Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

viktoriay

Отстояния на ЛПСОВ до кладенци

Recommended Posts

viktoriay

Здравейте!

Проблемът е голям и спешен!

Тъкмо се сдобихме с мъничък парцел в едно село и решихме да си направим бетонова шахта/ЛПСОВ/ за отпадните води, съседът пропищя, че нямаме право защото имал кладенец в двора! Нашата шахта щеше да е на около 10 м. от кладенеца. Опитах се да му обясня, че шахтата няма да е преливна, но напразно- следваха крясъци и заплахи. В нета откривам информация само за септичните ями от едно време, а то е по-различно....

Въпросът ми е-какви са законовите отстояния за такава шахта от съседските кладенци?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

Тука има тема, не знам дали се споменават и отстоянията: 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

За законовите изисквания не съм компетентен, но ако ще се замърси водата в кладенеца реално, не е работа. Питейната вода е по-ценна от отпадната.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
viktoriay
преди 56 минути, Mihail Mateev написа:

Тука има тема, не знам дали се споменават и отстоянията: 

Преглеждах тази тема, но за съжаление не намерих отстояния.

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
viktoriay
преди 55 минути, Славянски написа:

За законовите изисквания не съм компетентен, но ако ще се замърси водата в кладенеца реално, не е работа. Питейната вода е по-ценна от отпадната.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
viktoriay

Според мен няма как да се замърси освен ако лай...та не се сдобият с бургия и не пробият шахтата

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Здравей Виктория! Аз няма да говоря за отстояния, а за нещо друго.

Човешката драма е нещо, което е нелечимо. Ако смятате да обитавате този имот дългосрочно, не си навличайте проблеми с комшиите, защото те са по-ценни и близки от родното семейство, което често е далеч. Наскоро цитирах по друга тема за проблеми с комшии следното: "Един дядо из Родопите ми беше казал, къща да полегне - ще я изправиш, ама човек да накривиш - няма изправия!"

Ако аз бях този комшия, цитирането на никой закой нямаше да ми даде мира и спокойствие, защото не искам кладенеца, който за мен е живителна сила, да бъде замърсен. По-скоро цитирането на закони само ще ме озлоби, че се опитвате да се измъкнете чрез бюрокрация.

Пак по други теми съм писал за мои познати, които се принудиха да продадат наскоро купения си и дълги години търсен имот, където да съградят дом. Причината - кладенецът беше замърсен с многократно над нормата e.coli и други. Това за тях беше доста сериозен удар и по финансите, и по плановете.

Тъй като ние като семейство в момента сме точно на този етап - копаем изкопи за дренаж, попивна система и немска пречиствателна станция - искам да кажа, че повече от 5 години съм проучвал варианти за самоделки, за контейнери, за бетонови конструкции, помпи, филтри, утаители и тн...

Но 1) нито един от тези варианти не дава добро ниво на пречистване, 2) според законодателството към момента всички нови (а не стари ремонти) строежи са задължени да имат водоплътна яма, ако ще е яма.

Съответно една водоплътна бетонова шахта, която не е попивна, е силно анаеробна среда и иска лайновоза да идва всеки месец. После тоя лайновоз отива и излива всичко в близкото поточе. Това не е нещо, което бих причинил умишлено. При нужда съм насреща за съвети и друг вид помощ, може и на лично съобщение, ако проблемът е... интимен.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Ако кладенецът не му е регистрирам ( бас държа че не е) може да реве колкото си иска. Такива дето почват диалога с кеясъци и заплахи не заслужават друго.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 41 минути, Mincho Georgiev написа:

Ако кладенецът не му е регистрирам ( бас държа че не е) може да реве колкото си иска.

Фактът, че го е копал, не е важен, така ли?

В този казус съм на едно мнение със @Славянски и @Боби Димитров.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 18.08.2020 г. at 22:26, Mihail Mateev написа:

Фактът, че го е копал, не е важен, така ли?

В този казус съм на едно мнение със @Славянски и @Боби Димитров.

Да, кладенецът си е кладенец, със или без закони, държави, регулации и прочие. Дори да не е регистриран, ако вие го замърсите даже неумишлено, носите отговорност пред съседа.

Ние нямаме септична яма именно заради потенциалното замърсяване на подпочвените води. Не ползваме и химически препарати за миене и пране, които да се дренират в земята. Сякаш компостната тоалетна е по-доброто решение. Опитът на Боби ми е интересен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

И аз подкрепям 1:1 цитата на стария родопчанин 

преди 1 час, Боби Димитров написа:

Къща да полегне - ще я изправиш, ама човек да накривиш - няма изправия!

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 3 часа, viktoriay написа:

Според мен няма как да се замърси освен ако лай...та не се сдобиян с бургия и не пробият шахтата

Едно достатъчно силно земетресение и лай*ата няма да има нужда от бургия.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 4 часа, run. написа:

Чл. 46. (1) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Второстепенни постройки на допълващото застрояване (летни кухни и леки постройки за отоплителни материали и инвентар, кладенци, чешми, септични ями и временни тоалетни) могат да се изграждат в урегулирани поземлени имоти за ниско жилищно или за вилно застрояване.

(2) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Второстепенните постройки на допълващото застрояване са с височина до 2,5 м над прилежащия терен и до 3 м до най-високата част на покрива. Когато постройките се разполагат на вътрешната граница на урегулирания поземлен имот, най-високата част на покрива при калканната стена може да има височина до 3,6 м.

Чл. 47. (1) Летни кухни се разполагат свободно или свързано, без да се спазват изискванията за разстояния от сградите на основното застрояване.

(2) Басейни, кладенци, чешми, септични ями и временни тоалетни се изграждат в урегулирания поземлен имот съобразно техническите и санитарно-хигиенните изисквания на разстояние не по-малко от 3 м от границите на имота.

ЗУТ.

Потърси компетентно мнение.

Ако все още си мотивирана да направиш ЛПСОВ с цената на всичко, @vicktoriav, вземаш тази информация и отиваш при някой адвокат с опит в областта на ЗУТ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
viktoriay

Благодаря на всички взели отношение по темата!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
viktoriay

Не ми се иска да влизам в конфликт точно с новите съседи и явно ще трябва да променям местоположението и на бунгалото и на шахтата. Лошото е, че съседа не се интересува от моите проблеми, а аз трябва да се съобразявам с неговите въображаеми такива/в смисъл, че не вярва че правя шахта, а мисли че е септична яма и го лъжа за да не ми се бърка/.Аман от налитащи на скандал старци-то и моите нерви не са от желязо!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Защо не си купите резервоар за вкопаване и да го вкопаете възможно по- далече от кладенеца за всеки случай. Той може би ще се поуспокои за сигурността, като му го покажете на снимки. 

Бетона може да пропусне отпадни води. 

Навремето в Троян от външна тоалетна цял квартал ги удари хепатита, защото имаше проникване на заразата във водния пласт. 

И накрая, комшиите са много важни. За добро, за лошо, все се опира до тях...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
viktoriay

Бих го сложила съвсем далеч, но не мога да правя всякакви врътки с канализационната тръба- тя трябва да е мах. права и къса!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
viktoriay
преди 12 часа, Mihail Mateev написа:

Едно достатъчно силно земетресение и лай*ата няма да има нужда от бургия.

Да предполажим, че утре падне метеорит върху шахтата-всичко е възможно, ама това не значи да изпълнявам мераците на всеки

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 9 минути, viktoriay написа:

Да предполажим, че утре падне метеорит върху шахтата-всичко е възможно, ама това не значи да изпълнявам мераците на всеки

И това е вярно...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 10 часа, viktoriay написа:

Аман от налитащи на скандал старци-то и моите нерви не са от желязо!

Не забравяйте, че и вие един ден ще станете старци и никой не знае как ще реагирате на новодошли съседи. В края на краищата хората са си в правото да опазят източника си на вода чист. Съседите са важна част от живота ни и често те ни помагат повече, отколкото близки роднини. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване