Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Cucurbita Maxima

Да се похваля - вижте какъв хубав картофчо ми е израснал  :D  От снимката не личи много, но е над коляно висок. Това са първите няколко картофа, които сложих, а покрай тях се виждат и някои дребосъци от семе. 

 

Много ми е интересно да видя как ще се развият четирите варианта - голям цял картоф, семе, очички и нарязан. Макар че те моите не са точно в слама, а по-скоро под слама - тънък е слоя, като за нормално мулчиране.

 

035358075.jpg?r=0

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Ако ти е много малко сламата, ще позеленеят и няма да стават за ядене. Ако можеш - добави още отгоре.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Аха, мисля да добавям сено после, като израснат всички. Не съм много наясно с това кога започват да правят картофчета, ще трябва да ги проверявам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Храбрият Шивач

Нашите едва бяха прокарали миналата седмица, за разлика от тези, които засадихме директно в почвата. Те са вече 10-15 сантиметра. Мисля другия път като ходим, да им хвърлим отгоре от окосеното. То ще трябва да е изсъхнало вече достатъчно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Огнян Деянов

Да се похваля - вижте какъв хубав картофчо ми е израснал  :D  От снимката не личи много, но е над коляно висок. Това са първите няколко картофа, които сложих, а покрай тях се виждат и някои дребосъци от семе. 

 

Много ми е интересно да видя как ще се развият четирите варианта - голям цял картоф, семе, очички и нарязан. Макар че те моите не са точно в слама, а по-скоро под слама - тънък е слоя, като за нормално мулчиране.

 

035358075.jpg?r=0

 

миналата година рязаните картофи, режа ги на 3-4 парчета, ми станаха най-добре и тази година всичко е от рязани, и вървят доста добре, а и пестиш посевен материал

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Хм, обикновено семето е доста ситно, на колко го дробиш? Доброто семе е като едър орех макс.

 

Чувал съм от старите, че само в случаи на някакъв проблем (примерно нещо ти изяде семето, или изгние и тн) се прибягва към цепен картоф, защото като го отрежеш и разкриеш вътрешността - по-лесно заболява. Не зная до колко е вярно, но с няколко поредни години проби може да се натрупа наблюдение за/против.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Огнян Деянов

миналата година садих с цели картофи от на бабата, които повечето бяха започнали да се развалят и изглеждаха доста зле, но си купих и един килограм от "от манастира", които нарязах на по 2-3 парчета (да има 1-2 пъпки) които стигнаха за 2 лехи и резултата беше, че от тези две лехи извадих картофи колкото от 5 други лехи - самите растения станаха по-едри, с по-дебело стебло и почти нямаше фира от тях. НЗ. може и от сорта да е разликата, но тази година ще се види - сега половината са от бабините, а другата половина от тези два реда, като всичките (и двата сорта) съм ги рязал на парчета този път.

 

а иначе за тази година си запазих най-добре изглеждащите картофи (без никакви заболявания и наранявания), като има и доста едри, сложих ги в картонен кашон и поръсих богато със скилитки чесън - като ги садих си се бяха запазили иделно.

 

Мойта презумция е, нали като си взимаш семе за домат избираш най-добрия плод, а защо при картофите да пазиш най-калпавите..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Доколкото знам, целта на рязането или още по-кардиналното - оставяне само на очички - е да покълне по-бързо растението. Понеже иначе няма да тръгне да расте, докато не употреби всички налични хранителни вещества в грудката. Може да има и други причини де, аз това съм чела. Друг е въпросът вече как влияе това на здравето и добива.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

По темата с рязането, това може да ви е интересно: http://extension.umaine.edu/publications/2412e/

 

Не мисля, че има логика от по-малките картофи за семе да стават по-малки грудки. Дядо ми години наред (20-30) гледаше картофи и с достатъчно поливка винаги са ставали големи. Да, ако не ти стига семето и се налага да вземеш по-едри, тогава ги режеш, защото иначе става прекалено гъсто гнездото и не могат да станат едри картофите.

 

Оги, това може и да е обяснението за твоя опит с рязаните картофи - просто целите са ти станали прекалено гъсти, защото самото семе е било прекалено едро?

 

Обаче като го срежеш, добре е или да го оставиш незасаден някой ден за да се оформи защитна ципа на раната, или да се предпази с нещо. Чувал съм, че в сяра се топва срезът, защото тя пази от гниене. 

 

Продължаваме наблюденията и тази година :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Аз съм сложила и рязани, и цели. Срязаните са наядени или напрво изгризани. Другите не.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Ами Буш, ти направо си ги поднесла като на чиния. Какво да правят животинките, освен да ги хапват :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Моите рязани са полуизгнили (така ги сложих) - дали ще се намери ентусиаст да ги хапне  :D  Костенурчовците спят под сламата при нас, но досега не са показвали апетити към картофите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Тази седмица е имало масов растеж, та почнах вече със сеното. Слагам от косеното миналата седмица, което вече е изсъхнало, понеже ако е прясно мисля, че има риск да загният.

 

Понеже за пръв път гледам картофи, да не пропусна нещо? Да окопавам очевидно няма да е нужно. Четох, че им се махат цветовете - веднага щом се появят ли да ги късам? Нещо друго има ли да се знае?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Защо се махат цветовете?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Брей, цветовете нямат ли пряко отношение с плода? Въпреки че са на различни места :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Ми, за да не хаби растението сили и нерви в отглеждане на цветове и "доматчета". Ама като гледам, мненията по въпроса са разнообразни, дали е добре или не. Вие не късате значи? Ще проуча още.

 

Гого, има - ама той плода нали е горе, картофите не са плод, а грудка?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Да, плодът е горе, прилича на доматче.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не съм срещал практиката за махане на цветовете... По време на дядо ми в градината просто се оставяха да изсъхнат стъблата и като са изцяло полегнали на земята и жълти - почваше ваденето на т. нар. "Българско злато"! То за тия малки топченца плодчета, колко ли сили ще трябват?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Оф, безумно е. Всички са на различно мнение. Едни казват да се махат, други - да не се махат. Едните казват, че трябва да се махат, но задължително докато са още пъпки, другите - чак когато си цъфнат добре, че даже и прецъфтят. Чета руски източници.

 

По принцип нали при тревистите стане ли време за семена растението зарязва всичко друго, защото скоро ще мре...

 

Хрумна ми и друго - цветовете дали не привличат и буболечка, и ако да - каква?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

И аз за първи път чувам да се махат цветове. И разсъждавам така - растенята, стигнат ли до етапа да се разможават (със семена), правят всичко възможно, да оформят цвят. Ти го махаш, те пак се пънат. Да, при босилека, например, целта е докато изкара нов цвят, да даде инякое и друго листо вповече. Махам понякога и на спанака, че все го сея гъсто и той бърза да цъфти. Като махна цъфтежа и давам време на листата да наедреят.
Та, като махнеш на картофа цветовете, то той, мисля си, ще хаби повече сили, за да оформи нов цвят, отколкото да си занимава със съществуващия.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване