Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Боби Димитров

Поливката е много важна за добива на картофи, майка ми за жалост няма време да влезе да се разпише, но при тях същия сорт (якорудски) в поливни условия прави много по-големи картофи отколкото при човекът в Якоруда, където са просто по баирите и без поливка.

 

Но определено има нужда от няколко години привикване, защото рязката смяна на климата (планински -> черноморски) не се отрази добре на кълняемостта и като цяло ранно изсъхнаха растенията.

 

Другото е, че сламата като цяло не е евтин ресурс. Дори да имаш евтини големи бали по левче, трябва транспорт. Ако в бала отгледаш само по 2-3 кила картофи, отразява се на цената. Също така, интересно ми е от къде намирате бали от нетретирани зърнени? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Нетретирани зърнени култури трудно ще се намерят. Сещам се за един депутат от БСП, не му помня името, който гледа промишлени количества лимец и ги продава с марката "БГ Агро". Вероятно е да има биослама в повече, но кой ли ще хукне да го издирва за няколко бали слама.

В моя двор плевелите хич не са малко, особено в овощната част. Смятам да ги подстригвам периодично, да ги суша и да ги ползвам като заместител на сламата. Освен това те със сигурност имат по-добър химичен състав от която и да е слама.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Точно!

 

И аз имах подобен пъклен план, обаче преди месец окосих към 800 квм от двора и от тогава няма капка дъжд. Съответно прираста на тревите е 5 см примерно, няма какво да се коси (освен цикория де, ама то само клечки). Също тъй, от тази площ излезе много малко количество сено. Сметнах, че ако това е количеството, ще ми трябват около 8-10 дка окосени, за да мога да покрия всичко със сено, дебел слой. 

 

Прочее това е една от основните тези против мулчирането със слама (освен пръскането на сламата де), че са нужни огромни площи, за да се осигури достатъчно слама, ако всички минат на тоя модел мулчиране. Съответно се вдига цената на бала, от там и става непрактичен метода.

 

Така че най-добре е да имаш вода :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Преди три години направих експеримент с мулчиране на лозенцето ми /18бр. лозички/. Бяха ми обещали пет бали слама, но така и не ми ги докараха. Замених сламата с лапад - беше се навъдил особено много и се опасявах да не разхвърля огромно количество семе, та смяната на материала стана в движение. Нахвърлях го леко поувяхнал и в началото ефектът беше доста добър. После листата се съсухрят и се превръщат почти в прах и на земята остават да лежат само едни голи стебла и ползата се снижава близо до нулата. Затова ако някой реши да включи лапад като материал за мулчиране препоръчвам да бъде като добавка към други такива и стеблата да се нарязват предварително на късове от по 25-30см. за по-лесно оформяне на покритието.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Да ви питам - някои сортове картофи след цъфтеж връзват плодче като домат. Ние ги скъсахме, но дали е правилно?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Може да си ги запазите и да си сеете картофи от семе. Хубаво било, щото като се сади многократно от грудки се пренасят болести, израждат се и т.н., а от семе се обновява един вид сорта.

 

Моите картофи не станаха изобщо, не знам даже дали реколтата  няма да се окаже по-малко от заложеното  :wacko:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Сигурно трябваше да оставя някой плод, ама нали съм бърза... Нищо, ще имам предвид за по-нататък. Изобщо не съм мислила за картофи от семе. :) Звучи повече от интересно. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Само искам да вметна, че една и съща слама може да се изполва до 3 години.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Stanko Kaishev

post-26-0-40864300-1438110782_thumb.jpgpost-26-0-29080900-1438110803_thumb.jpgpost-26-0-37050700-1438110825_thumb.jpgЗдравейте приятели градинари,благодарение на Вас и аз пробвах картофи в слама и е време за отчет.За мен резултата е перфектен и се замислям сериозно за догодина.

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Stanko Kaishev

Ако забелязвате се въртим в границите на 1 кв. метър.

А кофата се пълни до към 9-10 кг.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Бравооо! :) 

 

Ще споделиш ли по въпроса с поливането - дали, как и колко често полива тези картофи със слама или около тях други култури?

 

Също, от началните снимки не мога да се ориентирам - имаш разкопано с мотика, върху което слагаш картофите, а после директно слама сложи или ги позасипа с пръст?

 

През сезона добавя ли слама допълнително?

 

Там, където са картофите, да не е бившата купчина от компоста?

 

Благодаря!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Stanko Kaishev

post-26-0-05679200-1438190783_thumb.jpg

Здравей Боби,по ми е лесно със снимки да покажа това,което правих ,вместо да описвам, пускам няколко снимки. Директно върху почвата неразкопана,сложих слама и малко компост,нахвърлях картофите и засипах с малко компост и слама.

post-26-0-70093300-1438190964_thumb.jpgpost-26-0-87747400-1438190991_thumb.jpg

След месец се показаха и ги затрупвах през следващите седмици със слама и компост.

post-26-0-74132800-1438191130_thumb.jpg

След още един месец представляваха това.

post-26-0-79312900-1438191268_thumb.jpg

От самото начало в дясно се вижда нарастващата купка  на компост 2015. И вече показаните снимки на прибирането на четвъртия месец. Засадени на 23 03 2015 и начало на прибиране 19 07 2015.

post-26-0-82318800-1438191787_thumb.jpg

Поливани три пъти,когато поливах и компоста.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Stanko Kaishev

post-26-0-65130300-1438192391_thumb.jpgpost-26-0-06776400-1438192417_thumb.jpgpost-26-0-99345800-1438192442_thumb.jpgpost-26-0-69376500-1438192462_thumb.jpgpost-26-0-12812900-1438192485_thumb.jpgpost-26-0-52250900-1438192504_thumb.jpgpost-26-0-00193600-1438192524_thumb.jpgpost-26-0-65848600-1438192547_thumb.jpgpost-26-0-81855400-1438192571_thumb.jpgpost-26-0-05596300-1438192592_thumb.jpgpost-26-0-31305600-1438192605_thumb.jpgА тук една серия за размисъл....

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Извадихме останалите картофи и общо взето изводът е "каквото заложиш, това ще изкараш" . От долнокачественото семе почти никаква реколта няма, а от няколкото големи картофа - прилично. Семето беше много кофти наистина, непрорътено и сухо.

 

Някой може ли да ми обясни как всъщност се правят "непресните" картофи (тези с дебелата кора, дето издържат по цяла зима)?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

При мен от гнездо имах по 2 големи картофа и 3-4 малки. Другата година, ще ги положа без кашони. Сега картофите бяха върху тях и отгоре със слама. Проблемът обаче е, че 1/3 от картофите са изядени от нещо. Нагризани, прегризани, оглозгани... :Д

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Ние само надигаме сламата, взимаме по-големите и връщаме сламата. Така растенията си мислят, че нещо се случва и бързат да правят нови клубени, за да оцелеят. Даже вече имаме и нови зелени растения.

За Гого: „Не се доверявай единствено на кореноплодни зеленчуци. Това, че нещата изглеждат по един начин, не означава, че те са така всъщност“.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Някой може ли да ми обясни как всъщност се правят "непресните" картофи (тези с дебелата кора, дето издържат по цяла зима)?

Не се изваждат, докато кората стане дебела. :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Аха, а това кога се очаква да се случи? Понеже ние сега като ги извадихме горната част беше изсъхнала изцяло, а отдолу картофките бяха младички. Така без надземна част ли си се оставят да стоят, как продължават да растат без нея?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Ако я няма надземната част ще започнат да правят нови растения. Извадете всичко и ги подредете в касетка на сенчесто и проветриво място. Най-малките ги хапнете.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Ъм, съвсем се обърках. Тоест, за да станат стари се оставят в земята, но трябва да си имат надземна част за целта? Щото ако почнат да правят нови растения, няма ли да отидат на кино грудките?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване