Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kristina Qnakieva

1 бебе, 1 майка и 1 д.к градина

Recommended Posts

Kristina Qnakieva

         Здравейте, градинарчета.     Набрах смелост да се представя и аз. Казвам се Кристина, а бебето е Константин. Тази година, тласнати от вируси и свободно време, се заселихме на селото на моя мъж. Това е мечта от много време, но чак сега имах този шанс. Супер щастлива съм, че се забърках в това зелено приключение и се радвам, че имам възможност да споделя размисли и страсти с вас. Решението да дойдем на село взехме от днес за утре, та се появихме тук без корен подготовка. В процес на почистване и ремонтиране на къщата се роди желанието да подема градината. Опитът ми в това направление се свежда до балконски босилек и 2 корена нещастно чери, което роди 5 дебелокожи доматчета. Набързичко навестих своя проятелка, която ми даде много и най-различни семена - то боб, карфиол, пащърнак, тикви, кратунки, жълт кантарион... (вече забравих какво още) + купихме една камара семена домати, черита, мента, всякакви билки, моркови, картофи, краставици 2 вида... репички, 3 вида марули, песън, лук, зелен боб, дини, пъпеши... . Каквото се сетите от по-стандартните :) оооо и картофи как! Викнахме едно багерче да поразбие буци и да обърне, още не бях започнала да навлизам в дебрите на градинарството, та действахме както сме чували от бабите. След тази процедура започнах да чета за това що е то леха... За първи път видях и повдигнатите лехи, та се заех да правя такива, нарязахме едни стари плоскости от гардероб, с които да ги подкрепя ( не е най-умното решение, но пък с това разполагаме като ресурс) Реших да направя малък експеримент биоотглеждане в повдигнати лехи vs конвенционално засаждане. Наблъскахме семената навсякъде, като лехите оставих, за доматите. Взехме разсад от близкия разсадник сорт Гигант и Рома, а един наш проятел ни подари още 10 корена незнайно какво... бучнахме домата, бучнахме пипера... Късно около 15 май, но доста трудоемко цялото занимание + мрънкащо бебе на гръб и не влязохме в календара за 1 май, когато се сади в нашия край. Селото се казва Водица и се намира до гр. Попово, предбалканско село, много голямо, но и доста поизоставено. Намираме се в горната махала на баира, за огромно съжаление има проблем с водата, защото не винаги работят помпите и когато долу поливат, горе едвам църцори, това стана ясно сравнително скоро. Продължавам с разказа конкретно за градината. Почнах да чета  за културите приятели, та хвърлихме и лучец, копъра-магданозаа, целина, маточина, лавандула, мащерка,... Кое стана, кое не... Преди известно време шибнах и зеле Кьосе. Поразучих основните принципи на биоземеделие то и започнах да привлачвам някакви слами за мулч, забърках една гняс с коприва, треволяк, кокоша тор и вода, чаках 28 дни, с това пръсках и поливах, но пропуснах, че се разрежда та... не знам дали не им направих нещо. През около 10 дни пръскам и с разни соди, салицил, млека, йодове и прочее.Торила съм с калифорнийските червеи и последно с много прегоряла оборска тор. Проблемът е че изобщо не знам в кой период и кога се внасят торове и през колко време... и до кога. Имаше известен период около 2 седмици, в който отсъствахме та... Тогава се изпусна работата и растенията придобиха храсталачест вид, но успях да отъргам част от колтуците, които са без цвят е ставаха и грешки, но... няма начин, често всичко се случва след 12 през ноща на челник, когато детето спи, след което доста обилно започнах да поливам. Сега отчитам това като грешка, защото се появи някаква болест с върхово гниене, не са поразени всички плодове, но листата съхнат... И като цяло не са много свежи. , жълтеят... кафенеят хърлях и пепел с вода.. за сега не виждам подобрение. За съжаление поливаме директно с маркуча т.е водата е студенка. Опитах да си направя резервоар с един стар басейн, но се оказа пробит. Пълня туби, кофи и бидон, но не стигат за много. С тях поливам курнишоните и пипера, и Ромата, че яко бях подценила тоя сорт. Разсада стоя дълго без да го засадя и поувяхна, та мислех, че нищо няма да стане, а сега това ми е гордостта. Сложихме и от зелената материя да видим ще спаси ли положението в жегите... На места нахвърлях кашони и неорганичен мулч, уж да понамалеят плевелите, че с тази слама... Не знам дали не си вкарах автогол. Сега горе долу е поносимо, макар на някои от лехите, само със слама е доста тревясало и ще търся време да поокъсам треволяка. До момента съм откъснала 10тина курнишона и толкова тиквички, страхотни на вкус, очаквах да са по-горчиви, а те са си направо сладки. Нямам търпение да станат и доматите, за да си сипя една обедна ракийка, че в тоя жиОт не става само копане, требе и релакс. Ще се радвам да дадете акъл за тия листя да ци спасим, че положението е висящо. Благодаря, че ме изчетохте. Качвам снимки от всички етапи. 

received_385242389129803.jpeg

received_1212075525791700.jpeg

received_210879757013343.jpeg

received_1253980598274834.jpeg

received_3114937971894032.jpeg

received_1290455911287760.jpeg

received_654915228764620.jpeg

received_318968805913495.jpeg

received_328930901473079.jpeg

received_975810889542179.jpeg

received_1937730659695909.jpeg

IMG_20200801_191257.jpg

IMG_20200801_191307.jpg

IMG_20200801_191314.jpg

IMG_20200801_191413.jpg

IMG_20200801_191436.jpg

IMG_20200801_191442.jpg

IMG_20200801_191522.jpg

IMG_20200801_191553.jpg

IMG_20200801_191606.jpg

IMG_20200801_191621.jpg

IMG_20200801_191636.jpg

IMG_20200801_191642.jpg

IMG_20200801_191651.jpg

IMG_20200801_191729.jpg

IMG_20200801_191757.jpg

IMG_20200801_191822.jpg

IMG_20200801_191833.jpg

IMG_20200801_191842.jpg

IMG_20200801_191855.jpg

IMG_20200801_192112.jpg

received_751551528934359.jpeg

received_212771970122360.jpeg

received_583658698985259.jpeg

Редактирано от Kristina Qnakieva
Технически грешки по текста :)
  • Харесвам 11
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

милия как е налапал репичката с листата :)

страхотно начинание, чудесна градина, успех в борбата с неприятелите!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kristina Qnakieva
преди 3 минути, Mincho Georgiev написа:

милия как е налапал репичката с листата :)

страхотно начинание, чудесна градина, успех в борбата с неприятелите!

Глад мори добитъка хихи. Благодаря, дано им намеря цаката, че толкова труд не ми се ще да иде зян, но каквото такова. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Добре дошла! 

Градинката ви е супер (признавам си, като прочетох за гардероба, сърцето ми се сви). Не се стремете да я правите стерилна без грам тревица. Вярно, че бабите ще ви одумват (много добре познавам хората от този регион), ама много важно. Там поне слама можете да намирате без никакъв проблем. За мен най-работещ вариант се оказа кашони и отгаре слама, плевени треви, каквото дойде, разлира се пак има плевели, но пък лесно се отстраняват. 

Зелето можеш да пудриш с дървесна пепел срещу белокрилката. 

Успех! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kristina Qnakieva
преди 46 минути, Миленка® написа:

Добре дошла! 

Градинката ви е супер (признавам си, като прочетох за гардероба, сърцето ми се сви). Не се стремете да я правите стерилна без грам тревица. Вярно, че бабите ще ви одумват (много добре познавам хората от този регион), ама много важно. Там поне слама можете да намирате без никакъв проблем. За мен най-работещ вариант се оказа кашони и отгаре слама, плевени треви, каквото дойде, разлира се пак има плевели, но пък лесно се отстраняват. 

Зелето можеш да пудриш с дървесна пепел срещу белокрилката. 

Успех! 

Ще насипя на всичко, поне от снощи има. Кашони не наредих около всички корени, защото много се пудех дали няма да задуши и в крайна сметка, това което се вижда на едн аот снимките, когато е малък разсада бе премахнато и остана 50 % само. Но... Мож3 би трябваше да наредя навсякъде и така :) благодаря за съвета..., но длаи тази пепел помага против зелева бълха?..., зашото с еоказа, че май такова нещо яде листата? 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 3 часа, Mincho Georgiev написа:

страхотно начинание, чудесна градина, успех в борбата с неприятелите!

Добро пожелание!

Привет и от мен. Добре сте се насочили и браво за ентусиазма и свършената работа. Някои решения като фолио и тухли са малко еретични и не бих ги препоръчал в дългосрочен план, но за първа година дори има и възвръщаемост. Иначе ще е по-лесно за четене, ако не беше написано на един дъх. Но си поех въздух и изкарах докрая.

Надявам се да устоявате в борбите на новото място. И с каквото може да помагаме. И куражът не е малко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kristina Qnakieva
На 2.08.2020 г. at 14:51, Славянски написа:

Добро пожелание!

Привет и от мен. Добре сте се насочили и браво за ентусиазма и свършената работа. Някои решения като фолио и тухли са малко еретични и не бих ги препоръчал в дългосрочен план, но за първа година дори има и възвръщаемост. Иначе ще е по-лесно за четене, ако не беше написано на един дъх. Но си поех въздух и изкарах докрая.

Надявам се да устоявате в борбите на новото място. И с каквото може да помагаме. И куражът не е малко.

Благодаря, за коментара и насърчителните думи. Какво имате предвид, че е еретично ползването на неорганичния мулч и тухлите? ( все едно чийтвам? С нещо пречи ли, аз ги сложих уж да си спестя плевелите, тъй като сламата в някои от лехите вместо помощ май пося още семена. Всъщност купих тоя найлон за цветната градина, нооо нямах никаква идея дали е добре или зле, след дълго мислене реших, че не е удачен вариант и не го ползвах, после пък реших да си го метна върху пътеките и отчасти покрай краставиците... А тухлите... Да не се търкаля из градината. Ще се радвам да обясните, защо да не ги ползвам. Форумът е страхотен и адски полезен... Много се радвам, че ви намерих. Писах на един дъх, защото времето ми е ограничено и хич нямаше как да го мисля много, много структурирането на текста, просто излях всичко, което мога да споделя. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Здравей :)

Освен визуално, фолиото(това като плат, дето издържа години) с друго не пречи. Използва се официално в биоземеделието. Спестява труд, държи влага, пази почвата, пропуска вода, диша и т.н. 

Благодарение на него, гледам 26 лехи по 11 м. зеленчуци и произвеждам за цялата фамилия и отделно нося на приятели. Като труд, отговаря да гледам 4 - 5 лехи по стандартният начин. Направих лехите, облякох ги и това беше. Повече не се пипат и си остават така. 

Лично аз го ползвам за пътеките, като мога да го стеснявам и разпъвам в зависимост колко широка леха ми трябва. За лехите съм предвидил компост за мулчиране.

Напоявам с капково, като сега няма компост за мулч и в жегите се полива през ден - два. Догодина ще е по- нарядко като мулчирам добре. 

Прави нещата както намериш за добре и ако трябва да храниш семейство, си задай въпроса - естетика или храна. Плюс това, май ти е заден двор, а отпред ти е място за красоти. Та...напред. :)

Ето как съм го направил:

 

20200719_192018.jpg

20200719_192518.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 8 часа, Kristina Qnakieva написа:

Какво имате предвид, че е еретично ползването на неорганичния мулч и тухлите? ( все едно чийтвам? С нещо пречи ли, аз ги сложих уж да си спестя плевелите, тъй като сламата в някои от лехите вместо помощ май пося още семена. Всъщност купих тоя найлон за цветната градина, нооо нямах никаква идея дали е добре или зле, след дълго мислене реших, че не е удачен вариант и не го ползвах, после пък реших да си го метна върху пътеките и отчасти покрай краставиците... А тухлите... Да не се търкаля из градината. Ще се радвам да обясните, защо да не ги ползвам.

Ами еретично май трябваше да е с кавички, но просто визуално не стои добре, особено и с тия тухли. Димовото с куките/скобите е по-прегледно. Може, ако гледаш само функционалност, да е задоволително, но на мен ми бърка в очите. А и не ми харесва тоя изкуствен материал в градината (обсъждали сме го и преди). Ако оцеляването ти зависи от него, бих го преглътнал.

Слама, сено или дробени клони стоят доста по-приятно. Вярно - пускат плевели и "създават" работа, но и плевелите в моя случай са много хубава и свежа храна за пилетата - не са отпадък. Та бих приел фолиото и тухлите като временно решение или за проба. Все пак трябва да се гони някаква естетика. Листа и клечки от гората също стоят добре, особено ако има периметър да ги задържа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 3 часа, Димо 33 написа:

Прави нещата както намериш за добре и ако трябва да храниш семейство, си задай въпроса - естетика или храна. Плюс това, май ти е заден двор, а отпред ти е място за красоти. Та...напред. :)

Съгласен съм напълно с @Димо 33.. естетиката ще си дойде полека-лека, като нагазиш по-в-дълбокото, а и със сигурност ще можеш да обръщаш повече внимание на детайлите без бебенце на гърба.. B)

Ние като започнахме 2017 опуках над 100 лв. за 1 бус, дълга база, с малки бали ечемичена слама (събира към 60 бали по спомен, тази година напролет използвах последните 2).. мулчирането със слама има плюсове, но си има и минуси.. първите две години се напълнихме с охлюви, плужеци и миризливки, които презимуват под сламата.. и плевели отвън си докарахме.. но пък да държи влажно е незаменима.. а и плесените/ гъбичките, които се въдят в нея са прекрасна среда за намножаване на почвения живот..

Сега я караме доста по лежерно, защото имаме и доста голямо петно тревна площ, която кося с косачката и трупам като мулч - директно прясно окосена.. пътеките между лехите също стрижа и със стриганото мулчирам.. но съм ги предвидил по 55 см. широки за да минавам по тях директно с косачката..

Ако започнете да косите пътеките едногодишните високи плевели като щир, куча лобода и лепкавата кущрява ще почнат да отстъпват на многогодишните - диво жито, райграс, власатка, детелина.. детелина може даже да си насеете по пътеките сами напролет.. продава се в малки и големи разфасовки навсякъде.. 

Като се разписах за плевелите, ето една много добра отправна точка кое какво е за житните - https://botanica.gallery/wp/archives/989 .. [w] и [l] след името е линк към уикипедия или снимка..

От кашони и натрупани отгоре скубани плевели и отпадъци от градината също съм много доволен, както е писала @Миленка® 

На 2.08.2020 г. at 12:11, Миленка® написа:

За мен най-работещ вариант се оказа кашони и отгаре слама, плевени треви, каквото дойде, разлира се пак има плевели, но пък лесно се отстраняват. 

И от мен поздравления за градината и смело напред!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

За черното фолио имаме тема: https://bezmotika.com/topic/540-изабел-и-нейния-изачер-мулчиращ-филм/

За мулчирането също имаме интересна тема: https://bezmotika.com/topic/43-мулчиране-материали-и-причини/

Подкрепям и аз младежите от по-горе (Димо и Варела) в общата им посока на мисълта. Прави нещата така, че на теб да ти харесват - "правилно" в това хоби почти няма. С други думи, всякакви неща могат да са правилни или неправилни, в зависимост от контекста. Това можеш да го видиш и по дискусиите в темите, които дадох... а и някъде на фон винаги звънти изконната мъдрост на прабаба ми - "насекиму лайнцето на убуу мириши!"

Ако можеш да "краднеш" някоя идея от тук или другаде, която ти харесва и на всичко отгоре работи при теб, помни и надграждай. Ако не работи - зарежи и пробвай друго. Непрекъснатото търсене, нагаждане, подобряване, промяна - това за мен са задължителни неща в една природна система, каквато все пак е градината. Ако покрием цялата градина с един огромен парник, вероятно ще дава много добър добив хибридни домати, но дали все още ще е природа?

Тъй като не срещнах конкретен въпрос за належащ отговор, искам да ти пиша успокоително, че вашият първи сезон в градината до момента е с по-големи и видими резултати от нашия пети. След няколко години на уикенд градинарство с 2 деца, в момента пробваме да живеем на село с 3 и определено има осезаем контраст в отношението към градината. Много по-малко внимание й обръщаме :D

Другото, за прехранването от градината. Не зная каква е диетата ви, но на нас по-голямата като обем и калории основна храна не са неща, които могат да се отгледат в зеленчукова градина, поне не в 200 квм такава.

Димо, който е нашия шампион по производствени мощности, примерно вади 30 кила броколи от една леха. Което е супер, ако ядеш 30 кила броколи годишно. И имаш фризер. Но ако ядеш ориз, паста, млечни, свинско, риба, мюсли, варива... По тази причина и ние не гледаме на градината като на торта, а като на черешката на тортата. Демек можем и без нея, но с нея е по-интересно.

И което е най-най-важното и е основен стимул при нас да гледаме градина - възпитава децата от много ранна възраст в отношение към плодзеленчука. По тази причина и голяма част от нещата отглеждаме в микро количества, без особени грижи, само с концепцията да имат децата какво да гризкат по собствено желание. Затова и ме радва снимката с репичките :) Ето и от мен една - радостта от аспержите :)

ACtC-3eCUy7JjqnCEpCE99MfD1Aawi5pZueMJ4q4

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kristina Qnakieva
На 4.08.2020 г. at 8:38, Славянски написа:

Ами еретично май трябваше да е с кавички, но просто визуално не стои добре, особено и с тия тухли. Димовото с куките/скобите е по-прегледно. Може, ако гледаш само функционалност, да е задоволително, но на мен ми бърка в очите. А и не ми харесва тоя изкуствен материал в градината (обсъждали сме го и преди). Ако оцеляването ти зависи от него, бих го преглътнал.

Слама, сено или дробени клони стоят доста по-приятно. Вярно - пускат плевели и "създават" работа, но и плевелите в моя случай са много хубава и свежа храна за пилетата - не са отпадък. Та бих приел фолиото и тухлите като временно решение или за проба. Все пак трябва да се гони някаква естетика. Листа и клечки от гората също стоят добре, особено ако има периметър да ги задържа.

Аха... Разбирам! Ами просто пробвах да го видя това чудо бива ли изобщо и го затиснах с тухлите д ане лети, зашото изобщо нвмам представа какви други еарианти има, или поне не ми е хрумвало. 100 пъти по-красиво е така на горните снимки, ноо като за първа година... Ще е така, жувот и здраве за напред щще планирам и купя материали, за да стане ппд конец,. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kristina Qnakieva
На 4.08.2020 г. at 15:31, Боби Димитров написа:

За черното фолио имаме тема: https://bezmotika.com/topic/540-изабел-и-нейния-изачер-мулчиращ-филм/

За мулчирането също имаме интересна тема: https://bezmotika.com/topic/43-мулчиране-материали-и-причини/

Подкрепям и аз младежите от по-горе (Димо и Варела) в общата им посока на мисълта. Прави нещата така, че на теб да ти харесват - "правилно" в това хоби почти няма. С други думи, всякакви неща могат да са правилни или неправилни, в зависимост от контекста. Това можеш да го видиш и по дискусиите в темите, които дадох... а и някъде на фон винаги звънти изконната мъдрост на прабаба ми - "насекиму лайнцето на убуу мириши!"

Ако можеш да "краднеш" някоя идея от тук или другаде, която ти харесва и на всичко отгоре работи при теб, помни и надграждай. Ако не работи - зарежи и пробвай друго. Непрекъснатото търсене, нагаждане, подобряване, промяна - това за мен са задължителни неща в една природна система, каквато все пак е градината. Ако покрием цялата градина с един огромен парник, вероятно ще дава много добър добив хибридни домати, но дали все още ще е природа?

Тъй като не срещнах конкретен въпрос за належащ отговор, искам да ти пиша успокоително, че вашият първи сезон в градината до момента е с по-големи и видими резултати от нашия пети. След няколко години на уикенд градинарство с 2 деца, в момента пробваме да живеем на село с 3 и определено има осезаем контраст в отношението към градината. Много по-малко внимание й обръщаме :D

Другото, за прехранването от градината. Не зная каква е диетата ви, но на нас по-голямата като обем и калории основна храна не са неща, които могат да се отгледат в зеленчукова градина, поне не в 200 квм такава.

Димо, който е нашия шампион по производствени мощности, примерно вади 30 кила броколи от една леха. Което е супер, ако ядеш 30 кила броколи годишно. И имаш фризер. Но ако ядеш ориз, паста, млечни, свинско, риба, мюсли, варива... По тази причина и ние не гледаме на градината като на торта, а като на черешката на тортата. Демек можем и без нея, но с нея е по-интересно.

И което е най-най-важното и е основен стимул при нас да гледаме градина - възпитава децата от много ранна възраст в отношение към плодзеленчука. По тази причина и голяма част от нещата отглеждаме в микро количества, без особени грижи, само с концепцията да имат децата какво да гризкат по собствено желание. Затова и ме радва снимката с репичките :) Ето и от мен една - радостта от аспержите :)

ACtC-3eCUy7JjqnCEpCE99MfD1Aawi5pZueMJ4q4

 

Страхотнооо, много благодаря за чудесните думи, при мен съшо е "за идеята" Конкретен въпрос не съм писала.. Така е, но може би за това гниене какво мога да сторя без химикали?!?? 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kristina Qnakieva
На 4.08.2020 г. at 8:14, Димо 33 написа:

Здравей :)

Освен визуално, фолиото(това като плат, дето издържа години) с друго не пречи. Използва се официално в биоземеделието. Спестява труд, държи влага, пази почвата, пропуска вода, диша и т.н. 

Благодарение на него, гледам 26 лехи по 11 м. зеленчуци и произвеждам за цялата фамилия и отделно нося на приятели. Като труд, отговаря да гледам 4 - 5 лехи по стандартният начин. Направих лехите, облякох ги и това беше. Повече не се пипат и си остават така. 

Лично аз го ползвам за пътеките, като мога да го стеснявам и разпъвам в зависимост колко широка леха ми трябва. За лехите съм предвидил компост за мулчиране.

Напоявам с капково, като сега няма компост за мулч и в жегите се полива през ден - два. Догодина ще е по- нарядко като мулчирам добре. 

Прави нещата както намериш за добре и ако трябва да храниш семейство, си задай въпроса - естетика или храна. Плюс това, май ти е заден двор, а отпред ти е място за красоти. Та...напред. :)

Ето как съм го направил:

 

20200719_192018.jpg

20200719_192518.jpg

Страхотно е!!! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kristina Qnakieva
На 4.08.2020 г. at 11:45, Варела написа:

Съгласен съм напълно с @Димо 33.. естетиката ще си дойде полека-лека, като нагазиш по-в-дълбокото, а и със сигурност ще можеш да обръщаш повече внимание на детайлите без бебенце на гърба.. B)

Ние като започнахме 2017 опуках над 100 лв. за 1 бус, дълга база, с малки бали ечемичена слама (събира към 60 бали по спомен, тази година напролет използвах последните 2).. мулчирането със слама има плюсове, но си има и минуси.. първите две години се напълнихме с охлюви, плужеци и миризливки, които презимуват под сламата.. и плевели отвън си докарахме.. но пък да държи влажно е незаменима.. а и плесените/ гъбичките, които се въдят в нея са прекрасна среда за намножаване на почвения живот..

Сега я караме доста по лежерно, защото имаме и доста голямо петно тревна площ, която кося с косачката и трупам като мулч - директно прясно окосена.. пътеките между лехите също стрижа и със стриганото мулчирам.. но съм ги предвидил по 55 см. широки за да минавам по тях директно с косачката..

Ако започнете да косите пътеките едногодишните високи плевели като щир, куча лобода и лепкавата кущрява ще почнат да отстъпват на многогодишните - диво жито, райграс, власатка, детелина.. детелина може даже да си насеете по пътеките сами напролет.. продава се в малки и големи разфасовки навсякъде.. 

Като се разписах за плевелите, ето една много добра отправна точка кое какво е за житните - https://botanica.gallery/wp/archives/989 .. [w] и [l] след името е линк към уикипедия или снимка..

От кашони и натрупани отгоре скубани плевели и отпадъци от градината също съм много доволен, както е писала @Миленка® 

И от мен поздравления за градината и смело напред!

Благодаря за коментара! Кашоните и на мен ми допаднаха, но ще е необходима реорганзация на смаите лехи, за да ми паснат по-добр, но като за 1ви път съм много доволна, райграс имаме, но е малко, а и доста рехав стана нещо го оттървахме :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 49 минути, Kristina Qnakieva написа:

..райграс имаме, но е малко, а и доста рехав стана нещо го оттървахме :)

щом е рехав "пълни" направо дупките с детелина.. много по-лесно покарва и мравките не я крадат толкова много докато изникне.. отделно задушава всичко така, че тя ще остане доминираща накрая..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 2 часа, Kristina Qnakieva написа:

Страхотно е!!! 

Ако решиш да слагаш фолио се обади да ти обясня подробностите. Първо има доста подготовка, че тогава. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kristina Qnakieva
преди 15 часа, Димо 33 написа:

Ако решиш да слагаш фолио се обади да ти обясня подробностите. Първо има доста подготовка, че тогава. :)

Догодина евентуално ще е това... Благодаря

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kristina Qnakieva
На 4.08.2020 г. at 15:31, Боби Димитров написа:

За черното фолио имаме тема: https://bezmotika.com/topic/540-изабел-и-нейния-изачер-мулчиращ-филм/

За мулчирането също имаме интересна тема: https://bezmotika.com/topic/43-мулчиране-материали-и-причини/

Подкрепям и аз младежите от по-горе (Димо и Варела) в общата им посока на мисълта. Прави нещата така, че на теб да ти харесват - "правилно" в това хоби почти няма. С други думи, всякакви неща могат да са правилни или неправилни, в зависимост от контекста. Това можеш да го видиш и по дискусиите в темите, които дадох... а и някъде на фон винаги звънти изконната мъдрост на прабаба ми - "насекиму лайнцето на убуу мириши!"

Ако можеш да "краднеш" някоя идея от тук или другаде, която ти харесва и на всичко отгоре работи при теб, помни и надграждай. Ако не работи - зарежи и пробвай друго. Непрекъснатото търсене, нагаждане, подобряване, промяна - това за мен са задължителни неща в една природна система, каквато все пак е градината. Ако покрием цялата градина с един огромен парник, вероятно ще дава много добър добив хибридни домати, но дали все още ще е природа?

Тъй като не срещнах конкретен въпрос за належащ отговор, искам да ти пиша успокоително, че вашият първи сезон в градината до момента е с по-големи и видими резултати от нашия пети. След няколко години на уикенд градинарство с 2 деца, в момента пробваме да живеем на село с 3 и определено има осезаем контраст в отношението към градината. Много по-малко внимание й обръщаме :D

Другото, за прехранването от градината. Не зная каква е диетата ви, но на нас по-голямата като обем и калории основна храна не са неща, които могат да се отгледат в зеленчукова градина, поне не в 200 квм такава.

Димо, който е нашия шампион по производствени мощности, примерно вади 30 кила броколи от една леха. Което е супер, ако ядеш 30 кила броколи годишно. И имаш фризер. Но ако ядеш ориз, паста, млечни, свинско, риба, мюсли, варива... По тази причина и ние не гледаме на градината като на торта, а като на черешката на тортата. Демек можем и без нея, но с нея е по-интересно.

И което е най-най-важното и е основен стимул при нас да гледаме градина - възпитава децата от много ранна възраст в отношение към плодзеленчука. По тази причина и голяма част от нещата отглеждаме в микро количества, без особени грижи, само с концепцията да имат децата какво да гризкат по собствено желание. Затова и ме радва снимката с репичките :) Ето и от мен една - радостта от аспержите :)

ACtC-3eCUy7JjqnCEpCE99MfD1Aawi5pZueMJ4q4

 

Хехеее сладур! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kristina Qnakieva
преди 17 часа, Варела написа:

щом е рехав "пълни" направо дупките с детелина.. много по-лесно покарва и мравките не я крадат толкова много докато изникне.. отделно задушава всичко така, че тя ще остане доминираща накрая..

Ще хвърлиме есента

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване