Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Съвети за вкореняване на резници

Recommended Posts

peterstamov

Брех...    Да се постабилизира времето и отива на полето. 

IMG_20220413_113740.jpg

IMG_20220413_113745.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Аз бих разкарал това плодче. Моята смокинка след засаждането направи доста, но не ги изхрани и после не даде втора реколта. Тази година я орязах яко, гледам че пак е направила и се чудя дали да ги оставя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 49 минути, Лозето ме наби! написа:

Аз бих разкарал това плодче....

Мисля го това, но за спорта ще го оставя. То растението си знае!

Може да ги разредиш ако количеството те притеснява.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
преди 9 часа, peterstamov написа:

Мисля го това, но за спорта ще го оставя. То растението си знае! ...

И аз така мисля - ако има нужда, ще го "хвърли" плодчето. Смокинята се държи различно от... примерно ябълка.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 10 часа, Лозето ме наби! написа:

Аз бих разкарал това плодче. Моята смокинка след засаждането направи доста, но не ги изхрани и после не даде втора реколта. Тази година я орязах яко, гледам че пак е направила и се чудя дали да ги оставя.

За каква смокинка става въпрос? Ако е за вкоренен през тази година резник, това не са съцветия на нововкорененото растение, а на майчиното дърво. Новото растение няма ресурс да ги поддържа и ги отхвърля, дори без да ги махаш. Бреба реколтата на никой не е гарантирана. Задържането и зависи от много фактори - сорт, възраст на дървото, влажност, топлина и др. Всяка година е различно, но, има сортове, които традиционно не задържат почти никаква Бреба. Дори стари дървета имат само по няколко плода на дърво. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Майката на моята си задържа бребата, мичуринка е. Моята е от издънка, едно лято стоя в саксия и миналата пролет я засадих в градината, тогава се напълни с бреба, но нищо не оцеля, а други не роди.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 6 минути, Лозето ме наби! написа:

Майката на моята си задържа бребата, мичуринка е. Моята е от издънка, едно лято стоя в саксия и миналата пролет я засадих в градината, тогава се напълни с бреба, но нищо не оцеля, а други не роди.

Предполагам, че е от стреса при пресаждането. Бребата не пречи на основната реколта. Съществуването на Бреба-та е под въпрос, защото това са плодни пъпки от предходната година. Разчитат на листата на нов прираст да ги хранят, а те не са се развили добре. Основната реколта е обезпечена с достатъчно листна маса. Все пак, всеки плод върви в комплект с лист.

Myfig-green.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Резникът от @Антоанета роди смокинка, но за сега няма листенце... Да му правя ли нещо или да не го пипам?

20220419_082725.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 23 минути, Ру® написа:

Резникът от @Антоанета роди смокинка, но за сега няма листенце... Да му правя ли нещо или да не го пипам?

20220419_082725.jpg

Не е родил и не е смокинче. Това е само съцветие от плодна пъпка на майчиното дърво. Скоро ще падне само. Аз премахвам плодните пъпки с макетно ножче още преди залагането на резниците, докато са в покой. Щом веднъж тръгне, цветът хаби ресурсите на резника. Но, при премахването му, стресът и загубата на ресурси са още по- големи.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

@Ру®, до сега никога не съм ги махала,  както казва @Kalam Mekhar, те си падат. Дори не съм обърнала внимание на пъпката.
Сега си оставих 2 бр. от същата смокиня. И двата резника са с "цвят" и смятам единия да го махна, за експеримент - да видя последиците.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
На 14.04.2022 г. at 15:50, peterstamov написа:

Да се постабилизира времето и отива на полето. 

И пое по пътя свой...

 

IMG_20220423_142121.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Успех и много поливане в горещините. Аз вече избягвам да засаждам толкова малки растения. Излишна грижа ми създават.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady
Off Topic
Off Topic

Днес четох за вкореняването във вода, че за да няма бактерии и да не мухлясва, се слагат във водата няколко изгорели клечки от кибрит. Помня, че баба ми правеше май така, но бях твърде малка, за да съм сигурна. Имам в момента храстчета от седмица натопени и сменям водата, но днес им сложих клечки и повече няма да пипам да видим какво е стане :) Трябва също  водата с резници да е  непрозрачен или тъмен съд и да не е на директна слънчева светлина- моите са в отрязани бирени бутилки и до сега бяха на юг. днес ги преместих на сянка, където нямат директна светлина. Ако оцелеят, ще пиша резултата :D В кофичките са кивита резници- и на тях забих клечки изгорели направо в пръстта.Смокините са слагани резници от една мини ( колонна) моя - По големия размер и 1-на от човек от селото -голяма ( по малкия размер на снимката) . Слагани са с вкоренител, направо в саксия и бутилка от минерална вода отгоре навън на двора. Не всички резници оцеляха, но поне от модел по 1 е добре :D

 

На 5.08.2020 г. at 12:28, Kalam Mekhar написа:

Днес четох за вкореняването във вода, че за да няма бактерии и да не мухлясва, се слагат във водата няколко изгорели клечки от кибрит. Помня, че баба ми правеше май така, но бях твърде малка, за да съм сигурна. Имам в момента храстчета от седмица натопени и сменям водата, но днес им сложих клечки и повече няма да пипам да видим какво ще стане :)

16536476459262451822648939778891.jpg

16536475566382410660406413288531.jpg

16536475838732515792713315829971.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Баба ми никога не е вкоренявала резници и никога не съм писал такова нещо. Клечките от кибрит, може би помагат заради фосфора, но, в такъв случай е по- добре да сложиш 1-2 зърна троен суперфосфат.

Зле съм с вкореняването тази година, та ще пропусна снимките. Нито една нямам, която да е почнала енергичен растеж и да се води успешно вкоренена. 

16536475566382410660406413288531.jpg

16536475838732515792713315829971.jpg

16536476459262451822648939778891.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mphenix

Един колега ми донесе резници от смокиня в района на Кнежа (едно от местата с най-ниски температури).

Според него много раждала . Предполагам е мичуринска 10 като видях снимка на листата на дървото. 

Много лесно се вкорениха резниците и пуснаха големи корени за разлика от други резници ( в кокосови фибри)

IMG_20220527_165231093_(1).jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

@mphenix : По принцип, най- лесно се вкоренява тази, която не ти трябва и после да се чудиш, какво да я правиш.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mphenix
преди 2 минути, Kalam Mekhar написа:

@mphenix : По принцип, най- лесно се вкоренява тази, която не ти трябва и после да се чудиш, какво да я правиш.

в моя район - Кюстендил съм засадил М10 която ражда много ама много много. Още първата година от резник заседана даде 5 смокини. Обаче дава само основна реколта.

Тази на колегата уж давала 2 реколти. Което е предимство. И се надявам да е по - студоустойчива. Майчиното дърво на мойта има премръзнали клони.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 7 минути, mphenix написа:

в моя район - Кюстендил съм засадил М10 която ражда много ама много много. Още първата година от резник заседана даде 5 смокини. Обаче дава само основна реколта.

Тази на колегата уж давала 2 реколти. Което е предимство. И се надявам да е по - студоустойчива. Майчиното дърво на мойта има премръзнали клони.

Дава Бреба и М10. Просто трябва да стане старо дървото. Не се притеснявай за това. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mphenix
Отговорено (Редактирано)
преди 40 минути, Kalam Mekhar написа:

Дава Бреба и М10. Просто трябва да стане старо дървото. Не се притеснявай за това. 

Засадих в двора  М10, Кадота и Адриатическа бяла ( според мен).

Адриатическата без защита е много по-напред от другите. Първите две имат малки листя 1-2 см.

Тя е и дървото с най-едри смокини които съм виждал в Кюстендил, които и да узряват. ( Снимката е от преди 10 дни)

IMG_20220520_09394161-------------0.jpg

Редактирано от mphenix
Корекция

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady
На 27.05.2022 г. at 16:44, Kalam Mekhar написа:

За моята баба ставаше въпрос, не за Вашата  :D   А за тройния суперфосфат ще пробвам :) Даже смята да опитам и лятото с разни неща, в пясък в тъмна бутилка и в хладилника за 1-2 месеца или поне докато пуснат резниците листенца. Това ми казаха за рози резници лятото, но предполагам че за всичко трябва да става, поне ще опитам де :) При мен също не всичко и всеки път се получава, но залагам  примерно то роза по 10-20 резника, за да съм сигурна, че поне един ще имам после вкоренен. Макар че есента бяха в парниче направено от мен и в саксии, но си мислех, че нямат нужда от вода зимата и напролет половината загинаха от сушата....за съжаление. В земята ако слагам не поливам, но...проба-грешка. Така се учим :)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване