Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Миленка®

Фито лед осветление (grow lights)

Recommended Posts

Миленка®

Понеже ми стана интересна темата за осветление за отглеждане на растения, копирах днешния чат. Не съм редактирала, но се надявам, че не е огромен проблем

Mihail Mateev:Взех си пълноспектърния LED Sansi 15W. Щастлив съм като прасе на сметище!

Mincho Georgiev:@Mihail Mateev може ли линк?

11:54, 18/08/2020 

Mihail Mateev: https://www.ebay.co.uk/itm/SANSI-15W-LED-Grow-Light-Bulb-for-Indoor-Plants-Full-Spectrum-LED-Plant-Lamp/233683145280?hash=item366899d240:g:CYIAAOSwEj9fOb34

Mincho Georgiev:беше казал олх, 25 лв...

Варела:@Mihail Mateev я тоа па.. още не съм пратил парите за асимините, а той ги изхарчи.. пууу зенкьори, както викаше баща ми.. :)

....

Mihail Mateev:@Варела, човекът го продаваше в OLX за 25 лв. 5 лв транспорт = 30 лв. От твоите пари даже ще остане нещо ;)

Mihail Mateev:@Mincho Georgiev, 25 лв беше в OLX. Единствена бройка, иначе щях да си взема още.

Mihail Mateev:@Mincho Georgiev: ето я архивираната обява в OLX: https://www.olx.bg/ad/15w-led-krushka-za-stayni-rasteniya-e27-izkustvena-slancheva-svetlina-CID262-ID8asvc.html

Mincho Georgiev:тази дали е същата : https://m.olx.bg/ad/led-krushka-e27-za-rasteniya-CID262-ID8eeO8.html?reason=ip|cf

Mihail Mateev:Не, тази е синьо, червено и два цвята бяла светлина

Mihail Mateev:ама пак ще свърши работа

Mihail Mateev:аквапониката я карах на само два цвята диоди - син и червен

Mihail Mateev:с обща мощност около 16 вата, разпределени на 4 крушки

Mihail Mateev:така че купувай

Mihail Mateev:тази за 28 лв е единствена на тази цена. От същия тип има, но на 32 лв/брой

Mihail Mateev: https://www.olx.bg/ad/led-lampa-za-rastezh-na-rasteniya-i-razsad-s-290-led-fito-lampa-CID262-ID7yxcr.html - питал съм, имат количества

Mihail Mateev:Някой знае ли с какво може да се замести геотекстил?

Mihail Mateev:В смисъл, че ми трябва ситна мрежа като геотекстила (за air prunning)

Mihail Mateev:@Mincho Georgiev, но тази, която я гледаш за 28 лв, има бели светодиоди. Не би трябвало да розовее като чисто червено-сините комбинации

Mincho Georgiev:а на каква фасунга се поставя?

Mihail Mateev:Нормална, е27

13:08, 18/08/2020 

Mihail Mateev:е27: https://www.lightshop.bg/index.php?route=product/product&path=83_160&product_id=5045

Mihail Mateev:Отзад ще си сложиш кабелче и евентуално - прекъсвач

Mihail Mateev:Има и автоматични контакти, но те са скъпи - около 50-60 лв

Mihail Mateev: https://www.growmall.bg/?p=2894 - аналогов контролер - 29.50 лв

Mihail Mateev: https://www.growmall.bg/?p=2890 - цифров - 27 лв

Mihail Mateev:тези горе не са скъпи

Mincho Georgiev:а, обикновена, имам такава с готово кабелче с прекъсвач

Mihail Mateev:ама този: https://www.growmall.bg/?p=2899 - 75 лв, цифов

Mihail Mateev:@Mincho Georgiev, супер, само дължината на кабела трябва да е удобна - моите фасунги бяха по над 2 метра

Mihail Mateev:За разсади са идеални (за хора, които после гледат в двор).

Mincho Georgiev:е за кво ти е контролер, при тая консумация може спокойно да си свети нонстоп

Mihail Mateev:Таймер трябваше да акжа

Mihail Mateev:грешка на езика

Mihail Mateev:уж тези таймери поемали до 3000 вата

Mincho Georgiev:като лумени се равнява на поне 75 W CFL

Mihail Mateev:то лумените не са актуални като мярка при фотосинтезата

Mihail Mateev:ама ти знаеш това, надявам се.

Mincho Georgiev:едва ли е така

Mihail Mateev:тука има добро обяснение накратко: https://fluence.science/science-articles/horticulture-lighting-metrics/

13:19, 18/08/2020 

Mihail Mateev:Лумените ти дават информация за яркостта, но не ти дават информация за полезната за растението светлина

Mihail Mateev:Тази информация я намираш в PAR (photosynthetic active radiation), PPFD (photosynthetic photon flux density), Photon Efficacy (how efficient a horticulture lighting system is at converting electrical energy into photons of PAR)

Mihail Mateev:Та ако 15 вата ти пръскат червеносиня светлина и тя се усвоява на 100% от растението, тогава ако CFL хаби 75 вата общо, за да постигне същата мощност от 15W в червеносинята област, нормално е LED да е по-икономичен

Mihail Mateev:(Останалите 60 вата CFL ги хаби в жълтозелената област, която доскоро се смяташе, че не е от значение за растенията)

Варела:@Mincho Georgiev "е за кво ти е контролер, при тая консумация може спокойно да си свети нонстоп" за фотопериодичност?

Варела:@Mihail Mateev дошли са и ме чакат :)

Mihail Mateev:@Mincho Georgiev: ей това клипче е добро: https://www.youtube.com/watch?v=O3dxjk_E2Ac

Mihail Mateev:@Варела, радвам се да го чуя

Mihail Mateev:Във Варна има един човек, който сглобява пълноспектърни LED, но не ми е отговорил има ли наличности в момента.

Mihail Mateev:@Mincho Georgiev: ей този: https://emanuil.olx.bg

Варела:на такива аналогови таймери едни познати бяха навърволичили гирлянди с по 40 LED прожектора по 50 вата всеки, топла бяла светлина.. от 6 таймера нито един не даде дефект за 2 месеца * 4-6 часа в денонощие

Mihail Mateev:И какво отгледаха за 2 месеца?

Варела:нищо.. гонеха само фотопериодичност.. после деня си стана дълъг колкото им трябва.. растенията бяха в оранжерия и си имаше и от другата светлина през деня..

Mihail Mateev:@Mincho Georgiev: ей това е 5-ватовата (3 по 1 ват червено и 2 по 1 ват синьо) лампа, която свети на асимините: https://bazar.bg/obiava-8739979/led-krushka-e27-220v-grow-hydroponics-akvarium-i-drugi-mesta-s-opredelena-dalzhina-na-valnata

Mihail Mateev:пак от същия варненец

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

@Миленка®, добави един интервал между името и линка, че така линкът не излиза като връзка.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 36 минути, Миленка® написа:

Mihail Mateev:Та ако 15 вата ти пръскат червеносиня светлина и тя се усвоява на 100% от растението, тогава ако CFL хаби 75 вата общо, за да постигне същата мощност от 15W в червеносинята област, нормално е LED да е по-икономич

Това не е вярно. Спектъра си е спектър, лумените са си лумени, ватовете-ватове.

При различните технологии има просто различно съотношение ват/лумен. Няма значение за кой спектър се отнася. 

За пример led в чисто син спектър вади пет пъти повече лумени от ват, отколкото CFL в същия спектър. Може и да е червен, а може и смесен.

Синята светлина е добра за вегетация, червената - за цъфтеж. Съществуват различни комбинации от двете за различните видове растения. Никой не се хаби да слага жълто-зелен спектър, защото е известно, че повечето растения го отразяват, затова са и с такъв цвят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 2 минути, Mincho Georgiev написа:

Никой не се хаби да слага жълто-зелен спектър, защото е известно, че повечето растения го отразяват, затова са и с такъв цвят.

Това е стара концепция. Ако беше така, никой нямаше да се хаби да прави пълноспектърни лампи.

Виж тук: 

 след 4м50с за жълтозеления спектър.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

CFL срещу нисковатов LED - когато мощността (ватовете) има значение:

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Пак сравняваме прасе с кокошка. Значи ако сложа една 90 в нажежаема ще стане по-голяма марулята от 9 вата флуор, примерно :))

Мери лумените на 15 ватова - 2300, мери на 25 ватова - 4500, а, вика, тая е по-силна, гений! А защо не измери тези на CFL- ката за да стане ясно в крайна сметка защо са му най-хубавите марули под нея. За него отправното сравнение беше цената на лампата, а тока кой го плаща? Сеща ли се, че с две LED по 45 вата ще произведе повече марули отколкото с една 96 вата CFL...и т.н.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

@Mincho Georgiev, експериментът е по вложена първоначална инвестиция - едни и същи пари на единица осветена площ ($/кв. инч) - обяснява го в началото.

T.e. при еднаква начална инвестиция CFL се отблагодарява по-добре (имай предвид, че годината на експеримента е 2016, оттогава LED са се подобрили и поевтинели).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Vency Georgiev

Моят експеримент с ламба и мерудии вкъщи нещо достигна задънена улица. 

Постановката е - Под бюрото, 18W LED 6400K около 1300 лумена пише- 60 см лампа. Таймер за 12ч светене и стайна температура 21-22С. След посяване бързо поникнаха до 1-ви листенца и вече повече от месец си седят така. (По-късно ще кача снимка). 
Сега чуденката ми е, слаба е ламбата или пръстта нещо не е ок.

Някои с идея ?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Какво си засял? На доматите им светя 16 часа - от 6:30 до 22:30. Първоначало сея в качествен торф, защото си има всичко необходимо.

Има една програмка, изтегли си я на телефона и премери луксовете. Трябва да са поне 2000. Не съм сигурна, но като доосветявах, луксовете бяха към 5000. Виж навън колко е светло, хем сега е леко облачно.

Screenshot_20211108_121612_com.doggoapps.luxlight.jpg

Редактирано от alys
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Vency Georgiev

Мащерка, босилек, салвия и тученица. А явно и влагата е повече, че започнаха едни бели мъхове да се завъждат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Мхм, засуши ги.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Vency Georgiev

Свалих програмката. На вън сега ми показва около 43 000 (облачно е) и под лампата на нивото на посевите 45 000.

Т.е. отглеждам ги в облачно време :D Ще пробвам да добавя още една лампа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Vency Georgiev

Така, свалих надолу ламбата. сега на нивото на посевите , апликейшъна показва 115 000 лум. не съм много сигурен колко е акуратно де :D

spacer.png

spacer.png

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Голяма изненада, че съм направила тази тема, трябва да съм била и в голямо умопомрачение, за да й дам заглавие на английски. Както и да е, купих си комплект лампи в трите спектъра, още не съм ги пробвала. Но моментът наближава, защото манголдът и балконските ми домати в най-скоро време ще искат допълнително осветление. Като ги монтирам, ще споделя впечатления.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Vency Georgiev

Брей намерих ламба за 110 000 лумена. Цената е около 10 бона и осветява стадиони. Аман от аматьори, аз за 13 лв от Бриколажа ги правя :D :D 

Та толкова с апликейшъните. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 3 минути, Vency Georgiev написа:

Брей намерих ламба за 110 000 лумена. Цената е около 10 бона и осветява стадиони. Аман от аматьори, аз за 13 лв от Бриколажа ги правя :D :D 

Та толкова с апликейшъните. 

Бъркаш лумен (Lm) с лукс (Lux) Прочети си в гуглето....

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Vency Georgiev

Освен че ги обърках, дори не чета внимателно какво пише по апп-овете. Благодаря.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Те лампите са само за коноп, бре! :) И за в пещерите на Марс.

На моя балкон всичко вирее въпреки прането на жената, но мястото е малко. А аз от кръжок по природа не смятам да се изхранвам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Vency Georgiev

10 дни по-късно със свалени долу ниско ламба няма никакво развитие.

Днес инсталирах още 2. Сега вече имам близо 4 000 лумена. С аппликейшъна показва около 110 000 лукса (на около 15 см). 
Да видим следващите дни дали ще има промяна. 

Сега не се седи в тая стая от светлина. Да видим до кога жената ще ме търпи с моите експерименти. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Пробвай да смениш лампата 6400К с такава с топла светлина, по-малко от 2700К. В Исландия съм виждал парници осветени буквално с жълта светлина. Ще се опитам да намеря снимки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване