Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Кладница и шийтаке и winecaps (Stropharia rugosoannulata)

Recommended Posts

alys

Тази година ще се пробвам с кладница и шийтаке в пънчета. Заразихме 4 пънчета (в диаметър са около 20 см и са дълги около 35 см) със зимна кладница, а предстои да направим същото с лятна кладница и шийтаке. Пробихме по няколко отвора в пънчетата, сипахме мицел и запушихме с кочани от царевица. Сега са покрити с найлон навън на север от кошарата. Знам, че трябва други условия, но питах хората, от които пазарувах и ми отговориха, че пънчетата може и навън да стоят. За шийтакето се надявам да отрежем дебели клони от върбите. Трябвало да са между 5 и 15 см в диаметър и по около метър дълги. Ако се роди нещо, ще пиша. Иначе ще поливаме капково пънчетата, но това през май или юни. Имах желание да пробваме и други методи за посяване на мицела, но не ме огря.  ;)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ирина

Алис,мицела смеси ли го със стрърготини или направо го сложи,защото аз реших да пробвам другия метод с нарезите по дървото а не с дупки!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Без стърготини сложих мицела. Оказа се, че нямаме голяма бургия за дърво. Много ми се искаше да го пробвам това с нарязване на шайби от пънчетата и между тях мицел. Отделно сложих малко стърготини и мицел в един плик с отвори. Преди това стърготините ги кипнах. Може би мицелът е малко или е студено при нас. Засега няма изгледи за развитие. Има някакви слаби бели петна, но очаквам да са повече. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Хм, до колкото знам отнема месеци тая работа, развитието на мицела и изкарването на плодни тела?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Откъде купувате мицела?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Гъбите имат ли някаква по-особена роля в градината? С нещо допринасят ли за нея?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Гого, задължително гледай на Майкъл Филипс видеата и ако ти остане ред от копане на барутен погреб/езеро - прочети книгата Holistic Orchard. Толкова неща научих от нея за гъбите в градината, дори Пол Стаметс не ме изкефи толкоз (а той е шеф-гъба все пак, в световен мащаб).

 

Макар че подозирам питаш за ядливите плодни тела на гъбите :) А не за самите гъби... които са всъщност светая светих...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Като цяло за гъбите питах, като елемент в градината. Ядливите обичам да си ги търся в гората. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Мицел - от Троян и от Бяла. От любопитство започнах с гъбите. Може и нищо да не се получи, но ако стане, то ще е към края на годината, предполагам. Не познавам гъби и затова ми стана интересно това с кладницата, а покрай нея и шийтакето.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Храбрият Шивач

Ние също имаме намерение да отглеждаме гъби, но сме се спрели на Шийтаке в пънчета. Има една биоферма за Шийтаке, която продава мицел. Тук

Току що намерих заразени дибли. 12 бр. 3.50. Тук

Статия с подробно описание как става. Тук

Текста е на английски, но тъй като на нас ни предстои, мисля да направя снимки и да сложа стъпка по стъпка какво сме направили на български език.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Притеснявах се, че може да се възприеме като реклама, иначе за мицел за кладница може да се купи за 8 лв./800 г и дюбели за шийтаке 0,10 лв./бр. Сега се колебая дали да приложа сканираната инструкция за гъбите, която ми изпратиха и как да я приложа. Съдържа и телефон за контакти, имена на доставчика на мицел. Ако има опция скрит текст, може би е най-добре. Админът да каже.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Качвай както ти е удобно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
Отговорено (Редактирано)

Като се кликне върху сканираната страница, се чете добре. :) 

post-54-0-23895800-1426877720_thumb.jpgpost-54-0-71730500-1426877748_thumb.jpgpost-54-0-91820300-1426877777_thumb.jpgpost-54-0-47029500-1426877810_thumb.jpgpost-54-0-90175500-1426877829_thumb.jpgpost-54-0-47222100-1426877846_thumb.jpg

Редактирано от alys
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

post-54-0-67426100-1428855798.jpg

 

Ето и първите гъбки, още мънички. Точно така са, надолу с главите, защото съм закачила дървени стърготини с мицел под една маса. Днес забелязах леко нарастващи бели петънца и разгледах отвсякъде. Отдолу вече растат. Сега се чудя къде да ги преместя, за да е топло, светло, но не слънчево. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

След пет дни 035230865.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

 И финал 035247649.jpg

                  035247648.jpg

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ехааа, поздравления! До колкото виждам, тези не са от пънчетата, а от гацата със стърготини? Пишеш, че я държиш под маса? А масата къде се намира? Как поддържаш влажност?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

От пънчетата ще почакам. Тези са от стърготините, да; Масата е в стая, в която не спи никой. Пръскам с пулверизатор върху стърготините всеки ден. Сега, като ги откъснах, трябва да чета пак дали до следващата вълна на плододаване трябва да пръскам. Логично е да пръскам, но сигурно по-нарядко. Вчера ги загледах гъбите - слънцето достигаше до част от тях и имаше изпарение. Засенчих за по-сигурно, но това само вчера, иначе си ги е огрявало за малка част от деня. Трудно е да се сложат на светло, пък да няма слънце и да не пречат :), пък да ги пръскаш и нищо да не пострада наоколо. При по-топло време ще ги изнеса навън някъде под навес. Трупчетата всички вече са подредени и леко завити с найлон зад кошарата. Канех се да ги пръскам и тях с вода... и това ще стане.

П.П. От 5 кг влажни дървени стърготини, 150 г мицел се получиха 300 г гъби. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Оказа се, че при пънчетата има живот. Какво точно расте, не знам, защото вече не помня в кое пънче беше лятната, в кое зимната кладница и къде е шийтакето. Ако пораснат повече от това на снимката, ще е по-ясно. :)

 

036150990.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване