Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Кладница и шийтаке и winecaps (Stropharia rugosoannulata)

Recommended Posts

Боби Димитров

@Репичка на твоя въпрос за горичката - съветвам те да направиш като мен. А ето какво мисля да сторя аз!

Първо този мицел ще го гледам поне до края на май в София на балкона. В кашон, който ще е с мулч вътре на няколко слоя, мицел-мулч и тук-там още някое парче кашон. За да няма проблеми с други гъбични, мулчът ще го залея в една кофа с вряла вода и ще го ползвам след това, хем да се овлажни, защото е изцяло сух в момента. Като видя, че колонизира добре новия мулч, пренасям кашона на село юни месец и там го отварям и вадя целия мулч с мицел и разделям на две части.

Едната част ще сложа на целодневна шарена сянка, която е на удобно да му мятам малко вода. Ест. под него ще оплевя, прекопая и подложа мулч, отгоре още мулч. Предварително този мулч ще го разпъна на един найлон да го напече слънцето и мисля, че УВ-то ще е достатъчно да го "очисти". Отгоре ще засипя обилно с мулч и слама, ще го полея и толкоз.

Втората част ще сложа в горичката, която е нещо като вашата, но малко по-стара. Там ще подготвя една купчина гнили клони и дървета, които съм събрал от последните години + купчина листовка. Това цялото ще го направя в ниската част, накъдето се стича водата и ще изкопая плитка дупка, да хваща и задържа допълнително при валеж. Слагам мулча, нося 2 кофи вода, че не стига до там маркуч и го оставям да се спасява. Ако този в горичката не потръгне, ще пренасям лека-полека от горния, ако той пък потръгне.

Ако след тая стратегия не бера гъби, ще е ясно, че Ру и Алис са ми дали ялов мицел :D:D:D

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Репичка

Кажи още един път мулч :дд

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 4 минути, Репичка написа:

Кажи още един път мулч :дд

:grin: А така, кажи му! Ние нямаме нито трици, нито мулч, те ги веят като знаме в атака.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

@Миленка не е вярно, че нямате! Всички имаме, описах ви къде се намират мулча за мулчиране и триците за мулчиране, само @Репичка е проблем, защото е далече от Търново и защото явно има някакъв фетиш към мулча - като чуе мулч и почва да се усмихва с "д"!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Може да си обяснявал, докат карам Ева до гарата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

И сега се пита в задачата: таз лазаня цялата ли да я цопна на едно място или мога да отделя всеки слой и да ги разпределя на по-голяма площ? 

IMG_20190424_222346.thumb.jpg.91442455d062ec9076c9ccbb56880e87.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Според мене, можеш да разпределиш на по-голяма площ. Моите си стоят доста концентрирано, но това ми е достатъчно. Около 1 м в диаметър.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Моите наблюдения показват, че колкото е по-голяма площта, толкова по-бавно ще започне "плододаването". Т.е. за да се появят гъби мицелът трябва да е достатъчно "плътен". Но пък на по-голяма площ - повече гъби ще се родят сигурно, аз започнах с около 1 квадратен метър, на следващата година разширих площите. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Е точно тия хифи липсват при мен, отварях лазанята пак, но уви. Като че има някакви съвсем малки в мулча, но в моя защита, в торбичката, която получих на срещата, имаше само тук-там по някое мъничко бяло ядро, не беше силно колонизирано. Миленка, според мен не я разделяй. Сложи я както е, някъде на сянка, засипи я с мулч, полей и остави така. Догодина можеш да размножаваш като насипваш с мулч настрани.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Боби, след празниците ще ти дам още от мицела. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
Цитат

 

Боби, ако искаш и по празниците може да минеш и да си вземеш каквото ти хареса от при мен, но не гарантирам, че ще излезе нещо, защото и аз не виждам много много мицел.  Оня ден се зарадвах, защото ми изникна една гъбка, обаче въпреки влагата - си остана с размер на монета от един лев... дори охлювите не пожелаха да я изядат... нещо съмнително има... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз не бързам толкова, а и нали знаете, че не си падам по прекомерните грижи. Ако мицелът не може да вирее при мен в условията, които в момента съм осигурил, няма да може да живее изобщо. Просто повече време и усилия не съм готов да му отделя, а и честно казано нямам идея какво още да направя. Тъй че ще му дам още няколко месеца, да видим какво ще направи лятото. Догодина може да пробвам системата с кофа мицел на терасата, да видим. Тъй че въдете го тая година и на следващата среща - пак :) Благодаря!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

едно филмче за идентифициране на wine cap:

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Преди три години колегата беше взел мицел от кладница и шийтаке на дюбелчета. По принцип за шийтаке се препоръчва дъбова дървесина, но такава нямахме. А и трупите трябва да са влажни, прясно отсечени - на не повече от две седмици или нещо такова. Ние използвахме орех, понеже тъй или иначе имаше някои саморасли орехи за махане. Дебелината варираше между 7 и 15 см. Нарязахме ги горе-долу на метровки. Той беше чел, че е препоръчително срязовете на пъновете и самите забити дюбели да се покрият плътно с пчелен восък, което пази от замърсяване на културата.

Ами много играчка си играхме с тия дюбели. Дупки пробити на зиг-заг през петнайсетина сантиметра. Топим пчелен восък, мажем. В крайна сметка ги изчислихме към половина кубик дърва и не успяхме да използваме всичките дюбелчета. Може би 20 % от трупите бяха с кладница и 80 % с шийтаке.


Резултатът. Това беше май 2016 г. Първата кладница тръгна преди идната зима, но стана твърде студено и нищо не успя да направи. Шийтакето тръгна на следващата пролет. Накратко, вече три години берем шийтаке. Много вкусна гъба. Направо са като месо! Кладницата беше слаба работа, а и не са толкова вкусни. Мисля, че и дърветата с кладница бяха и по-тънки и по-бързо заминаха. Просто отвсякъде си струваше операцията. Редовно сме брали по една щайга гъби, а инвестицията беше може би два дни работа и към 30 лв. за мицела (ако не бъркам). И дърва, които тъй или иначе пречеха и трябваше да се секат. Гъбите се появяват на вълни и единствено спират при продължителна суша. А, пропуснах да кажа, че ги подредихме трупите едни върху други (по три на ред и така перпендикулярно редовете едни връз други) и ги сложихме под един орех, като най-долните стъпват на бетонови блокчета.

Надявам се тази година да заложим още мицел в дъб този път. За съжаление дъбови метровки при нас не се продават. Има само бук и габър. А в горите е пълно с паднали дървета, които никой не пипа, понеже е забранено. Дъбове, борове и всякакви. Голяма работа са гъбите. И веднъж "посееш" ли ги, не искат почти никаква грижа. Да ги наглеждаш, береш, понякога да ги поливаш. А сме брали гъби сигурно за сто и повече лева до момента. По-пресни от това няма как да бъдат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Най-лесно е с wine cap. Много съм доволна. :) Последния път готвих и замразих това, което ми беше в повече. Удобно е. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

И аз съм най-голям привърженик на гъбите, които могат да се размножават сами. Кладницата култивирана е доста безвкусна, а горската е само една идея нагоре. Шийтаке ако е сушено и после в гозба, добре, но прясно? Хм. Преди години купувахме от едни корейски развъдници до Троян някъде, е ми на сурово е по-зле от печурка, няма аромат, вкус.

Wine caps за момента са ми най-интересни, защото (казват, а и физиологията им е такава) ако се завъдят някъде, при наличие на самогенериращ се матрял, могат да битуват вечно. С други думи, в листопадна гора с достатъчна влажност биха виряли добре без непрекъснат внос на мулч и вода. Това с дюбелите или талаша с мицел е интересна възможност, докато я има, но ако не намеря начин да си го произвеждам сам, практиката си остава не особено устойчива.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 25 минути, Боби Димитров написа:

И аз съм най-голям привърженик на гъбите, които могат да се размножават сами. Кладницата култивирана е доста безвкусна, а горската е само една идея нагоре. Шийтаке ако е сушено и после в гозба, добре, но прясно? Хм. Преди години купувахме от едни корейски развъдници до Троян някъде, е ми на сурово е по-зле от печурка, няма аромат, вкус.

Шийтаке прясна не съм опитвал, но пържена е превъзходна. Според мен е по-вкусна и от манатарки, и от пачи крак, и от булки. И не че последните не са хубави. Но не можеш да си ги отгледаш в двора. Въпроса с размножаването не съм го проучвал. А възможно ли е да има сортове, които не са толкова вкусни? Ще трябва да ги снимам като покарат. Тези на снимките в нета изглеждат по-различни. Тукашните са по-гладки и кафяви отгоре, без някакви люспи и нацепване. И много твърдо пънче. Колегата май от Търново ги беше поръчал, ако не бъркам.

Иначе тук-там покрай тор в имота почнаха да се появяват туфи печурки. Никой не ги е сял.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Полската печурка е много вкусна. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

И така, появи се гъба, но май не е очакваната. Моля специалистите по Wine caps да се произнесат. Според мен нито цветът, нито пънчето отговарят на вида.

IMG_20190630_115150.thumb.jpg.0796a8ff44a012f5c46fefbbe1c6c8fd.jpg

IMG_20190630_115104.thumb.jpg.eacd68beeee8bc0d955033497ac2d824.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Не прилича. Не я яж!

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване