Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Mihail Mateev

Дискусията от снощи прехвърлена в тема по молба на @Славянски:

Димо 33:@min-4o , знаеш ли дали има датчици за влажност на почвата, които да се вържат към компютър?

min-4o:не може да няма, но трябва да намериш нещо на приемлива цена

Славянски:@Димо 33 много си хайтек.

Димо 33:Да, добре е цената да е приемлива, защото мисля да направя няколко кръга за различните култури. И моите хора да ми напишат една програмка, която да включва и спира капковото при зададени параметри за съотвените растения. Хем ще се освободя, хем и растенията няма да се преполивст или пък да остават на сухо.

min-4o:хитро

Димо 33:@Славянски , ако има възможност, бих се възползвал. А, в животновъдството какви технологии има, шапка им свалям.

min-4o:трябва да видиш за връзката с компютър само. миналата година във фирмата имахме едни програматори с wifi, които имаха освен сензор за дъжд и такъв за влажност. имат си и приложение и можеш да си поливаш градината от другия край на света.

min-4o: https://www.hunterindustries.com/irrigation-product/controllers/hc

Димо 33:Това го мисля като вариант, преди да изградя автономното поливане.

Славянски:AI измества хората...

min-4o:@Димо 33 аз май ти говорих за програматори още миналата година, но ти нещо не одобри инвестицията

Димо 33:@min-4o , ако се хвана с много неща наведнъж, може и нищо да не свърша. Първо гледах да направя капково с бидони, после да облека пътеките, да,засадя дръвчетата. Тази есен ще оправям вътрешния двор и ще засаждам кивита. И така, едно по едно... За момента имам хора на село и те поливат, та програматора не е належащ. Но...на всичко му идва времето.

Mihail Mateev:@Димо 33: през arduino или raspberry pi има датчици

Димо 33:@Славянски Мащаба е голям, а и не живея на село. Трябва помощ малко. :)

Димо 33:@Mihail Mateev Благодаря:) Ще трябва да ги проуча дали стават за почва и т.н.

Славянски:@Димо 33 аз бих разчитал първо на хора

Mihail Mateev:@Димо 33: https://create.arduino.cc/projecthub/electropeak/complete-guide-to-use-soil-moisture-sensor-w-examples-756b1f

Славянски:Но ако планираш да си в града още много години, очевидно ще му дойде времето да се търси друго решение.

Димо 33:@Славянски , разчитам, но захванаха 83- тата си година. Не знам до кога ще мога.

22:37, 06/09/2020 

Mihail Mateev:@Димо 33: датчиците са лесни. Силовата част иска прецизност и точност.

Mihail Mateev:@Димо 33: arduino тр. да е вързан към компютър, raspberry pi си е самостоятелен.

Mihail Mateev:но ардуиното е по-разпространено.

Mihail Mateev:важното е кое ти върши работа и кое можеш да поддържаш.

Mihail Mateev:@Димо 33: още един проект за измерване на почвена влажност: https://www.instructables.com/id/Arduino-Soil-Moisture-Sensor/

Димо 33:@Mihail Mateev , предпочитам към компютър да ги вържа. Не, че разбирам от тези неща, но ще викна някой да ми ги инсталира.

Славянски:@Димо 33 до 120 има ехеее

Mihail Mateev:Значи тогава arduino

Mihail Mateev:@Димо 33: ако ще отиваш към автоматизиране, бих препоръчал по-друг подход към градината - самополивни легла да направиш вместо лехи на земята. Така ще имаш икономия от вода и торове

Димо 33:@Mihail Mateev да, този последния датчик много ми допадна.

Mihail Mateev:Ардуиното трябва да се върже силова изпълнителна част чрез реле

Mihail Mateev:за тези неща също ще трябва да викнеш някого, освен ако ти не си знаеш тези неща

Димо 33:@Mihail Mateev не, нищо не разбирам. Ще викна някой. ;))

Mihail Mateev:после ще питаш и за други сензори... а сензори има за много неща.

Mihail Mateev:Температура, влажност на въздуха

Димо 33:@Mihail Mateev Какви са тези самополивни легла?

Димо 33:@Славянски Дай Боже!

Димо 33:@Mihail Mateev въх, 26 лехи по 11 метра как ги виждаш да ги направя със самополивни легла. То къща ще построя...

min-4o:според мен такъв сензор по един за всяка култура + компютър+ програматор ще дойде мн дебело, отделно че трябва да се сменят всяка година

Димо 33:Компютър за целта имам. А защо се сменят всяка година?

22:55, 06/09/2020 

min-4o:само програматор с 6-10 канала със сензор за дъжд стига. с няколко опита ще нацелиш точното количество вода за всеки канал/култура и ще можеш да си го настроиш точно.

Mihail Mateev:@min-4o: не му трябва отделен компютър за всяко нещо

Mihail Mateev:ардуиното като контролер е евтино

min-4o:@Димо 33 стоят в почвата и детайлите се окисляват

Mihail Mateev:Please note that after 10-20 months, the sensor may get oxidized in the soil and lose its accuracy. Therefore you should replace it every year. Since it has a low price and easy setup, it worths the annual replacement.

Mihail Mateev:Окисляват се електродите, но сензорът/датчикът е относително евтин

Mihail Mateev:@Димо 33: ако ще правиш самополивни легла, не ти трябва да мериш влажност

Mihail Mateev:водата сама се просмуква нагоре според кореновата система на растениеот

Димо 33:@Mihail Mateev , колко струваше сензора?

min-4o:излишно е. достатъчно е да се настрои обикновен градински програматор да полива отделните култури с различно времетраене и честота

Mihail Mateev: https://www.amazon.com/ShineBear-MYLB-Soil-Hygrometer-Detection-Moisture/dp/B07MVLF4WW/ref=sr_1_1?dchild=1&keywords=FC-28+moisture+sensor&qid=1599422451&sr=8-1

Димо 33:@min-4o И твоят всриант е приложим, макар и на око.

Mihail Mateev:7 долара

Mihail Mateev:@min-4o: в един момент автоматиката става излишна, защото свикваш с темпото. За съжаление обаче точно автоматиката задава темпото

Димо 33:Ще трябва да преценя колко ще ми трябват. Може да обединя, примерно зелеви с един и т.н. Цената е добра.

min-4o:не знам как може да се вържат данните от такъв датчик с програматор, който контролира механично крановете

Mihail Mateev:Ако имаш самополивни легла, ще елиминираш и попови прасета, къртици и други представители на фауната

Mihail Mateev:@min-4o: лесно става - слагаш електромагнитен клапан (като на съвременните перални и съдомиялни)

min-4o:...и връзката с почвата на повече от 40 см

Mihail Mateev:@min-4o: на него му трябват 40 см, даже само 30

23:05, 06/09/2020 

min-4o:доматите правят корен 60-80

Mihail Mateev:така е, правят корен, но Димо ще прецени кое къде ще слага. Сигурен съм, че доматите ще се справят и в 30 см

Mihail Mateev:А пък и леглото може да е 60-70 см дълбоко... просто ще му трябва повече пръст.

min-4o:те и в 10 ще се справят, но защо да го правят?

Mihail Mateev:масовото е минимум 30 см плюс 10 см за водния резервоар

min-4o:@Mihail Mateev върви ги продавай тия легла на арабите в пустинята, тук все още инаме почва

Mihail Mateev:но повечето не го правят по-дълбоко по икономически причини - по-дълбоко легло означава повече пръст да вкараш за същата повърхност

Mihail Mateev:Мъри Халам гледа папая (Carica papaya) в аквапонно легло с дълбочина 30 см

Mihail Mateev:и то плододава

min-4o:...аз се предавам, убеди ме.

Mihail Mateev:Murray Hallam's Practical Aquaponics Pawpaw fruit trees:

 

Димо 33:@Mihail Mateev Добре звучи, но с такъв труд не се наемам. Все пак съм реалист. :)

Mihail Mateev:@Димо 33: с какъв труд?

min-4o:@Димо 33 не е на око. можеш да си купиш само един сензор и да мериш почвената влажност в отделните култури, докато не уцелиш дозата на програматора

Димо 33:@Mihail Mateev ми тези дамополивни легла от какво се правят?

min-4o:макар че не съм виждал поливни норми измерени в почвена влажност

Mihail Mateev:@Димо 33: самополивни легла се правят с дъски и пластмасови платна (и гофрирани тръби с отвори)

Димо 33:@min-4o Предполагам ще се справя, макар да знам, че на практика нищо не е лесно.

Mihail Mateev:@Димо 33:

 

min-4o:@Димо 33 просто без програматор, който механично да спира и пуска крана няма как да минеш, а сензорите можеш да ги спестиш

23:17, 06/09/2020 

Димо 33:@Mihail Mateev Така де, като сметнем материала за около 300 линейни метра и труда да се направят, напълнят, дори и за ентусиаст като мен идва в повече.

Димо 33:@min-4o и аз си мислех за електромагнитни клапани.

Mihail Mateev:@Димо 33: Дори да приемем, че водата ти е от кладенец, имаш загуба от торове

Mihail Mateev:но ти си знаеш. Важното е да не се обременяваш

Mihail Mateev:ако не продаваш продукцията, няма голям смисъл от автоматика и самополивни легла

min-4o:@Димо 33 да, ама цялата работа ще е DIY и ще излезе по-солено от готова система с програматор

Димо 33:@Mihail Mateev на този етап имам много работа, за да завърша нещата по имота. Не по- малко от две години. Няма вариант да се впусна в ново приключение при готова градина.

min-4o:другото е да се запиташ защо всички по света поливат на база времетраене, а не измерена почвена влажност

Mihail Mateev:@Димо 33: разбира се. Тогава правиш сензора за влажност на почвата с arduino

Димо 33:@min-4o О, за парите, но комент. Но като го коментираме, ще се събере материал за размисъл.

Mihail Mateev:и когато можеш - тогава правиш самополивните легла. Ако изобщо опреш до тях.

Димо 33:@Mihail Mateev мисля, че това е разумно.

Mihail Mateev:Иначе самополивно легло можеш да направиш и от гофрирана ламарина. Или всеки друг материал, който имаш под ръка или ти е евтин.

Димо 33:@min-4o Възможно е, сега за първи път се сблъсвам с тази тема. Но май звучи логично, което казваш.

Mihail Mateev:Глина, тухли, стар шкаф

Mihail Mateev:детски басейн

Mihail Mateev:харания (голяма тава с диаметър 2 метра, височина 30-40 санта)

Mihail Mateev:(на село имахме такова, така му казвахме)

min-4o:само краставиците и тиквичйите искат постоянна 80-90% влажност за оптимално плододаване, и тя се постига елементарно като настроиш 3 поливки за денонощие, примерно в 21, 2 и 7 сутринта.

Mihail Mateev:@min-4o: зависи кой сезон е, каква е температурата и влажността на въздуха

23:27, 06/09/2020 

Mihail Mateev:затова му трябва автоматика.

Mihail Mateev: https://www.growmall.bg/?p=5290 - 74 лв влагомер

Mihail Mateev:ама му трябва 1 година да си засече данни

Mihail Mateev:и от втората година да си пуска на око поливките, според както казваш

Mihail Mateev:и пак ще е на око и несъобразено с реалните условия

min-4o:Ъ?

Mihail Mateev:Няма как да поливаш три пъти в денонощието и да си уверен, че ще постигаш нужната влажност на почвата, без да знаеш реално колко е тази влажност.

min-4o:работил съм в оранжерия в холандия с напълно автоматизирана полувна система, никой не е мерил влажност на почвата

Mihail Mateev:При мащабите, в които Димо работи, автоматика си е нужна

min-4o:@Mihail Mateev тихо малко, нямаш опит.

Димо 33:@Mihail Mateev Знам го този уред, но не знам доколко може да се разчита на него. Засега, метода на Минчо ми изглежда по- реален.

Mihail Mateev:@Димо 33, ти започна с това, че търсиш да автоматизираш нещата. Ако имаш хора на място, които могат да поливат или да не поливат, в зависимост от условията, не ти трябва автоматика

Димо 33:Но влагомер поне ще си взема. Както и за ph.

Mihail Mateev:Методът на Минчо е валиден само при определени условия.

Mihail Mateev:@Димо 33: този за 74 лв е комбиниран - мери pH, влага и осветеност

Mihail Mateev:и фертилитет, каквото и да си представят че значи този термин.

Димо 33:@Mihail Mateev хора на място имам за сега. Знам, аз също съм го харесал. Но много евтин ми се види, не знам колко е верен.

min-4o:той не е мой, цял свят така работи, никой не мери почвена влажностс уред в % за да реши кога да полува

Mihail Mateev:(вероятно е EC)

Димо 33:@min-4o Възможно е, то аз си го измислих. :)

23:35, 06/09/2020 

Mihail Mateev:@min-4o: зависи дали е валял дъжд - ако вали дъжд, можеш да пропуснеш поливане. При твърдо поливане 3 пъти на денонощие има опасност от подгизване на почвата с всички последствия от това - изгниване на корените и прочее

min-4o:@Mihail Mateev има сензор за дъжд. когато не вали, програматорът не полива. измислили са го

min-4o:ей тоя с wi-fi не полива дори само при прогноза за дъжд

Mihail Mateev:@min-4o: сори, аз не разбрах, че говориш за програматор. Аз разбрах, че предлагаш 3 поливания на денонощие.

min-4o:ами настройваш програматора така за краставиците

Mihail Mateev:@Димо 33, ако намериш програматор от типа, който @min-4o предлага - най-добре ще стане - утвърдена технология и т.н. Ще губиш гъвкавост, но ще спечелиш надеждност

min-4o:за доматите -веднъж по 2 часа на 5 дена, или така бих го настроил аз, защото знам, че доматите искат рядко, но обилно полуване

min-4o:има програматори с до 52 кръга, на Димо 10-12 трябва да му стигнат

Mihail Mateev:@min-4o: дай да го видим този програматор

min-4o:ето де https://www.hunterindustries.com/irrigation-product/controllers/hc

Mihail Mateev:да, наистина добре изглежда

min-4o: https://www.hunterindustries.com/videos/hydrawise-differences-between-time-based-watering-and-smart-watering

Димо 33:@min-4o да, това е. Благодаря за съдействието. :)

Димо 33:10 стигат.

Mihail Mateev:Дано и като цена да има смисъл

Mihail Mateev:иначе трябва да се прави DIY.

min-4o:викаш една фирма за озеленяване като де решиш и ти го слагат, може и сам разбира се, ако ти се занимава

min-4o:този най модерния с 12 кръга е 80 долара

min-4o:без уай-фай и блабла са по 50 кинта

Димо 33:Идеално. :thumbsup:

23:55, 06/09/2020 

Славянски:Всичко, разбира се, ще изтече в чата... Сензори и прочие. Що не копирате в тема?

min-4o:голем праз. някой като се интересува ще пита и ще го таксуваме :tounge_wink:

min-4o:лека от мене

Славянски:Не питат често.

Славянски:Лека.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване