Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Миленка®

Фито лед осветление (grow lights)

Recommended Posts

Миленка®

Интересуваме се, де

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

@Emil, разкажи повече. Тъкмо имам две лампи, приличат на твоите. Предназначени са за спалня, но никой няма да ги ползва, могат да се огъват. Обаче като нищо мога да спретна нещо интересно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Veritable Exky: 

viber_image_2022-04-10_20-18-51-407.jpg.fc3b16b92d15fe7d435dd4b54ad8738d.jpg

Основата е един пластмасов резервоар, който се пълни с вода, покрит капак. в средата му има квадратна тръба в която влиза стойка: осветително тяло с две рамена, на които са монтирани по една диодна лампа. В капака са изрязани два отвора, в които се поставят по една пластмасова кошничка.

viber_image_2022-04-10_19-08-15-833.thumb.jpg.0d2aadb4eb944ee7528d9ea40d7a9f42.jpg

На дъното кошничката има две тръбички в които се поставят фитили(консуматив), които смучат вода от резервоара. Във всяка кошничка се слага по един пълнител със семена. Семената са залепени с нещо в едни кратерчета от горната страна.

viber_image_2022-04-10_18-04-37-917.thumb.jpg.c5762e74f870bc3b021d6f834eb40da2.jpgviber_image_2022-04-10_18-04-37-874.thumb.jpg.4b1c69cb77272d45964d3e1481d48ca1.jpg

 

viber_image_2022-04-10_18-04-37-844.thumb.jpg.3f089b1c5048656cd70b4c70970048ef.jpg

Този пълнител като се напои с вода посредством фитилите изглежда като сюнгер и е хранителна среда със съответното PH за конкретното растение. Пълнители се продават с различни семена: от подправки и салати до чушки и домати.

viber_image_2022-04-10_18-04-37-894.thumb.jpg.8e20ee266725dacde8affbbfc6720b53.jpg

Резервоарът се пълни с вода през отвор на капака(в ляво на снимката), където има поплавък с капаче, който изплувайки затваря отвора за да не го препълните. Капачето на поплавъка ви ориентира колко вода има в съда, а когато водата свърши лампите, който осветяват растенията започват да мигат. На дъното на контейнера има един магнит(в дясно на снимката), който е потопен във водата. Нямам идея каква му е функцията.

viber_image_2022-04-10_18-04-37-821.thumb.jpg.49b989845cee7d8ecfa528fdf4637f8d.jpg

Стойката на която е осветлението може да се движи нагоре надолу от 20 до 30 см над нивото на пълнителите. Лампите са две, като всяка се състои от два (или четири) елемента. Не мога точно да преценя броя, защото има рефлектори, а и ми блести в очите. Поради тази причина съм снимал отражението на лампата върху черен екран (на таблет). По интересното е, че всеки елемент свети в различен цвят. Единият определям около 3000 К(топло бяло), а другия около 7500К(синьо). Като се смесят обаче изглежда като лилавееща студена светлина.

20220410_182415.jpg.2b5528092b9663c2d21cf575d8307f43.jpg

Има датчик, който контролира интензитета на осветлението в зависимост дали навън е слънчево или мрачно. Времето за осветяване на един цикъл е 16 часа, който се рестартира като се спре захранването за повече от 20 сек. Това е недостатък защото ако ви спре тока или се забавите при преместване или почистване се губят настройките. Аз го настроих от 5 до 21 ч. и за да не ставам толкова рано използвах приставка за контакт с таймер. 

P.S.
Понеже в други постове стана дума за таймери и датчици ще споделя моят опит. Механичният ми таймер за контакт(не знам каква марка) се настройва лесно, но е шумен и се разстройва при спиране на тока. Електронният(hama), който имам няма проблем с кратко спиране на тока(сигурно има батерия), но почти всеки път когато го пренастройвам чета упътването и слагам няколко чифта очила, защото дисплея му е малък и се управлява с малки копченца, всяко от които прави нещо, което забравям до следващия път. Вероятно тези които се командват през телефона чрез bluetooth или wifi са по лесни, но нямам още такъв и нямам мнение. Имам приставка за контакт с датчик за светлина от Лидл, който не ми харесва, защото когато реши да сработи започва непрекъснато да включва и изключва в продължение на около 10 минути, което е много досадно, а вероятно и вредно за уреда който управлява.

