Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Съвети за вкореняване на резници

Recommended Posts

mphenix

Имам една смокиня на 3 месеца и вече има плодове. Казват че трябвало да махна плодовете та дървото да расте по силно първата година?

 

IMG-1d0d393947d1f1850e08f51bfe986a44-V (1).jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 3 часа, mphenix написа:

Имам една смокиня на 3 месеца и вече има плодове. Казват че трябвало да махна плодовете та дървото да расте по силно първата година?

 

Бих ти казал да не махаш нищо. Ако дървото не може да ги поддържа, то ще ги отхвърли само. С рязането на плодовете, изтичането на сок и борбата с инфекцията ще го вкараш в стрес, който ще му навреди повече, отколкото, ако останат. Не ти и трябва много силен растеж. Дървесината ще остане зелена и дървото ще влезе неподготвено за зимата. Щом сега е родило, ще роди и догодина и без да му форсираш растежа. Ако това дърво расте слабо, то е заради засушаване и вредители по листата, а не, заради плодовете.

Миналата година, една Кадота завърза и даде със закъснение узрели плодове в годината на засаждането.

Показвал съм снимки, каква е разликата за няколко месеца. Над метър и половина растеж на всеки клон.

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.

2.thumb.jpg.2cb625695a9a13d1d035f8d6f6089920.jpg1.thumb.jpg.441a54561a17b3a7ab24d20b9ac020be.jpg

 

Това  не е онова, просто семка от авокадо...знам че не е резник, но не вярвам да има тема за авокадо. В крайна сметка дотук добре, оттук нататък какво се прави...най-лесно изглежда да се топне в торф...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

Ето по този метод имам няколко вкоренени - 

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

@Petar Kirov Пусни резултата, като се вкорени добре. При мен гният при обилно поливане. Вкоренявал съм и по този начин с напълно отрязани листа, но след това има период на адаптация, докато сваля напълно плика. По 1-2 часа го свалям вечер и пак го поставям. Иначе, увяхват за няколко часа. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mphenix

Аз също тествам лятно вкореняване на резници.

Резниците е хубаво да са поне едногодишни. Махам всички листя. Ползвам кокосови фибри. 

Резниците имат покарали малки листя на 14 ден. 

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://m.youtube.com/watch%3Fv%3DWDlEd3qzGhY&ved=2ahUKEwjuop-7i-PxAhXDhP0HHbSRDjAQo7QBegQICxAE&usg=AOvVaw3WNDIQswb1cCNv36_lIPtE

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

И аз съм сложил три резника от една Далматинска в чаши с перлит преди няколко дни. Потопих ги в чаша с вода, на третият ден формираха калус и тогава ги сложих в перлита. Но, не съм ги покривал с нищо. Ако още една седмица няма активация на някоя пъпка ще сложа втора пластмасова чаша върху първата за да кача влажността. Но, по принцип е добре, първо да се развият корените. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
На 14.07.2021 г. at 19:59, Kalam Mekhar написа:

@Petar Kirov Пусни резултата, като се вкорени добре. При мен гният при обилно поливане. Вкоренявал съм и по този начин с напълно отрязани листа, но след това има период на адаптация, докато сваля напълно плика. По 1-2 часа го свалям вечер и пак го поставям. Иначе, увяхват за няколко часа. 

За момента съм отвързал найлоновите торбички, но не съм ги отвил напълно и съм ги сложил на място, на което да не ги грее пряко слънцето. Ако махнеш веднага торбичките и особено ако са на слънце, много бързо ще изсъхнат. Трябва им период на адаптация...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Да започна с: от цялото лозе почти нищо няма да се бере, с изключение на 2-3 лозички до оградата които никой не е поддържал :D

Обикновено от изрязаните в ранна пролет клони си правя колчета с които после отбелязвам къде съм сял. Но колчетата се разлистват, понякога цъфтят според сезона и дървото-майка. Със зашушаването изсъхват, разбира се.

Тази пролет изрязах само няколко клона от старите и изкуфяли ябълки Златна пармена и Червена превъзходна и ги употребих за колчета. Преди месец-два издърпах по-късото разлистено колче и го сложих във вода на сянка с много светлина. Преди няколко дни открих по-дългото разлистено клонче в градината под шарена сянка, малко го повредих при ваденето. Корени нямат, само някакви пъпчици. На снимката и двете колчета изглеждат калпаво защото си изпили водата преди да се усетя и чистих изсъхнало. То и снимката е калпава, но не ми се прави нова. 

IMG_20210720_143723_M.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Моите летни се развиваха просто чудесно - в кутията, навън на сянка и започнах да ги калявам, за да ги извадя на открито. За мой късмет, се изля поредния порой и докато се сетя, че кутията е отворена, бяха подгизнали. В последствие близо 70% изгниха. :( Оцеляха всички (3 сорта) черници, а са тънки като тревички. За Illinois Everbearing пишеше даже, че много трудно може да се прихване от резник, но ми провървя. Една роза оцеля, смокинче Brogiotto Nero, също и един капризен олеандър. Смокиня Белоне е под въпрос - останалите резници от смокини и рози изгниха.
Та, при мен също гният при поливане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

С други методи нямам успех с  на вид безнадеждни резници. Тези вече няколко дни са на пълно слънце, с изключение на Bellone смокинчето.


E5A727A6-6532-449B-BB1D-64750CD9E4D7_1_105_c.thumb.jpeg.d5a4e57e1a24a17b6300ff3f8edac9eb.jpegCA43AC10-A790-4215-AF81-0008BCF54DA1_1_105_c.thumb.jpeg.d4893fda5f544f89266fd45bf45f7f90.jpeg8538D0F0-8E81-4851-8053-283D3CA29B77_1_105_c.thumb.jpeg.c1c7efd49c9b2f0748c7325afa27d243.jpeg8261E258-E636-4513-9AC5-88CDF252C12A_1_105_c.thumb.jpeg.402bba9496c292274c44b956775e3397.jpeg5F2534DD-9503-4913-959D-62EE93FD1C0B_1_105_c.thumb.jpeg.3a8c49f154f01ef4749095ebfa082040.jpeg

E115F24E-1168-41B6-954C-8F63A72E7B48_1_105_c.jpeg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Да попитам ако отрежа сега резник и го сложа за вкореняване дали ще се получи нещо? Имам предвид от смокиня.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mphenix

Аз преди един месец взех резник и го вкорених.

Колкото по наближава есента пада % за успех.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 2 часа, Ангел Димитров написа:

Да попитам ако отрежа сега резник и го сложа за вкореняване дали ще се получи нещо? Имам предвид от смокиня.

Ще се получи, но на сянка и не знам, как ще изкара зимата. Стига да не даваш пари за резници, можеш да си правиш, колкото искаш експерименти. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 2 часа, Ангел Димитров написа:

Да попитам ако отрежа сега резник и го сложа за вкореняване дали ще се получи нещо? Имам предвид от смокиня.

Зависи какъв. Аз съм вкоренявал и по това време тазгодишни пръчки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Тазгодешен е резника. Мисля да го сложа до половината в земя.16298110982896929886269970480647.thumb.jpg.02005c6d311de1c1ae7e1b2498ccf079.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

За мен, до половината е твърде малко, поне 2/3. Аз оставям съвсем малко над пръстта и почти без листа, иначе съхне. Отгоре 2 листенца отрязани наполовина са повече от достатъчни - поне от моя опит, а рядко ми се провалят... Поставям в пръстта ако има вкоренител, ако няма - без, поливам обилно, покривам с нещо, поставям на сенчица и проветрявам, но без повече поливане, че гният.
Успех! :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

Махнете повечето листа, а някои орежете. Пишете в Гугъл вкореняване резници смокиня. Има един клип ги вкореняване кутии от маслини. Там добре е обяснено стъпките и при мен няма пропуск по този метод.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mphenix

Бихте ли казали къде е най-добре да се държът през зимата смокини на 6-7 месеца 

- на перваза на прозореца над парното ( на топло)

- на остъклена тераса  ( на студено)

- в мазето ( по топло е от терасата но е тъмно) 

Според мен на остъклената тераса е най -добре защото "усещат " есента

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 4 часа, mphenix написа:

Бихте ли казали къде е най-добре да се държът през зимата смокини на 6-7 месеца 

- на перваза на прозореца над парното ( на топло)

- на остъклена тераса  ( на студено)

- в мазето ( по топло е от терасата но е тъмно) 

Според мен на остъклената тераса е най -добре защото "усещат " есента

На остъклена тераса за мен е най- добре. С подложки под саксията да изолира от студеният под, защото при мен е мозайка. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване