Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Съвети за вкореняване на резници

Recommended Posts

mphenix

В кокосовите фибри много бързо се вкореняват резниците от смокини, даже корените им стърчат във въздуха. Като имат корени и листя ги прехвърлям  в саксии с земя и част от корените им се чупят. 

Също забелязах че като извадя кофичките със смокини от кутията и ги поставя на прозореца част от листата им увяхват. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Да, гледах видео за вкореняването на резниците  в кокосово кълбенце.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 9 часа, mphenix написа:

Също забелязах че като извадя кофичките със смокини от кутията и ги поставя на прозореца част от листата им увяхват. 

Да, става така като се сложат рязко на място с много по-ниска влажност на въздуха. Аз някои направо ги погубих една година с такова отвиване на топло и сухо (бях ги покрил с найлонови пликове и ластик поединично).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Миналата година, когато ги вкоренявах направо в саксия, покрита с найлонов плик, преди да ги открия, нарязвах найлона на няколко места, но не го свалях. Като загрубеят листата, тогава го свалях.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mphenix

Четох че от  по дебел резник ( двугодишен) смокините по бавно покарват, но след това много силно растът . Клончето съдържало повече енергия. Това се оказа наистина така. 

IMG_20210321_102445267.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

@mphenix : Направо ти завиждам. Внимавай с поливането, да не изгният коренчетата. Имаш чудесни листа и по тях лесно ще се ориентираш, кога е за поливане. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mphenix
На 1.03.2021 г. at 21:44, Славянски написа:

Още по-загадъчно стана. Ще трябва да се ходи до Дупница за идентификация...

Но по принцип това е отколешният начин за завъждане, не с поръчка от няколко стотици или хиляди километра.

Но изглежда голямо дърво, та очевидно не мръзне. То последните зими, не че бяха особено студени.

Странен сорт се оказа тази смокиня - резниците правят големи зелени плодове ( смокини, съцветия )  обаче листа непуска. След време падат плодовете и пак листа непокарват .

От - 6 - 7 резници - 0 успеваемост. От другите видове имам поне 80% успех. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Може би си взел клонки само с плодни пъпки? И при мен има някои такива. Ще чакам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 7 часа, Славянски написа:

Може би си взел клонки само с плодни пъпки? И при мен има някои такива. Ще чакам.

Има и такива. Обикновено са по- дебели клонки от вътрешността или долната част на короната, чиито листни пъпки са отмрели. Могат да се формират нови, но, става по- бавно и само ако има добра влажност отгоре. Пробит плик или чаша с дупки за вентилация (все пак да не мухлясат) над саксията може да свърши работа. Цялата уловка е дали ще формира пъпка, преди да се изчерпят хранителните вещества в резника и да загине.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Новото попълнение........

IMG_20210318_145748_1.jpg

IMG_20210318_145757.jpg

IMG_20210424_073650.jpg

IMG_20210426_102601_1.jpg

IMG_20210428_104958.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mphenix

Белите коренчета на смокините са много крехки.

Бихте ли казали дали садите резниците като имат бели коренчета?

Има ли вариант да се чака да се "втвърдят",  да покафенеят корените и тогава да се сади?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 19 часа, mphenix написа:

Белите коренчета на смокините са много крехки.

Бихте ли казали дали садите резниците като имат бели коренчета?

Има ли вариант да се чака да се "втвърдят",  да покафенеят корените и тогава да се сади?

Добре е да се втвърдят, но, наличието на бели коренчета ме радва. Когато покафенеят се притеснявам повече. Доста резници съм садил с бели коренчета и само един не ми се е хванал в земята. В саксия са умирали доста. От друга страна, животът ти ще е много по лесен, ако отглеждаш една смокиня една година в саксия и я засадиш на следващата пролет. Имаш вече установено дръвче с почти нулев шанс да загине. И не мислиш, как ще го покриваш през първата зима. Просто внасяш саксията в мазето.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 18 часа, mphenix написа:

Белите коренчета на смокините са много крехки.

Бихте ли казали дали садите резниците като имат бели коренчета?

 

Понеже слагам 5-6 резника в кош, като пуснат корени вадя и разсаждам в отделни кофички. Много са за такова малко пространство, да карат цяла година така.  Нарушавам и отчупвам голяма част от корените когато ги разсаждам, но компенсирам с махане на някое листо и сянка първите дни. Има загуби да! По-добър вариант е да са си отделно от самото начало, но.....

Както каза Kalam....... след като ми се прихванат в кофичките от кисело мляко, по някое време като реша че им е тясно, прехвърлям в по-голям съд. Садя следващата година на пролет - има го на снимката.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mphenix

Взех резници пролетта от дървета на улицата дето се казва и сега се чудя дали има поне една женска смокиня.

1. съм сигурен че е мъжка

Ще гледам да си взема от разсадник това лято че от улицата няма гаранция.  

 

figs.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами то се вземат резници от дървета с проверени качества. Ако е само за пробата е друго. Не сте ли опитвали плодове от въпросните дървета?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 11 часа, mphenix написа:

Взех резници пролетта от дървета на улицата дето се казва и сега се чудя дали има поне една женска смокиня.

1. съм сигурен че е мъжка

И аз мисля така. Само първата се вижда добре, че е мъжка. Добре е да се вземат резници от дървета, на които си видял плодовете. Дори при обикновената М10 има прекалено много вариации, за да се взема на доверие. А през годините не се е засаждала тази с най- вкусните плодове, а тази, която можеш да си изкопаеш от двора на съседа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mphenix

Взимах резници от смокини за които хора са ми казали че " раждат много", но не са яли от тях.

Започнах от декември да взимам резници когато нямат ни плод ни листя.

Смокинята на гарата в Дупница е мъжка.

IMG_20210605_130128686.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Добре, лошо ли е да имаш и една мъжка, евентуално за опрашване?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mphenix
преди 12 минути, Славянски написа:

Добре, лошо ли е да имаш и една мъжка, евентуално за опрашване?

Лошото е че раздадах на приятели да си посадят смокини.

Сега ще изчакам август да съм сигурен какви са и ще им кажа да знаят.

Днес предстои да разбера какви са (мъжки или женски) 2 те в дясно на снимката смокини.

 

IMG_20210606_091159175.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване