Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

VIGe

Кетчуп

Recommended Posts

VIGe

15кг. Домати се мелят, без семки и люспи и се варят 3 часа, или докато станат на половина.

След това към тях се прибавя сложени в марля, чорапогащи или нещо подобно няколко листа дафинов лист, 1 опаковка черен пипер на зърна (предполагам 10грама), 1/2 опаковка оригано (също малка опаковка). (По желание босилек и индийски орехче)

Добавя се 200гр. оцет,

200гр. сол, но за солта пробвай, при различните марки едни са мнооооого солени при други не се усеща солеността. По-добре да прибавяш, отколкото да пресолиш. Сложи 100-150 гр и после само с пробване.

600-700гр захар.

Оставя се да поври малко и се изваждат два литра от кетчупа да се охлади и в нея се разбива 200гр нишесте(царевично), сместа се връща при останалите домати да поври 30 минути, гледаш да не загори. Бъркаш докато слагаш нишестето да не стане на бучки. 

Горя/ещата смес сипваш в бурканчета и обръщаш с капачките на долу, докато изстине.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

И трябва да се има предвид, че след като се запечата в шишетата и като изстине, се сгъстява още. Та е добре да се остави по- течно за всеки случай. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
VIGe

Ако се спазват пропорциите не би трябвало да стават гафове :mrgreen::grimace:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 29 минути, VIGe написа:

1 опаковка черен пипер, 1/2 опаковка оригано.

Може би може да се редактира текста и да се каже една опаковка черен пипер колко грама е. Също дали е млян или цял.

Същото се отнася за ригана - колко грама е една опаковка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 43 минути, VIGe написа:

без семки и люспи

Блендер. Голямата част от полезните в-ва на доматите са в семките и люспите, а и се пести мн работа.

Дафинов лист не бих сложил, имам предразсъдъци, а и го няма в масовите кетчупи. Оригано е риган.

преди 43 минути, VIGe написа:

варят 3 часа,

За това време ще са станали на сухар в подходящ широк съд. 

В повечето рецепти съм срещал лук и чесън (на прах). Но може и пресни в блендера. На Запад ползват не нишесте, а царевичен сироп, който може да се замести с мед. Ако се сгъстят достатъчно доматите, нишестето става излишно.

https://topsecretrecipes.com/heinz-ketchup-copycat-recipe.html

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
VIGe

Аз написах тази, която аз знам, всеки може да си модифицира ако смее да рискува, въпреки че чужда рецепта и без това си е риск, на доверие.

При мен експериментите рядко са успешни, спазвам всичко точно, та и си меля ръчно на онези пластмасови, червени машинки за под десет лева мисля че са. Отделят всичко. 

А за черния пипер си го мислех и реших, че всеки знае какво е опаковка по подразбиране, нали няма някой да стави от големите. Но хайде ще добавя. 

Слагала съм смлян черен пипер, който излезна през марлята целият кетчуп беше с черни точки, та и това ми се изясни.

За дафиновият лист, аз за щастие нямам предразсъдъци и освен аромат, дава и малко лютивост....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 19 минути, VIGe написа:

Аз написах тази, която аз знам, всеки може да си модифицира ако смее да рискува, въпреки че чужда рецепта и без това си е риск, на доверие.

Сори, реших, че темата е за кетчуп въобще и реших да добавя идеи. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 28 минути, min-4o написа:

Блендер. Голямата част от полезните в-ва на доматите са в семките 

В повечето рецепти съм срещал лук и чесън (на прах). Но може и пресни в блендера. 

Сушени придават по-различен аромат от пресните. Всяка година си суша лук, чесън и гъби, за да ги ползвам като подправки. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
nela62

КЕТЧУП

Продукти:

20 кг домати 

10-12 бр. люти чушки

20-24 бр. обикн. черв. чушки

24 глави лук

500 гр. захар

8 с.л. сол

2 ч.ч. оцет

2 пак. канела

24 зърна черен пипер смлени

10 зърна карамфил

8 даф. листа

2 индийски орехчета (настъргани)

Начин на приготвяне:

Всичко се смила през машинка за месо с приспособление за отделяне на семки.

Прибавят се подправките и всичко се вари до желана гъстота.

Слага се в бурканчета, които се заварят 30 мин.

От много години правя този кетчуп. Пикантен е.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 4 минути, nela62 написа:

От много години правя този кетчуп. Пикантен е.

То си мяза малко на лютеница даже :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
VIGe

nela62, при теб ми харесва че няма нишесте.

След като видях на min-4o коментара, видях чушките и може би те компенсират нишестето... Но и съм съгласна за лютеницата.

Канелата за лютост ли е? Може би без нея няма да е пикантно...

Редактирано от VIGe

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
nela62

Аз не обичам пикантна лютеница. За мен лютеницата трябва да е сладка. Но въпрос на вкус.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
nela62

Канелата не прави люто. Нали се ръси на мляко с ориз. Лютото идва от лютите чушки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Ние правихме миналата година по рецепта на Гордън Рамзи:
800 г. смлени домати (меля ги в блендера цели)
2/3 чч бяла захар
3/4 чч бял оцет
1 чл лук на прах (аз сложих 1 средна глава в блендера с доматите)
1/2 чл чесън на прах
1 3/4 чл сол
1/8 чл целина на прах
1/8 чл синапено семе на прах 
1/4 чл прясно смлян черен пипер
едно карамфилче (което махам след изваряването)

https://gordon-ramsay-recipe.com/preparation/homemade-ketchup-because-youre-crazy-like-that.html
...

Към оригиналната рецепта, аз добавих обилно къри и съвсем малко люта чушка (прясна, смляна с доматите), защото само така го ядем. Относно лука, казват, че резултатът с лук на прах и лук пресен, е различен, но и така се получи добре. Целина имах сушена на парченца и просто я смлях.
Приготвих го ей тъй, за проба. Вкусен е, но ние не сме големи почитатели на кетчуп. ...сигурно защото не обичам пържени картофи, а и не ми се получават. :D

ПП Доматите ми бяха предимно от един италиански сорт тъмно червени и изходния цвят беше много добър. Жалко, че не съм се сетила да снимам.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 1 час, VIGe написа:

Канелата за лютост ли е?

Канелата придава сладост според мен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 24 минути, Антоанета написа:

рецепта на Гордън Рамзи:
800 г. смлени домати (меля ги в блендера цели

ето виждате ли сега кой мисли като големите, а не отделя семки и люспи :yum:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И аз не съм много по кетчупа. Американците много го ползват. Но пък обичам пържени картофи и бих пробвал някоя рецепта. Мерси.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ние пък не ядем пържени картофи с кетчуп (или друго, освен сол или сирене) - кетчупът за нас е основно като сос към месо на скара. И тъй като обикновено се сещаме да го правим усред зима, "изходния матрял" е вече изпареното и сгъстено доматено пюре, без семки и люспи. Съответно става доста бързо... ще намеря рецептата да я пусна. 

Преди години, преди да си вземем Зелмера, пробвахме с блендер да работим за една реколта на лютеницата и за пюре, но се оказва много бавно и тегаво да минеш 30-40 кг консервни* домати през блендер - влизат по малко и се мелят дълго/бавно и пак се усещат накрая люспи парчета и семки дори при 1 минута въртене. А в 1 кана не влизат повече от 500 г домати... Демек имаме поне час и половина въртене... Отделно, че прегрява машинката и се чака да почива...  Отделно, че е мега шумна и досадна...

Докато същото количество домати две деца под 7 годишна възраст могат да го смелят за под час, при това с двойно минаване на люспите, при подготвена продукция. С тиха машина, която може да мели часове без да прегрее. Което осигурява и игра, и обучение. Ако меля аз, ще се скъси времето наполовина.

Имам познат с цех за преработка, който има промишлен блендер и там можеш да заредиш директно касетки домати със стъблата и вероятно колците и пак ще излезе гладко пюре накрая, за по-малко от 10 минути. Но от домашен блендер Бош и един Филипс и два на Силвъркрест не може да се очаква такова нещо.

---

* Много е важно да се прави разлика между консервен и салатен домат. Консервните, които ползваме за консерви (розова рома, рио гранде, рио фуего, спекълд роман от тая година, сан марцано и тн), имат доста дебели ципи и доста изявени семки. Ако меля Баневски или Лозански или Пожаревски домат, вероятно ще стане и в блендер с повече въртене, но нямам намерение да си меля салатните домати я :) 

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 9 минути, Боби Димитров написа:

Но от домашен блендер Бош и един Филипс и два на Силвъркрест не може да се очаква такова нещо

Моят е Heinner 1500 W, кана 2 л, води се професионален за ресторанти. Не съм мерил колко влизат наведнъж, но едно пълнене го прави на пюре без грам люспа точно за 20 секунди, семки и да са останали дори са ми вкусни.

Важното е да не се изхвърля нищо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Боби, дай точния модел на Зелмера, когато може. Нещо около 400 лв. съм запомнила, че е цената. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване