайга ябълки не е за пренебрегване.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 27.04.2022 г. at 22:23, Славянски написа:

При крушите, сливите и черешите късният цъфтеж сякаш е по-ключов. Ще видя тая година след минус 5 какво ще задържат овошките. Защото мисля, че освен с късен цъфтеж, един сорт може и просто да е по-устойчив на мразове от друг.

Сливите са по-малко от средното тая година. Джанките са добре, не са претрупани, но имат. Парадоксалното е, че черешите с ранния цъфтеж и рано зреене бяха отрупани, а тези с късния слабо завързаха. Може да е и от проблеми с опрашването или друго. Сорт Суийт Харт бях присадил на млада фиданка в съседното село, сигурно 1,20 метра висока. Даже не съм видял, че е цъфтяла, но имаше три череши.

Прасковите с относително ранен цъфтеж - слаба работа. Колкото за опитване. Обаче мушмули, дюли имат. Райските ябълки не цъфтяха по някаква причина, а хинапът тепърва ще цъфти.

Честно казано късният цъфтеж е нелош, но ако сортът е родовит и дава ежегодно независимо от цъфтежа (като някои джанки и череши) - не възразявам.

@peterstamov при теб тези проблемни/рискови видове/сортове как се представиха? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

От пробно-тестовите кайсии имах едно плодче на едната, което нещо го нагриза.

Има някоя праскова. Ранните череши имаха и ги изядохме. Ябълките и крушите имат. Едни круши дето не плододаваха сега имат. Дължа го на на добавен нов сорт - вероятно ги опраши. 

Джанки има. Чачанска 5 декара - питаха казаха няма. Райските ябълки измръзнаха цветовете на 22 Април, когато падна около -3°. Прокараха нови леторасли без плодни пъпки.

 

IMG_20220622_191423.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 9 минути, peterstamov написа:

Райските ябълки измръзнаха цветовете на 22 Април, когато падна около -3°. Прокараха нови леторасли без плодни пъпки.

И при мен така. Измръзнаха връхните пъпки и от другите спящите няма цветове. Заблудих се първо, че има. Росиянката (заедно с другите вирджинки) нямаше поражения, но пак не цъфна... Не знам защо. Млади са, ама е пета година от посаждането.

А тези с въпросната Чачанска не се ли отчаяха вече?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване