Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Cucurbita Maxima

Буш, много вярно - това някои от руснаците казват, че се случва, ако откъснеш цветовете във фаза пъпка. И съветват да се къса или още преди и пъпки да има (връхчето един вид), или след като увехнат цветчетата. Други, естествено, им противоречат, че баш така изкарали големите картошки  :D

 

Аз реших да не късам, ще им се радвам - чух, че хубаво миришели. Пък и много експерименти станаха. Друга година може и да пробвам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого
При мен се надигнаха най-накрая. Даже сложих и още слама. :)

 
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Stanko Kaishev

post-26-0-54058700-1432583228_thumb.jpgpost-26-0-84106900-1432583118_thumb.jpgpost-26-0-77104500-1432583157_thumb.jpgpost-26-0-98053900-1432583178_thumb.jpgОсвен картофите,в слама слагам вече и всичко.За сега доматите,следват пипера и граха.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Много хубава градинка. Тъне в зеленина.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Аз се зарадвах, че картофите ми в слама вървят добре. А като погледнах незасятите картофи, се оказа, че и картофи в щайга дават същия резултат  :lol:

 

картофи в щайга.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Малко тъп въпрос, но когато надземната част загине, тогава ли се вади подземната?:)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Хоби Работилничка

Това с картофите в контейнери и то целогодишно - направо ме зарибихте!Имам една каца дето седи в двора и нищо не се прави с нея - да взема да пробвам сега?Може и да ям пресни картофи на есен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Да, надземната част трябва да изсъхне.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Отказах се от идеята да отглеждаме картофи в слама. Видя ми се по-трудно. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз тия дни разрових малко около един корен, в общи линии поради свличането на пръстта във "високата леха" се е получило нещо като слама-пръст-слама. Интересно, че отдолу имаше влага - при положение, че изобщо не са поливани и е валяло съвсем малко преди седмица...

 

След 10тина дни ще дръпна един корен да видя дали има вързали картофи, сега цъфтят усилено. За щастие за момента няма колорадец - може би защото в близките 300 метра (а вероятно и много повече) никой не гледа...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

1 картоф, слама и компост, неполиван, първи улов 1,2 кг., оставен с малките клубенчета по същия начин за още едно прибиране.

11046371_853550234722727_92008071539364311012427_853550281389389_155815018037055

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Това в някое от гнездата на чкч ли е? :) При мен се е пръкнал един и го чакам да видя какво ще стане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Да, имам заложени определени неща, защото според наблюденията ми, не всичко става :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Щот на другото място пишеш "малко" компост :Д

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Малко е. Исках да видя дали сламата е достатъчна. Затова, че няма надолу много компост, просто растението тръгва да прави новите картофи настрани.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

А бе колко може да е малко компоста в гнездо от ЧКЧ?! Сега разбирам защо се казвате Веселата ферма - голеееми шегаджии сте, ееей! Ние тука на бетонен плац картофи под слама залагаме с празни надежди, а те баш у гюбрето турили молтса!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Ами 10 см компост и отгоре 10 см слама, за мен е малко :) То се и вижда, като погледнеш снимката със зелената маса. Леглата са високи 50 см.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

10 см слой чист компост е супер много. Аз ако можех да си позволя да покрия градината с 10 см компост, нямаше да мулчирам :D С това количество реално сламата не играе особена роля, бих предположил че и само в 10 см можеш да отгледаш картофи. От снимката е очевидно, че картофите растат само в компоста?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тези дни дръпнахме няколко корена от нашият експеримент. Не е добре положението. Но да почна издалеч.

 

Ето как изглеждаха лехите на 30 май:

18405768972_9c9e951c97_c_d.jpg

 

Това са купчни пръст на буци, изкопана от пътечките и натрупана върху земята, която не е копана. Във всяка леха (купчина) направихме по 2 плитки колкото картоф вадички и напускахме картофи. Семето е от познат от Якоруда, собствен сорт от много години.

 

Отгоре натрупахме окосено сено, защото нямахме слама в момента. Слоят стана около 10 см. Поляхме малко, защото нямаме вода и с кофата не е лесно.

 

От там насетне, след посаждането, е валял 2 пъти малко дъжд през юни (=нищо) и 2-3 пъти през май (=много малко). Не сме поливали, освен едната леха леко, защото там между картофите насадихме броколи. Но става дума за 20-30 литра вода на 5 квм, с други думи - нищо.

 

20 юни:

18840196510_33442c15a7_c_d.jpg

 

През юни още един път слагахме сено/слама, когато бяха порастнали 10-15 см стъблата над старата слама. Но като цяло е нямало момент, в който да има 30 см мокра слама върху картофа.

 

Предполагам това е част от проблема, но успоредно направихме експеримент, като намокрихме една бала в началото на юни и още преди края на месеца беше тотално изсъхнала, както и земята под нея. Това ми подсказва, че дори и този метод няма да стане без поливане в нашия климат.

 

Почти всички картофи цъфнаха, вързаха плод и сега вече започват леко-полеко да съхнат, макар че са 90% зелени още (20 юли). 

 

Извадихме няколко корена. Първо, влагата е нулева. Второ, тъй като под лехите почвата не е работена, реално картофите не са проникнали особено на дълбоко. В градината на дядо ми, където почвата е по-пръхкава, не е ненормално да се налага 30+ см копане, за да изкараш всички картофи. Тук в неразкопаната смолница картофите са на дълбочина 10 см макс.

 

Трето, на всяко засадено картофче излизат съвсем малко пресни картофи. Може би 3-5 размер голямо яйце и още толкова дребни. Твърде далеч е от желания добив 2 кг/корен. 

 

Всички картофи са сформирани досами стъблото, няма далечни "сателити", което се дължи на тежката почва.

 

Тъй като в момента картофките са много пресни, ще ги оставим още 2 седмици в земята. Ясно е, че няма да вали през това време, но ще опитаме да ги полеем леко един път и ще чакаме да изсъхнат малко стъблата. След това ще вадим.

 

---

 

За догодина ще опитаме да намерим слама още от тая година, за да може от самото начало да покрием с много слама и да имаме за допълване, защото тя силно сляга. Друго, което може да се направи, е да се накисне предварително сламата в корито със смеска вода и ЧКЧ тор (познат е правил такава проба), но ми се вижда прекалено занимавка за моите мързеливи методи.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Миналата година си купих за зимата картофи от приятел. Отглеждани са в с. Христо Даново в Стара планина. Сортът е холандски, високопродуктивен. Човекът беше останал с отлични впечатления от количеството и качеството на добива. И на вкус не са лоши, макар да не могат да се сравняват по никакъв начин с нашите планински сортове. В края на март засях неизядените и покарали картофи. Не съм ги копал и плевил, но не съм ги и мулчирал. Поливах ги обилно през 3-4дни, за да са постоянно влажни. Извадих ги в края на юни като млади картофи. Добивът - между 0,5 и 1,2кг. на корен, при това доста нагризани от попови прасета. На вкус са си почти като есенните /приготвям ги само варени/. Доволен съм, защото се опасявах дали въобще нещо ще извадя, като не ги копая, а ги бях заровил в чернозем.

За догодина съм решил да си купя картофено семе от български сорт, подходящ за отглеждане съобразно пловдивския климат. Дано да открия такъв щото до сега не съм се сещал да съобразя тази особеност. Ще садя с мулчиране - една част, и друга - както тази година, за да видя разликата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване