Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Mihail Mateev

Пълноспектърна, червена и синя светлина

Recommended Posts

Mihail Mateev

Въздействието на пълноспектърна, червена и синя светлина върху нарастването на листната маса и и развитието на цветовете на растенията

Настройване на експеримента:

PAR в umol/m2/s: 500

Спектърът се проверява с Asensetek Lightning Passport.

Спектърът на пълноспектърната лампа донакъде съвпада с нормата:

image.png.7e270f8dbff6e655228d70d7a284a454.png

Червената светлина показва максимум при 630 и 660 nm

image.png.67554f4967e613a04b21a52bbb04c23e.png

Синята показва максимум ot 440 до 460 nm.

image.png.20217f6daf43864f572057d82a61c8b5.png

В изпитваните саксии има маруля (за да се види как светлината ще въздейства на типа светлина на нарастването на листна маса), бегония и невен (за да се види как светлината ще въздейства на типа светлина на цъфтежа)

The effect of red, blue and white light on plant growth - Setup of the experiment (5 min)

 

Три седмици по-късно - растеж, резултати, изводи

White, Red or Blue light for growing - The best colour for plant growth? Time lapse grow & yield (10 min):

 

Изводите са, че пълноспектърната светлина дава най-добри резултати.

За повече подробности - двете клипчета по-горе. Ако някой има затруднения с английския, мога да опиша подробности по-късно (в момента съм на мобилен интернет и не искам да хабя трафик)

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 30 минути, Mihail Mateev написа:

Изводите са, че пълноспектърната светлина дава най-добри резултати.

Това е нормален извод за запознатите с темата. Проблемът идва оттам, че ако към експеримента се добави и променливата ефективност/лумен ще се потвърди, че чисто синята дава по-добри резултати за вегетация, а чисто червената - по-добри за цъфтеж. Затова и при промишленото отглеждане на...билки...се ползват лампи с такъв спектър. В "експеримента" се сравнява кон с кокошка, защото бялата и червената лампи са по 1000+ вата, а синята - 240,т.е. лумените са същите, но синята е 5 пъти по-ефективна...ок лумените са същите, но на каква цена? Всеки си гледа сметката за ток. Опитвам се да обясня това на Михаил от известно време, но той не иска или не успява да разбере, надявам се сметката за ток да го убеди.

С развитието на новите технологии, които са далеч по-ефективни и харчат доста по-малко ток за произведен лумен, всеки може да добави и пълноспектърна лампа за по-здрави растения и вкусна реколта, но без синя светлина вегетация, а без червена-цъфтеж - няма.

P.S. Стига с тия марули и бегонии, ясно е за какво са тия лампи :)))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 32 минути, Mincho Georgiev написа:

Проблемът идва оттам, че ако към експеримента се добави и променливата ефективност/лумен ще се потвърди, че чисто синята дава по-добри резултати за вегетация, а чисто червената - по-добри за цъфтеж.

За еднаква цена на осветена площ при червена LED, синя LED и привидно (защото никой не показва спектъра) бяла CFL виж тук: 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Много години съм гледал и доста неща са ми ясни от личен опит, но благодаря.

П.С. А ти потърси експеримент, който сравнява две лампи от една и съща технология, поколенение и мощност, но различен спектър.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 27 минути, Mincho Georgiev написа:

Много години съм гледал и доста неща са ми ясни от личен опит, но благодаря.

Виж, Георги, при всяка монокултура си има специфична технология на отглеждане. Когато търсиш печалба, гледаш да спестиш отвсякъде разходи. Та при дадена монокултура си има утвърдени от практиката технологии, използвана техника, препарати и друго оборудване.

Ако обаче искаш да можеш да внасяш промени в системата, трябва да се разбират основите на фотосинтезата и какви фактори ѝ влияят. Тоест човек трябва да има добро разбиране върху основите, на които е изградено цялото отглеждане.

П.С. Ако ще говорим за икономично отглеждане, слагаш салатите, бегониите и невените навън и нямаш никакви разходи за осветление (и там започват да влияят други неща като сортове и географска локация, надморска височина, наличие/отсъствие на околни възвишения, (които влияят на това колко време свети слънцето на съответното място)), реки/потоци за поливане, валежи. Разбира се, носиш собствена отговорност, ако някой е решил, че не харесва салати, бегонии и невени и ти направи проблем, че ги отглеждаш там.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 2 минути, Mihail Mateev написа:

Тоест човек трябва да има добро разбиране върху основите, на които е изградено цялото отглеждане.

Напълно съм съгласен! Но чакам да схванеш, че тези експерименти не са меродавни

преди 3 минути, Mihail Mateev написа:

Виж, Георги, при всяка монокултура си има специфична технология на отглеждане

Винаги ги гледам поликултурно, като слагам на марулите ментичка или нещо друго в саксията. Марули с мента, мммм...

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Като каза марули, се сетих за тазгодишните ми домати в оранжерията. Имах марули, доста нагъсто, между тях засадих домати и ми направи впечатление, че никак не вървяха доматите. Когато понамаляха марулите, като че ли се отпушиха и доматите. Дали имате наблюдения върху такава зависимост? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 6 минути, alys написа:

Имах марули, доста нагъсто, между тях засадих домати и ми направи впечатление, че никак не вървяха доматите.

Според мен първо трябва да се насеят/насадят домати, и те като поотраснат, сред тях да се сложи маруля. Така марулята няма да засенчва доматите.

Корените на двете растения не правят конкуренция един на друг.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Мда, ама марулите издържат на отрицателни температури и затова са с предимство в оранжерията. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

@alys оставяй поне 10-15 см. празно около новозасадения домат и не би трябвало да му пречат. И аз слагам домати на мястото на извадени марули и лук и си стават супер.

А като цъфнат марулите под лампа, обади за някое гости ;)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Хихих, марули под лампа не съм гледала. Сея, пък когато им скефне, демек има условия, те си поникват. :) Ма ние пак можем да се почерпим, ще намерим повод. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 12 минути, alys написа:

марули под лампа не съм гледала

Аз съм гледал. За 40 дни става.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Това на снимката не са марули, поне не от моя сорт...:mrgreen:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 1 час, Mincho Georgiev написа:

Това на снимката не са марули, поне не от моя сорт...:mrgreen:

Мисля, че беше някаква маслена маруля.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Приличат на Зимна маслена глава, каквито сме "гледали" в Мърводол преди сума години. На есен къде окт-ное метнахме семената в едно разкопано и следващото ходене до там беше в края на март, когато имаше марули под снега. Доста държеливи се оказаха.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Харесва ми, че всички скочиха не на лампите, а на марулите, остава да преместим тема в подходящия раздел :>

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
На 25.08.2020 г. at 16:41, Боби Димитров написа:

Приличат на Зимна маслена глава,

Зимна маслена глава е, вчера си сортирах семената.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

Каза @Mincho Georgiev:

Цитат

П.С. А ти потърси експеримент, който сравнява две лампи от една и съща технология, поколенение и мощност, но различен спектър.

Ето го експеримента:

Full spectrum grow light comparison test - COB vs Red Blue LED vs CFL

Пълноспектърна LED 106W срещу червено-син ЛЕД с мощност 165W и CFL (топло- и студено-бяла) с мощност 200W. Експериментът е проведен в края на 2017 г.

image.png.59f1998e38784632b548a74c94bfe57e.png

Спектър на Слънцето и трите вида лампи:

image.png.289720cd21694e430b0fa83571f03405.png

Нагласени са на подходяща височина, че при короната на растенията да се получава еднакво количество PAR светлина, в продължение на 6 седмици.

image.png.7738e047559715947c3102e98186f40d.png

Видео (10 мин)

 

Класиране като цъфтеж:

1. UFO LED Blue/Red

2. Micgo COB LED

3. CFL Dual Spectrum

Класиране по листна маса:

1. Migro COB LED - 318 g

2. UFO LED Blue/Red - 279 g

3. CFL Dual Spectrum - 130 g

image.thumb.png.86472dc7d2223f6c92ca269e0f448c83.png

 

Класиране по листна маса по спектър (изводът е, че зелената част от спектъра е важна):

image.png.70e8004096a9e00274765599031f1265.png

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 14 минути, Mihail Mateev написа:

Пълноспектърна LED 106W срещу червено-син ЛЕД с мощност 165W и CFL (топло- и студено-бяла) с мощност 200W. Експериментът

Различни технологии, различни мощности. Но се приближаваш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
На 24.08.2020 г. at 15:07, Mincho Georgiev написа:

Всеки си гледа сметката за ток.

Даже сметката за ток е по-ниска при пълноспектърната.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване