Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Съвети за вкореняване на резници

Recommended Posts

алина

По-добре да се надупчва къпачката на кутия.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
преди 7 часа, mphenix написа:

IMG_20210228_204758977.jpg

Кой сорт(ове) са "девойките" с плод по тях? ...и на приблизително каква температура са?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 18 минути, Антоанета написа:

Кой сорт(ове) са "девойките" с плод по тях? 

Това не са плодове. Това са съцветия, които е трябвало да формират Бреба реколта на майчиното растение. Скоро ще паднат. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Да, така е. Любопитен ми е сорта все пак. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mphenix
преди 9 минути, Антоанета написа:

Да, така е. Любопитен ми е сорта все пак. :)

 

 "девойките" са от смокинята на гарата в Дупница. Имаше доста големи пъпки и много изсъхнали смокини по клоните (прикачам снимки).

20180908_185915.jpg

IMG_20201226_121706748.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 35 минути, Антоанета написа:

Да, така е. Любопитен ми е сорта все пак. :)

Още по-загадъчно стана. Ще трябва да се ходи до Дупница за идентификация...

Но по принцип това е отколешният начин за завъждане, не с поръчка от няколко стотици или хиляди километра.

Но изглежда голямо дърво, та очевидно не мръзне. То последните зими, не че бяха особено студени.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mphenix
преди 25 минути, Славянски написа:

Още по-загадъчно стана. Ще трябва да се ходи до Дупница за идентификация...

Но по принцип това е отколешният начин за завъждане, не с поръчка от няколко стотици или хиляди километра.

Но изглежда голямо дърво, та очевидно не мръзне. То последните зими, не че бяха особено студени.

Най - голямото смокиново дърво дето съм виждал е това във вътрешния двор на Президентството

IMG_20210124_113454322_HDR.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Това ще да е било обект на националната сигурност...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Някои насоки за зимно вкореняване, конкретно за лешници:

https://www.midwesthazelnuts.org/uploads/3/8/3/5/38359971/how_to__propagate_hybrid_hazelnuts_from_hardwood_stem_cuttings_final.pdf

Правят мини-палатка, която да задържа висока влажност. Като мини оранжерийка. Ще взема да направя нещо такова, но трябва да обмисля варианти.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 9 часа, Славянски написа:

Правят мини-палатка, която да задържа висока влажност. Като мини оранжерийка. Ще взема да направя нещо такова, но трябва да обмисля варианти.

За по-малък брой, две 10 литрови туби. На едната режеш дъното на другата горната част. Влизат една в друга. Нагоре бях писал, че е добре да влиза кислород при корените и похлупвам с 7 литрова, по-тясна.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
преди 10 часа, peterstamov написа:

За по-малък брой...

Все вкоренявам повечко, да има за подаряване/размяна, вместо да хвърлям резници, така че нещо на етажи ще ми е по-полезно - да не заема много място, а да побира доста дребосъци. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mphenix
преди 57 минути, Антоанета написа:

Все вкоренявам повечко, да има за подаряване/размяна, вместо да хвърлям резници, така че нещо на етажи ще ми е по-полезно - да не заема много място, а да побира доста дребосъци. :)

Моята прозрачна кутия събира 12 кофички (смокини), тези които имат листя и корени ги местя на перваза на прозореца  и добавям други.

На студено съхранявам резници за резерва и по-късно вкореняване. 

Имам и едно кашонче за тестове. Покривам го с найлонова торбичка отгоре да е по-топло на кофичките. 

За сега най-добър резултат дават заложените резници  в кокосови фибри .  

Тествам от около 5 месеца. В двора ни в село до  Кюстендил имаме смокиня която не успява да узрее но неизмръзва. 

Съседа има смокиня която ражда много и неизмръзва. Та ми се прииска да имам като неговата. Взех резница от неговата смокиня и 

от всички смокини за който казват че раждат добре в района на Кюстендил ( то има много малко смокини ) и София. Резниците взех като смокините нямат листа и плод.

Та сега лятото ще разбера от какви съм взел резници. 

Също мисля от разсадник да взема различни видове май месец. 

Много полезна ми беше статията за сортове смокини, разбрах с какви да пробвам в нашия регион. 

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Охо, още Кюстендилци, добре дошъл @mphenix :) Ще тагна и @Евелина - може да излезете рода :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
На 3.03.2021 г. at 19:20, mphenix написа:

Моята прозрачна кутия събира 12 кофички (смокини), тези които имат листя и корени ги местя на перваза на прозореца  и добавям други.

На студено съхранявам резници за резерва и по-късно вкореняване. 

Имам и едно кашонче за тестове. Покривам го с найлонова торбичка отгоре да е по-топло на кофичките. 

За сега най-добър резултат дават заложените резници  в кокосови фибри .  

Тествам от около 5 месеца. В двора ни в село до  Кюстендил имаме смокиня която не успява да узрее но неизмръзва. 

Съседа има смокиня която ражда много и неизмръзва. Та ми се прииска да имам като неговата. Взех резница от неговата смокиня и 

от всички смокини за който казват че раждат добре в района на Кюстендил ( то има много малко смокини ) и София. Резниците взех като смокините нямат листа и плод.

Та сега лятото ще разбера от какви съм взел резници. 

Също мисля от разсадник да взема различни видове май месец. 

Много полезна ми беше статията за сортове смокини, разбрах с какви да пробвам в нашия регион. 

 

Относно сортовете, @Kalam Mekhar познава характеристиките в детайли и може да помогне, но да не говоря от негово име...
Чудничко звучи това с експериментите! Отдавна съм на "проба-грешка", но слушам и пáтило.
Моите резници като се вкоренят, гледам да им докарам "главоболия", поставям ги в трудни условия - на доста по-хладно (но светло) и засушавам. От хора с опит съм чувала, че така растението прави жизнена коренова система - борба за живот.
Колкото до растения от района, май това е един от най-успешните варианти - видях една "нахалница", която продължава да избива от тротоара и плододава обилно в място на 3 км. от нас, а плодовете ми допадат. Вкорених 2 резника без проблем и единия смятам като се затопли, да го посадя (на късмет), а другия - догодина. Сортът ще го мисля после...

Добре дошъл! :)
 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Забелязвали ли сте сортове, при които миналогодишната кора изглежда мъхеста? Бих очаквал същото от кадота, защото споделят и други белези.
image.thumb.png.6dbc68616ddc4b1bdea793f5366c1a7b.png

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Излязох на терасата и погледнах саксиите. При мен не е. Резниците, които днес отрязах също не са. Да не би този мъх да е мухъл? Не, че е проблем, докато дървото е жизнено. Той се храни само с мъртвата тъкан.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Ако иде реч не за мъх, а по-скоро за мънички власинки, тази която взех от Старозагорските бани е леко овласена - сорт не знам разбира се. Ето и снимка.
Мичуринската слизах да гледам, като че няма, както и останалите в мазето. Сега ще увелича снимката на Кадота, но също не изглежда да имаspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.png.

IMG_1442.png

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Никакъв мухъл не е. Тук може да увеличите доста.
https://photos.app.goo.gl/XyXjJd3iGT335rtB9

@Антоанета има ли много големи и широки листа овласената ти смокиня?
 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Така вече ясно се виждат власинки.
Моите са 2 бебета и не показват някакви характерни черти, а майчиното растение ще го видя април-май и ще го снимам. Както назад писах, расте по средата на тротоара и изглежда или някой го реже, или измръзва и отново избуява като бурен храст. Другаде на баните не съм виждала да растат смокини.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 2 часа, Любо Д написа:

Никакъв мухъл не е. Тук може да увеличите доста.
https://photos.app.goo.gl/XyXjJd3iGT335rtB9
 

Може да се е получило овласяване, поради някаква причина/дразнител. Чикаго Харди е доста овласена. Ето снимка на клон от Кадота в близък план, но, мъх не виждам.

Dottato2.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване