Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Mihail Mateev

Търся червен калифорнийски червей, една шепа

Recommended Posts

Mihail Mateev

Търся червен калифорнийски червей. Трябва ми съвсем малко количество, колкото да си ги завъдя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

Поради срив в базата данни и възстановяването на по-ранни данни цялата дискусия, включително редакцията на първоначалната ми публикация са се загубили.

Купих си червеите от OLX.bg от следната обява:  Продавам Калифорнийски червеи за стръв

Човекът се казва Евгени Колев (088 905 7442) от Хасково. Червеите се изпращат с куриерска фирма "Тип-топ" (офиси на Тип топ в България), които, за разлика от Спийди и Еконт, са съгласни да транспортират животни (червеите се броят за животни).

Пратката пристига добре опакована в картонена кутия, с отвори за дишане отгоре и надпис "Не обръщай". Вътре червеите са в пластмасова тарелка.

Изключително доволен съм.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Ти какво си взе от обявата? Яйца, излюпени малки, средни или големи?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

Взех от средните, защото големите били свършили. Ама моите щели след месец да започват да люпят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Кюспе от различни семена, дали е удачно да се слага в компоста при червеите? Чудя се и това колко ще се хареса на мишките...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

Човекът, от когото ги купих, ми обясни по телефона, че ги е хранил с фураж. Кюспето е част от фуража, така че бих казал, че е удачно. Аз лично бих сложил, без да се замислям.

Същият човек ми беше обяснил, че останалата храна - хранителните отпадъци - ги замразява, после ги размразява и така по-бързо стават на каша, съответно по-бързо червеите могат да ги преработят на компост.

Има логика, защото замразяването разрушава стените на растителните клетки и процеса на разпадане е по-бърз.

Вече един месец откакто малката ми червейна ферма работи - минавам хранителните остатъци през фризера за няколко часа - колкото да замръзнат - после ги размразявам на стайна температура, докато се стоплят поне до 15-20 градуса по Целзий, и ги нареждам в специалната кутия с червеите.

Досега имам 1,5 литра worm leachate (течността, която изтича от компоста, да не се бърка с compost tea.)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ние като гледахме на терасата кофи с чкч, мелихме в блендер всичко и така им го сипвахме (нямахме фризер). Работеше си доста добре, единстсвено се наложи на два пъти да увеличавам дупките на кофите, за по-добър дренаж. Утечката всеки ден я мятахме в саксиите с цветя. Но се радвам, че това време свъши, беше нелошо, но мега разправия спрямо сегашното положение...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

@Боби Димитров, а сега имаш ли нещо с кчк? Какво е "сегашното положение"?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Имам, да - градина ;) Когато си взехме сегашния (единствения реално, първия) имот, в който ни е градината, си направихме бавен компостер. Писали сме повече в темата, мисля и снимки имаше.

Там, в първата клетка на компостера, изсипах кофите с чкч - то бяха 2 или 3 кофи от сирене, квадратните. По-късно, когато направих компостната тоалетна и почнахме да трупаме в отделен компостер humanure, сложих там някоя лопата от основния компост, в който си има червеи. Така че и там има.

А с времето, те се появиха по лехите, тъй като трупаме яко органика отгоре. Не са изумително много, не са повече от нашите си червеи, но се срещат.

Дори и в компоста ни не са някакво гъмжило, защото не им е идеална средата (не е нещо вече ядено). Реално гъмжило стават само в чиста тор, както е по фермите, или примерно ето една снимка при майка ми как беше, докато имаха зайци.

Прочее, от както махнаха зайците и цялата тор беше размятана из малкото дворче, там също се завъдиха чкч и си съжителстват с дъждовните.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване