Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Съхранение на зеленчуци и плодове

Recommended Posts

alys

По-интересно е съхранението на различните зеленчуци. Плодовете са почти ясни - ябълки, круши, дюли и подобни на хладно, проветриво, в касетки, евентуално сушени.

Наскоро Димо33 сподели, че зелето може да се съхранява в мазето с месеци. Може ли малко повече детайли? За късно или ранно зеле, с корен, без корен и т.н.? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Алис, при мен доброто съхранение на плодове и зеленчуци го отдавам на естествените условия в мазата, която е призенем етаж от къщата. Има влага и никога не замръзва, дори прозореца да е леко отворен. 

Зелето е късно и го слагам в касетки. Без корен и само най- горните листа са махнати. С времето външните листа повяхват, но вътре се запазва. Мисля, че сме готвили пресно зеле, два месеца след като е прибрано. 

Примерно, ябълки има до април месец, макар да не са добри за ядене. И т.н. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Предполагам, че в една касетка, ако се побират, слагаш на един ред зелки? И при нас не замръзва вече в мазето, но и не съм пробвала скоро да оставя зеле. Минали години съм опитвала нещо, но бяхме приходящи и нещо не останах доволна. А ябълките също в мазето ли ги съхранявате? При нас ябълките ги държим в по-студената част на къщата пак така в касетки. В мазето по подразбиране при нас има мишки и заради тях, мисля, никога не оставят ябълките там. От време на време котките остават да спят в мазето зимата, ама так сме преценили.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

На долният етаж има маза и стая, като и на двете места се съхранява всичко идеално. Просто са на едно ниво. Вероятно на 60-70 см. под нивото на земята. 

За мишките слагаме отрова. От както сложихме сот, няма как да влизат котките. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Съхраняваме броколите, като само цветчетата бланшираме и замразяваме във фризера. Колко да се бланшират, зависи от сорта. По- добре е да се пробва първо с една минута и т.н. Някои сортове са много крехки и лесно могат да се сварят.

После най- често ги печем в загрята фурна, накрая да карамелизира  пармезан, синьо или друго сирене, може в комбинация. Или пък само с джинджифил и черен пипер.

Но са бърза храна с насищаш вкус, затова гледаме да има 25 - 30 пакета във фризера за цялата година.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Тази година замразих без бланширане. Главите станаха през април. Не ползвам фризер. В прясно състояние явно няма да стане съхранението. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

До колкото знам, бланширането увеличава срока на съхранение, запазва цвета и намалява обема.  

Който има градина, без фризер не става. От зеленчуците в буркани слагаме само домати и туршии. 

Плодовете в последствие смятам само сушени и замразени цели или на сок. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димчева

Реших тук да питам тикви,които не са напълно узрели,и такива които да си чисто зелени какво да ги правя.от всичките ми около 20 тикви само една е хубаво оранжева.....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Супа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Също имам няколко неузрели тикви, но имаше и непораснали, завързали прекалено късно. Последните ги сварих на пара и ги пасирах на тиквен крем с малко мед и ванилия. Тези, които са с нормална големина , но са на зелени и оранжеви петна вместо изцяло оранжеви , засега са съхраняват заедно с узрелите. Сигурно ще отидат за баници. Ако са имали време да постоят на слънце след откъсването , би трябвало да се запазят известно време, въпреки че не са доузрели. Моите ги обрах още в края на септември, много беше мокро и се чудех дали няма да тръгнат да гният в тревата. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димчева

Мъжа ми много се тревожи,да не би да са отровни,като не са доузрели.иначе супа много обичаме

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз съм готвил и зелени и недоузрели тикви. Понякога стават, но понякога си искат захар да им се добавя. В краен случай на стоката. Трябва да се преглеждат да не почнат да загниват. Ние още не сме обрали тиквите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Шушулките на руйния фасул сложих върху един чаршаф, докато се справя с количеството, друга част сложих в касетки на 2-3 реда. Изваждам зрънцата на боба, сварявам в неголямо количество вода, добавям малко сол. Слагам в буркани и стерилизирам час и половина. Много е удобно после - само се добавят лук, моркови, чушка, подправки (кой както го обича) и боб-чорбата е готова. Пипкаво е и иска време, но сърце не ми дава да ги оставя. Този за зрял е направил хубави зрънца, но нямат шанс да узреят. Принципно би трябвало зрънцата да изсъхнат, особено тези, които са почти готови, но предпочитам да консервирам. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 3 минути, alys написа:

сварявам в неголямо количество вода, добавям малко сол. Слагам в буркани и стерилизирам час и половина.

хем първо вариш (колко време) хем после още час и половина врат и бурканите? не е ли много!?

а и после, като сложиш лук, моркови, чушки и т.н. - пак ли се вари? 

 

с тая енергийна криза и цени на тока, да не излезе златен тоя боб? ;-) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Бобовете трябва да се варят повечко. Сварява се бързо, ще опитам да засека. Някъде четох, че дори два часа стерилизират. Не ми е проблем цената на тока. :)  Боба го обичам силно разварен, така че може да се вари спокойно и след добавка на подправките. На морковчето и лука им трябват двайсетина минути. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

За зелени зърна не знам, но за шушулки си е задължително поне час и половина стерилизация, иначе се разваля.

Място за съхранение: селската ми маза е прекалено топла (над 10 градуса) и влажна защото е изцяло под земята. Полумазата на къща е друго нещо, в блока също е топла. При мен идеална се оказа селската баня (вече е само пералня), там и мишките няма откъде да влязат. Тази година ще ползвам и стаичката между етажите на блока, там също е добре.

За обеззаразяване паля сяра. Отдавна си търся стара улична живачна лампа на която да махна външния балон. Не знам покрай ковида дали няма бюджетни УВ лампи вършещи работа. Озонът поне не мирише толкова гадно, не че е по-безвреден.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Часовникът показа, че варя руйния боб около 1 час, но като го забравя и правя нещо навън, времето на варене се увеличава. :D Дописвам, че този фасул е най-узрелият и сортът е за зрял. Опитахме го, защото ми остана малко и не ми се занимаваше да го варя самостоятелно. Само посолен, както е в бурканите преди стерилизация - много вкусен ми се видя!

Редактирано от alys

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

От очушкания снощи боб най-зелените зърна тая вечер ги направих на чорбичка. Стана вкусна. Не е нито като от зрял фасул, нито като от зелен. Абе... оползотворихме бобчетата.

Тия, които изглеждаха най-узрели се сушат в голяма тава в килера. Доста повече са от миналата година. Дано запазим сорта. Ще погледна в тефтера, ама със сигурност трябва по-рано да засаждаме боба, ако искаме нещо да изкараме. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Не пожелахме да оберем десертното  грозде  преди дъжда, който валя цяла седмица. Видя ни се не добре узряло и това беше голяма грешка.

След продължителния дъжд, гроздето пое голямо количество вода и изгуби трайността си. 

Част от него отделихме за ракия, а останалата част трябва да се консумира бързо.

IMG_20211020_151046.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ние не можахме да изядем и 3 кг грозде, което ни донесоха... и го направих на сок... който ферментира с джинджифилова закваска и вече е в бутилките и си го пийваме на газирана напитка!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване