Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Славянски

Тази година забелязах, че са се появили нов вид комари - на раета черно и бяло.

640_216348.jpeg

Предни години комари почти не е имало, да не кажа въобще, а сега се появяват и денем, и нощем. Отговарят на описанието на тигровите комари, за които чета това:

https://www.marica.bg/zdrave/ako-vi-uhape-tigrov-komar-trsete-lekar

Има ли ги във вашия район? Какви мерки да се вземат? Кои са естествените им врагове?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Тигрови комари има от години, като другите са. При нас всички комари станаха активни и през деня. На слънце, посред бял ден си хапят...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Това не е било. А обикновените хапеха основно привечер и нощем. По изгрев мисля съвсем слабо. Ходил на риболов много като дете и много ни тормозеха покрай реката. Но на Балкана може би поради липса на застояли води комари почти не са ме хапали.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Навсякъде ги има от няколко години. Не им трябва много вода за размножаването и се въдят много активно. Само някой "бежанец" (афро-кандидат-европеец) да донесе малария и да инжектира няколко и ще се зарази половин България с нея.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тигрови комари в софийските паркове видяхме още преди 3 години, ако правилно помня. В Бургас съм виждал преди 10 сигурно, със сигурност поне 8 (преди да се родят децата). Мерки за момента не вземаме необичайни. Ако ще сме вечер вън, репелент по нас, а помагат и спиралите, които ползваме и на палатка като сме някъде. При познати лампа против комари върши добра работа НО  имат инсталирани 2 - едната е над масата, а другата е ниско, реално на нивото на земята.

 

преди 5 часа, Славянски написа:

Предни години комари почти не е имало, да не кажа въобще

Това изказване ме озадачи. Къде и кога е нямало комари? Комари са ни яли и на места като хижа Мусала или Белмекен (ако хванеш безветрие)... По гори тилилейски, където сте вие, комарите са в идеална среда. Много влага, много сянка, много жертви.

Подсети ме за един познат, който няма реакция на организма към ухапване, някакъв странен медицински куриоз. Не му излизат сърбящи пъпки. И един път сме на къмпинг Космос, комарите се хранят с гларуси и корморани там предвид, че са по-големи от тях, а нашия по телефона с майка си - ами супер е тука, спокойно, няма комари... :D 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Боби Димитров написа:

Тигрови комари в софийските паркове видяхме още преди 3 години, ако правилно помня. В Бургас съм виждал преди 10 сигурно, със сигурност поне 8 (преди да се родят децата). ...

Това изказване ме озадачи. Къде и кога е нямало комари? Комари са ни яли и на места като хижа Мусала или Белмекен (ако хванеш безветрие)... По гори тилилейски, където сте вие, комарите са в идеална среда. Много влага, много сянка, много жертви.

Подсети ме за един познат, който няма реакция на организма към ухапване, някакъв странен медицински куриоз. Не му излизат сърбящи пъпки. И един път сме на къмпинг Космос, комарите се хранят с гларуси и корморани там предвид, че са по-големи от тях, а нашия по телефона с майка си - ами супер е тука, спокойно, няма комари... :D 

Може би съм изключение или мястото е такова, но откак съм на Балкана (2011 г.) комари почти не е имало и не са ме хапали и не съм се пазил. Може би щото няма застояла вода. Миналата година се появиха заради дъждовете и наводнената от помпената станция ливада наблизо, но това беше за кратко. Онези бяха обикновени. Тази година за пръв път виждам такива на раета. Че и денем! Което е неприятно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71

Нас миналото лято ни изядоха. И сега вече ни подкараха. Ще се наложи въпреки жегите в градината да се влиза с дълъг крачол, ботуши и дебело горнище с дълъг ръкав. 

Засадих много лавандула и вече е цъфнала, но ефект от към комарите няма. Обмисляме закупуването на лампа от онези, със синята светлина, които ги привличат. Че да може поне на верандата да ни е спокойно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 9 минути, skarlet71 написа:

Нас миналото лято ни изядоха. И сега вече ни подкараха. Ще се наложи въпреки жегите в градината да се влиза с дълъг крачол, ботуши и дебело горнище с дълъг ръкав. 

Някои сложиха скафандри в парламента, колко му е в градината?

Аз за начало ще гледам да не оставам локви или съдове с вода по двора. Но като гледам, че едното дере е частично пресъхнало и водата не тече - ще се въдят. А дано големият дъжд поотмие ларвите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71

В близост до нас има река. Няма спасение от комарите.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Славянски,  тигровия комар е бедна селска девойка. Има едни други, сиви, малки. Ей това като ме ухапе, по- лошо от оса. Подува се като от алергична реакция. Не го знам какъв вид е, но е номер едно в класацията. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71
преди 33 минути, Димо 33 написа:

Славянски,  тигровия комар е бедна селска девойка. Има едни други, сиви, малки. Ей това като ме ухапе, по- лошо от оса. Подува се като от алергична реакция. Не го знам какъв вид е, но е номер едно в класацията. 

Папатак. Даже и мехурче с течност става на ухапаното.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Папакат и укявец едно и също ли е?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 39 минути, skarlet71 написа:

Папатак. Даже и мехурче с течност става на ухапаното.

Папатаци имаше при едната ми баба, но така и не ги знам какво са точно. То и бълхи имаше. Това другото не съм го чувал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване