Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Hristo Naydenov

До Перу и назад

Recommended Posts

Hristo Naydenov

Здравейте приятели! Надявам се всички сте наред в тази иначе прекрасна година. Щях да пиша много по-рано, но се замотах с разни неща и забравих тотално.

Перуанското ми приключение завърши що-годе успешно. Не мога да кажа, че си постигнах всичките цели, но също така не мога да кажа, че не си струваше. Ако някой се интересува от детайли, можете да ги намерите в този форум пост.

По въпроса със семената - сложих всичките пликчета в една торба, която беше горе-долу по средата на багажа. Минах общо през 6 различни летища и съответните им проверки, никой не ми направи проблем при сканирането на багажа, така че предполагам вероятността да стане проблем е доста малка (или просто аз бях късметлия). Въпросните семена ги дадох на това семейство, при което имах за цел да остана за дълго, но в последствие напуснах сравнително бързо. Поддържам връзка с тях и знам, че са използвали доста от зеленчуците за да направят градини, които явно вървят добре в тропическия климат и глинестата почва.

Едно от по-изненадващите неща, които исках да споделя с вас, е едно Хинду общество на брега на Тихия океан над Лима, където останах около 2 седмици. Описал съм го в детайли в линкнатия пост по-горе, но тук ще споделя няколко снимки, които направих там. Учуди ме доста, че на такова място може да има подобно райско кътче. Не мога да кажа, че прилагаха ефикасно принципите на пермакултурата, или че имаха за цел нещо подобно, но определено се справяха. Една част от причината със сигурност е нелошите парични приходи, които идваха от хора като мен - доброволци - които плащат 20 долара на ден за престой + храна + работа :D Разбира се това нямаше да е възможно ако нямаха два дълбоки кладенеца с буквално неограничено количество вода, изпомпвана до повърхността с две електрически помпи. Над пясъчната основа имаше приличен слой богата почва редовно подхванвана с компост, идващ от преработка на кухненска смет и тор от 2 бивола, кози, и няколко вида пернати. Доста е впечатляващо да видиш такова нещо насред буквална пустиня. Като мини оазис. От това, което наблюдавах, нямаха проблеми да изхранват 40-50 човека с 3 хранения на ден.

При мен всичко се нареди както трябва след завръщането ми. Намерих си страхотна работа в родния ми град - Стара Загора - която започвам след около 2 седмици. Междувременно ще работя по креативните ми проекти и страсти - малко музика и надявам се много авторски изяви. От заминаването ми за Перу през Декември миналата година до сега съм прочел около 14 дебели книги, всички в sci-fi жанра, и установих, че искам да пиша точно в този жанр. Та сега сглабям идеи в цялостен сюжет и малко по малко нещата ще станат.

Това е общо взето. Надявам се всички сте добре, и не сте се поддали на всеобщата паника и страх, оковали света във вериги в днешно време. Поздрави! :heart:

 

IMG_20191220_131350_2.jpg

IMG_20191220_135101_9.jpg

IMG_20191220_135113_8.jpg

IMG_20191220_135137_6.jpg

IMG_20191220_135140_2.jpg

IMG_20191220_135145_9.jpg

IMG_20191220_135643_4.jpg

IMG_20191220_140208_6.jpg

IMG_20191220_140356_2.jpg

IMG_20191220_140459_9.jpg

IMG_20191220_140508_9.jpg

IMG_20191220_140919_1.jpg

IMG_20191222_183237_3.jpg

IMG_20191222_183251_5.jpg

IMG_20191222_183302_6.jpg

IMG_20191222_183313_7.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Много добре изглежда. :)

Намери ли учител там? А, тези хинду какво практикуват?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Naydenov
преди 1 час, Димо 33 написа:

Много добре изглежда. :)

Намери ли учител там? А, тези хинду какво практикуват?

Учител не намерих, но и не търсих. Установих, че знанията за живота се придобиват само чрез живеенето му. Почнеш ли да търсиш шорткъти и да следваш някое гуру рано или късно стигаш до извода, че пътят на всеки е различен и най-важното нещо не е да вървиш по пътя, който си мислиш, че е "правилен", а да вървиш по пътя, който чувстваш като свой, независимо накъде те води.

А тези хинду практикуват Индуизъм, както сам си предположил. :D За жалост разбрах, че и те не са толкова святи хора колкото се пишат. И там злобата, завистта, и алчността си показаха рогата сравнително бързо. Просто хората сме си такива.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Евала за трипа, аз след подобни, макар и по-близки "пътувания" ;) често трудно се връщам в цивилизацията, та след последния домат реших въобще да не се връщам и така вече 7 години ;)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

@Hristo Naydenov Радвам се, че си се прибрал жив и здрав и с нов поглед :) Ако имаш желание, разкажи накратко за този момент от пътуването:

Цитат

I spent a few days there and a devastating realization started creeping up on me. It was like a vise crushing me, preventing me from breathing or moving. I realized this place wasn't where I needed to be.

Когато се видяхме и говорихме, в мен се оформи виждането, че с нетърпение очакваш точно този момент от приключението и по-скоро възнамеряваш да си изживееш живота там, в тази среда, с хората при които отиваш. Какво промени нещата?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 26 минути, Боби Димитров написа:

Какво промени нещата?

2-(1H-indol-3-yl)-N,N-dimethylethanamine?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Naydenov
преди 57 минути, Боби Димитров написа:

@Hristo Naydenov Радвам се, че си се прибрал жив и здрав и с нов поглед :) Ако имаш желание, разкажи накратко за този момент от пътуването:

Когато се видяхме и говорихме, в мен се оформи виждането, че с нетърпение очакваш точно този момент от приключението и по-скоро възнамеряваш да си изживееш живота там, в тази среда, с хората при които отиваш. Какво промени нещата?

И аз се радвам, че успях да се прибера в добро здраве, точно преди карантината. Истината е, че наистина имах такова намерение. Проблемът беше, че направих същата грешка, която аз и още милиарди хора правят неведнъж в живота - имах очаквания. В случая очакванията ми не бяха толкова различни от реалността. Всъщност доста точно си бях представил животът в джунглата. Проблемът беше, отидох там с цел да си излекувам заекването, което е неразделна част от живота ми над 20 години вече.

Педполагам част от причината да почувствам, че там не е моето място, е съвкупността от емоции, която се образува покрай това пътуване. Както вече описах, минах през голямо количество стрес докато стигна до джунглата. За първи път летях със самолет, и за първи път напуснах България сам. Цялото това нещо беше някакъв катарзис за мен - период, в който правя нещо рисковано и драстично с цел да намеря някакъв път, който да нарека свой.

Може би всичкият този стрес в комбинация с липсата на комфорт в джунглата и това, че не ми е много ясно какво ще правя занапред доведоха до краткотраен емоционален срив. Но никога няма да кажа, че това беше нещо лошо. Напротив дори - хвърли ме в дълбокото и ме принуди да се изправя срещу тези страхове и да се справя с тях като един разумен, зрял човек. Бях поставен в ситуация, в която нямах никаква увереност в себе си, и се наложи да придобия такава, което беше много важен урок за мен.

Най-важният фактор в решението ми да се върна в България беше осъзнаването, че мога да правя това което искам и в същото време да съм близо до семейство и приятели. Няма да излъжа ако кажа, че България ми липсваше. Може да имаме много кусури тук, може да има сериозни проблеми за десетилетия напред, но все пак обичам природата тук, и се чувствам вкъщи. Никога досега не бях изпитвал истинска носталгия и чак като се отдалечих на такова огромно разстояние и изпитах болката на близките си разбрах какво е носталгия. Не казвам, че перуанци не са гостоприемни хора. Напротив дори - страхотни са в това отношение. Но домът е там, където го почувстваш. Отидох в Перу с очакването да го почувствам като свой дом, и бях разочарован доста бързо. Още един урок сред многото. Може би някой ден най-накрая ще се науча да нямам очаквания. :) 

преди 31 минути, min-4o написа:

2-(1H-indol-3-yl)-N,N-dimethylethanamine?

Не съм сигурен какво е това. Ако имаш предвид N,N-Dimethyltryptamine, то със сигурност имаше влияние, но не беше решаващо за това да напусна ли джунглата, или не. По-скоро беше решаващо за това кога точно да се върна в БГ. Имам още много път да извървя във връзка с тази молекула, но за момента фокусът ми не е върху нея.

 

Общо взето много се радвам, че съм обратно в БГ. И още повече, че засега съм си тук. Благодарение на новата си работа ще мога да си позволя доста пътешествия в бъдеще, но скоро не смятам да правя толкова сериозни приключения на такова голямо разстояние от тук. @Боби Димитров ако минавам през София ще те преслушам, може да мина да видя как върви прекрасната ти градина. Надявам се, че всичко е наред при теб. :) 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Добре дошъл си и при мен, можеш да останеш колкото искаш и да пермакултурствуваме! Аз съм на 20 км от София.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Naydenov
преди 3 часа, min-4o написа:

Добре дошъл си и при мен, можеш да останеш колкото искаш и да пермакултурствуваме! Аз съм на 20 км от София.

Благодаря много! С удоволствие ще мина и през теб ако мърдам към София.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Добре дошъл.. и при нас в Пловдив също.. а и е най-близо до Стара Загора :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 13 часа, Hristo Naydenov написа:

Учител не намерих, но и не търсих. Установих, че знанията за живота се придобиват само чрез живеенето му. Почнеш ли да търсиш шорткъти и да следваш някое гуру рано или късно стигаш до извода, че пътят на всеки е различен и най-важното нещо не е да вървиш по пътя, който си мислиш, че е "правилен", а да вървиш по пътя, който чувстваш като свой, независимо накъде те води.

А тези хинду практикуват Индуизъм, както сам си предположил. :D За жалост разбрах, че и те не са толкова святи хора колкото се пишат. И там злобата, завистта, и алчността си показаха рогата сравнително бързо. Просто хората сме си такива.

Дето се вика - напред! :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Naydenov
преди 3 часа, Варела написа:

Добре дошъл.. и при нас в Пловдив също.. а и е най-близо до Стара Загора :)

Благодаря, ти ме беше поканил и преди да замина, но ми бяха толкова хаотични последните 2 седмици, че изобщо не стигнах до теб. При първа възможност ще се появя! :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Където живеят другите,

аз не живея.

Където отиват другите,

аз не отивам.

Това не означава, 

че отхвърлям общуването с другите:

Искам само да направя 

черното различно от бялото.

 

 Пайюан

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване