Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Съвети за вкореняване на резници

Recommended Posts

Любо Д
преди 2 часа, Славянски написа:

Специално за смокините аз взех резници от баща ми и мога да пробвам различни на варианти. Исках върбови клонки пак да събера. Вкоренител нямам, ама ако е толкова слаб, не си заслужава. Все пак ми се ще да направя нещо в домашни условия.

Само не вкоренявай зимата вкъщи, че ларвите на почвените мушици ще опоскат с апетит всеки опит за пускане на корен... :(

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Предни години съм имал към 50 процента успеваемост. Не е висока, но не е и без хич. Точно през февруари на прозореца. Направих грешка да им махна найлоните твърде рано и им оклюмаха листата... Но пак имаше оцелели.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 45 минути, Любо Д написа:

Само не вкоренявай зимата вкъщи, че ларвите на почвените мушици ще опоскат с апетит всеки опит за пускане на корен... :(

Зависи, кое наричаш зима. Февруари им е естественото време за активиране, ако са в стая. Даже тези на остъклената тераса започнаха да се развиват. 

А, за почвените мушици няма сезон. Само подходяща температура, влажност и да има откъде да дойдат. Имам Коломбо, но ме е страх да го ползвам на закрито. Циперметринът е с кратък карантинен период, но си е невротоксин. Имам и две ампули Проплант, но и тях не сложих във водата. Ще полея с тях разсада в оранжерията, когато го засея.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Солидаризирам се. От миналия февруари към средата, май всичките са ми успешни. Боднах в саксийки, в голяма пластмасова кутия + 2 листа жълти "лепки" за мушици вътре. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
На 5.08.2020 г. at 12:28, Kalam Mekhar написа:

Някой може ли да ми каже хитринка да предпазя зелени резници от гниене след засаждането им в земята (саксия). Заръчах на един човек да ми донесе резници от определен сорт смокиня и той ми донесе един плик с листа и зелени резници (върхове на клони). Изхвърлих боклука и отбрах няколко резника, който сложих във вода. Докато са във водата и я сменям редовно, всичко е ОК. Проблемът е, какво да направя, за да не изгние зеленото клонче след засаждането в саксия. Не съм правил много експерименти със зелени резници, но, тези, които съм правил са неуспешни. Минава ми през главата да ги напръскам обилно с Quadris, но, той ще ги предпази само от мухъл. Не и от бактериите. 

Ще се радвам, ако някой има подкрепени от опит идеи и ги сподели.

Благодаря предварително за отговорите.

Аз прочетох  статия на агро, че поливането с разтвор 100 мл вода с  1 ч.л. 3% кислородна вода предпазва резниците от гниене„ и почвата трябва да обезаразява също. Това както обеззаразяване  , така и укоренител.Аз не поставям резници в вода, поставям в мокра почва, даже не покривам лятото с бутилка, поливам  отгоре., само тези които укоренявам късна есен с бутилка.без къпачка..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, алина написа:

Аз прочетох  статия на агро, че поливането с разтвор 100 мл вода с  1 ч.л. 3% кислородна вода предпазва резниците от гниене„ и почвата трябва да обезаразява също. Това както обеззаразяване  , така и укоренител.Аз не поставям резници в вода, поставям в мокра почва, даже не покривам лятото с бутилка, поливам  отгоре., само тези които укоренявам късна есен с бутилка.без къпачка..

Тогавашните резници загинаха. Сега съм заложил зрели от същият сорт. Купил съм и Проплант, който е против кореново гниене, но не мисля, че ще ми трябва. Ако видя, че първото поколение си замине, имам резерви в мазето и ще ползвам химикали при второто зареждане. Кислородната вода има моментно действие. Силно казано е дезинфекция, но, вкарва малко кислород на загиващите от преполиване корени и състоянието им може и да се подобри. Проплант защитава корените 40 дни. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Ползвайте торф свободна от фитопатогени.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Не живеем в стерилна среда (за наш късмет).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 4 часа, peterstamov написа:

Ползвайте торф свободна от фитопатогени.

Не знам за какви патогени става въпрос. Торфът, който ползвам се води обеззаразен. Но, мухълът се развива за дни върху всякаква повърхност. Няма значение, колко обеззаразена е била средата, преди да я полея.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Моят торф си намирисва на мухъл. Ще слагам тези дни и смокинови резници за проба.

А и тези патогени как се изчистват? То и в човешкото тяло има вируси и какво ли не, въпросът е да бъдат държани под контрол.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 23 минути, Славянски написа:

Моят торф си намирисва на мухъл. Ще слагам тези дни и смокинови резници за проба.

Няма оправия с мухъла. А съм сложил допълнително перлит за дренаж. Но, засега се храни с мъртвата тъкан и не засяга живата. 

 mold.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Почвени фитопатогени.

От около десетина години си блъскам главата с вкореняването. Започнах първо с Киви. Зрели резници, зелени резници, полу-зрели  и така. Ползвал съм геловете ROOT!IT  и Clonex. Също  IBA  и IBA-K - тук си нагласяш концентрациите. Киви е в графа трудни за вкореняване! Лози, смокини и нар по-лесно ми се получава . По спомен в книгата май на Серафимова беше писано, че резници взети до м. Април имат по-голям процент вкореняване. Имаше описани периоди.

Е със зелени резници на смокиня не съм пробвал. Това което съм установил е че влагата и торфа са от голямо значение. Също и проникването на кислород в почвата. Имаше години, на хора и разсадите им пропаднаха и т.н. От торф до торф има разлика. Който е патил си търси Класман и Щендер. Аз ползвам на една местна фирма и не е мн. разпространен.

Пробвай с по-малко влага и проветрение?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 9 минути, peterstamov написа:

По спомен в книгата май на Серафимова беше писано, че резници взети до м. Април имат по-голям процент вкореняване. Имаше описани периоди.

 

Серафимова е вкоренявала на открито. Тя няма и как да вкоренява след Април при тези условия. И, резниците са били огромни - по 20--30 сантиметра, което няма как да стане в саксия и купичка.  В саксия, покрита с найлон, резниците пускат листа и  корени за една седмица през лятото. Но, после е голяма мъка при свалянето на покритието и рязката промяна на влажността. В момента до края на Март е най- добре да се залагат. Кога са взети, няма особено значение. Повечето съм ги рязал в началото на зимата и са стояли в найлонов плик в мазето. В студен район съм и винаги има риск връхните клонки да измръзнат до пролетта и да остана без материал за вкореняване.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Аз ползвам 10 и 7 литрови туби от вода. Голямата отдолу, малката за похлупак но да не е плътно е от 7 литра. Така си влиза кислород отстрани. На полузрелите резници оставям листо, на което според настроението намалям повърхността. Резника се реже под възелче и леко цепвам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Зрелите, всякак се хващат, само да помиришат пръст. Тук се борим за свежите зелени резничета. :) 
Моите са в пластмасова кутия с капак - влиза въздух и отделно ги проветрявам, като оставям отворено за половин час почти всеки ден, но също се случва да мухлясват. Прави ми впечатление, че някои сортове въпреки леката плесен, се справят, други - не. Визирам смокини и рози. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, peterstamov написа:

Ползвал съм геловете ROOT!IT и Clonex. Също IBA и IBA-K - тук си нагласяш концентрациите. 

Какво е мнението ти за въпросните продукти? Дали биха помогнали за укрепване на растение с много малко останали корени, като моите пекани, които са повече резници отколкото дръвчета?

Каква концентрация на IBA си ползвал успешно?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 1 час, Славянски написа:

Какво е мнението ти за въпросните продукти? Дали биха помогнали за укрепване на растение с много малко останали корени, като моите пекани, които са повече резници отколкото дръвчета?

Каква концентрация на IBA си ползвал успешно?

Пробвай с микориза за корените! На геловете не съм откривал концентрацията каква е. При IBA зависи дали ще се киснат 24 часа и или ще се топват. При 4-6000ppm топване за секунди. Но, за всяко растение си трябва да се чете дали има лабораторни проучвания за нужната концентрация.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 58 минути, peterstamov написа:

Пробвай с микориза за корените! 

Може да пробвам. Пеканът е подходящ.

https://site.extension.uga.edu/pecan/2016/02/mycorrhizae-not-all-fungi-are-harmful/

Contrary to most plants, pecan roots do not have root hairs, which, in other plants, function to give the roots more surface area, allowing them to obtain more nutrients. In pecan, this function is carried out by beneficial fungi called mycorrhizae. The mycorrhizal fungi develop a relationship with plants in which they infect the plant’s root system and send out their own thread-like structures called hyphae that increase the plant’s root contact with the soil. In return the plant provides the fungi with sugars produced by the plant’s leaves and transported to the root system.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

< И това се отнася за всяко рязане, било то ябълково дърво или цариградско грозде, но днес говорим за размножаването на розите.<  >>

https://bul.thehouseofchronic.com/3945368-the-reproduction-of-roses-burrito-method-instructions-secrets-how-to-plant-a-rose-cutting-in-the-fall

 

https://gileya.kherson.ua/ru/enciklopediya/roza/razmnozhenie_roz

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Първо, как ще разбереш, че работи? Заразени ли са семената?

Второ, темата е за резници.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване