Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Mihail Mateev

Търся телешко/говеждо месо, около 10 кг

Recommended Posts

Mihail Mateev

Търся да закупя (не е спешно) телешко или говеждо подбрано месо, разфасовано по 0,5 kg, общо 10 кг. По възможност от животно, което не е било на антибиотици.

Ако нещо съм изпуснал, мога да отговоря на въпроси и коментари.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Имаш ли връзка с хора, които гледат телета за колене? Ние вземаме от една жена в съседно село, но обикновено колят в студеното време. Но за мен това е най-добрият вариант - да имаш взаимоотношение, съответно те известяват кога ще колят и си правиш сметката. Най-добре да е от пасищно гледани животни или поне да знаеш произход.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Иначе знам поне още трима души в района, които угояват телета и продават месо. Вече при големи кланици и производители според мен потенциалът за порочни практики е по-голям. Трябва да търсиш в твоя район...

Но аз лично в тия жеги не бих се занимавал. Имаме едно шиле за колене и го съхраняваме... живо. Хем да си поживее, хем да не се форсират нещата в месеца на плодове и зеленчуци.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

Тъй де, аз за студените месеци го търся месото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

А защо просто не си купуваш от Павлин от Линбул примерно, или друга пасищна ферма?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 2 часа, Боби Димитров написа:

А защо просто не си купуваш от Павлин от Линбул примерно, или друга пасищна ферма?

Защото не го познавам. Нито друг с пасищна ферма.

Някакви данни за контакт?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

След по-подробен преглед на сайта им открих, че доставят само до адреси в София. Явно не мога да си поръчам от тях.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Компромис може да се направи - едно куриерче и така, но не е и нужно, има много пасищни стопанства вече, в цялата страна. Аз познавам някои, но са наистина много. В твоя регион бих препоръчал Ферма Бродилово и Ферма Странджа. Амброзия не са ти в региона, а и последно не зная дали завъдиха говеда, преди като ги ползвах бяха основно бройлер и прасе, иначе са страхотни хора. Ливади на Харманджиев също продават в София, не бих се учудил и да пратят, но там проблемът е, че търсенето многократно надхвърля предлагането и може да нямат. Но ако се разтърсиш, има бая опции. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 1 час, Боби Димитров написа:

там проблемът е, че търсенето многократно надхвърля предлагането

оттам и цените, които надхвърлят това, което може да си позволи средния пазаруващ месо от супермаркет. твърде бутикови са тия ферми...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

С първото съм съгласен, надеждата ми е, че ще се появят повече такива ферми, за да има конкуренция и да слязат цените. И този процес прочее вече върви с добри темпове, демек пазарът реагира добре. В идеалния сценарий ще имаме множество такива стопанства около всеки по-голям град, а да не се налага от Странджа да зареждаме Пловдив...

Обратната страна на медала е, че "средния пазаруващ месо" никога не може да бъде убеден в предимствата на това да си купи нещо от малка ферма, дори да е само 50% или 30% по-скъпо. Не мисля, че има начин да се стигне концлагерната цена на месото тъй или иначе... а и според мен не трябва. Хубавата храна трябва да бъде по-скъпа, иначе къде отива стимула за отглеждането й...

Средния пазаруващ месо би бил по-доволен ако може да си вземе половинка прасе или теле от комшията на вилата/селото, стига да се гледаха повече животни по селата. Надеждата ми е, че ще има процес на обръщане на тая тенденция, пък да видим. Имам от тая година един позитивен пример - 2 приятелски семейства се изнесоха покрай мерките в едно трънско село и комшиите им взеха да гледат допълнително прасе и кокошки и пилета за месо, тъй като "гражданята" ще им ги купят.

С второто... бутикови според мен може да се каже, ако произвеждат наистина малко, да имат 5-10 телета, като за тях си и каквото остане - по познати и до там. Изброените тук, хеле па Ливади, имат много по-голяма бройка глави. Бройлерите им са хиляди и хиляди годишно. Има един мащаб (спрямо мащаба на България), над който не е добре и не е практично да бъде фермата. С други думи, фермите е добре да бъдат със сравнително малки обеми, за да се запазят отношението и методите на стопанисване.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тенденцията не е добра - избиха се овце, кози и много прасета в последните години, без причина. Това не стимулира стопаните да гледат. Все едно кърджалийски банди да обикалят, създава се несигурност.

Но и аз мисля, че пътят е както пише Боби. Да се гледат повече животни, защото без читава и достъпна храна няма и независимост, сила, здраве и просперитет. Сега, 5-10 телета са малко множко за лично ползване :) Едно теле е двеста кила месо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 43 минути, Боби Димитров написа:

други думи, фермите е добре да бъдат със сравнително малки обеми, за да се запазят отношението и методите на стопанисване.

За целта трябва законодателство, инак големите винаги ще имат предимство. Една статия по темата от вчера: https://m.dnevnik.bg/sviat/2020/08/22/4105149_zashto_mesoto_v_shveicariia_e_tolkova_skupo/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване