Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Антоанета

Гигантска секвоя (Sequoiadendron Giganteum)

Recommended Posts

Антоанета
преди 41 минути, Mihail Mateev написа:

...докато гледах как се прави разсад на гигантска секвоя (в момента това съм засял)...

Извън темата
От кой вид са твоите? Ще ми бъде интересно в някоя твоя тема да проследя развитието на засетите гигантски секвои. Нашият опит - от 10 семена отгледахме 8 растения, които след година, оставихме на (не)вниманието на родители и оцеляха 2. Три годишни са, още в саксии, но тази есен ще бъдат засадени. Явно наистина са леко кекави първите три години. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 8 минути, Антоанета написа:

Извън темата
От кой вид са твоите? Ще ми бъде интересно в някоя твоя тема да проследя развитието на засетите гигантски секвои. Нашият опит - от 10 семена отгледахме 8 растения, които след година, оставихме на (не)вниманието на родители и оцеляха 2. Три годишни са, още в саксии, но тази есен ще бъдат засадени. Явно наистина са леко кекави първите три години. 

Sequoiadendron Giganteum.

(а тук има указания за отглеждане от семенце: https://www.instructables.com/id/Grow-Your-Own-Giant-Sequoia-Tree/)

Можеше да ме питаш на лично съобщение, тогава нямаше да разводняваме темата. Ще се радвам да ти отговоря на други въпроси на лично съобщение, а не тук.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

Да направя една тема за Гигантска секвоя (Sequoiadendron Giganteum), та желаещите да не спамят другите теми ;)

На 18 юли 2020 г. заложих в хладилника 83 семена на гигантска секвоя. Ще ги държа 2 месеца в хладилника за стратификация (до 18 септември 2020).

Семената ги купих от @ifoo, който е обявил какво предлага в темата Предлагам семена от иглолистни дървета.

Указанията за отглеждане съм взел оттук: Grow Your Own Giant Sequoia Tree.

При 30% кълняемост в най-добрия случай ще имам около 24 семеначета.

Откакто ги заложих, открих, че много хора в България отглеждат по един или друг начин гигантска секвоя.

Вероятно в бъдеще ще мога да предложа малко разсад от гигантска секвоя (освен ако не реша да си направя някъде горичка).

Та тука е темата да обсъждаме гигантската секвоя.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Слагаш една каменна плоча наблизо с читав надпис с дата и име и след две-три хиляди години, живот и здраве, ще бъде наистина гигантска секвоята и ще се знае, че еди-кой си някога я е посял (ако плочата оцелее). И да не видят братята роми! Ще се поддържа ниска и ненатрапчива... А който мисли в перспектива му остава само чакането. ;)

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 7 минути, Славянски написа:

Слагаш една каменна плоча наблизо с читав надпис с дата и име и след две-три хиляди години,

Викаш, да строим пирамиди (за да оцелеят), че те са горе-долу на тази възраст...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Пирамидите са на 4-5  kY, а секвои много харесвам, но мисля за тях малко като Славянски. Тази пролет си купих 10 пинии от едно Лице, което май и Михаил познава. И той е тръгнал горичка секвои да прави...мисля, че пиниите са далеч по-добра инфестиция!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 19 минути, Mihail Mateev написа:

Викаш, да строим пирамиди (за да оцелеят), че те са горе-долу на тази възраст...

То хората да оцелеят, пък сградите... Дърветата случили на дълъг живот не ги мислим. Има много по горите. Все още.

Ако устоите на цивилизацията се рушат, секвоите и пиниите (или липсата им) са ни последният проблем.

ПП: @Mihail Mateev виж разработи технология за пирамиди и тогава ще говорим. Че още не е изнамерена. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 7 минути, Mincho Georgiev написа:

Пирамидите са на 4-5  kY, а секвои много харесвам, но мисля за тях малко като Славянски. Тази пролет си купих 10 пинии от едно Лице, което май и Михаил познава. И той е тръгнал горичка секвои да прави...мисля, че пиниите са далеч по-добра инфестиция!

Всеки да прави каквото му хареса. Един харесва борчета, друг - секвои.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Късметът на начинаещия или...?! ...от 10 семена, да отгледаме до първата година 8 растения. Също със стратификация и много внимание. Семената купихме от Чехия (тогава там живеехме, а работехме в Полша, :D но това е друга тема). Близо до нас имаше 1 вечнозелена и 1 опадлива секвоя, та от там решихме да се сдобием и ние. Нашите са вечнозелени. От осемте така наречени "онзи гюрлюк", оцеляха само 2 , въпреки всичкото зимно преполиване, лятно безводие и пълно "безгрижие" на моите родители. :D 

Виждала съм в немско 2 растения на около 50 г. и никак не са ниски и ненатрапчиви. :) 


off... Каквото сме сели от чешки семена, все е с добра кълняемост, вкл. разни глезени екзотики "за спорта", които изподарих по-късно. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Да не отвличаме темата. Аз самият много харесвам секвои, но на тоя етап няма да ги мисля. И без това по нашия край не са местна флора. Като уредя другите неща, може да бодна и някоя секвоя. Но на тоя етап декоративната растителност не ми е приоритет, нито мисля дългосрочно за дърводобив. Не мога да насмогна с поливане на храсти и овошки. Добре, че хубаво поваля най-сетне.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 8 минути, Славянски написа:

Ако устоите на цивилизацията се рушат, секвоите и пиниите (или липсата им) са ни последният проблем.

Цялата работа е да видиш дали можеш да отгледаш секвоя (или борче, както иска @Mincho Georgiev). А пък ако цивилизацията се разруши, нашите имена едва ли ще имат значение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 1 минута, Славянски написа:

Аз самият много харесвам секвои, но на тоя етап няма да ги мисля. И без това по нашия край не са местна флора.

Ето на, ще бъдеш първият от вашия край, който би боднал секвоя в района. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 минути, Mihail Mateev написа:

Цялата работа е да видиш дали можеш да отгледаш секвоя (или борче, както иска @Mincho Georgiev). А пък ако цивилизацията се разруши, нашите имена едва ли ще имат значение.

Ще имат ако оцелеем или я надживеем. Иначе влизаме в статистиката. Много цивилизации са преминали и нищо почти не се знае за тях, за лични имена на отделни хора да не говорим. Няма да е нещо ново, но в никой случай не е утешаващо. Дърветата ни надживяват...

Сигурно бих могъл да отгледам, но трябва и мотивация. И едва ли ще съм първият в района.

Знам че нямат дълбоки корени, но се преплитат помежду си и се крепят да не паднат. Тъй че не е добре да са самотни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 2 минути, Славянски написа:

Знам че нямат дълбоки корени, но се преплитат помежду си и се крепят да не паднат. Тъй че не е добре да са самотни.

Ти кажи, че редовно ще правиш снимки (веднъж в месеца от една и съща позиция) да публикуваш в дневник, а аз ще ти пратя няколко да си отгледаш (само да покарат семенцата).

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Едва ли ще е първият, има и в Априлци, и в Троян пред манастира. Често има пред манастири секвои. Ходил съм и на Мадара, където има една, садена от цар Борис. Много са декоративни, спор няма. Но да не намесваме борчетата - специално пиниите растат изключително бързо за иглолистни ( 30-50 см/г), сравнено със сибирските (3-5-10 см) и секвоите (5-10). 

Пък аз си падам особено по опадливи иглолистни. Засега в колекцията имам европейска, сибирска и японска лиственица и блатен кипарис.

Но не бях чувал за опадлива секвоя?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Sequoia sempervirens е листопадна. В дворът на свекърва ми има листопадна секвоя. Ако не забравя, ще помоля да снима.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 3 минути, Антоанета написа:

Sequoia sempervirens е листопадна

"sempervirens" от лат. значи 'вечнозелен'. Едва ли е листопадна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 1 час, Антоанета написа:

от 10 семена, да отгледаме до първата година 8 растения

Ако моите имат кълняемост 80%, ще ми излязат 60 семеначета. Ще трябва да правя секвойна гора... или да хвърлям.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Хвърляй насам, ако...! Имам къде да ги засадя. :)

 

преди 30 минути, Mincho Georgiev написа:

"sempervirens" от лат. значи 'вечнозелен'. Едва ли е листопадна.

Metasequoia?
Не знам латински, нито името (гадая по спомен), но за това пък, съм я виждала.   

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 1 час, Антоанета написа:

Хвърляй насам, ако...! Имам къде да ги засадя.

Ако обещаеш да правиш снимки веднъж в месеца... :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване