Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

skarlet71

Кьопоолу, кой както го обича

Recommended Posts

skarlet71

Не е точна рецептата ми, защото не мога да дам точни грамажи. Съотношението на продуктите ми беше 3:2:1. Т.е, ако е в кг ще изглежда по този начин:

3 кг. патладжан

2 кг. пипер (печен, сложих два буркана от миналата година)

1 кг. домати

подправки на вкус и олио

Патладжана обелих, нарязах на парчета и кисна в студена вода със сол докато приготвя останалите продукти. Доматите също нарязах на парчета. Пипера обелих и нарязах. Не съм се старала да е нарязано на дребно, доста големки са си парчетата.

Всичко, заедно с подправките и олиото сложих в голяма тава, без да добавям вода. Покрих с фолио и пекох до готовност. Отне ми около час и половина.

Пусна доста сос, който отцедих и после ползвах за готвене.

Отцедените зеленчуци минаха през блендера, влязоха в бурканчета и стерилизирах 25 минути.

За мен, приготвено по този начин по нищо не се отличава по вкус на това кьопоолу, което майка ми правеше в продължение на два дни. Тя предварително пече патладжана и пипера. На другия ден бели, мели всичко и после вари в тава на огъня, с непрекъснато бъркане.

Да ви е вкусно!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Пусни темата като обща за кьопоолу, за да не отваряме нова за всяка рецепта.Ето и моята рецепта за кьопоолу :

7 кг патладжани

3 кг зелени чушки

1, 5 кг домати

1 кг картофи

300 гр чесън

4-5 връзки магданоз

сол на вкус

300-400 мл домашен оцет

1 л нерафиниран зехтин

Патладжаните и чушките се пекат на скара/тенекия и се белят. Картофите може да се опекат в жарта, може и на фурна. Доматите се пускат в блендера цели, сурови. След като се обелят опечените зеленчуци, се режат на едро и се кълцат в клъчник. НЕ СЕ ИЗХВЪРЛЯТ СЕМКИТЕ НА ЧУШКИТЕ И ПАТЛАДЖАНИТЕ!!!Добавят се нарязан на ситно магданоз, сол, оцет и нефилтриран зехтин. Чесъна също се скълцва в клъчника и се добавя към сместа, заедно с пасираните домати.

Омесва се хубаво и преди да сте го изяли пълните в бурканчета и стерилизирате 10-15 минути.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Крем Кьопоолу

  1. Печени на скарата зазрели, но не червени чушки (без люспи и семки) и патладжани (без люспи) горе-долу 2:3 до 1:2 обемно, според това дали искате да преобладава вкусът на патладжан
  2. Олио или зехтин и оцет и сол на вкус (повечко олио обаче)
  3. Счукани орехи с чесън
  4. Блендер

Слагате 1) и 2) в блендера и пасирате докато стане гладко хомогенно пюре. При сервиране поръсвате със 3), а за повече потенция, може и ситно нарязан магданоз, но аз го избягвам.

1) го затваряме в буркани от 580 мл, като влизат 2-3 по-умерен размер патладжана и 3-4 чушки. Без вода, сол и друго, само печен и белен и чистен зеленчук. Вари се 30 мин. Може да трае, наскоро отворих последния буркан от 2018. На такъв буркан слагам около 1 равна сл сол, 2-3 сл оцет и 1 пръст олио на дъното в блендера.

Като имаш 1) готово в буркан, до готовото кьопоолу е около 60 секунди.

За мен лично, идеалната салата за края на лятото е белен домат със сирене, печена зелена чушка с маринован лук и крем кьопоолу, сервирани в голяма чиния.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване