Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Marieta

Разсад - за какво се прави и за какво не

Recommended Posts

smarfy02

в карето ни котките използват градината ни за wc и не искам морковите да никнат сред заровените им съкровища.за доматите ще ги сложа в не толкова топла стая и затова питам, ако ги поливам с топла вода и сложа в найлонова торба с дръжките на долу като

"капак" ?доматите са сорт рома, а морковите daucus carota.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

E, ние имаме 4 котки, пък не ровят точно в морковите. Може би трябва да помислите за съд с пясък, където на котките да им е по-приятно и като свикнат там, едва ли ще ходят в морковената леха. Щом нямате условия за разсад, изчакайте да се затопли и тогава. Разбира се, може да опиташ в студената стая и после да споделиш резултата. Когато е топло, всичко никне и расте бързо и догонва онова, дето се е мъчило на студено. След като поникнат, растенията искат много слънце, за да се чувстват добре. Когато навън се задържи мрачно няколко дни, нищо не мърда или ако мърда, то просто израстват нависоко, което е не целта на мероприятието. А като пекне слънцето, се развиват с часове. Миналата година за проба насях едни семки за пипер на 8 юни и до беритбата успяха да завържат неголеми чушки. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
smarfy02

така аз направих две кофички с домати полях внимателно леко топла вода и сега ги сложих в стаята си  там температурата не пада под 16 градуса.забравих да питам трябва 6е ли да пробия кофичките дупки отдолу. И от какви котешки паразити трябва да пазя разсада ? За морковите трябва да купя някакъв съд ... Като казвах котките от карето имах предвид уличните котки,то аз имам една домашно-улична.... Сега трябва ли да поливам с топла вода разсада и колко време му отнема да поникне ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Да, трябва да имат дупки кофичките, за да изтича излишната вода. Слагам кофичка в кофичка, така че втората събира водата. Покри ли с найлон? Най-рано доматите са ми пониквали след пет дни и тогава махам найлона и следя дали почвата е влажна. По-добре да е по-сух, отколкото да е преполят разсадът. При нас през нощта падат температурите до към 12 градуса. Ако постоянно е топло, би било по-добре. Нашите котки също са домашно-улични - наши са си, храним ги, но им се позволява влизане само в мазето и сградите около къщата. В най-студените дни спят в мазето, ако пожелаят. Там всички зеленчуци покривам с празни касетки, защото иначе ще правят бели, особено в картофите. Навън можеш да направиш леха с моркови и да измислиш с нещо да покриеш, така че котките да не влизат там - тръни, някаква мрежа... все нещо може да се измисли. После, когато пораснат морковите, котките няма да искат да влизат там.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
smarfy02

Не съм сложил дупки :( да ли е фатално ? Не съм сложил найлон защото са в стая която е топла последно като гледах температурата беше 18 градуса .... Да им направя ли дупки или да по-изчакам.... Морковите не смея да ги слагам на открито ... Не разбрах за паразитите от котки ... Има ли за нещо от което да пазя разсада?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Дупки направи още сега. Найлон се слага, за да се поддържа влагата. Може и без него, но на мене ми е по-трудно, защото като напече слънцето, отгоре почвата хваща кора и на семенцата ще им е по-сложно да поникнат. А като се долива вода, може да се преполее, което не е желателно. 
Въпроса за котките не го разбрах. При нас зеленчуците си растат навън. Случва се котките да се заиграят в лехите, но не е често явление и не ме притесняват.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
smarfy02

За преливането няма страшно аз ги поливам малко, за котките на ли имат глисти и подобни гадости ....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Няма как да се опазят от паразити растения в градината. Просто се мият добре зеленчуците преди ядене.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
smarfy02

Май става мойте рожби. Сега какво следва ?

post-133-0-47589800-1427803553_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Нека растат сега. Като им се появят 2-3 същински листа (къдравките, нарязаните :)), може да пикираш. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
smarfy02

Сега в това състояние трябва ли да ги местя на по-светло място (възможно да е по-студено моята стая), Колко дълбока трябва да бъде саксията за доматите ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

За да се развиват добре, трябва да им е максимално светло и слънчево. На по-студено..., не знам, не бих преместила, но пък ако е по-светло... другите да кажат. За саксията за пикиране - 10-15 см, а после в саксия ли ще продължат или в градината? Ако е в саксия, поне една кофа (8-10-15 литрова), ама не съм пробвала. За първа година ще правя експеримент на балкон с два корена от сорта Лабрадор. Ставал към 25-50 см на височина и затова се навих да опитам. И тъй като е високо (8 етаж), не знам дали пчелите биха долетели, за да опрашват...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
smarfy02

Котките ще ги препикават. Колко стръка да сложа в саксия :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

По един :) в саксия. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
smarfy02

Хихи тук ще ги бучна поне . Доколко да сложа защото това е 5 литра....

post-133-0-66964800-1427829412_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Тясно ще е в 5 литрово, според мене, но опитай. Колкото по-голям съд, толкова по-добре. Моите ще ги слагам в 8-10 л кофички от сирене.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
smarfy02

Уф 2-3 корена ще бучна или повече как мислиш. Имам десет литрово шише там ще метна морковите. Ще сложа доматите на прозерца на светло няма да рискувам с по- студената стая ....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Щом искаш, опитай. :) Като знам какво мощно растение е доматът, не знам какви ще ги вършат 3 корена в малка (за тях) саксия. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marieta

А колко дълбоки трябва да са съдовете за разсадите? Аз вече сложих в кофички от кисело мляко, и в едни по-малки, картонени, но гледах едни пластмасови форми с много гнезда. Но ми се сториха малки. За какви растения са подходящи?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване