Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

ViliMogili

На вили и могили

Recommended Posts

ViliMogili

Добър вечер и добра стига!

Вили ми викат приятелите. Приятно ми е да се запознаем.

Иначе се водя за най-голямото житейско изпитание на човека, дето прижеве трябва да го канонизират за светец. В допълнение

Имам дъщеря, която преди 8 мес. ме направи горда баба на Внуче, двама буйни тийнове, дето все още си ги отглеждам у дома. Домашни любимци откак заровихме любимият ми черен котарак Пипс, нямам. Занимавам се учителствуване в чужбинско, понастоящем живея в Англия.

Иимам си едни скромни 5 БР издигнати лехи в задния двор, 3 цветни лехи в предния и allotment plot,  в едно тузарско село дет живеят английски лели и чичовци дет са си надделяли на масрафа. (Баба и дядо имаха подобно малко местенце за обработване до баричката/ поточето до каучуковият завод, в който работеха и ѝ викаха на таз градинка ‘башчата’

Там, на башчата, е МОЕТО място, насред природата, насаме с вятъра, дъжда и слънцето. Там в момента е на вили и могили...

 

Билките съм ги оставила да си растат между посевите ми, картофите съм ги задомила в бившия компост, направен от 3 БР дървени палета. Ягодите почти не ги плевя.

Ппътеките между моя парцел и на комшийката ми, е покрит де с плочки, де с кашони и камъни върху тях (тук камъни да щеш- почвата е силно обогатена с тях), де с шперплатени малки плоскости дето тъй или иначе трябваше да заминат на боклука. Сега затискат/подтискат развитието на бурени докато реша какво точно искам да сложа на останалата част от пътеката.

По време на извънредното положение се наложи да се местим в къщата, дето близо 6 месеца купувахме... баш на 26 март брокерите решиха да приключат работата си с нашия договор  за покупко-продажба. Като се преместихме се озовахме с много квадратни метри стар мокет дето миришеше на кучешки лиги и козина... и тъй като нито едно сметище не работеше, а змии не ми се ззавъждаха в задния двор, занесох мокета на башчата. 

Затиснах едни доста квадрата бурен с тоз чуден мокет и сега на есен само ще го навия на руло и в рохката почва ще понасадя туй-омуй. Приемам съвети Какво да туря там.

не копая, не плевя, че гърба ме боли. Ако трябва да махна някой бурен, или го завивам с дебел картон и затискам  с камъни, че да не отлети или други решавам да ги оставя в колекцията за билковата си градина. 

(Тук веднъж годишно имат отворени врати  мероприятие, дето си канят жури и си мерят онуй.... башчите имах предвид. Ама за това друг път. Ще ви покажа някои колеги как са си декорирали градинките. Моята мисля да я кръстя  “Башчата на баба Вихронрав” ама за това друг път.

 

Баш ми беше драго! И до скоро,

В

п.с.

Само да се преместя на телефона си и ще кача малко снимки.

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Добре дошла, мома англичанка :)

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ViliMogili

Добре заварила, Теди! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ха, добре дошла, @ViliMogili! Интересно нещо е как земята обединява хората и ги зове и в Англия, и в Германия.

Бихте ли споделили как стои работата с тези allotments? Това общинска земя ли е? Нещо като градините по време на соца, дето баба и дядо гледаха покрай Искъра?

Иначе съм чувал, че там земята била на Кралицата... Колко хора могат да си позволят прилична градина?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ViliMogili

Добре заварил, Славянски!

Накратко ще пробвам, че миналия път се олях и нищо не се качи.

Земята принадлежи на нейно Височество, и аз така съм чувала.

Тия ниви за зел.градинки/ allotments по принцип  биват 2 вида- общински и частни.

 

За общинските чакаш по 2-3-4 години да ти дойде реда и да ти дадат твоите 25 кв метра. Обикновено се плаща такса от 20-30 паунда/ годишно за ползването на парцелчето.

 

Аз бях късметлийка, че си намерих един селски allotment, частен, не общински. Чаках само няколко месеца и ме включиха. Но и той работи на подобни принципи като общинския. 

Ако в нашия селския allotment, поради някаква причина се се освободи парцел (25кв.м), предлагат го първо на вече съществуващите членове, и ако никой не го ще, включват нови членове. 

Ако си прилежен и работлив, може и до 3 парцелчета да ти дадат под наем.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ViliMogili

Какво имаш предвид под прилична градинка?

предполагам всеки който за 3-4 години търпилото няма да му се изчерпи и може да трае и да чака толкоз време, може да си позволи да отдели 20-30 паунда за 25кв м градинка 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Земята в Англия открай време е безкрайно кът и следователно законите за ползването и и придобиването и са безкрайно строги. Предполагам да си купиш парцел 1-2 декара струва намсиколко си десетки хиляди...затова и са измислили тази практика с allotment, да може който иска да ходи и да човърка. И в Холандия я има.

  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Тъкмо и аз щях да напиша, че сигурно Славянски под "прилична градинка" разбира нещо от един до десет декара :) .

Много ми харесва идеята за име на градинката.  “Башчата на баба Вихронрав” :)

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами 25 кв.м. е почти колкото терасата на апартамента на родителите ми... Много стисната Нейно Височество :) Очаквах нещо повече. Значи е по-скоро символично или човек да си начеше крастата... Е, не е като мини-тераска.

А земеделците там са богаташи предполагам? А тук земите пустеят...

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 26 минути, Славянски написа:

Очаквах нещо повече.

Повече - отиваш и забиваш колчетата в Новата земя. Или поне едно време. Сега и там е тегаво...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ViliMogili
преди 1 час, Mincho Georgiev написа:

да си купиш парцел 1-2 декара струва намсиколко си десетки хиляди...затова и са измислили тази практика с allotment, да може който иска да ходи и да човърка. И в Холандия я има.

И в Швейцария я има. Там за пръв път я видях тази практика. Ма то е точно да си човъркаш. Един вид полезно хоби. За тези дето не могат  и не виждат смисъл да редене на  пъзели или пък правене макети на  влакчета и отдавна закрити влакови гари. 

 

Иначе тук в Английско можеш да си купиш 1-2 дка от някой местен фермер, който продава. Ама това дали ще ти дадат разрешение за строеж е друг въпрос:)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

За чисто земеделска земя говорех, извън регулация. Тази за строеж е 10 пъти по-скъпа, това, че част от нея ще е градина е лукс. Затова и дворовете там (ако ги има и не броим наследствените на аристократи) са с този размер. Земя в регулация за строеж от 500 кв нагоре е страшен лукс, почти имение.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ViliMogili
преди 1 час, Славянски написа:

А земеделците там са богаташи предполагам? А тук земите пустеят...

Ей, не знам, съмнявам се. За мен туземците тук са ми Тера Инкогнита, трудно ми е да ги дешифрирам. Тъкмо реша, че сум разбила кода и вече малко по-добре съм ги опознала, и се окаже, че пак съм се заблудила.

Чета Хофстеде, за да си помагам в таз дейност на опознаване на местните.

Ако ще имаш близки среши от английски вид, задължително опознавателно  четиво е книгата Watching the English   на антрополога Кейт Фокс.

 

Аз не мисля, че фермерите тук като цяло са богати. мнението  на половинката ми, той е  постоянно в час, слуша радиото и следи отблизо Брекзит епопеята им, сподели прогнозите на познавачите, че тукашните фермери ще са едни от първите сериозно пострадали от Брекзит. 

Много от тях изцяло зависят от евопесйкире субсидии. А и тукашните земи, богати на чакъл и глина, не раждат особено голямо разнообразие от култури. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 9 минути, ViliMogili написа:

Ако ще имаш близки среши от английски вид, задължително опознавателно  четиво е книгата Watching the English   на антрополога Кейт Фокс.

Знам я, много е яка. За холандците има един анекдотичен аналог, The Undutchables, писана е от американци.

6a00d834524ac069e201157012c167970c-600wi

 

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ViliMogili
преди 3 часа, Евелина написа:

Много ми харесва идеята за име на градинката.  “Башчата на баба Вихронрав” :)

Мерси @Евелина

То таз идея си има предистория. Щот един чичо на башчата онез дни ми дигна адреналина като ме пита сигурно за 5ти път кво гледам в градината. Май бурени било! (И това след като надлежно съм уведомила поне 4ма от любопитковците че тази година имам сериозни проблеми с гърба....) Те така понякога прилагат public shaming, като по саркастичен начин ти казват неща, дето не приемат за редно да ти ги кажат в прав текст.  Както и да е, миже и да се припознавам, рекох си. И се опитах да бъда мила, ама той не се спря само с това и си го отнесе. Казах му че таз година отглеждам билки, тикви и Манголд. (Викам му знаеш ли какво е това Манголд  (кръвна обида си туй  в прав текст. Щот той е ‘ветеран’ в градинарството от 40+год. Вика ми не. Пък то това е другата им дума за Swiss chard.  Поканих го ако  иска да мине да си наскубе от разсада, щот тва растение е много полезно, да го пробва. 

 

Та в този ред на мисли, викам си, ще взема аз един перманентен маркер и почвам да слагам табели с латински имена на всеки бурен в градината ми. И арка с надпис “Добре дошли в градуната на баба Вихронрав” ако трябва ще им туря, белким се спрат да ми досаждат.... Ако въобще знаят кои са  Сър Тери и The Hag O’Hags

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ViliMogili
преди 48 минути, run. написа:

 нормална батерия на мивката... : )))

Тъкмо онзи ден по-добрата ми половинка ми инсталира модерна придобивка- мивка с кранче- ръчка ;)

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ViliMogili
преди 2 часа, Mincho Georgiev написа:

За чисто земеделска земя говорех, извън регулация. 

Точно така е, 10 пъти е по-евтина тази извън регулация.  и са едни условия, договори, скрити клаузи, спънки, препятствия.  всичко това  с цел простосмъртните крепостни да не могат да притежават подобна екстра като свобода и равноправие. 

Тук е една 6месечнанхамалогия закупуването на обукновено жилище, че това да си стъпил на имотната стълбица се счита за велико постижение. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване