Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Гого

За първи път ще сея картофи в слама.
Начинът, по който съм избрал да експериментирам е: велпапе върху земята, слама, картофи, слама.
Въпросът ми е, понеже няма да сея голямо пространство, след като ги полея, добра идея ли ще е, да ги покрия с найлон, за задържане на влагата?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Нямам опит, но и аз ще пробвам тая година по схемата: изорано - картофи - много слама. Ще има снимки и progress reports! 

 

Само Вискяр познавам сред пробвалите тая техника, даже би него беше без изорано, без кашони, директно на ливадата. Обаче той не е много на "ти" със споделянето... :(

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Имам една тайна за картофите, но продавам технологията за 15 лайка.

  • Харесвам 7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Миналата година гледах една негова публикация във фейс страницата му. Звучеше много хубаво, но си викам, ай да изчакам. Есента изрових публикацията и попитах за резултатите, но както каза, не е по споделянето и си остана висящ въпросът ми. Което ме навежда повече на мисълта, че нищо не е станало :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

питайте най-добре чичко гуугъл за potatoes in container и помислете какви вариации по темата можете да ползвате, вкл. слама. резултатите са неочаквани. ако има въпроси съм на линия, поне докато се стопли времето, защото в този североизточен вятър не се работи нищо навън.после я платя нета, я не. така де, палатката само чака 21 март.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Моят въпрос е, картоните ще попречат ли на начинанието ми, и ако не, то корените на картофите ще преминат ли през тях по някое време или ще се развиват изцяло в сламата? 

Мисля си, че след като покълнат и започнат да се вирят над сламата, ще е добре да поставя отгоре още слама, за по-добро задържане на влагата.

 

п.с.: имам възможност и малко компост да сложа в гнездата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Явно е време за масови опити. Моят тази година е (вече са сложени): направо на поляната дебел слой слама, картофи, пак дебел слой слама. Ще добавям, като израснат стъблата.
Този експеримент е двоен - хем за сламата, хем за колорадците, които там са истиснка напаст. Срещу тях се надявам да тествам Нийма - да видим.

 

п.п. Има и тор и пепел.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Прочее тоя метод го видях от едни руснаци преди години (видео в тубата), преди още да знам за Вискяр - те вадеха картофи. Естествено нямаше никакви сравнителни данни, но нали... показва, че все пак става нещо с почти нулева работа! Което за мен е основен приоритет :D

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

И аз го чета този метод от миналата година, но нямахме материал за завиване. Тази година овцете нещо много го избираха сеното и има една купчинка, която са бракували и мога да използвам. Малко е смесено сено със слама и клечки от сеното. Може да опитам един-два реда от 8-9 възможни. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Едва ли всички от нас ще станат Бил Молисън или някой от този ранг, но на никого не е забранено за момент да забрави, че съществуват натрупани знания и да действа на принципа проба-грешка, нещо което така или иначе неизбежно се случва, защото никога не можем да изпълним дадени указания на 100%. Е, отнема много повече време, но знанието е гарантирано. Картофите, както доматите и други от семейството (патладжан, кучешко грозде) имат афинитет към недоразградени био-остатъци. За сега картофи съм гледал само със слама, но доматите и патладжана полудяват, ако им сложиш недоугнил компост от миналата година, особено ако се състои от тях самите ( стръкове, загнили плодове). Твърде грешно е схващането, че доматите искат местене всяка година - напротив, ако нямат болести, предпочитат да си растат на все същото място. Но да не се отклонявам, беше за картофите :)

Практикувам освен метода със сламата и такъв в контейнер - ползата е, че става бързо (слънцето напича контейнера а и се избира подходящо място), пести се място ( до 8 кг от 1 кв.м., в зависимост от височината), ваденето е елементарно - обръщаш съда и картофите сами изпадат, може да се стартира по всяко време на годината, дори вътре вкъщи в кофа, ако ти се ядат домашни картофи. За целта ползвам слама и смес от 1:1:2 пясък, оборска тор, растителен компост с много дървесина.
Колкото за велпапето- мисля, че за картофи не е нужно да го хабиш, но не зная каква ти е тревата отдолу. Ако е оня дзвер, за който питахте с Боби и му забравих името - задължително. Ако не - може за по-сигурно да окосиш с кордата нула номер и да сложиш слой слама най-отдолу, както Бушката, но запази велпапето за терен с балур (така се казваше май), троскот, или други инвазивни треви.
 

За десерт - може и така ;)pomato-hp.jpg

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Нашите картофи си стоят в земята постоянно. Правилото е като вадиш, връщаш един обратно и закопаваш. Отгоре само се коси един път преди да тръгнат. Не се поливат.
Гого, не слагай найлон, освен ако не искаш да ги свариш :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Това с контейнерите ме наведе на идеята, да си заградя едно място с палети. Отдолу ще сложа някаква подложка за плевелите. Над нея ще хвърля слама, пясък, тънки клонки, компост, биохумус... Ще бодна вътре някакви неща, да видим и от тях какво ще излезе. Ако ползвам палети с дъски през разстояние, може и между дъските странично да посадя нещо. (така съм виждал на снимки)

Относно картофите, явно ще експериментирам различни варианти, за да си науча урока за другата година.
На една част ще махна кашоните отдолу. Една част ще е на ред, друга на гнезда. На една част ще има добавено компост, на друга биохумус, на трета нищо.. Само табелки ще трябва да слагам къде как е..

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Нашите картофи си стоят в земята постоянно. Правилото е като вадиш, връщаш един обратно и закопаваш. Отгоре само се коси един път преди да тръгнат. Не се поливат.

:)

И аз така правих две години, но нещо се случи с картофите на втората година - станаха леко ... хм, оцъклени(?), както се "оцъкля" ориза, когато го сложиш в олиото - вече не така с плътен цвят, а сякаш "прозрачни", знам ли как да обясня. И на вкус бяха гадни - не се сваряваха.

Ако какво им се случи и най-вече - каква е причината?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Само табелки ще трябва да слагам къде как е..

+++ аз ще употребя 5 броя негодни за джибри качета с тази цел, търсят се бурета, каци и бъчви :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Стефан Стоилов

Ако се отглеждат на ограничено място - автомобилни гуми 18-20 цола също е удобно. Аз миналата година направих 2 комина от по три гуми, които се слагат една по една, заедно с растежа на картофите.

 

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=876878225660705&set=oa.650102681730800&type=3&theater

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ирина

Аз две години подред изпробвам метода-картофи в слама,но при мен резултата не е много добър.Не,че нямаше картофи,но бяха малко и дребни.Смятам,че-първо не ми достига влага-да поливам повече!-второ-малко количество слама отгоре!Аз слагах върху пръст и хвърлях по една шепа почва върху картофите,а после сламата и суха трева.Като се има в предвид,че не мога да отгледам хубави картофи и във пръст може би нещо бъркам генерално!Ще чакам с нетърпение резултатите от вашите експерименти и снимки!!!                                                                                                                                                                                                                                П.С.Аз също хвърлям всички доматени обелки и остатъци в лехите с домати.

Те наистина са самовлюбени растения и поради начина ми на отглеждане-високи лехи-само слагам нещо след тях колкото да направя някакъв сеитбооборот и пак напролет -домати!И аз се извинявам за отклонението!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ирина, а после поливаше ли картофите? Все ми се струва, че ще е по-добре да направя издълбан ред, картофи и отгоре сено (моят материал е такъв). И тук се чудя къде да мине маркучът на капковото.

 

За доматите - ако са били болни, както моите лятото, остатъците нали не е добре да се ползват? Моите ги изхвърлих. Дори на овцете не ги дадох, че бяха напръскани с бордолезов разтвор. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ирина

Там е работата,че май малко ги поливах!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого
Ето мулчираният терен с картони и слама, в част, от който ще експериментирам с картофите.
На преден план се вижда и скованата каца от палета, която ще запълвам с органика.
 

Мулчирана градина с велпапе и слама

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Твоята "каца" е 1:1 моя компостер :) поне единия, на едно от местата в едно от селата... но е практично де! Мислех, че ще изгният за година палетата, но вече 4 години има съвсем малко щети и то в частта, която е закопана в земята.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване