Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Mihail Mateev

Приготвяне на лангюр

Recommended Posts

Mihail Mateev


Намерено в https://www.znamdaiam.bg/polezno/kakvo-e-langyur-i-zashcho-da-si-go-pravish

===
Моля, споделете с нас някоя типична родопска рецепта!

Ще ви разкажа как се прави лангюр – родопската витаминозна бомба. Вземат се диви ябълки, много дребнички, т.нар. киселици, и шипки, може да се сложат и твърди, зимни круши, в късна есен, когато вече ги е хванала първата слана и са започнали да ферментират. Събира се около 12-15 кг плод, слага се в едно тензухено чувалче, и се пуска в един бидон с 30 л вода. Съотношението вода-плод да е 3 към 1, може и 2 към 1 – колкото е по-силно, толкова по-добре. Тази смес престоява около 20-25 дни, допълнително леко ферментира и става леко резлива. Тогава вече може да се пие.

Но как точно да се точи от бидона? Вземаш една кана с вода и преди да си налееш от сместа, доливаш водата вътре и тогава си наливаш във вече празната кана. Така количеството се запазва, защото колкото вода доливаш предварително, толкова и наточваш. Така има за цяла зима и за пролетта, и лятото даже. Може след като си наточиш, да си добавиш и малко мед или захар, за да не е много кисело – на който както му харесва.

===


Мой коментар: Очевидно този бидон трябва да се претака.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

За този с червените боровинки, слагат се в торбичка и се затискат да не изплуват. На 50 литра бидон, 20 кг. боровинки. Добре е да се претака. Става бавно, вероятно след два месеца. Пие се и се долива, докато се изпере...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 6 минути, Димо 33 написа:

Става бавно, вероятно след два месеца.

В мазето през есента ли се прави? Подобно на киселото зеле? 

Защото ако е през лятото и не е в мазето, ферментацията ще е много бърза...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Да, на студено се държи. В Родопите по принцип е студено в мазите и лятото могат да си правят. Ще видим за летният при нас какво ще излезе. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

На това тук му викаме шира и се слагат шипки, дренки, глогинки и трънки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 5 минути, Mincho Georgiev написа:

На това тук му викаме шира

В Русенско ширата /шера/ е подсладен гроздов сок, стерилизиран и налят в бутилки.

Останалото от гроздовия сок се прави на вино.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

В Бургас и Каблешково по-специално шира се вика на прясно изцеден гроздов сок без подслаждане. Същото се вика и на гроздов сок, който излиза от соковарка и се затваря в бирени бутилки. Такива сме затваряли стотици с дядо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 2 минути, Боби Димитров написа:

шира се вика на прясно изцеден гроздов сок без подслаждане

Тъй, де, при мене просто оживяха детските спомени, та обяснявах по-подробно. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Е, браво! Аз пък в България гроздов сок домашен не съм пил или виждал. Баба ми правеше компоти от бяло грозде, което беше странно. Другото си отиваше на вино, от лозето и асмите. Шира въобще не ми е познато като термин, за лангюр да не говорим. Чувал съм за шипкова напитка ферментирала. Преди стерилизирането има бая интересни практики и рецепти - и вкусни, и полезни.

Ще опитам с крушовата напитка, понеже боровинки нямам. Миналата година правихме ябълков оцет, който в един етап си е вино и беше много силно!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 12 минути, Славянски написа:

Ще опитам с крушовата напитка, понеже боровинки нямам.

Ама побързай да събереш круши, защото Овньо ти е конкуренция и скоро и круши може да нямаш, не само боровинки... ;)

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 4 часа, Славянски написа:

Е, браво! Аз пък в България гроздов сок домашен не съм пил или виждал. Баба ми правеше компоти от бяло грозде, което беше странно. Другото си отиваше на вино, от лозето и асмите. Шира въобще не ми е познато като термин, за лангюр да не говорим. Чувал съм за шипкова напитка ферментирала. Преди стерилизирането има бая интересни практики и рецепти - и вкусни, и полезни.

Ще опитам с крушовата напитка, понеже боровинки нямам. Миналата година правихме ябълков оцет, който в един етап си е вино и беше много силно!

Навремето прадядовците ми са правили два тона вино за хората, да раздават, а за тях са пресичали два тона гроздова шира да си я пият цяла година със семействата. Щото не са пиели алкохол. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

В кой край е това, Димо? Как са пресичали ширата?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване