Jump to content

Преди да се регистирате и включите активно в нашите форуми, молим ви да се запознаете с темата "Какво е Без Мотика?".

Recommended Posts

Mihail Mateev

Различни чуждоземни дървета и храсти се отглеждат в саксии и контейнери поради примерно неблагоприятните климатични условия в България за въпросните растения. Например лимоните в България се отглеждат в големи саксии или контейнери (говоря при апартаментно отглеждане. В Мелник и по крайбрежието може да не е така, въпреки че в Бургас не съм виждал лимон на открито - въпреки че примерно смокините нямат проблеми със зимните температури).

Интересува ме как да определя размера на саксията спрямо короната - ако примерно поддържам дървото чрез подрязване 1 метър високо (става дума за къри лист, който в природата не става по-висок от шест метра.) Ясно е, че по-малката корона води до по-малки корени (растението само ги намалява).

Колко голяма трябва да бъде саксията, за да може корените да не се сгъстяват и завиват в нея?

Който има опит с контейнерно отгледане на дървета, да пише. :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Гледам лимони в контейнер по наследство от баба ми.. искам да ти кажа, че много се чудиш.. ;) а и да се сгъстяват и завиват корените, като пресаждаш растението през няколко години няма да имаш проблем..

Ако ще го въдиш от семка трябва просто да преминаваш плавно към по-голяма саксия, например:

- 1-2* пъти годишно първите 3 години - 4, 6 / 10, 15 / 20, 25 см диаметър ( или страна на квадрата ).. дълбочината на саксията трябва да е поне колкото диаметъра/страната на "гърлото"..

- между 3-5 години веднъж годишно -  30, 35, 40 см

- след петата година - 45 см с дълбочина пак толкова.. вече все в една и съща саксия, докато не се строши примерно, като през 3-4 години, наесен режа без милост короната и прехвърлям в нова почва напролет..

Между другото това горното, разбира се тези размери са приблизителни, го правя и като вкоренявам резници от лимоните.. почвам вкореняването в кофичка от кисело мляко и после се прехвърлям към по-голям контейнер.. * с лимоните го правя 1 път годишно, защото пресаждането се прави рано напролет и късно наесен, когато растението е в покой.. а при лимона малко не е ясно кога е покоя, ;) - почти целогодишно си има листа, и като е прибран зимата, цъфва суперрано - февруари, най-късно началото на март..

• Харесвам 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

Колко голям е лимонът след 5-тата година?
- височина на дървото от пръстта до върха на короната
- диаметър на короната

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

От теб зависи колко горямо искаш да бъде растението. Принципът на отглеждане е като при бонсаите. Подрязва се короната, но се подрязват и корените. Примерно като се забележи, че започват да изпълват контейнера, вадиш дръвчето от съда, с остър нож изрязваш 1/4 или 1/5 от корените, все едно режеш парче торта. Връщаш го в контейнера и го запълваш с пръст. Отбелязваш си коя част си изрязал. На следващата година или по-следващата година изрязваш по същия начин срещуположната страна, на следващата година, съседната и така в рамките на 4 до 6 години подновяваш цялата коренова система. Короната също поддържаш според височината и широчината, които ти искаш. По този начин и стъблото става по-дебело. 

Имам сниман процеса като рязах корените на татковия лимон преди няколко години, но не са на телефона, като се прибера в София, ще ги кача. Там вързахме лимона с въже, вдигнахме го на астмата и така рязах. Той го отглежда в някакъв метален съд с диаметър към 60-70 см и толкова висок. А цялото дърво е към метър и 60 може би. 

На същия принцип отглеждам бенджамин вкъщи, някъде към 13-14 годишен е, но не му давам да расте повече от 60 см със саксията, а тя е с диаметър и височина 15 см. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
min-4o

@Варела

Имам питане за вкореняването на резници от цитрус...онзиден отрязах върха на един мандаринкуат, защото дойде от разсадника много висок и реших да го оформя...торф с перлит, вкоренител, подрязване на листата, пръскане с пулверизатор няколко пъти на ден и вече почти се е сбръчкал...как и кога го правиш? Освен това при цитрусите е мн трудно да ги хванеш без да имат плод или да цъфтят.

Инак лимони у нас не растат навън никъде, защото издържат само до -3,5. Дори в Солун няма. Портокалите (-6) и мандарините (-10-12) са по-добри кандидати за очертаващия се нов климат.

Зимата цитрусите обичат да са на студено (до 10 градуса), като неотопляема стая или остъклен балкон са идеалното решение. И понеже са бавнорастящи, добре гледано и подрязвано 20+ годишно дръвче спокойно може да расте в 50 литрова саксия. Моите 2-3 годишни в момента са в 11, някои в 15. Догодина планирам за всички 25, където да останат поне до десетия си РД.

• Харесвам 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 16 минути, Mincho Georgiev написа:

@Варела

Имам питане за вкореняването на резници от цитрус...

Много просто.. не ги режа.. ;) 
Не, сериозно.. пробвал съм няколко пъти.. с купешки скъп вкоренител и под найлон (за да държи повече време влагата от пулверизирането) 0% успеваемост..

Най-лесният (за мен) вариант, а и мързелив, защото и да го пресушиш проблем няма, е с въздушни отводи.. Пояснявам: 1. не зарязвам/ махам кората напречно, само я надрасквам надлъжно с макетен нож.. 2. ползвам каква да е пръст.. по-глинеста даже по-добре, че държи влага повече.. 3. ако много текат кофичките ги опаковам със стреч.. 4. както писах, ако ги пресуша и не ги полея, най-много да уморя коренчетата - те си избиват наново, само времето се удължава.. 5. избирам не както е широкоразпространено 1-годишна/ млада дървесина, а гледам да хвана в кофичката наполовина от нея и наполовина от 2-годишната..

Редактирано: сетих се че бях турнал схема на кофичкоФкоренителя у камчатската тема - 

Редактирано от Варела
  • Харесвам 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

@Варела, този метод го знам като air layering.

Не знаех, че може да се получи само с надраскване.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
min-4o

@Варела и аз съм чувал, че така става при тях, за това се учудих, че говориш за резници ;) Иначе твоя метод е супер, но как да сложиш кофичка с пръст на вертикален връх на тазгодишна клонка...трябва само с хартия и отгоре тиксо евентуално.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 1 минута, Mincho Georgiev написа:

@Варела и аз съм чувал, че така става при тях, за това се учудих, че говориш за резници ;) Иначе твоя метод е супер, но как да сложиш кофичка с пръст на вертикален връх на тазгодишна клонка...трябва само с хартия и отгоре тиксо евентуално.

Малко сложно, но не невъзможно.. рисувам, че по-бързо от снимка.. 

IMG_20200824_172045.thumb.jpg.1a6cd73357475ad4d8903a7e4b82e612.jpg

• Харесвам 2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

А това с "резниците" изобщо не съм го видял.. съжалявам, имал съм предвид "клонки".. или бъдещи "резници" = след като се вкоренят :D.. оди'па'ма'разбери :blink:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

@Варела, какво друго да те питаме, че да направиш схема? Много добре ти се получават!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.

• Създай нов...