 

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 1 час, Emil написа:

...

P.S.
Понеже в други постове стана дума за таймери ...

 

През октомври на 2021-ва си купих 2 броя от този таймер - двата бяха на цена 21 щатски долара. Когато пристигнаха, включих и двата да им се заредят батериите, след което настроих единия и го зарязах досега, когато го включих. Нищо, че не беше включен в контакта от октомври до март, батериите все още имаха заряд (което е логично след като не е имало потребление), таймерът си помнеше не само настройките за включване и изключване, но си и пазеше настройките за реален час и ден от седмицата. Пробвах за ден колко включвания и изключвания мога да му заредя - стигнах до 9 и го зарязах. Определено съм доволна. Включих го в контакта, а в него включих разклонител за двата комплекта лампи. Точно в 6 включва осветлението на парничето и в 22 го изключва. 

https://www.aliexpress.com/item/1005002905945214.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.21ef1802l1nRM0

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
wire

Понеже скоро пак ще се започне с приготвянето на разсада, които ще се започне на изкуствена светлина, тази тема ми стана любопитна. Ето и моите познания по темата.

Хлорофилът, който е "виновен" за растежа на растенията, които гледаме е главно 2 типа - a и b, при съотношение a:b 3:1. Хлорофил a работи най-добре при червена и синя светлина, а хлорофил b при синя. 

Сега за светлината. Слънчевата светлина е горе-долу с равен интензитет при видимите дължини на вълните - синя, селена, жълта, червена и се води, че е около 5000к. При лед лампите най-често ще видите келвини(к) и лумени(колко силно свети ламплата в общи линии). От 2700к с пик в червената светлина до към 6500к с пик в синята светлина. От друга страна, лампите 4000к-5000к не са точно като Слънцето. Full spectrum лампите хич не са пълен спектър, а с по-скоро спектър на светлина, при който хлорофилът работи най-добре - синя и червена, затова ние я виждаме лилава. Разните оранжерии със специализираните лампи като цяло са с такива преобладаващи цветове, но там не е само светлина, а съчетание на много други - торове, добавяне на СО2 и т.н., затова не очаквайте чудеса от тях в домашни условия. 

Нужната светлина за домашни цели е около 1200-1500 лумена(може и повече) на а4 листа хартия. На какво разстояние трябва да е лампата от растението по-скоро може да експериментирате. Аз съм забелязал, че по-близо е по-добре от по-далече - лампа 20W(около 1600 лумена) на 12 до 20см.

Миналата година ползвах 20W 4000к+6500к на едно място и само 6500к на друго и всички разсади се развиха добре, но ми се стори, че тези на само 6500к са по-добре. Тази ще пробвам само на едно място с 30W пак смесени, но повече 6500к и качени на по-високо, за да не изгоря растенията. Ако не стига светлината, ще ги смъкна.

Всеки сам си преценява дали да ползва специализирана лампа или някаква 6500к, която пак ще покрие повечето нужди на растението.

п.п. Моля, не казвайте на водните растения в аквариумите водорасли :mrgreen: Водораслите са нисши растения и са нежелани в аквариумите.

 

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 17 часа, wire написа:

Понеже скоро пак ще се започне с приготвянето на разсада, които ще се започне на изкуствена светлина, тази тема ми стана любопитна. Ето и моите познания по темата.

Хлорофилът, който е "виновен" за растежа на растенията, които гледаме е главно 2 типа - a и b, при съотношение a:b 3:1. Хлорофил a работи най-добре при червена и синя светлина, а хлорофил b при синя. 

Сега за светлината. Слънчевата светлина е горе-долу с равен интензитет при видимите дължини на вълните - синя, селена, жълта, червена и се води, че е около 5000к. При лед лампите най-често ще видите келвини(к) и лумени(колко силно свети ламплата в общи линии). От 2700к с пик в червената светлина до към 6500к с пик в синята светлина. От друга страна, лампите 4000к-5000к не са точно като Слънцето. Full spectrum лампите хич не са пълен спектър, а с по-скоро спектър на светлина, при който хлорофилът работи най-добре - синя и червена, затова ние я виждаме лилава. Разните оранжерии със специализираните лампи като цяло са с такива преобладаващи цветове, но там не е само светлина, а съчетание на много други - торове, добавяне на СО2 и т.н., затова не очаквайте чудеса от тях в домашни условия. 

Нужната светлина за домашни цели е около 1200-1500 лумена(може и повече) на а4 листа хартия. На какво разстояние трябва да е лампата от растението по-скоро може да експериментирате. Аз съм забелязал, че по-близо е по-добре от по-далече - лампа 20W(около 1600 лумена) на 12 до 20см.

Миналата година ползвах 20W 4000к+6500к на едно място и само 6500к на друго и всички разсади се развиха добре, но ми се стори, че тези на само 6500к са по-добре. Тази ще пробвам само на едно място с 30W пак смесени, но повече 6500к и качени на по-високо, за да не изгоря растенията. Ако не стига светлината, ще ги смъкна.

Всеки сам си преценява дали да ползва специализирана лампа или някаква 6500к, която пак ще покрие повечето нужди на растението.

п.п. Моля, не казвайте на водните растения в аквариумите водорасли :mrgreen: Водораслите са нисши растения и са нежелани в аквариумите.

 

Не знам, кой хлорофил при коя светлина работи, но, пиша и в един американски сайт и там ползват за разсада само лампи със синя светлина. Не съм виждал никой да ползва червена или жълта.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Попаднах на много хубаво клипче...за съжаление на английски. Ако някой все още си задава въпроса "какви лампи", ако знае английски, и ако не го е страх да се концентрира и да се опита да вникне в материята...ето: 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Поръчвам си от алито няколко бройки да тествам напролет за разсадите.

Връзват се директно за 220 волта. Аз си избрах 50 ватови за по 2,88 лв с безплатна доставка

image.png

https://www.aliexpress.com/item/4000904215464.html

В олх са по 8 лв + доставка.

https://www.olx.bg/d/ad/za-oranzherii-za-rasteniya-led-grow-chip-50w-380-840nm-rozovi-i-beli-CID262-ID6PT9F.html?reason=observed_ad

Намерих едни алуминиеви плочи в склада. Ще ги ползвам, като основа за чиповете, да може да се охлаждат.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Дано да са големи тези плочи. 50 вата без вентилатор е трудно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

А3 са някъде, на 2 см дебелина

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Според мен при А3 няма да стане без движение на въздуха край тях, освен ако не ги включваш/изключваш през 5-10 минути

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Вариант е да ползвам активно охлаждане от стари процесори.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Като гледам постовете в хоби ги ползвам от 2014г. Пасивно с радиатор от процесора. Може да се върже и вентилатора, но съм мерил около 65°С при радиатора, което за мен е приемливо. Ако надвишава 85°С тогава бих сложил и вента. Помисли за 12V - по безопасно е. В стар работещ изхвърлен компютър има необходимото захранване и охлаждане. Отделно комплект охладител за процесор има и евтини. По сервизите за компютри може да ти подарят, защото има партиди, на които фабричните не се справят с охлаждането и подменят охладителите с по-скъпи. Отделно има повредени захранвания, на които 12V линията работи.

https://hobbykafe.com/forum/viewtopic.php?t=4767&hilit=ламби&start=30

Имайте и друго в предвид. Напрежението в България е 230V и понякога повече. Някой чипове са маркирани 220V. 

Когато електрониката е на него, при повреда, диода може да е здрав но някой елемент да замине и не свети. 

Ако захранването е отделно понася пиковете и т.н. Само че на 12V чипове виждам има само 10W-тови.

По-мощните, за които е нужно външно захранване са на 36V.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване