Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Съвети за вкореняване на резници

Recommended Posts

алина
преди 4 минути, Славянски написа:

Първо, как ще разбереш, че работи? Заразени ли са семената?

Второ, темата е за резници.

Ти писа, а аз през това време редактирах.))))).Разминахме се.. Ако те интересува мога да напиша  в лично как се дезинфицира, ще пратя видео 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Взех микориза на Амитица и вкоренител. Ще пробвам на пеканите да им резна върховете за вкореняване, а корените ще полея с микориза за стимулиране. И без това надземната част стана преголяма.

А микоризата ще видя как мога да размножа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 25 минути, Славянски написа:

Взех микориза на Амитица и вкоренител. Ще пробвам на пеканите да им резна върховете за вкореняване, а корените ще полея с микориза за стимулиране. И без това надземната част стана преголяма.

А микоризата ще видя как мога да размножа.

Успех!!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Нарязах две трети от височината на пеканите за резници за вкореняване - и без това са почти без корен. Единият връх почти сигурно ще си изсъхне, но все пак. Ще пробвам с ето този продукт:

http://laksifert.com/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=55&Itemid=40

Полях растенията с по 100 мл 0,1% разтвор. Калемите/резниците ще кисна до утре. Добре, че имат информация на сайта, че на опаковката няма почти нищо изчерпателно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
На 5.08.2020 г. at 12:28, Kalam Mekhar написа:

Някой може ли да ми каже хитринка да предпазя зелени резници от гниене след засаждането им в земята (саксия). Заръчах на един човек да ми донесе резници от определен сорт смокиня и той ми донесе един плик с листа и зелени резници (върхове на клони). Изхвърлих боклука и отбрах няколко резника, който сложих във вода. Докато са във водата и я сменям редовно, всичко е ОК. Проблемът е, какво да направя, за да не изгние зеленото клонче след засаждането в саксия. Не съм правил много експерименти със зелени резници, но, тези, които съм правил са неуспешни. Минава ми през главата да ги напръскам обилно с Quadris, но, той ще ги предпази само от мухъл. Не и от бактериите. 

Ще се радвам, ако някой има подкрепени от опит идеи и ги сподели.

Благодаря предварително за отговорите.

В кислородна вода. 3% кис.вода 1 ч.л - в 100 мл вода, хем и  като укоренител действа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 8 часа, алина написа:

В кислородна вода. 3% кис.вода 1 ч.л - в 100 мл вода, хем и  като укоренител действа.

Доколкото знам, това действа само в момента на поливането и се ползва при корени, които вече са с дефицит на кислород и стартирало гниене. Вече съм разтворил Проплант във вода. Ако има ефект (нямам загуби) ще пиша. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Кислородна вода убива една  устойчива на другите дезинфектанти бактерия: Pseudomonas aeruginosa, Тази бактерия произхожда от почвата и много е злостна, като предизвикваща гниенето.Устойчива е тя и към  антибиотиците от последнопоколение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Май избиват въздушни коренчета?

IMG_20210225_093946_1.jpg

IMG_20210225_093946_1_1.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Твърде много влага?

Аз пък заложих резниците пекан след 32 часа киснене, както и малко черничеви (в средата) за проба след 24 часа:

IMG_20210225_133657.thumb.jpg.50cab0e30c11e1154da4afd048e939e4.jpg

Само се чудя да ги завивам ли с найлон и каква е оптималната температура и влажност на въздуха оттук нататък? На сянка? Досега с черницата успех не съм имал. Те съм чел трябва да бъдат на топло.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

На сянка или по- точно на непряка светлина. Най- добре ще направиш, ако ги поставиш в някаква оранжерия. Да е топло, влажно, но, найлона да е далече от резниците. Добре си направил, че си ги сложил с различна дължина. Резниците с много възли на земята, ако не са в специална среда нямат големи шансове. Ще пуснат 3-4 клончета, те ще изконсумират ресурсите на резника и ще загине, преди да е развил корени, които да ги захранват.

П.П.: То, аз давам акъл, но не се знае каква каша ще забъркам с моите собствени. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
На 25.02.2021 г. at 12:38, Славянски написа:

Само се чудя да ги завивам ли с найлон и каква е оптималната температура и влажност на въздуха оттук нататък? На сянка? Досега с черницата успех не съм имал. Те съм чел трябва да бъдат на топло.

Бих ги прибрала и покрила или оранжерия, кутия, найлон..., за да са на влажно и температурните колебания да се сведат до минимум, без пряко слънце.

Аз заложих интересни неща, но много тънички, та сега тръпна. От черниците боднах Morus rotundiloba ‘BonBonBerry®' и Пакистанска червена. За сега изглеждат свежи - разлистват, но да видим... От черници чакам резници от ‘Illinois Everbearing’ и едно джудженце. Ако ти хартисват пекáни и ако се хванат моите неща, може да разменяме. Някои смокини също заложих - май бях обещала на някого, но ще ровя из темите на кого. :) 
Надявам се към средата на април (живот и здраве) да докарам до БГ доста неща.


IMG_0617.thumb.png.9c5553c9b964872ff0cf9b31731a3bec.pngIMG_0616.thumb.png.0c708b37e85bf7f4dc4b1e8a83dc5bd5.png
 

Кутията стои затворена.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 19 часа, Kalam Mekhar написа:

На сянка или по- точно на непряка светлина. Най- добре ще направиш, ако ги поставиш в някаква оранжерия. Да е топло, влажно, но, найлона да е далече от резниците.

Нямам подходяща оранжерия, където да ги сложа и да е по-топло нощем. Засега мисля да ги държа в стая на южен прозорец. Другият вариант е да направя малко парниче. Имам материали. Едни рамки дето вкарвам квачки с пилета, покривче от поликарбонат и ще стане. Ама трябва да отварям и затварям два пъти дневно...

Цитат

Добре си направил, че си ги сложил с различна дължина. Резниците много възли на земята, ако не са в специална среда нямат големи шансове. Ще пуснат 3-4 клончета, те ще изконсумират ресурсите на резника и ще загине, преди да е развил корени, които да ги захранват.

Тогава, ако покарат, само една пъпка ли да им оставя? И аз не мисля, че могат да хранят повече, а това са дървета, не храсти.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 28 минути, Антоанета написа:

Бих ги прибрала и покрила или оранжерия, кутия, найлон..., за да са на влажно и температурните колебания да се сведат до минимум, без пряко слънце.

Разбирам. Ще им надена найлонови пликове засега. За пеканите, които са 4-5, ми е зорът, защото двете дръвчета с минимални корени са почти заминали. Иначе съм заложил двайсетина ореха, но ми се струват супер дребни, че и костеливи. Идеята беше да ги облагородя, ако намеря по-читави калеми. И взех дръвчета за бърз старт... И за калеми.

Цитат

От черници чакам резници от ‘Illinois Everbearing’ и едно джудженце. Ако ти хартисват пекáни и ако се хванат моите неща, може да разменяме. Някои смокини също заложих - май бях обещала на някого, но ще ровя из темите на кого. :) 
Надявам се към средата на април (живот и здраве) да докарам до БГ доста 

Аз засега имам заложени резници от мичуринска, може да сложа и от касисите, ако остане време. Арония също имам, но не ми се занимава... много неща се събраха (снощи до два разсаждах семенаци кудрания и скоруши, които ме радват). Може да бодна някакви директно в земята. Като цяло с резници добри успехи не съм имал. Изключвам някои смокини. Тая Илинойска черница ми е интересна и имам подложки за по-натам.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 22 минути, Славянски написа:

 

Тогава, ако покарат, само една пъпка ли да им оставя? И аз не мисля, че могат да хранят повече, а това са дървета, бе храсти.

Не смея да те съветвам. Ако преди това си ослепил излишните очи е по- добре. След, като започнат растежа, ако ги премахнеш, може да изтече много сок и да пострада вкореняващото се растение. Ако го правиш, поне не го прави на всички да не стане авария.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
На 26.02.2021 г. at 15:42, Антоанета написа:

Бих ги прибрала и покрила или оранжерия, кутия, найлон..., за да са на влажно и температурните колебания да се сведат до минимум, без пряко слънце.
Кутията стои затворена.

Направо ти завиждам. Много добре се получава с тези пластмасови кутии. При мен в офиса е трагедия. Жега и суша от парното, горният слой изсъхва и се принуждавам да поливам, а отдолу е мокро и загнива. Съмнявам се, че и пет ще оцелеят от около 15. На терасата вкъщи ми се вижда по- добро положението. По- хладно и по- влажно е. Растежът е слаб, но растенията са по- свежи.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Дано да вземат да те изненадат, като оцелеят! 
Да, аз също забелязах, че на по-хладно се развиват по-здрави. Имах някои в стая с парно - не бяха така убедителни и ги махнах от там. Последните са в мазето (не тъмно) - да не им е уроки, такива тънички вейки заложих "ако мине" и се държат геройски. Сигурно защото има доста обещани. Наистина в този период всичко се хваща, ако има условия. Летните ми, повечето също се справиха, но с много грижи и все на ръба, а бяха хубави, здрави резници. С кутията имам най-голям % успеваемост, рядко има загуба.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ще трябва да се оглеждам за подобна кутия. Не че не мога да направя нещо подобно, ама много други задачи... Мислех за вариант с щайга с капак от поликарбонат, като страниците ми се ще да са леко проветриви, за да не стане твърде горещо вътре. Но трябва да е и достатъчно висока... Още не съм сложил найлони на резниците, а черничевите са навън даже. Ще окалпавя пробата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 14 минути, Славянски написа:

Ще трябва да се оглеждам за подобна кутия. 

А на мен ми се върти в главата за нещо, като стелаж, подобен на тези в мазетата с прикрепени найлони отстрани. Не трябва да е херметично, а само да се поддържа влажност. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Мислила съм си го и аз. Примерно, имам един ето такъв гардероб със скъсани страници... Да заприлича на това:

8719883564807_a_en_hd.png

61Bszp+XemL._AC_SL1001_.png

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mphenix

Моята кутия със смокини седи леко отворена( по - малко от на снимката) . Отдолу минават тръби за парно и нагряват кутията. Тествам с 2 вида пръст и кокосови фибри.  Някой от смокините нямат листя но имат корени дето личат по чашките. 

Определено пролетта да се заложат - средата на февруари дава много по -добър резултат. 

IMG_20210226_083509419.jpg

IMG_20210228_204758977.jpg

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване