Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Поръчка от Рудника (Rudniccy, Полша), есен 2020

Recommended Posts

Славянски
преди 15 минути, алина написа:

Принц Уилям до 2,5 -3 м височина широчина 2,5 м, ,  храст, ако не оформиш като дърво.

Смоуки 2-4 м, расте в сянка, полусянка.

Наистина, оказва се по-компактен:

"The Prince William cultivar of the shadblow serviceberry is notable for its more compact size than the species, somewhat larger white flowers and heavy fruiting."

Затова са го и подбрали очевидно. Дребосък. Аз имам и този, и обикновен канаденсис наблизо, и ще сравнявам.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Ще ги сложа  зад къщата, там ще ги огрява слънце до обяд, след обяд сянка. Но почвата е  суглинок.тоест съдържа глина..Кажете става ли? Нещо за почвата почти не пишат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

@Ру®

Тия инфота са общи и преписвани без основание. На практика всеки храст може да живее на сянка, но това рязко се отразява на прираста и плододаването. На практика няма плододаващо растение от умерения климат, което да не обича слънце.

В естествени условоя и прасковата се води подлес, но не знам някой да гледа праскови на сянка.

Пък тази камчатка, която ти подарих преди години я бях сложил под елхата...еми не умря, но 3 години не мръдна на размер.

@алина моля спрете да цитирате разни комерсиални сайтове като източници. ако нямате собствени впечатления или задълбочени ботанически познания, по-добре не пишете.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@алина аз не бих ги сложил на сянка. Но докато са малки ще видите как ще вървят и може да ги преместите евентуално. Но на слънце или повече слънце добивите ще са по-добри. Това не е габър или клен листа да прави главно.

А е факт, че повечето ни опит е от прочетено тук и там. Което е отправна точка. Разбира се, че личният опит и познание са по-ценни. Дано всички вървим напред. Не мога да съдя цитирането, но Минчо е прав да имаме едно наум за комерсиалните сайтове.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Гледам таблицата и смятам. За момента имаме растения като за три пакета и половина. Чудя се няма ли по-евтин вариант на палет примерно. Но при всички положения ако се разпределят нещата, трябва да има място и за магнолиите на Любо. Защото побираме Ру, Димо и Варела в един кашон, имаме и на Алина иргите плюс любовите неща. И там отиваме към двайсет литра с магнолиите или поне 13. Аз честно казано не виждам как ще пратят три или четири кашона наведнъж, поне миналата година беше на седмица по един. Но правя общия списък с растенията и ще го пращам. Тя жената първо като й писах каза, че можели да пратят след една-две седмици. Тя една вече мина. Надявах се заради короната нещата да станат по-бързо.

Ако някой (визирам Румен и Димо) има растения за допълване, нека ги напишат тук като бекъп. А и много пари станаха, не ми се ще толкова да товарим Боби; от друга страна не ща и да ми пращате преводи преди да са потръгнали нещата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 9 минути, Славянски написа:

Ако някой (визирам Румен и Димо) има растения за допълване, нека ги напишат тук като бекъп.

Мога (но не държа) да допълня с ирги (от различните сортове по 1 брой - колкото трябва).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Имай предвид, че на Любо е писан само люляка, той май се отказа от магнолиите? Отделно на този люляк не са въведени цена и литри. Така че в момента тия 158 литра не включват това, както и на Алина нещата не са вписани. Ако един кашон е към 50 литра, със сигурност сме минали 3 и сме 4 без малко гаранция. За мен е все едно дали ще са кашони или пале. Единствено ако кашоните пратени групово на пале ако е по-евтино. 

Нека каже момата. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Аз предлагам някакво закръгляне на сумите нагоре като жест към усилията на Боби. В крайна сметка той нито прави бизнес от това, нито има работници, които да разпределят поръчките, а времето на всекиму е ценно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 4 часа, min-4o написа:

@Ру®

Тия инфота са общи и преписвани без основание. На практика всеки храст може да живее на сянка, но това рязко се отразява на прираста и плододаването. На практика няма плододаващо растение от умерения климат, което да не обича слънце.

В естествени условоя и прасковата се води подлес, но не знам някой да гледа праскови на сянка.

Пък тази камчатка, която ти подарих преди години я бях сложил под елхата...еми не умря, но 3 години не мръдна на размер.

@алина моля спрете да цитирате разни комерсиални сайтове като източници. ако нямате собствени впечатления или задълбочени ботанически познания, по-добре не пишете.

Дразни  явно не комерсиалното, а другото..Навсякъде пише, че в сянката просто ирга узрява по-късно, никъде не пише за големината на реколта или забавянето  на растежа й.

Но този сайт е агрономически:

// Растение абсолютно неприхотливо к внешним условиям. Но поскольку ирга – плодоносный ягодный кустарник, он любит непрямые солнечные лучи. Лучший урожай можно собрать, если ирга будет посажена на супесчаных дерново-подзолистых и суглинистых плодородных почвах. Ирге не страшны тень и отсутствие влаги, п

Source: https://agronomu.com/bok/1054-kak-posadit-i-vyrastit-irgu-v-vashem-sadu.html
© Agronomu.com //

но повече няма да пиша. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 9 минути, алина написа:

Навсякъде пише, че в сянката просто ирга узрява по-късно, никъде не пише за големината на реколта или забавянето  на растежа й.

Много неща никъде не ги пише.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Руснаците определено имат повече опит в отглеждането й. То и камчатките уж на слънце, но аз слагах на сянка в определена част от деня (близо до някои дървета). Имам и такива на слънце  и мога да сравнявам след време. При нас е и по-топло от в Канада и Русия.

Относно някакво възнаграждение към Боби, нека всеки остави/даде каквото му е на сърцето. Но не искам никого да задължавам, а и той сам не е задължил.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

На вниманието на @Боби Димитров и останалите заинтересовани. От разсадника отговориха. Заради коронавируса пакетите са 30 кг макс, няма 40 кг. И цената е 30 евро. Лоша новина, защото транспортът се оскъпява. Едва ли ще се поберат повече от 38 литра контейнери в кашон (преди беше 40 кг за 32 евро). Отиваме на към 1,55 лв. литър вместо 1,40 лв. Боби, може да актуализираш прогнозната цена на транспорта във функцията.

Също магнолиите и люляците били големи растения (3+ литра) и няма да се поберат в кашон, @Любо Д. Отпадат.

По някаква мистериозна причина по-тежките пакети разнасят вируса повече... Или курсовете и мястото в камионите е ограничено...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Предупреди ги да не поливат растенията преди пращане. Хем ще са по- леки, хем няма да им загният корените по време на пътуване. За едно растение няма нищо по-лошо от тъмно и влажно.

От Англия два пъти ми пращат преполети растения. И двата пъти имаше жертви от загниване.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Значи се включвам с 5 алнифолии. :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 55 минути, Любо Д написа:

Значи се включвам с 5 алнифолии. :D

Какви? Такива които не си взел миналата година? Да ти избера?

Oops. Видях, че си избрал...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Обнових цената за транспорт на 1,60 за всеки случай. Така или иначе плащането към мен ще е при получаване, съответно ще има време за корекция при нужда.

@алина
не се е добавила, дали се отказва или ние са я добавим?

В момента сме между 4 и 5 кашона, според колкото поберат. Мисля да видим Алина какво прави, да я добавим при нужда, та да пускаш финалната поръчка да почнат да я гнятят по кашоните и да пишат какво е положението.

Ако за малко не стига мястото, ще махнем няколко растения и така. Ако остане малко място, ще добавим.

Би било супер, ако могат да ги пратят заедно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Видях, че си съкратил някои неща. Аз добавих двете растения на @алина. Отиваме на 160 литра. Ако се вместим в 4 кашона ще е чудо.

Аз съм готов да пускам поръчката в тоя вид на таблицата. Възражения, корекции?

А, и едно питане: има ли някой определено растение (или две), от което би се отказал в случай, че няма място в кашона, да го сложим в края на списъка?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 7 часа, Славянски написа:

Видях, че си съкратил някои неща. Аз добавих двете растения на @алина. Отиваме на 160 литра. Ако се вместим в 4 кашона ще е чудо.

Аз съм готов да пускам поръчката в тоя вид на таблицата. Възражения, корекции?

А, и едно питане: има ли някой определено растение (или две), от което би се отказал в случай, че няма място в кашона, да го сложим в края на списъка?

Благодаря, Славянски. Ще следя по-нататък развитие на нещата за поръчката. Наистина  при изпращането поливаните обилно растения гният при дълго пътуване. Ако ще се сметне, че на всеко растения 100 гр вода, то може да се спести 16  кг за 160 л, тоест и в теглото може да се спечели. Не мога да кажа, колко това е в пари.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 7 часа, Боби Димитров написа:

Обнових цената за транспорт на 1,60 за всеки случай. Така или иначе плащането към мен ще е при получаване, съответно ще има време за корекция при нужда.

@алина
не се е добавила, дали се отказва или ние са я добавим?

В момента сме между 4 и 5 кашона, според колкото поберат. Мисля да видим Алина какво прави, да я добавим при нужда, та да пускаш финалната поръчка да почнат да я гнятят по кашоните и да пишат какво е положението.

Ако за малко не стига мястото, ще махнем няколко растения и така. Ако остане малко място, ще добавим.

Би било супер, ако могат да ги пратят заедно.

Не се отказвам.Не поръчах повече: сметнах, че ще бъде доста нахално от моя страна)))))))))))))))))))))) Две растения няма да бъдат в тежест, нали?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 16 часа, min-4o написа:

Много неща никъде не ги пише.

 

Климат  тук и в Канада  доста е  различен..Затова  рядко гледам на английски, следя за коментариите в Краснодарски край или Кръм, понякога  на юг Украина или Молдавия., където растения се развият  в същите условия или приблизително  на климата. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване