Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Поръчка от Рудника (Rudniccy, Полша), есен 2020

Recommended Posts

Жоро
преди 14 минути, Боби Димитров написа:

:D Къде видя ядлив люляк :D Любо е писал, че люлякът е от неядливите растения в разсадника?

Аз реших, че този е неядлив, а има и ядливи...веднага завидях!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

 

преди 17 минути, Боби Димитров написа:

:D Къде видя ядлив люляк :D Любо е писал, че люлякът е от неядливите растения в разсадника?

Ееее....нали преди време ме убеди че божурите се ядат...та не беше желета, не беше вино...всичко направих :) Сега не се бил ядял люляка....Яде се! :)

https://practicalselfreliance.com/edible-lilacs/

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 8 минути, min-4o написа:

Аз лично имам такъв, описват го като един от най-едрите и добивни сортове, плюс, че е самофертилен. Ако някой е копирал моите сортове, да се поправи :)

Аз се поправих ;-) Колкото до самофертилността, те всичките от табличката са самофертилни май?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Това не смея да го коментирам, понеже не стм наясно на биологично ниво как стоят нещата. Във всеки случаи, при боровинките е до %, повече сортове дават по-добро опрашване.

Иначе имам три камчатки уж от един сорт, други в района няма, а тази година родиха, така че за тях вероятно важи същото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Аз преписвах яко, като изборът ми беше това, което е еднакво при Влади и @min-4o :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

И аз заложих на боровинки тоз път.. Ако много съм закъснял просто не ме бройте..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ние тръгнахме ударно тоя път, но поляците се бавят. Още не са отговорили на някои въпроси. Иначе Боби се съгласи да плати общата сума каквато излезе като видим какво се побере, а вие после да се разплатите с него при вземането.

Отиваме на три пратки/кашона, а с Варела потенциално четири.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Ако се наложи допълване, може да клъвна още нещо. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Искам много ирга Смоуки и Принц Уильям. :blush:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

От люляк вулгарис се прави сироп.Ако искате то в друга тема (за ядене)ще напиша рецепта.И понеже  люляк използват при лекуването  на малария(спира течението на болест), то вероятно става и за  Ковид19)))

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, алина написа:

Искам много ирга Смоуки и Принц Уильям. :blush:

Ще ви вместим. Дано всичко е наред и успеем скоро да поръчаме, че нещо се протакат нещата. Ако искате/можете, добавете себе си и растенията във файла. Засега планираме пратките да дойдат при @Боби Димитров в София и оттам който може да си ги взема лично, който не - по куриер. Вие, @алина, бяхте във варненско ако не бъркам? Аз самият съм далеч и сигурно ще ползвам евентуално куриерска услуга.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 3 часа, алина написа:

Искам много ирга Смоуки и Принц Уильям. :blush:

Защо точно тези сортове? 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 7 часа, Славянски написа:

Ще ви вместим. Дано всичко е наред и успеем скоро да поръчаме, че нещо се протакат нещата. Ако искате/можете, добавете себе си и растенията във файла. Засега планираме пратките да дойдат при @Боби Димитров в София и оттам който може да си ги взема лично, който не - по куриер. Вие, @алина, бяхте във варненско ако не бъркам? Аз самият съм далеч и сигурно ще ползвам евентуално куриерска услуга.

Да, Варна.  Можем  да се съберем заедно, ако има варненци.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 6 часа, Ру® написа:

Защо точно тези сортове? 

Избрах по съвет  на:

//

 Смоуки (Smoky) дает необычайно ароматные и сладкие плоды размером с крупную вишню (14 мм). Куст высотой 2-3 м. 

 

  Слейт - сорт раннего срока созревания. Дерево низкорослое, 1,5-2 м. Ягода крупная, продолговатая. Вкус чисто сладкий. 

 

  Thiessen и Martin - очень сильные, производительные сорта. раннее цветение, крупный плод до 17 мм. 

 

  Northline - превосходного вкуса ягоды диаметром 16 мм. Цветение на 4-8 дней позже, чем у других сортов. 

 

 Фростберг - имеет длинные кисти с крупными, мясистыми, сладкими плодами, куст 2,5-3 м в высоту. 

 

  Красноярская - сорт позднего срока созревания. Дерево до 4 м. Ягода выше среднего размера, грушевидной формы. Вкус сладкий с небольшой кислинкой, очень хороший. 

 

  Все сорта самоплоды. Вступают в плодоношение на 3-4 год после посадки. //   Имате ли нужда от превод?

За Принц уильям, защото узрява през юни,  цъфти на едри цветове около 2см, а през пролетта листата му са червеникави, като на ацер. За вкус  не знам колко е хубав, пишат, че е сладък без киселинка.:.https://www.podvorje.ru/retail/catalogue/bushes/all-bushes/amelanchier-prince-william.html

 

Имам канадска ирга, на която не писаха сорта, само пишеше, че е канадска. Засега върви бавно, възможно е от горещините от последните години, хем я поливам редовно.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Имайте предвид, че Принц Уилям е друг вид ирга, A.canadensis. Останалите сортове са alnifolia.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 59 минути, min-4o написа:

Имайте предвид, че Принц Уилям е друг вид ирга, A.canadensis. Останалите сортове са alnifolia.

Уж пишат, че Принц Уилям издържа на горещините.

//

Характеристика:

расте на слънце и на засенчена страна;

предпочита умерена влажност на въздуха;

при повишена влажност се наблюдава брашнеста мана;

устойчивост на замръзване - до минус 34 ° C;

през пролетта листата са червеникави, през лятото зелени и блестящи, а през есента жълти, червени и оранжеви.

"Принц Уилям" безопасно понася трудни метеорологични условия, които унищожават други сортове ирги - силна топлина с висока влажност.

  //

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Би трябвало да става и дърво до 6-7 метра за разлика от другите храстовидни форми. Красноярская и Тийсен се водят по-големи растения. Смоуки е малка. Имам уж две такива взети от България, но едната зря в розово и бяло. Странно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 8 минути, Славянски написа:

Би трябвало да става и дърво до 6-7 метра за разлика от другите храстовидни форми. Красноярская и Тийсен се водят по-големи растения. Смоуки е малка. Имам уж две такива взети от България, но едната зря в розово и бяло. Странно.

Принц Уилям до 2,5 -3 м височина широчина 2,5 м, ,  храст, ако не оформиш като дърво.

Смоуки 2-4 м, расте в сянка, полусянка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 9 минути, алина написа:

Смоуки 2-4 м, расте в сянка, полусянка.

Може ли източник за това, че расте на сянка? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 2 минути, Ру® написа:

Може ли източник за това, че расте на сянка? 

Взех оттук: https://www.ncsemena.ru/shop/sadovaya_kollektsiya_vesna/sazhentsy_plodovo_yagodnye/sad_zdorovya/irga_smouki-id282116/

// 

Высота: 2-4 м

Климатическая зона: 3 

Срок созревания: Июль

Стандарт поставки: К-5/2

Размер плода: диаметр 16 мм

Местоположение: Полутень, тень

Латинское название: Amelanchier alnifolia Smokey

//

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване