Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

CANCEL

Най накрая селянче :)

Recommended Posts

CANCEL

По съвет на Боби Димитров пиша тук :)

Дойде дълго-мечтания от мен момент да стана селянин :)

За момента имам само една снимка от дрон и качвам нея .

Къщичката се намира на североизточен склон и не се огрява дълго от слънцето.

Почнах да чета , някои от книгите , които намерих тук във форума и на есен ще се опитам да си подредя някаква градинка.

Тази година успях да засея краставици, домати, зелен боб, тиквички, тикви и кратунки.

Понеже нямаше предвидено място за градинка , изрязах виненото лозе и ползвам редовете , които мисля на есен да обърна на 90%

Това е за сега :)

Весели дни !

DJI_0583.JPG

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

А сега вече добре дошъл! В центъра мандала ли почваш? Голямото дърво над беседката орех ли е? А кое от постройките всъщност е къщичката? Горната част на снимката в коя посока е?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
CANCEL

:)

Добре заварили :)

По средата на полянката направих слънце от едни чимове, които ми подариха . Понеже бяха само 10 квадрата, така реших да ги употребя. Чима е някакъв гръцки , казва се Херкулес :)

Да добре се ориентираш ;)  , беседката е жълтото многоъгълниче и дървото над нея е орех . Имам притеснения , че умира и може да направи поразии, защото е много близо до постройките. Виках лицензиран лесовъд да го погледне , а той направо ми даде предписания да го махам . Аз обаче ще изчакам , защото все още има листа .

Горната част на снимката се пада югозапад .

В долната част е лозето , което махнах и искам да направя там градинката , защото там имам най-много слънце. На есен мисля да обърна редовете , за да е по-удобно за влизане откъм полянката .

Къщичката се пада в дясно на снимката под голямата ела и затова не се вижда много :)

В горния ляв край имам стопанска постройка с бивш курник , който използвам за съхранение на дървата за зимата, Покривчето ,долу в ляво е на една малка къщичка правена за деца , която мисля да преустроя в нещо като офис-работилничка :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
CANCEL

Такааа ... почнаха да стават първите доматки , обаче на някои от долу започва гниене още , докато са зелени . На какво се дължи това и може ли да се избегне ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Започни четенето от тук: 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kristina Qnakieva

Същият проблем имам и аз! От лошо поливане се завъжда гъбична инфекция... така разбрах от прочетеното. В по-горния линк нешо не откривам това, което ми трябва, ти ако си намислил нещо кобкретно сподели. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kristina Qnakieva

IMG_20200801_191442.jpg

IMG_20200801_191413.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
CANCEL

При мен е доста по-слабо , ама ги махам и ги оставям да си гният в почвата . За сега са 3 броя ..едни дето мязат на чушки :) Не знам сортове, че всичкия разсад мие подарък :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Аз вече писах, но пак да кажа - ако поливането не е проблемът - т.е. полива се така, че да няма големи флуктуации в почвената влажност при корените, върховото гниене се дължи най-вероятно на прекалено торене (особено с азотни торове - включително органични - особено птичи) - обяснението е, че те стимулират високи и силни растения с много листна маса - калцият отива по листата и не остава достатъчно за плодовете, а е известно, че именно липсата на достатъчно калции в плода предизвиква това заболяване. 

Така че, махнете болните домати, за да не хабят енергията на останалите (между другото те могат да се консумират (просто изрежете повреденото) и дори да се събират семена от тях). осигурете сравнително нормална почвена влажност и не прекалявайте с торенето и ще се избавите от тоя проблем. 

Аз тая година нямам нито един домат с върхово гниене, а пък отглеждам доста сортове сърца, както и други продълговати домати, които са особено предразположени към него. То сезонът сега започва де, така че и на мен може да ми се случи, както ми се е случвало в предишни години, но общо взето съм стигнал до горните изводи и се старая да ги спазвам... 

Редактирано от Ру®
поправена думата флуктУация ;)
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
CANCEL
преди 11 часа, Ру® написа:

Аз вече писах, но пак да кажа - ако поливането не е проблемът - т.е. полива се така, че да няма големи флуктоации в почвената влажност при корените, върховото гниене се дължи най-вероятно на прекалено торене (особено с азотни торове - включително органични - особено птичи) - обяснението е, че те стимулират високи и силни растения с много листна маса - калцият отива по листата и не остава достатъчно за плодовете, а е известно, че именно липсата на достатъчно калции в плода предизвиква това заболяване. 

Така че, махнете болните домати, за да не хабят енергията на останалите (между другото те могат да се консумират (просто изрежете повреденото) и дори да се събират семена от тях). осигурете сравнително нормална почвена влажност и не прекалявайте с торенето и ще се избавите от тоя проблем. 

Аз тая година нямам нито един домат с върхово гниене, а пък отглеждам доста сортове сърца, както и други продълговати домати, които са особено предразположени към него. То сезонът сега започва де, така че и на мен може да ми се случи, както ми се е случвало в предишни години, но общо взето съм стигнал до горните изводи и се старая да ги спазвам... 

Аз от скоро съм селянче и тези сложни думи "флуктоации" , още не ми говорят нищо .

Моите доматки са около 1 метър високи , не съм ги торил с нищо .

Остава да е от поливането .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване