Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Миленка®

Фито лед осветление (grow lights)

Recommended Posts

Миленка®
преди 8 минути, Лозето ме наби! написа:

И друго е да сменя две лампи по два лева вместо една за двайсет.

Преливаш от пусто в празно - не те интересуват парите, но само за тях говориш. Не виждам някой да те убеждава да си купиш каквито и да било лампи.

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
На 28.03.2022 г. at 23:01, Mihail Mateev написа:

Моите ламби съм ги купувал от Емануил Златев: https://emanuil.olx.bg/

Гледах тази обява, обаче да си купя готова конфигурация от китайците ми беше по - изгодно. На електричарите вкъщи не им се занимаваше да ми сглобяват компоненти, а готовите конфигурации ми излизат по-скъпо - не че съм ги сравнявала с моите, де. Два комплекта от по пет ленти по петдесет санти с 3 червени, 1 бяла и 1 синя светлини; с кабел, копче вкл/изкл. и щепсел ми излезе с доставката 76 лева. На всичкото отгоре позволява оттук нататък да купувам само нови модули, които с едно щракване да добавям към настоящите - няма запояване, няма занимавки. Два таймера за седмично програмиране и те ми излязоха 10-на лева с доставката. 

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 37 минути, Лозето ме наби! написа:

Специалните лампи за растения са много непълноспектърни, по-горе посочих причината.

Спектърът на специалните лампи зависи от чиповете, с които са направени. Може да са двуспектърни - червено и синьо, а може да са многоспектърни - с допълнителни чипове, които светят в друга част на спектъра.

И са по-добри от луминесцентните лампи, или еко-лампите за домашно осветление, които имат максимум в зелената част на спектъра - където с минимум енергия се постига максимална осветеност, но само от гледна точка на факта, че човешкото око има най-голяма чувствителност в тази част на спектъра.

Ама да не си помислите, че заради Вас го казвам. Ясно е, че Вие с някакво тъпо упорство просто си настоявате на своето. Казвам го заради другите четящи, за да не вземат да се подведат по думите Ви.

Ей тука има статия за спектрите и прилагането им при отглеждане на растения: https://www.vanqled.com/how-to-choose-the-best-full-spectrum-led-grow-lights-for-your-crops/

П.С. Да ме извиняват администраторите, остарявам, губя търпение към хора, които само се намират на приказка.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!
Отговорено (Редактирано)

Много избирателно ме цитират, за Слънцето нито дума. А не загрявам защо някои скачат като опарени - имали пари, купили си по-скъпото и по-енергийно ефективно. Аз допълвам информацията за другите "с гайдите".

Баба ми само жици опъваше по доматите, затова бяха вкусни! :)

PS Всичко е въпрос на количеството "излишни" пари и приоритети. Аз бих инвестирал в по-добри гуми на колата, щото ако се пребием някъде - разсадът остава сирак.

Редактирано от Лозето ме наби!
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Темата е за лампи или греша?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 2 часа, Лозето ме наби! написа:

Много избирателно ме цитират, за Слънцето нито дума.

Сега какво, благодарности, че знаете какъв спектър има Слънцето ли очаквате?

Проблемът не е имането/нямането на пари, а в начина на мислене.

Ако имахте правилния начин на мислене, първо, щяхте да отглеждате по-скъпи култури. Разните видове подправки и чайове са добър пример. Семената и разсада са изключително евтини. След това щяхте да продадете подправките/чайовете и от печалбата (т.е. вече не излизат спестени пари от джоба Ви) щяхте да си купите от скъпите лампи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

И накрая: аз съм се бил напил?!

Иначе темата беше за ламБи, наистина.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Тази фирма има представителство в България. Бяха на Агра в Пловдив тази година. 
https://plantslikeitpurple.ambralight.it/english/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 1 час, Лозето ме наби! написа:

И накрая: аз съм се бил напил?!

Иначе темата беше за ламБи, наистина.

Темата е за ламби, аз обяснявам как може да успеете да си купите ламби.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Не ми се гледа марихуана! :mrgreen:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.

Шака Зулу ми е единственият любим племенен вожд @Mihail Mateev

Само аз ли не разбирам - лозенцето написа че няма значение спектъра на специалните лампи, същото се постига с повече обикновенни лампи??

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 9 часа, Лозето ме наби! написа:

Не ми се гледа марихуана! :mrgreen:

Кой говори за марихуана?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 8 часа, run. написа:

Само аз ли не разбирам - лозенцето написа че няма значение спектъра на специалните лампи, същото се постига с повече обикновенни лампи??

Качеството на спектъра при специалните и при обикновените лампи е различно, съответно - развитието на растенията.

Сигурно можеш да си набавиш всички необходими хранителни вещества, които получаваш от разнообразното хранене, ако ядеш само хляб. Просто трябва да ядеш достатъчно много хляб, нали? Е, ще има странични ефекти, но няма значение, защото ще си си ги набавил евтино.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!
Отговорено (Редактирано)

Да почна с нещо елементарно: човешкото око има "датчици" за червена, зелена и синя светлина и точно така го лъжат "цветните" телевизори.

Леко встрани: най-добрите аквариумни водорасли се получават в мазето с една 60 ватова крушка с нажежаема жичка отгоре. Спектърът на ЛНЖ е като слънчевия, но по-нискотемпературен и с липса на високоенергийна радиация заради естеството на източника.

За съжаление лампите с нажежаема жичка, дори халогенните, не могат да достигнат температурата на Слънцето. Голяма част от спектъра е безполезен дори за човешкото око, камо ли за растенията.

И да, може с по-голяма осветеност с обикновени ламБи да се компенсира преимуществото на специалните! За ЛНЖ е ясно, те са с най-равномерен спектър (като Слънцето), но е отместен в неблагоприятна посока. Останалите луминесцентни и светодиодни лампи разчитат на луминофори за да докарат "човешко" осветление (луминофорите не са широкоспектърни), а в специалните светодиодни лампи повечето "чипове", т.е. светодиоди, лъчат на собствената си честота  и от там идва икономията на ток.

За смартфоните има камари приложения за измерване на спектъра. Аз си харесах нещо безплатно, но от сериозен научен институт (не помня вече, а смартфонът ми остана без батерия). Номерът е, че първо трябва да го калибрираш по газена ламба. Аз ползвах "чаена свещ", може да има известно размърдване в спектъра. Ама после гледаш дали луминофорът лъчи нещо полезно за растенията.

PS Някои хора, вместо да си избиват хормоните по форумите, да си бяха "изгубили" времето в четене, а? Или просто си рекламират стоката?

Редактирано от Лозето ме наби!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Мисля че и преди нещо подобно бях дал като линк. Сравнение между нормална (студена) флуоресцента лампа, Gro-Lux, и предните 2 в комбинация с крушка с нажежаема жичка. Статията цели да покаже ползата от добавянето на крушка със нажежаема нишка, но и добре илюстрира (мисля) дали има разлика между мормална и гроуърска флуоресцентна лампа. Ми няма! Освен цената! (да кажа че не съм чел подробно статията а само съм я попрехвърлил от тук от там). Та който има излишни пари - да ги хвърля по слъпи лампи. Тия от по 3 лева пурата (120см, 36W, 3000+ лумена) вършат чудесна работа за цената си и за тока който харчат. Проблема е че вече не се намират.

https://cdnsciencepub.com/doi/pdf/10.4141/cjps65-089

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

Лампите с нажежаема жичка са с непрекъснат спектър, но голяма част от енергията отива в инфрачервената област под формата на топлина. Която топлина трябва да се премахва в процеса на отглеждане на растенията чрез някакъв вид вентилация или климатизация.

По отношение на използването на тези лампи - те горят по-често поради самия си начин на работа, съответно часовете, загубени в поддръжка, или обратното - липсата на тяхната светлина, докато човекът открие, че крушката вече не свети - са повече, отколкото при използването на LED лампи.

Цялата полемика започна от факта, че Лозето обясняваше как евтините едноспектърни луминесцентни лампи безпроблемно заместват дву- и многоспектърните специализирани ЛЕД лампи.

А това с избиването на хормоните по форумите е толкова смешно, че дори не е за коментиране. Влязох да помогна на @Миленка®, останалото е ясно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 31 минути, Mihail Mateev написа:

Лампите с нажежаема жичка са с непрекъснат спектър, но голяма част от енергията отива в инфрачервената .......
Цялата полемика започна от факта, че Лозето обясняваше как евтините едноспектърни луминесцентни лампи безпроблемно заместват дву- и многоспектърните специализирани ЛЕД лампи.

А това с избиването на хормоните по форумите е толкова смешно, че дори не е за коментиране. Влязох да помогна на @Миленка®, останалото е ясно.

1. Изобщо не обсъждам лампите с нажежаема жичка.

2. Не знам на кое викаш едноспектърен и многоспектърен, ама такива понятия няма. Иначе те разбрах какво искаш да кажеш. И да...евтините луминесцентни лампи успешно заместват специализираните ЛУМИНЕСЦЕНТНИ лампи (както се вижда от статията). Относно синьо-червените комбинации от диоди...предполагам че просто са малко по-енергийно ефективни, но като гледам цените на които се предлагат....не, благодаря. Иначе не мисля че дават нещо повече на растенията...просто спектъра им на излъчване се припокрива по добре със спектъра на поглъщане на хлорофила.

КОРЕКЦИЯ: гледам че някъде казват едноспектърна светлина на монохроматичната светлина, ама...не ми звучи правилно. А и евтините луминесцентни лампи не са "едноспектърни".

3. Не си избиваме хормоните, нито комплексите (макар че си имаме ;) ). Точно се опитваме да помогнем на хората да си направят сметка на парите, а и да обменим опит.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!
Отговорено (Редактирано)

Всичко тръгна, че объркахме не теорията, а рекламните листовки с практиката и някои подскочиха не само да си оправдават инвестицията (като че някой ги е обвинявал), но и да се присмиват на тези които не смятат да я правят.

Продължавам да не съм съгласен с поне половината от доводите на защитниците на скъпото, но то е защото те въобще не са дочели моите по-горни.

Няма двама еднакви човека, нито две еднакви градини, така че всеки да избира подходящото за него, стига да има избор от идеи.

PS @Panik писал част от това, което не смятах да пиша.

PS2 Едноспектърна светлина е тази, която идва от едноцветен светодиод, примерно червен, син и т.н. Бялата светлина по подразбиране е многоспектърна, отделно колко този спектър е равномерен или само "лъже окото". Да речем не случайно се произвеждаха специални луминесцентни пури за месарски магазини: стандартните уж пак са бяла светлина, но им липсва точно тази дължина на вълната, която кара месото да червенее, пък синкаво никой не го ще.

Редактирано от Лозето ме наби!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 5 часа, Panik написа:

 Ми няма! Освен цената!

Цитирам само теб, че не ми се рови напред да цитирам и останалите.

Та, купуваме коли да ни придвижат от точка А до точка Б, всеки си има критерии по отношение на возилото като външен вид, тапицерия, габарити, шум и цена, същото за мобилните телефони, главният предтекст е да кажем Здравей, как си, но пак ги избираме като колите по още един куп критерии, същото и с лампите. Когато през октомври избирах лампи (тук вече се повтарям) мотивът ми беше да е до 60 см, да е готова конфигурация. Избрах си тази - хареса ми, по джоба ми е, върши работа. 

Мотивът ми да споделя тук не беше да се преповтори полемиката за, против, въздържал се специализираните лампи, а някой, на когото не му се занимава със сглобяване/запояване и нанамкоси, също така няма скрупули да купува от китайците, да знае точно за тази конфигурация. И когато аз съм споделила какво съм купила, не означава, че казвам идете и си купете и вие. Докато пиша този пост, виждам, че @Лозето ме наби! е написал, че не е съгласен с доводите на защитниците на скъпото. Уважаемо Лозе, нито съм защитник на скъпото, нито желая който и да е да бъде съгласен с моите доводи.

В българските форуми така и не стана ясно, че споделянето на информация не е агитация, нито убеждаване някой да я споделя и последва.

От мен толкова по темата. 

п.п. Доволна съм от лампите, които ползвам, смятам да си поръчам още два комплекта. :) Ако искате продължавайте да повтаряте, потретяте и почетвъртяте информацията за луминисцентните лампи, различните видове спектри и лампите с нажежаема жичка.

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Подариха ни тази играчка, казва се Veritable. Отдолу вода, отгоре лампи, по средата трева. Има и датчици, които ти правят живота лесен. Понеже стана дума за цени, проверих, тази е направо неприлична. Аз лично гледам скептично да си гледаш подправки и салати на изкуствена светлина в подозрителна среда, но вече е красив аксесоар на кухненския ни плот. Ако на някой му интересно, ще дам повече подробности и снимки, може пък да открадне някоя идея.

exky-smart-garden.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване