Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Mihail Mateev

Различни чуждоземни дървета и храсти се отглеждат в саксии и контейнери поради примерно неблагоприятните климатични условия в България за въпросните растения. Например лимоните в България се отглеждат в големи саксии или контейнери (говоря при апартаментно отглеждане. В Мелник и по крайбрежието може да не е така, въпреки че в Бургас не съм виждал лимон на открито - въпреки че примерно смокините нямат проблеми със зимните температури).

Интересува ме как да определя размера на саксията спрямо короната - ако примерно поддържам дървото чрез подрязване 1 метър високо (става дума за къри лист, който в природата не става по-висок от шест метра.) Ясно е, че по-малката корона води до по-малки корени (растението само ги намалява).

Колко голяма трябва да бъде саксията, за да може корените да не се сгъстяват и завиват в нея?

Който има опит с контейнерно отгледане на дървета, да пише. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Гледам лимони в контейнер по наследство от баба ми.. искам да ти кажа, че много се чудиш.. ;) а и да се сгъстяват и завиват корените, като пресаждаш растението през няколко години няма да имаш проблем..

Ако ще го въдиш от семка трябва просто да преминаваш плавно към по-голяма саксия, например:

- 1-2* пъти годишно първите 3 години - 4, 6 / 10, 15 / 20, 25 см диаметър ( или страна на квадрата ).. дълбочината на саксията трябва да е поне колкото диаметъра/страната на "гърлото"..

- между 3-5 години веднъж годишно -  30, 35, 40 см

- след петата година - 45 см с дълбочина пак толкова.. вече все в една и съща саксия, докато не се строши примерно, като през 3-4 години, наесен режа без милост короната и прехвърлям в нова почва напролет..

Между другото това горното, разбира се тези размери са приблизителни, го правя и като вкоренявам резници от лимоните.. почвам вкореняването в кофичка от кисело мляко и после се прехвърлям към по-голям контейнер.. * с лимоните го правя 1 път годишно, защото пресаждането се прави рано напролет и късно наесен, когато растението е в покой.. а при лимона малко не е ясно кога е покоя, ;) - почти целогодишно си има листа, и като е прибран зимата, цъфва суперрано - февруари, най-късно началото на март..

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

Колко голям е лимонът след 5-тата година?
- височина на дървото от пръстта до върха на короната
- диаметър на короната

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

От теб зависи колко горямо искаш да бъде растението. Принципът на отглеждане е като при бонсаите. Подрязва се короната, но се подрязват и корените. Примерно като се забележи, че започват да изпълват контейнера, вадиш дръвчето от съда, с остър нож изрязваш 1/4 или 1/5 от корените, все едно режеш парче торта. Връщаш го в контейнера и го запълваш с пръст. Отбелязваш си коя част си изрязал. На следващата година или по-следващата година изрязваш по същия начин срещуположната страна, на следващата година, съседната и така в рамките на 4 до 6 години подновяваш цялата коренова система. Короната също поддържаш според височината и широчината, които ти искаш. По този начин и стъблото става по-дебело. 

Имам сниман процеса като рязах корените на татковия лимон преди няколко години, но не са на телефона, като се прибера в София, ще ги кача. Там вързахме лимона с въже, вдигнахме го на астмата и така рязах. Той го отглежда в някакъв метален съд с диаметър към 60-70 см и толкова висок. А цялото дърво е към метър и 60 може би. 

На същия принцип отглеждам бенджамин вкъщи, някъде към 13-14 годишен е, но не му давам да расте повече от 60 см със саксията, а тя е с диаметър и височина 15 см. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

@Варела

Имам питане за вкореняването на резници от цитрус...онзиден отрязах върха на един мандаринкуат, защото дойде от разсадника много висок и реших да го оформя...торф с перлит, вкоренител, подрязване на листата, пръскане с пулверизатор няколко пъти на ден и вече почти се е сбръчкал...как и кога го правиш? Освен това при цитрусите е мн трудно да ги хванеш без да имат плод или да цъфтят.

Инак лимони у нас не растат навън никъде, защото издържат само до -3,5. Дори в Солун няма. Портокалите (-6) и мандарините (-10-12) са по-добри кандидати за очертаващия се нов климат.

Зимата цитрусите обичат да са на студено (до 10 градуса), като неотопляема стая или остъклен балкон са идеалното решение. И понеже са бавнорастящи, добре гледано и подрязвано 20+ годишно дръвче спокойно може да расте в 50 литрова саксия. Моите 2-3 годишни в момента са в 11, някои в 15. Догодина планирам за всички 25, където да останат поне до десетия си РД.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 16 минути, Mincho Georgiev написа:

@Варела

Имам питане за вкореняването на резници от цитрус...

Много просто.. не ги режа.. ;) 
Не, сериозно.. пробвал съм няколко пъти.. с купешки скъп вкоренител и под найлон (за да държи повече време влагата от пулверизирането) 0% успеваемост..


Най-лесният (за мен) вариант, а и мързелив, защото и да го пресушиш проблем няма, е с въздушни отводи.. Пояснявам: 1. не зарязвам/ махам кората напречно, само я надрасквам надлъжно с макетен нож.. 2. ползвам каква да е пръст.. по-глинеста даже по-добре, че държи влага повече.. 3. ако много текат кофичките ги опаковам със стреч.. 4. както писах, ако ги пресуша и не ги полея, най-много да уморя коренчетата - те си избиват наново, само времето се удължава.. 5. избирам не както е широкоразпространено 1-годишна/ млада дървесина, а гледам да хвана в кофичката наполовина от нея и наполовина от 2-годишната..

Редактирано: сетих се че бях турнал схема на кофичкоФкоренителя у камчатската тема - 

 

Редактирано от Варела
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

@Варела, този метод го знам като air layering.

Не знаех, че може да се получи само с надраскване.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

@Варела и аз съм чувал, че така става при тях, за това се учудих, че говориш за резници ;) Иначе твоя метод е супер, но как да сложиш кофичка с пръст на вертикален връх на тазгодишна клонка...трябва само с хартия и отгоре тиксо евентуално.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 1 минута, Mincho Georgiev написа:

@Варела и аз съм чувал, че така става при тях, за това се учудих, че говориш за резници ;) Иначе твоя метод е супер, но как да сложиш кофичка с пръст на вертикален връх на тазгодишна клонка...трябва само с хартия и отгоре тиксо евентуално.

Малко сложно, но не невъзможно.. рисувам, че по-бързо от снимка.. 

IMG_20200824_172045.thumb.jpg.1a6cd73357475ad4d8903a7e4b82e612.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

А това с "резниците" изобщо не съм го видял.. съжалявам, имал съм предвид "клонки".. или бъдещи "резници" = след като се вкоренят :D.. оди'па'ма'разбери :blink:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

@Варела, какво друго да те питаме, че да направиш схема? Много добре ти се получават!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)
На 5.08.2020 г. at 11:34, Варела написа:

като е прибран зимата, цъфва суперрано - февруари, най-късно началото на март..

Здравей, понеже виждам че, имаш опит може ли да споделиш? Как се опрашват при теб лимоните които цъфнат януари февруари?

Редактирано от Jimmy Stoikov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 13 минути, Jimmy Stoikov написа:

Здравей, понеже виждам че, имаш опит може ли да споделиш? Как се опрашват при теб лимоните които цъфнат януари февруари?

Вероятно ръчно с клечка с навит памук (за почистване на уши), но, ако са в топла стая. Ако е хладно, няма смисъл. При мен започват да цъфтят доста рано в топло мазе, но се опрашват чак през Април и Май, когато ги изкарам навън. Цитрусите цъфтят продължително време.

Редактирано от Kalam Mekhar

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 2 минути, Kalam Mekhar написа:

Вероятно ръчно с клечка с навит памук (за почистване на уши), но, ако са в топла стая. Ако е хладно, няма смисъл. При мен започват да цъфтят доста рано в топло мазе, но се опрашват чак през Април и Май, когато ги изкарам навън. Цитрусите цъфтят продължително време.

И аз с клечка процедирам, търся нещо мързеливо :) Някъде бях прочел коментар че, не е нужно да се прави нищо при лимона, само дето не се уточнява цъфтежа е навън или на закрито. Защото при мен почва януари,  вече премахнах 10тина цвята.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 7 минути, Jimmy Stoikov написа:

И аз с клечка процедирам, търся нещо мързеливо :) Някъде бях прочел коментар че, не е нужно да се прави нищо при лимона, само дето не се уточнява цъфтежа е навън или на закрито. Защото при мен почва януари,  вече премахнах 10тина цвята.

А, защо ги премахваш? Това не е резник, да му спестяваш ресурси. Цъфти, окапват и толкова. Можеш да ги опрашиш. Ако температурата е подходяща, ще ги задържи. Ако не е, пак ще окапят.

 

Редактирано от Kalam Mekhar

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 14 минути, Kalam Mekhar написа:

А, защо г

На много места които четох казват че, ранния цвят е добре да се премахва. Това дръвче в момента е пълно с малки неразвити пъпки(стотици), надявам се да се развият доста по късно, така или иначе има достатъчно за да тествам премахването. Разбирам че, мястото е причина за ранен цъфтеж, южна остъклена тераса, обаче за сега нямам друго място.

417243151_350056664475204_5799214087983756056_n.jpg

416986576_1093545748316650_3632085306418786913_n.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Иначе цитруса и аз го размножавам с въздушен отвод, дори на клончето да има плод не е проблем, резултата е на 100% елементарно. 

408856979_10231182272884094_882142884708223096_n.jpg

408811362_10231182273364106_4157914696065597300_n.jpg

408796519_10231182274124125_7594851373249118231_n.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване